Palanga atrado būdą, kaip suskaičiuoti visus poilsiautojus

„Lietuvos rytas", 2013-09-16
Peržiūrėta
780
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Šią vasarą Palanga sulaukė per 3 milijonus poilsiautojų.
Šią vasarą Palanga sulaukė per 3 milijonus poilsiautojų.

Šią vasarą Palanga sulaukė per 3 milijonus poilsiautojų. Tiek žmonių galėjo aplankyti kurortą suskaičiavus prie jūros važiavusias transporto priemones.
Karšta ir daug žmonių prie jūros pritraukusi vasara Palangai užminė mįslę – kiek poilsiautojų didžiausią šalies kurortą aplankė per tris vasaros mėnesius?
Pernai birželį įvestas „pagalvės“ mokestis realaus poilsiautojų skaičiaus nustatyti nepadėjo, nes dauguma privačiuose būstuose apsistojančių žmonių iš viso nėra registruojami.

Tik ketvirtis milijono?
Per šią vasarą kurorto poilsinės bei miesto gyventojai Palangos svečiams suteikė apie pusę milijono nakvynių.
Vaikai iki 12 metų bei į sanatorijas gydytis atvykstantys ligoniai rinkliavos nemoka, todėl prie šio skaičiaus galima pridėti dar apie 200 tūkst. žmonių.
Bet vasarą poilsiautojai Palangoje vidutiniškai praleidžia nuo 3 dienų iki savaitės. Todėl pagal oficialiai suteiktų nakvynių skaičių išeitų, kad per visą vasarą kurortą aplanko vos 250 tūkst. žmonių.

Ėmėsi skaičiuoti mašinas
Suprantama, kad toks skaičius – juokingas.
Kauno kelių ir transporto tyrimo instituto Kelių tyrimo skyriaus viršininkas Mindaugas Dimaitis poilsiautojus pasiūlė skaičiuoti pagal įvažiuojančių automobilių srautą.
Tai tapo įmanoma šią vasarą kelyje Šiauliai–Palanga prie įvažiavimo į kurortą įrengus eismo intensyvumo skaitiklį, kuris nuolat fiksuoja įvažiuojančias transporto priemones.
Pasirodo, šiuo keliu per vasarą Palangos link važiavo apie 965 tūkstančius transporto priemonių.
Bent 90 tūkstančių kartų į miestą įvažiavo vietos gyventojų automobiliai, dar apie 78 tūkst. kartų – svetur vykstančios mašinos.
Įvertinus tai, galima spėti, kad šią vasarą į Palangą ir Šventąją įvažiavo apie 800 tūkstančių vien poilsiautojų transporto priemonių.

Atvyko visa Lietuva
Vienu lengvuoju automobiliu poilsiauti prie jūros vidutiniškai važiuoja trys žmonės.
Nesunku suskaičiuoti, kad keliu Šiauliai–Palanga automobiliais į kurortą atvažiavo apie 2,5 mln. žmonių.
Iš tiesų jų atvyksta gerokai daugiau, nes tokio skaitiklio nėra kelyje pro Nemirsetą, kuriuo į Palangą suka nemažai nuo Klaipėdos važiuojančių žmonių.
Be to, dalis svečių prie jūros atvyksta maršrutiniais autobusais, mikroautobusais, kurie veža gerokai daugiau negu po tris žmones.
Todėl galima drąsiai teigti, jog šią vasarą Palanga iš viso sulaukė per 3 mln. poilsiautojų.

Reikia tikslių duomenų
Bent apytikslis poilsiautojų skaičius Palangai svarbus norint į kurortą pritraukti daugiau investicijų.
Nenutuokdami tikrųjų poilsiautojų srautų verslininkai nesiryžta pajūryje statyti didelių pramogų objektų, baseinų, nes nežino, per kiek laiko atsipirks investicijos. Verslą gąsdina Palangos sūpuoklių principas: vos porą vasaros mėnesių poilsiautojų antplūdžio sulaukiantis kurortas šaltuoju metų laiku būna beveik tuščias.
„Atsiduriame tarsi užburtame rate: verslininkai neinvestuoja baimindamiesi nuostolių, o poilsiautojai žiemą neatvažiuoja – tokiu metu Palangoje nėra ką veikti”, – teigė kurorto meras Šarūnas Vaitkus.
„Galima spėti, kad iš 3 milijonų poilsiautojų kas penktas aplankytų kurorte atsiradusį naują pramogų kompleksą, kuriame paslauga kainuotų bent 20 litų. Todėl investuotojas vien per vasarą galėtų tikėtis apie 12 mln. litų pajamų. Tai yra nemaža suma, ji verslininkams leistų skaičiuoti, kada objektas atsipirks”, – kalbėjo Š. Vaitkus.
Siekdama sužinoti dar tikslesnį į Palangą įvažiuojančių automobilių skaičių, miesto valdžia svarsto galimybę už savivaldybės pinigus įrengti transporto eismo skaitiklį kelyje pro Nemirsetą. Tai kainuotų apie 18 tūkstančių litų.

Vertino pagal nupirktą duoną
Suskaičiuoti vasarą į Palangą atvykstančius poilsiautojus buvo mėginta dar sovietmečiu.
Nors tuo metu visos poilsinės buvo valstybinės, o privačiai žmonėms būstą nuomojantys palangiškiai buvo griežtai kontroliuojami, atvykstančių svečių antplūdis vertintas pagal parduotuvėse parduodamos duonos kiekį ir padidėjusį vandens suvartojimą.
Buvo apskaičiuota, kad vasarą Palangoje per dieną apsilanko apie 200 tūkst. žmonių. Šis skaičius buvo tapęs savotišku standartu.
Per pastaruosius 15 metų Palanga ilgaisiais savaitgaliais sulaukdavo tiek poilsiautojų, kad niekur nerasdami laisvos vietos žmonės eidavo po daugiabučius namus prašydami nakvynės.
Prieš 10 metų per Mindaugo karūnavimo dienos ilgąjį savaitgalį kurortą užplūdusius žmones buvo mėginta skaičiuoti paplūdimiuose.
Nuo Birutės kalno iki Kunigiškių 7 kilometrų ilgio paplūdimio ruože vidutinis pliažo plotis nuo kopų iki jūros tuomet siekė apie 40 metrų.
Tą dieną sausakimšame paplūdimyje 5 metrų ilgio ir 2 metrų pločio kvadrate, tai yra 10-yje kvadratinių metrų, gulėjo arba stoviniavo 5–7 žmonės. Buvo apskaičiuota, kad paplūdimyje vienu metu ilsėjosi apie 200 tūkstančių žmonių.

Jūsų komentaras:

Nu jau, 2013-09-18 22:15 (. / IP: 86.100.60.112)
...Vėjai..

Taip pat skaitykite

Birželis Palangą nustebino ne tik alinančia kaitra, bet ir tokiu vasaros metu dar neregėtu prie jūros besiveržiančių poilsiautojų srautu. Jie suvartojo čia rekordinį geriamojo vandens kiekį, sumokėjo rekordiškai daug už automobilių parkavimą ir išmetė kurorte rekordiškai daug šiukšlių.


Vasarą atostogų sostine save tituluojanti Palanga šaltuoju metų laiku virsta į statybų sostinę. Nuo rudens iki pavasario, nuo Palangos iki Šventosios ir tarp jų esančiose gyvenvietėse statybininkų bei statybinės technikos, nė kiek ne mažiau nei vasarą čia būna poilsiautojų.


Nors Lietuvoje kone kasdien fiksuojama po maždaug du tūkstančius naujų koronaviruso atvejų, tačiau gyvenimas Lietuvos vasaros sostine vadinamojoje Palangoje, net ir artėjant žiemai ir masiškai siaučiant virusui, virte verda. Pastaraisiais savaitgaliais Basanavičiaus gatvėje ir prie Palangos tilto zuja būriai žmonių. „Kai žengi Basanavičiaus gatve, atrodo, kad čia neegzistuoja joks...


Šiuo metu į Palangą atvažiavo beveik pusė Lietuvos, šeštadienį, rugpjūčio 8 d, rašė delfi.lt Pliažuose nuo Nemirsetos iki Būtingės, apytiksliu gelbėtojų vertinimu, gali ilsėtis apie 200 tūkst. poilsiautojų. Oras įkaitęs iki 30, vanduo – iki 20 laipsnių.


Praėjusį savaitgalį į kurortą sugužėjo tūkstančiai žmonių. Kurorto šventės ir „Sportas visiems“ festivalio metu vyko šimtas renginių įvairiuose miesto kampeliuose. Jie, be abejo, atviliojo daug žmonių. Tačiau vasariška šiluma lietuvius lepina jau visą mėnesį. Verslininkai džiūgauja, tačiau baiminasi, jog atėjus kalendorinei vasarai viskas gali ir...


Vasaros sezonas jau prasidėjo, o su juo ir poilsiautojų vilionės atvykti ilsėtis būtent į Palangą. Tad ir siūlančiųjų nuomotis jau galima pastebėti. Tiesa, atsikratyti „močiučių Palangos“ įvaizdžio vis dar sunku, nes viena kita palangiškė dar stoviniuoja įvažiavimo į miestą pakelėse, nors jau trečius metus veikia tokioms paslaugoms skirta aikštelė.


Šią vasarą Palanga sulaukė per 3 milijonus poilsiautojų. Tiek žmonių galėjo aplankyti kurortą suskaičiavus prie jūros važiavusias transporto priemones. Karšta ir daug žmonių prie jūros pritraukusi vasara Palangai užminė mįslę – kiek poilsiautojų didžiausią šalies kurortą aplankė per tris vasaros mėnesius? Pernai birželį įvestas „pagalvės“ mokestis...


Antrus metus iš poilsiautojų vietinę rinkliavą už naudojimąsi viešąja kurorto infrastruktūra renkanti Palangos savivaldybė vis dar panaši į bažnyčios šventoriuje išmaldos laukiantį elgetą. Kas kiek norės, tiek į delną ir įmes. Toks įspūdis susidaro stebint, kaip savivaldybė atlaidžiai administruoja vadinamos „pagalvės“ mokesčio surinkimą.


Atsižvelgiant į užklupusią visus lietuvius šilumą, Palanga jau visiškai pasiruošusi sutikti poilsiautojus. Ko gi daugiau bereikia – saulutėje įdegti jau galima, ir netgi stipriai, maudytis jūroje – taip pat, viešbučiai ir restoranai išskėstom rankom laukia atvykstančių turistų, o ir pramogų jau galima rasti. Tačiau, kaip papasakojo Palangos turizmo informacijos centro direktorė Alla...


Nors pirmasis vasaros mėnuo eina į pabaigą, o Baltijos jūros vanduo įšilęs iki 16 laipsnių, besimaudančiųjų dar nedaug. Šventosios gelbėjimo stočiai pirmą vasaros sezoną vadovaujantis Kęstas Kazlauskas „Palangos tiltui“ sakė, kad šiomis dienomis maudytis ryžtasi gal tik kokios dvi dešimtys poilsiautojų. Kol kas Šventojoje dar neužregistruotas nei vienas skendimo atvejis.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius