Netoliese stūkso bažnyčia, kuriai dovanų negailėjo ir palangiškiai

Rasa GEDVILAITĖ, 2017-11-21
Peržiūrėta
1727
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kūlupėnų bažnyčia džiugina parapijiečius, juk dar ne taip seniai galėjo tik pasvajoti apie savą bažnyčią.
Kūlupėnų bažnyčia džiugina parapijiečius, juk dar ne taip seniai galėjo tik pasvajoti apie savą bažnyčią.

Kretingos rajone esančiuose Kūlupėnuose stūkso visai jaunutė bažnyčia, į ją parapijiečiai pirmą kartą rinkosi vos kiek daugiau nei prieš trejus metus. O šios bažnyčios nė nebūtų, jeigu ne susitelkusi bendruomenė, troškusi savos bažnyčios ir tie, kurie padėjo įgyvendinti viziją. Ne visi galbūt žino, kad prie šios bažnyčios gerokai prisidėjo ir palangiškiai: architektas Leonas Laimutis Mardosas suprojektavo bažnyčią, o kurorto menininkė Gražina Oškinytė-Eimanavičienė sukūrė stacijas. Kartu su architektu nuvykome pasižvalgyti, kaip prijaukinta parapijiečių bažnyčia atrodo šiandien.

Palangiškių indėlis
Architektas L. Mardosas pasakojo, jog viskas prasidėjo nuo to, jog jis tuometiniam Telšių vyskupui Antanui Vaičiui, prieš keletą metų iškeliavusiam Anapus, užsiminė, jog norėtų kokią koplytėlę suprojektuoti, o už tai jis neims nei cento, tiesiog nori padovanoti. „O man vyskupas tada ir sako: va, Kūlupėnuose bažnyčią projektuok. Nu ką, apsidžiaugiau, ėmiausi darbo“, – pasakojo L. Mardosas.
Kadangi kuriant bažnyčią būta ne vieno klebono, susidurta su skirtingomis nuomonėmis. „Pavyzdžiui, aš suprojektavau, jog būtų apačioje 100 sėdimų vietų, o ir balkone – dar 40. Tačiau buvau sulaukęs pasipriešinimo, neva balkono bažnyčiai visai nereikia. Galų gale priėjome vieningo sprendimo: balkonas visgi liko. Apgalvojau, jog bažnyčia neturėtų būti perkrauta, tad numačiau minimalistinį stilių“, – kalbėjo architektas.
Ir išties, bažnyčia jauki, tarsi kvėpuojanti, užburianti savo vitražais ir unikaliomis stacijomis. Beje, jas sukurti L. Mardosas paskatino palangiškę menininkę G. Oškinytę-Eimanavičienę. „Iš pradžių ji sutiko, po kurio laiko atsisakė, nes nekilo minčių, bet galiausiai ji ėmėsi darbo. Puikiai gavosi“, – džiaugėsi dar vienos kraštietės prisidėjimu kuriant bažnyčią architektas.
„Labai gerai, jog bažnyčia nėra apkrauta įvairiais paveikslais. Esama tokių bažnyčių, kur mirus seniems žmonėms, vaikai suneša visus paveikslus į bažnyčias, negi išmesi. Bet tuomet bažnyčia tampa per daug perkrauta, lyg sandėlis, kur nebelieka oro net įkvėpti. Mano manymu, bažnyčia turi būti atviresnė, laisvesnė“, – pastebėjimą išsakė maloniai priėmusi bažnyčios tvarkytoja Irutė.
Palangiškis architektas galiausiai suteikė bažnyčiai ir vardą. „Mintis šovė galvon, kadangi netoliese yra buvusi Motiejaus Valančiaus gimtinė, kodėl gi bažnyčios nepavadinus jo vardu. Tad taip buvo ir padaryta. Aš tapau tarsi dar ir bažnyčioskrikštatėviu“, – šypsojosi architektas.

Bendromis pastangomis
Iki 1996 metų Kūlupėnai buvo Kartenos parapijos filija, aptarnaujama Kartenos klebono. 1996 m. aptarnavimas pavestas Kalnalio klebonui E. Jurgelevičiui. Jo dėka 1997 m. kovo 3 d. LR Teisingumo ministerijoje Kūlupėnų parapija įregistruota religine bendruomene, sutvarkyti visi žemės sklypo, kurį bažnyčios statybai padovanojo kūlupėniškės Darata ir Jadvyga Drakšienės, įregistravimo dokumentai, padarytas žemės sklypo detalusis planas.
Kūlupėnų bažnyčia pradėta statyti jurbarkiečiui Zigmantui Bartkui paaukojus 100 tūkst. litų. „O kai jau buvo imtasi konkrečių veiksmų, tuomet žmonės suprato, kad bažnyčia tikrai atsiras, tai nebus vien kalbos, tuomet jie mielai prisidėjo“, – pasakojo L. Mardosas.
2003 metais buvo padarytas architektūrinės dalies projektas ir pamatų konstrukciniai brėžiniai. Architektūrinę dalį dovanojo palangiškis architektas L.Mardosas. Architekto pasiteiravus, kokios emocijos kyla, šiandien regint jau lankomą bažnyčią, jis sakė, kad labai simboliška jo gyvenime, kad paskutinis darbas buvusi bažnyčia. „Pradėjau nuo mokyklų, mano pirmieji projektai buvo būtent mokyklų, o paskutinis – bažnyčios“, – sakė jis.
2004 metais gautas pamatų statybos leidimas. 2006 m. liepos 17 d. pradėta bažnyčios pamatų statyba. Bažnyčios kertinis akmuo rugpjūčio 12 dieną iškilmingai pašventintas Telšių vyskupo J.E. Jono Borutos SJ. Šventindamas kertinį akmenį J.E. vyskupas parapijai suteikė apaštalo Motiejaus vardą.
2007 m. gautas bažnyčios pastato statybos leidimas. Pradėti statybos darbai. 2009m. rudenį baigti pagrindiniai mūro darbai. 2010m. vasarą pradėtas dengti stogas. Kitais metais baigtas, sutvarkyta vidaus lubų apdaila. 2012 m. ištinkuotos sienos, išbetonuotos grindys. 2013 m. pavasarį pradėti vidaus apdailos darbai. 2014 m. paklota grindų dangą.
Bažnyčios interjerą papuošė vilniečio Broniaus Bružo sukurti vitražai. Bažnyčią puošia vitražas su šv. Motiejaus atvaizdu. Jį dovanojo Kūlupėnuose gyvenusių ir dirbusių pedagogų Adomo ir Janinos Brezgių vaikai, tokiu būdu įamžindami savo tėvų atminimą.
Konkrečios iniciatyvos ėmėsi klebonai Egidijus Jurgelevičius ir Petras Merkūnas, o iš jų perėmė dabartinis klebonas Mindaugas Nausėda.
Liudo Šopausko drožti mediniai kryžiai papuošė bažnyčią: vienas jų įtvirtintas prie altoriaus, o kitas, vadinamasis žegnonės, kabo prieigose. Bažnyčios medinį altorių bei dvi klausyklas sukūrė taip pat kūlupėniškis meistras Antanas Lubys.
Kalnalio meistras Zigmas Bertašius iš akmens plokštės iškalė altoriaus mensą – 1,9 m ilgio ir 0,9 m pločio stalviršį.
Į pirmąsias Šv. Mišias parapijiečiai sukviesti 2014 m. Verbų sekmadienį.
Darbai dar nebaigti, siekiama pastatyti varpinę, kleboniją ir parapijos namus, tačiau tai, kad jau keletą metų stovi bažnyčia, įrodo, kaip daug gali bendruomeniškumas. Parapijiečiai džiaugėsi, jog kiti bažnyčias stato šimtmečiais, o jiems pavyko pastatyti per aštuonerius metus.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vasarą pradedame geromis naujienomis. „Tele2“ paruošė daugybę patrauklių pasiūlymų pokalbių planams, nuolaidų telefonams ir išmaniesiems laikrodžiams su eSIM technologija bei ypatingų dovanų. Akcijomis jau dabar galite pasinaudoti operatoriaus fiziniuose salonuose arba internetinėje parduotuvėje  www.tele2.lt . 


COVID-19 pandemija nesutrukdė Palangos LIONS moterų klubui išpildyti kalėdinių svajonių ir Palangos Miesto Socialinių Paslaugų Centras gavo dovanų interaktyvią lentą.    


Kas nors pasakys, kad dovanos ir meras – du vienas kitam nederantys dalykai, tačiau miestų vadovai – ir Palangos meras Šarūnas Vaitkus – jų, oficialių, gauna ir jos yra reprezentacinių išlaidų dalis. „Tačiau pernai oficialių dovanų meras Š. Vaitkus negavo, tik,“ – Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Robertas Trautmanas sakė...


Kretingos rajone esančiuose Kūlupėnuose stūkso visai jaunutė bažnyčia, į ją parapijiečiai pirmą kartą rinkosi vos kiek daugiau nei prieš trejus metus. O šios bažnyčios nė nebūtų, jeigu ne susitelkusi bendruomenė, troškusi savos bažnyčios ir tie, kurie padėjo įgyvendinti viziją. Ne visi galbūt žino, kad prie šios bažnyčios gerokai prisidėjo ir palangiškiai:...


Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčia neilgai trukus suspindės atnaujintu grožiu – jau parengti projektiniai maldos namų tvarkybos darbų pasiūlymai, dar šiais metais bus gautas statybą leidžiantis dokumentas, o kitąmet planuojama imtis bažnyčios atnaujinimo.


Praėjusią savaitę koncertą sausakimšoje Palangos koncertų salėje surengęs vienas populiariausių Rusijos dainininkų Grigorijus Lepsas negailėjo liaupsių naujausiam Palangos kultūros statiniui. „Prieš koncertą, po garso patikrinimo, jis salės akustiką pavadino „šokoladu“, o garso operatorius jam linktelėjo galva: „Viskas kaip muziejuje“...


Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčia netrukus atgims – Palangos miesto savivaldybėje pasirašyta sutartis su UAB „Projektavimo ir restauravimo institutu“ dėl minėtų maldos namų tvarkybos darbų projekto parengimo. Sutartyje numatoma, jog šie darbai užtruks ne daugiau nei 5 mėnesius bei atvers kelią bažnyčios sutvarkymo darbams.


Praėjusį sekmadienį buvo konsekruota Šventosios Švč. Mergelės Marijos Jūrų Žvaigždės bažnyčia. Iškilmingas renginys sukvietė daugybę tikinčiųjų, vietos bendruomenės narių, Bažnyčios tarnautojų. Buvo laikomos šv. Mišios, dalijama Komunija.


„Surinkime šunelių išmatas“, „Nereikia piktintis, reikia tvarkytis!“, „Mano šuniukas turi maišiuką“, - tokie ir panašūs šūkiai praėjusį trečiadienį nuvilnijo Palangos pagrindine gatve. Šią akciją sumanė ir ją sėkmingai įgyvendino Palangos lopšelio-darželio „Nykštukas“ bendruomenė. Sutikti mieste palangiškiai pagyrų iniciatyviam darželio kolektyvui negailėjo.


Artėjant didžiosioms šventėms, žmonės „pasineria“ į dovanų paieškas po parduotuves, o parduotuvės stengiasi privilioti klientus nuolaidomis, originaliais puošybos elementais ir įvairiu prekių asortimentu. Ar palangiškiai jau pradėjo rūpintis artimųjų dovanomis, pabandėme sužinoti apsilankę įvairiose Palangos miesto parduotuvėse.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas