Palangos mero vizijos bus įgyvendintos Kretingoje

Mindaugas Skritulskas, 2010-10-18

Šią savaitę Ūkio ministerija paskirstė daugiau kaip 55 mln. litų Europos Sąjungos paramos lėšų SPA, sveikatinimo reabilitacijos ir turizmo centrų, viešbučių ir kitų objektų įkūrimui ir rekonstrukcijai visoje Lietuvoje. Jei investicijų pritraukimo varžybose didžiausią Lietuvos kurortą eilinį kartą aplenktų Druskininkai, tai nieko nestebintų. Tačiau, šį kartą ES investicijos, aplenkiant Palangą, bus sėkmingai įsisavinamos ... kaimyniniame Kretingos rajone. Didžiausia minėtų ES lėšų suma – 9,59 mln. Lt – skirta turizmo ir sveikatinimo centro įkūrimui Kretingos rajone, kur visus metus bus galima mėgautis mineralinio geoterminio vandens ir purvo ištekliais. 8,36 mln. Lt paskirta Mėguvos kaimo įkūrimui Kretingos rajono savivaldybėje, Žibininkų kaime. Čia bus įkurti svečių namai, amatininkų dirbtuvės, restoranai, konferencijų salės. Iš viso turizmo infrastruktūrai Kretingos rajone skirta beveik 18 mln. litų. Kyla klausimas, kodėl iki šiol tik žemės ūkyje pasižymėjęs rajonas sugebėjo nosį nušluostyti Vasaros sostine prisistatančiai Palangai? Jei panagrinėsime priežastis, tai pamatysime, kad Palanga investicijų pritraukimo į SPA, sveikatinimo reabilitacijos ir turizmo centrus tapo autsaidere neatsitiktinai.

 

Jau treti metai mes girdime tas pačias mero V. Stalmoko vizijas apie Palangą, kuri, anot jo, turėtų tapti pagrindine sportininkų stovyklavietė Baltijos regione. Tačiau, net ir šia siaura kurorto vystymo kryptimi, kaip mes visi matome, kol kas nieko konkretaus nėra padaryta. Deja, tenka konstatuoti, kad Palangos kurortas kol kas plaukia tik pasroviui. Palangos savivaldybė stokoja ambicingų planų ir projektų, kurie netolimoje ateityje galėtų iš esmės pakeisti mūsų kurorto veidą. Vietoj ambicingų projektų tik nesaugomi, išdraskyti ir nuniokoti pastatai, kurie vargiai skatina rimtą ir patikimą investuotoją pasitikėti Palangos savivaldybe. Be to, galimus investuotojus atbaido, kitų investuotojų liūdna patirtis Palangoje. Ne vieno statomo SPA komplekso (pvz. „Jūratės“ baseino vietoje, „Elija“ Šventojoje ir kt.) statyba mūsų mieste įstrigo biurokratiniuose gniaužtuose. Vienok, Savivaldybė suderindavo statomų objektų projektus, vėliau šie projektai buvo įvairių institucijų ginčijami, statybos neribotam laikui stabdomos, o miesto vadovai liko pasyvūs ginčo tarp investuotojų ir įvairių valstybinių institucijų stebėtojais. Ar tokiais atvejais būtų galima bent įsivaizduoti Druskininkų merą R. Malinauską, kuris taip leistų tyčiotis iš investuotojų jo vadovaujamame kurorte? Manau, kad ne. Vertinant Palangos merą V.Stalmoką, susidaro įspūdis, kad jis paprasčiausiai bijo ta tema net kalbėti.

Atkreiptina, kad šiuo metu, pagal galiojančius teritorijų planavimo dokumentus, o tiksliau kalbant, kaip juos interpretuoja kultūros paveldo institucijos, jokia statyba Palangos centrinėje miesto dalyje negalima. Negalima perstatyti net individualaus namo verandos, ką jau kalbėti apie naujus viešbučius, SPA ar kitokius kompleksus, panašius į kultūros ir pramogų centrą „Kupetą“ (šiuo metu, neišduodamos net projektavimo sąlygos). Todėl, pirmiausia, būtina pakeisti, o jei reikia – parengti naujus Palangos miesto centrinės dalies teritorijų planavimo dokumentus, kuriuose būtų įvertinta galimybė statyti prioritetinius rekreacinės infrastruktūros objektus: gydyklas, SPA, kultūros ir sporto centrus bei pan. Kita investuotojams svarbi žinia turėtų būti investicijų skatinimo instrumentai, pavyzdžiui, žemės, turto mokesčių lengvatos, maksimaliai leistinos pagal Europos sąjungos direktyvas. Tačiau, vietoj investuotojų skatinimo, miesto valdžia užsiima savotišku reketu. Jei investuotojas stato, pavyzdžiui, viešbutį ar kitą rekreacijos objektą, tai jis, vietoj paskatinimo ar kokių nors mokesčių lengvatų, verčiamas papildomai skirti lėšų miesto infrastruktūrai plėtoti. Vieša paslaptis, jei investuotojas pasipriešina tokiai dabartinės valdžios prievartai, tai tokie projektai - paprasčiausiai nederinami. Kas įdomiausia, skiriamų lėšų į miesto infrastruktūrą dydį „derybose“ nustato mero pavaduotojo R. Garolio vadovaujama komisija. Kiek tai skaidru, objektyvu ir sąžininga – spręskite patys.

Jei dabartinė miesto valdžia nebūtų miegančioji gražuolė, tai Palanga dar prieš tris metus galėjo parengti ne tik naujus teritorijų planavimo dokumentus, numatančius SPA ir kitų turizmo centrų plėtrą, bet ir parengti Pajūrio geoterminių vandenų naudojimo sveikatingumo (reabilitacijos, gydymo), SPA ir poilsio paslaugoms plėtoti kurorte studiją. Kol Palangos miesto vadovas dėsto tas pačias, per trejus metus taip ir nepradėtas įgyvendinti vizijas, kaimiškasis Kretingos rajonas per artimiausius metus gali turėti patraukliausią turizmo objektą Vakarų, o gal net ir visoje Lietuvoje - kuriame visus metus bus galima mėgautis mineralinio geoterminio vandens ir purvo ištekliais.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Didžiausias nedarbo augimas buvo Klaipėdoje, Utenos rajone, Alytaus mieste, Palangoje, Vilkaviškio rajone ir Visagine.


Rugsėjo 27 dieną Lietuvoje švenčiama pasaulinė turizmo darbuotojų diena. Ši diena ypač ypatinga Palangos Turizmo Informacijos centrui, kuris šią savaitę švenčia centro įkūrimo dvidešimtemtį. Palangos TIC direktorė Rasa Kmitienė dėkojo visiems atvykusiems į šventę ir visiems linkėjo kantrybės, ištvermės ir sugebėjimo nuspėti turistų...


Balandžio 22-24 d. parodų ir kongresų centre MT Polska, surengtoje tarptautinėje turizmo parodoje Varšuvoje (Lenkija) LATO’16 buvo pristatytas Palangos kurortas. Tai didžiausia tarptautinė turizmo paroda visoje Lenkijoje. Ši paroda suteikia puikią galimybę turizmu besidomintiems Lenkijos gyventojams gauti pasiūlymus vasarai ar savaitgaliams Palangoje.


Palangos miesto savivaldybės įgyvendintas pirmasis projekto „Kempingo Nemirsetoje, Palangoje įrengimas“ etapas Ūkio ministerijos organizuotame geriausių ES paramos projektų rinkimuose pripažintas geriausiu turizmo projektu. Tai patvirtinantis diplomas Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorei Akvilei Kilijonienei įteiktas pirmadienį, gruodžio 1 d.


Praėjęs šeštadienis buvo ypatingai dosnus Palangos turizmo informacijos centrui. Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos tradiciškai apdovanojo šių metų turizmo projektus Lietuvoje, o Palangos turizmo informacijos centras už nuveiktus darbus gavo nominaciją kaip sėkmingiausiai 2010 metais dirbęs turizmo informacijos centras. Apdovanojimus taip pat gavo „Palangos linas“...


Palangos turizmo informacijos centras pagaliau taip pat sulaukė geresnių darbo sąlygų. Pagal ES vykdomą projektą „Palangos Turizmo informacijos centro infrastruktūros plėtra“ buvo padidintos turizmo informacijos centro patalpos ir padarytas remontas. „Anksčiau dirbdavome 40 kvadratinių metrų patalpose ir vietos buvo labai mažai, ypač vasaros metu, kuomet į centrą sugužėdavo daug turistų....


Palangos mero vizijos bus įgyvendintos Kretingoje

Mindaugas Skritulskas, 2010 10 18 | Rubrika: Miestas

Šią savaitę Ūkio ministerija paskirstė daugiau kaip 55 mln. litų Europos Sąjungos paramos lėšų SPA, sveikatinimo reabilitacijos ir turizmo centrų, viešbučių ir kitų objektų įkūrimui ir rekonstrukcijai visoje Lietuvoje. Jei investicijų pritraukimo varžybose didžiausią Lietuvos kurortą eilinį kartą aplenktų Druskininkai, tai nieko nestebintų. Tačiau, šį kartą ES investicijos, aplenkiant...


Antrąją  dešimtmetį sėkmingai veiklą vystančios ir į erdvesnes patalpas persikėlusios  viešosios įstaigos Palangos turizmo ir informacijos centro laukia permainos.  Miesto valdžios planuose – numatyta pertvarkyti viešąją įstaigą į biudžetinę bei patvirtinti jos nuostatus. Nors svarių argumentų, kodėl reikia išlaikyti įstaigą iš biudžeto, taip ir nėra.


Palangos miesto savivaldybės kontrolierių tarnyba, atlikusi VšĮ „Palangos turizmo informacijos centras“ finansinį auditą, reikšmingų pažeidimų įstaigos veikloje nenustatė. Konstatuota, kad 2009 metais, lyginant su 2008 metais pajamų gauta 50,2 tūkst. litų mažiau. Sumenko pajamos už teikiamas apgyvendinimo paslaugas, už ekskursijų aptarnavimą bei už reklamą.


Šiemet Savivaldybės biudžete miestelėnų sveikatinimo programai finansuoti numatyta skirti 857,8 tūkst. litų. Svarstant biudžeto projektą, programą pristačiusi Savivaldybės gydytoja Lina Riaubaitė teigė, kad numatomi finansavimo šaltiniai bus Savivaldybės biudžeto lėšos – 258 tūkst. litų,  Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios lėšos – 69,9 tūkst. litų, Visuomenės sveikatos rėmimo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas