Neteisėtų statybų vykdytojai užnugarį susirado savivaldybės architektūros skyriuje

Linas JEGELEVIČIUS, 2011-05-05
Peržiūrėta
1411
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Neteisėtų statybų vykdytojai užnugarį susirado savivaldybės architektūros skyriuje

Nors nauja savivaldybės valdžia trimituoja, kad paskelbs žūtbūtinį karą visiems apsileidėliams, nelegalios reklamos ir su valdžia nesuderintų statinių statytojams, bet pastariesiems tokie valdžios grasinantys šūksniai – nė motais. Kaip įsitikino „Palangos tiltas“, pačioje kurorto šerdyje, J. Basanavičiaus gatvėje, šią savaitę kyla mažiausiai trys statiniai, kurių statybos nėra palaiminęs nei savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyrius, nei Statybų inspekcija. Ar naujos koalicijos skelbiama kova su savavališkomis statybomis tebus rinkimų kampanijos dalis?  Ar pats savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyrius kartais neužmerkia akių prieš savavališkas statybas? Kodėl iš darbo išeidamas jo specialistas derina statybas joms akivaizdžiai neatitinkant miesto tvarkymo taisyklių? Ar miesto architektas tėra naivuolis ar užmerkia akis prieš abejotinus statybų derinimus jo paties vadovaujamame skyriuje?

 

Dygsta savavališkos statybos

Statybos J. Basanavičiaus gatvės gale, prie Kastyčio ir Jūratės skvero esančios kavinės, teturinčios užrašą „Coca-Cola“, jau pasiekė įkarštį – prie pat alėjos jau suręsta medinė pašiūrė dailinama, ruošiamas lauko baras. „Palangos tilto“ žiniomis, žemės sklypas, ant kurio statomas lauko baras, priklauso prabangių drabužių „Du broliai“ savininkui V. Jankauskui.

Prie pat J. Basanavičiaus promenados pastatę lauko barą, jo savininkai pažeidė miesto tvarkymo taisykles dėl prekybos atstumų pagrindinėje kurorto arterijoje.

„Na, reikia pripažinti, kad nelegalūs kioskeliai šiemet vėl „dygsta““, - rankomis skėsčiojo miesto architektas Svajūnas Bradūnas.

Trečiadienio ankstyvą popietę jis laukė pasirodant minėtos kavinės savininkės. „Statybos vyksta be suderinimo. Bandysime ieškoti sprendimo. Kad nebūtų viskas taip, kaip dabar yra. Pagal Statybos reglamentą, jie turi atsitraukti nuo J. Basanavičiaus gatvės giliau į savo sklypą. Jei su kavinės savininke nerasime bendros kalbos, surašysime jai protokolą“, - kaip pasirodė vėliau, žurnalistui į akis miglas pūtė miesto architektas.

Pagal naujos redakcijos Statybų įstatymą, laikiniems statiniams statyti sumažėjo būtinų tokioms statyboms leidimų. Tačiau architektas užvakar dar nežinojo, kokios paskirties - laikinu ar stacionariu – laikyti lauko kavinę J. Basanavičiaus alėjos gale.

Tokias statybas reikėjo suderinti ne tik su Architektūros ir urbanistikos skyriumi bei Statybų inspekcija, bet gauti statyboms leidimą ir iš Kultūros paveldo departamento. „Tokie reikalavimai statyboms – minimalūs. Pagal statinio pobūdį, ypač jeigu jis stacionarus, dar reikia 7 ar 8 leidimų statyboms“, - sakė S. Bradūnas.

 

Siūlo įsteigti viešosios tvarkos skyrių

Miesto architektui, mero Š. Vaitkaus raginimu išėjusiam pasižvalgyti į J. Basanavičiaus gatvę, užkliuvo dar dvi statybos – vietoje buvusio „Snoro“ bankelio ir prie kavinės „Meilutė“.

„Vyksta kažkokios statybos – abi yra nesuderintos: nei projekto, nei sąlygų“, - tvirtino architektas.

Jis tvirtino, kad vienintelis kelias efektyviai kovoti su statybų pažeidėjais būtų galimas įsteigus viešosios tvarkos skyrių prie miesto savivaldybės. Panašiai kaip Vilniuje“, - sakė miesto architektas.

Anot jo, tokių funkcijų galėtų imtis ir dalis Architektūros ir urbanistikos skyriaus darbuotojų. Juolab, kad vykdant savivaldybės reorganizaciją, buvo numatyta jo tris darbuotojus atleisti.

Jo nuomone, savivaldybė nesuderintų statinių savininkus galėtų pažaboti jiems nustatydama didžiausius žemės ir žemės nuomos mokesčius.

Vedėjas sutiko, kad yra „labai svarbu“, kaip neseniai savo įgaliojimus gavusi miesto valdžia „pažiūrės“ į problemą.

„Jeigu bus politinė valia ir sprendimai, tai tokias nelegalias statybas pažabosime. Reikia geros pradžios, kad verslininkai žinotų, jog jokių nuolaidžiavimų daugiau nebus“, - teigė S. Bradūnas.

Pasak jo, tramdant nelegalių statinių statytojus kurorte, vien gerų savivaldybės norų gali ir neužtekti.

„Tik teismai gali įpareigoti jų savininkus nugriauti tokius statinius privačiose teritorijose. Net jeigu ir yra Statybų inspekcijos sprendimas tokius nesuderintus statinius nugriauti, tai pagal įstatymą turi būti padaryta per šešis mėnesius. Vadinasi, veikla būtų vykdoma visą vasaros sezoną, o mes nieko negalėsime padaryti“, - sakė S. Bradūnas.

Miesto vyriausiasis architektas „Palangos tiltui“ teigė, kad, Statybų inspekcijos duomenimis, šiuo metu kurorte yra apie 10-20 savavališkos statybos atvejų.

 

Miesto architektas žurnalistui pūtė miglas

Bet, pasirodo,  miesto architektas S. Bradūnas žurnalistui, teigęs, kad lauko baro statyba nebuvo suderinta su Architektūros ir urbanistikos skyriumi, pūtė miglas ne nemirksėdamas.

„Netiesa, kad lauko baro statyba nebuvo derinta su savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriumi. Aš išsiaiškinau, kad skyrius suderino statybas su kavinės savininkais prieš pusę metų. Išeidamas iš darbo tai padarė skyriaus vedėjo pavaduotojas Robertas Kudzevičius. Vedėjas S. Bradūnas mane tikino, kad jis apie tokį derinimą nieko nežinojęs“, - „Palangos tiltui“ sakė miesto vadovas Šarūnas Vaitkus.

„Palangos tiltas“ išsiaiškino, kad pats meras pasikvietė kavinės savininkę pasikalbėti dėl minėto statinio.

Būtent jis, vienąryt nusprendęs pasižvalgyti po miesto pagrindinę promenadą, susidomėjo pagrindinėje miesto gatvėje kylančiais naujais statiniais ir pavedė miesto architektui išsiaiškinti, ar jie nėra savavališki.

Akivaizdu, kad tokie „derinimai“, apie juos nieko nežinant skyriaus vedėjui, meta didelį šešėlį ant viso Architektūros ir urbanistikos skyriaus. „Spręskite patys“, - meras traukė pečiais, ar jam nekyla abejonių dėl kitų skyriaus sprendimų. Beje, minėtas R. Kudzevičius leido statiniui, pažeidžiant prekybos mieste taisyklių reikalavimus dėl atitinkamo atstumo iki J. Basanavičiaus gatvės, stovėti prie pat gatvės tris metus.

Š. Vaitkus sakė, kad jis, pasikvietęs minėto baro savininkę, su ja sutarė, kad ji perstatys lauko barą toliau nuo J. Basanavičiaus gatvės – sklypo gilumoje. „Be to, sutarėme, kad leidimas statiniui ten stovėti bus duotas tik šiai vasarai, o ne trims metams“, - sakė Š. Vaitkus.

Meras teigė, kad, siekdamas išsiaiškinti visus savavališkų statybų atvejus kurorte, paprašęs vedėjo S. Bradūno gauti tokią informaciją iš Statybų inspekcijos.

„Tikrai aš asmeniškai, ir miesto administracija netoleruos savavališkų statybų atvejų mieste“, - sakė Š. Vaitkus.

 

Savivaldybės sprendimų gali ir nepakakti

Savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė teigė, kad sprendžiant savavališkų statybų problemą kurorte, „savivaldybės lygmens“ gali ir nepakakti. „Būtinas ir kai kurių įstatymų, reglamentuojančių statybas, pakeitimas. Ypač tų, kurie siejasi su statybų techninio reglamento dalykais. Jau kalbėjomės su mūsų Seimo nariu P. Žeimiu dėl tokių įstatymų pakeitimų inicijavimo“, - sakė A. Kilijonienė.

Ji teigė, kad jau kitam Tarybos posėdžiui bus teikiamas sprendimo projektas dėl didesnių žemės mokesčio tarifų tiems savininkams, kurie nėra tinkamai susitvarkę savo įmonių aplinkos. „Manau, kad mokestiniais dalykais reikėtų paveikti ir savavališkų statybų savininkus“, - sakė administracijos direktorė.

Tarybos narys, Tarybos Statybos ir miesto ūkio komiteto pirmininko pavaduotojas Dainius Želvys sako, kad dabar numatytos baudos už savavališkų statinių statybą yra nedidelės. „Jos negąsdina pažeidėjų“, - sako D. Želvys.

Anot jo, tramdant pažeidėjus, reikėtų dar labiau sugriežtinti miesto tvarkymo taisykles ir taikyti jiems maksimalius savivaldybės administruojamų mokesčių tarifus.

„Visus pasiūlymus turi teikti Tarybai miesto administracija“, - teigė komiteto pirmininko pavaduotojas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kolektyvinės apsaugos statiniai yra skirti laikinam gyventojų prieglobsčiui. Šie pastatai yra žymimi specialiuoju ženklu – lygiakraštis mėlynas trikampis oranžinio fono kvadrate, apibrėžtame mėlynos spalvos rėmeliu.


Kolektyvinės apsaugos statiniai yra skirti laikinam gyventojų prieglobsčiui. Šie pastatai yra žymimi specialiuoju ženklu – lygiakraštis mėlynas trikampis oranžinio fono kvadrate, apibrėžtame mėlynos spalvos rėmeliu.


Vadovaujantis Lietuvos Respublikos šilumos ūkio įstatymo 13 straipsnio 1 dalimi bei Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. spalio 25 d. įsakymu Nr. 1-297, 61 punktu, taip pat atsižvelgiant į Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos orų prognozes, Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus...


Į Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Seimo frakcijos paramą Seime lyčiai neutraliam partnerystės įstatymui (tam, kad įstatymas būtų pradėtas svarstyti, jo iniciatoriai pritrūko dvejų balsų – L. J.), Darius Kubilius, Palangos miesto savivaldybės Tarybos narys ir Tarybos Etikos komisijos pirmininkas, švelniai tariant, reagavo ne itin etiškai. Po Lietuvos Valstiečių ir...


Palangos miesto savivaldybės teritorijoje gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijos epidemijos pradžia skelbiama nuo kovo 6 d.


Šių metų pradžioje Kultūros vertybių registras pasipildė trimis objektais, esančiais Palangoje, J. Basanavičiaus gatvėje. Vienas jų – pastatas, pažymėtas 21 numeriu, kuris, anot istorinės pažymos, istoriniu požiūriu vertingas kaip XIX a. antrosios pusės nutiestos J. Basanavičiaus gatvės pietų pusės senojo apstatymo fragmentas, XX a. ketvirtojo dešimtmečio nedidelio tūrio kurortinių statinių...


Šių metų pradžioje Kultūros vertybių registras pasipildė keturiais objektais, esančiais Palangoje, J. Basanavičiaus gatvėje. Vienas jų – pastatas, pažymėtas 21 numeriu, kuris, anot istorinės pažymos, istoriniu požiūriu vertingas kaip XIX a. antrosios pusės nutiestos J. Basanavičiaus gatvės pietų pusės senojo apstatymo fragmentas, XX a. ketvirtojo dešimtmečio nedidelio...


  Trečiadienį kelininkų poilsio namai priešais miesto savivaldybę tapo miesto savivaldybės nuosavybe. Pastato perdavimo sutartį pasirašė Palangos savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė ir valstybinės įmonės „Klaipėdos regiono keliai“ direktorius Petras Kaučikas. Tikimasi, kad savivaldybės jėgomis parengus pastato renovacijos projektą ir...


Nors nauja savivaldybės valdžia trimituoja, kad paskelbs žūtbūtinį karą visiems apsileidėliams, nelegalios reklamos ir su valdžia nesuderintų statinių statytojams, bet pastariesiems tokie valdžios grasinantys šūksniai – nė motais. Kaip įsitikino „Palangos tiltas“, pačioje kurorto šerdyje, J. Basanavičiaus gatvėje, šią savaitę kyla mažiausiai trys statiniai, kurių statybos nėra palaiminęs...


Medinės architektūros šedevras „Anapilis“ – atiduotas

„Palangos tilto“ informacija, 2009 07 10 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės tarybos valdančiosios daugumos balsais kurorto medinės architektūros šedevras – vila „Anapilis“ bei vilos „Romeo“ ir „Džiuljeta“ be jokių įsipareigojimų atiduotos į kauniškių rankas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius