Palangos heraldinė atributika. Ar ją gerbiame?

Palangos tiltas, 2014-10-23
Peržiūrėta
462
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos heraldinė atributika. Ar ją gerbiame?

Miestų herbų ištakos atsirado dar XII a. antrojoje pusėje. Pradžioje herbas buvo riterio asmens simbolis – jo šeimos ženklas. Vėliau šis atributas tapo paveldimu ir  ženklino ne tik asmenį, bet ir bajoro-riterio gimtinę. Europos miestų herbai atsirado XIII amžiuje. Miestui gavus Magdeburgo, ar kitos konstitucijos teises, būdavo patvirtinamas heraldikos simbolis ir suteikiama privilegija jam viešai naudoti.

Valdovo, kaip riterio, herbas tapo valstybės simboliu. Kiek vėliau herbo ženklas perkeltas į vėliavas arba vimpelus laivuose. Herbas buvo šalies ar miesto pastovumo, tvirtybės bei stabilumo simboliu, herbais ženklino miesto vartus, tiltus, magistrato pastatus, antspaudus. Besiplaikstanti vėliava simbolizavo bendruomenės dinamiką, veiksmą ir buvo svarbiausia karo žygių, valstybės ar miesto šventinių renginių bei miestų didžiųjų mugių atributika. Mūšyje prarasti vėliavą būdavo didžiulė negarbė, netekęs vėliavos pulkas turėjo būti išformuotas.

Lietuvoje pirmieji herbai atsirado tik XIV a. pabaigoje. 1970 metais dizaineris Feliksas Daukantas sukūrė herbą Palangai, tačiau sovietinė valdžia  heraldiką laikė socialistinei santvarkai nepriimtinu praeities reliktu, ar net monarchijos garbinimu. Tais pačiais metais Palangos herbas buvo panaikintas.

Dabartinį Palangos simbolį-herbą, pakoreguotą palangiškės menininkės, visų gerbiamos ir mylimos Gražinos Oškinytės-Eimanavičienės, patvirtino Lietuvos Respublikos Prezidentas 1996 metų rugsėjo 3 dienos įsaku.

Man mūsų miesto herbas bei vėliava yra nepaprastai prasmingi ir brangūs simboliai. Tik ar jie pakankamai vertinami ir ar ne per retai puošia Palangą? Iki dabar dar nėra nustatyta vėliavų kėlimo tvarka. 2010 m. kovo mėn. savivaldybės taryba lyg ir mėgino patvirtinti miesto herbo naudojimo tvarką. Internetiniame tinklalapyje „Palangos herbas“ pateiktas neužbaigtas herbo naudojimo aprašas. Neaišku, ar dokumentas buvo patvirtintas, nes nepilnai pažymėti dokumento numeris ir data ant sprendimo, tvirtinančio aprašą, nepasirašę meras, administracijos direktorius. Taip ir liekame nežinioje – tai sprendimas ar tik jo parodija.

Siūlau savivaldybės Tarybai nustatyti  Palangos vėliavos iškėlimo tvarką ir patvirtinti datas, kuriomis rekomenduotina puošti miestą šia atributika.

Siūlau svarstyti šias dienas:

Naujieji metai;

„Palangos savaitė“ – kovo 30-balandžio 5 d.;

kurorto sezono atidarymo šventė;

kurorto sezono užbaigos šventė.

Miesto vėliavomis galėtų būti apdovanojami gražiausiai tvarkomų sodybų, įmonių teritorijų šeimininkai, pagerbiant miestui nusipelniusius asmenis bei kolektyvus.

Tepražysta nustatytomis dienomis mūsų Palanga savo nuostabiai gražiomis vėliavomis!

 

Vitalius Bernardas LITVAITIS

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje sutvarkyta dar viena erdvė – buvęs beveidis, pilkas praėjimas palei bažnyčios tvorą. Tai Signatarų alėja su nauju miesto akcentu – stela, skirta signatarams turintiems sąsajų su Palanga. Tai gražus veiksmas sutvarkant ne tik plotą tarp pašto pastato ir bažnyčios tvoros, bet ir formuojant miesto veidą, puošiant jį naujais ryškiais simboliais. Žinoma...


Palangos pulsas

2018 02 23 | Rubrika: Miestas

Atkreipė dėmesį į alkoholio reklamą Stintų šventėje Palangoje nepaisyta įstatymų, – tuo įsitikinę savaitgalį kurorto renginyje apsilankę svečiai, rašo kl.lt. Jiems viešose miesto erdvėse užkliuvo gausi alkoholio reklama, kuri nuo šių metų pradžios draudžiama. Žmonės juokavo, esą tautos blaivintojų rankos Palangos dar nepasiekė. Savaitgalį Palangoje...


Per pirmuosius šių metų mėnesius nupirkta jau trigubai daugiau vėliavų, nei jų pirkta 2017-aisiais. Kartu intensyviai perkami vėliavų stiebai bei jų laikikliai, kita tautinė atributika.


Niekas negali paneigti, kad tarp karių, palaidotų kapuose, pažymėtuose tarybine atributika, nebuvo sadistų ar žudikų, kurie 1941 m. birželio 24-osios naktį Telšių rajono Rainių miškelyje nukankino mūsų 76 Lietuvos piliečius. Ar galite įsivaizduoti, kaip atrodytų, jei vietoj kapų ir tarybinės atributikos miesto centre stovėtų pastatas, kurio viduje būtų kryžius Lietuvos istorijai...


Finansų ministrė Rasa Budbergytė praėjusį savaitgalį lankėsi Palangoje. Ji domėjosi Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos iniciatyva teikti konsultacijas mokesčių mokėtojams būnant viešose vietose, vizituojant pajūrio verslininkus ir gyventojus dviračiais su VMI atributika.


Miestų herbų ištakos atsirado dar XII a. antrojoje pusėje. Pradžioje herbas buvo riterio asmens simbolis – jo šeimos ženklas. Vėliau šis atributas tapo paveldimu ir   ženklino ne tik asmenį, bet ir bajoro-riterio gimtinę. Europos miestų herbai atsirado XIII amžiuje. Miestui gavus Magdeburgo, ar kitos konstitucijos teises, būdavo patvirtinamas heraldikos...


Startuoja nauja palangos miesto laikraščio "Palangos tiltas" rubrika: Skundų dėžutė.


Startuoja nauja palangos miesto laikraščio "Palangos tiltas" rubrika: Politikų, bendruomenės lyderių žodis.


Mes, palangiškiai, labai gerbiame miesto savivaldybės Viešąją biblioteką. Takoskyros tarp skaityklų suaugusiems ir moksleivijai, darželinukams skirtųjų Vaikų bibliotekoje gal net ir nevertėtų ieškoti. Biblioteka – visų išminties namai. Čia atgaivos sielai, žinių iš knygų, periodinių leidinių, interneto semiasi ir iš jūros „parėję“...


Antradienį, kovo 6 dieną, „Baltijos” pagrindinės mokyklos sporto salėje krepšinio mylėtojų, pasipuošusių krepšinio atributika, laukia „Palangos tilto“ krepšinio komanda, kuri pirmą kartą dalyvaus Palangos miesto krepšinio mėgėjų varžybose Sporto centro ir „Baltijos“ pagrindinės mokyklos taurėms laimėti. „Palinkėkite...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius