Palangos teismas nesiryžo atimti Jackų Kurhauzo dalies. G. Jacka pratrūko įžeidinėjimais

Linas JEGELEVIČIUS, 2016-09-26
Peržiūrėta
1794
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos miesto apylinkės teismo teisėja Diana Vercinskė.
Palangos miesto apylinkės teismo teisėja Diana Vercinskė.

Pirmadienį, rugsėjo 26 d.,  Palangos miesto apylinkės teismas paskelbė sprendimą Kultūros paveldo departamento (KPD) ieškinyje (Palangos miesto savivaldybė jame yra trečiuoju asmeniu) dėl medinės Kurhauzo dalies, priklausančios Gedimino Jackos šeimai, paėmimo valstybės nuosavybėn. Jackos kol kas gali švęsti mažytę pergalę: teismas netenkino KPD ieškinio, bet atmetė G. Jackos ir jo šeimos narių prašymą jiems priteisti bylinėjimosi išlaidas. Po nuosprendžio nė viena pusė nerodė džiaugsmo. Priešingai, G. Jacka nepašykštėjo karčių – ir įžeidžiančių – žodžių teismo nutarties paskelbimo atėjusio pasiklausyti miesto mero Šarūno Vaitkaus adresu.
„Palangos tilto“ video įrašas, kurį skelbia www.palangostiltas.lt, tai įrodo.
„Mes su valstybe, turiu omenyje Kultūros paveldo departamentą, dėl Kurhauzo kovosime iki galo: sieksime, kad Jackoms priklausanti Kurhauzo dalis, kuri tiek metų buvo neprižiūrėta, o visi sprendimai dėl Kurhauzo sutvarkymo buvo jų vilkinami ar blokuojami, būtų paimta į valstybės rankas. Tai atitiktų ir Palangos miesto interesus. Skirtingai nei teigia atsakovas, žemės sklypo šalia Kurhauzo klausimas yra išspręstas. Jeigu G. Jacka būtų panorėjęs, galėjo jau seniai jame imtis visų tvarkybos darbų“, – „Palangos tiltui“ sakė Š. Vaitkus.
Emocijomis pratrūkęs G. Jacka (skaitant teismo nutartį dalyvavo ir jo žmona Virginija bei artima šeimos narė – aut.), kartojo siekiąs su šeimos nariais atstatyti Kurhauzą ir bėrė kaltinimus miesto savivaldybei ir merui, neva jie neleidžią Jackoms atstatyti Kurhauzo.
„Toks teismo spendimas nesuteikia galimybės atstatyti Kurhauzo, nes mūsų nuosavybės daliai pritaikytas areštas, todėl mes teismo sprendimą skųsime“, – sakė G. Jacka.
Priminsime, kad dar 2013 metais Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos kreipėsi į Palangos miesto apylinkės teismą dėl netinkamai laikomos Palangos kurhauzo medinės dalies, priklausančios Jackoms, paėmimo valstybės nuosavybėn.
Unikalaus istorinio pastato paėmimas valstybės nuosavybėn buvo inicijuotas, kadangi, pasak KPD, dabartiniai jo savininkai pastato neprižiūri.
„Jokių kultūros vertybės išsaugojimui reikalingų realių veiksmų nesiimta nuo pastato įsigijimo 2000 metais. Valstybė ilgiau nebegali taikstytis su situacija, kai svarbaus kurorto centre riogso tik kurorto simbolio – Palangos Kurhauzo – medinės dalies fragmentai, kai jau galėtų stovėti miestą puošiantis kultūros paminklas“, – sakė Departamento direktorė Diana Varnaitė.
Palangos miesto savivaldybei priklausančioje mūrinėje pastato dalyje 2012 metais buvo įgyvendintas pirmasis restauravimo darbų etapas, o iš privatiems asmenims priklausančios dalies vis dar likę tik pamatai. Atsižvelgiant į tai, kad Jackų šeimai priklausančiai nekilnojamosios kultūros vertybės daliai iškilo visiško sunykimo grėsmė, o privatūs savininkai nesiėmė realių veiksmų jai pašalinti, Departamentas kreipėsi į teismą dėl šios vertybės dalies paėmimo valstybės nuosavybėn. Kartu siūloma nustatyti atlyginimą už išlikusius Kurhauzo medinės dalies fragmentus pagal medžiagų vertę, kadangi dėl gaisro padarytos žalos atlyginimo klausimas jau yra išspręstas.
2014-ųjų metų rudenį Palangos valdžia apstulbo iš Kultūros ministerijos gavusi raštą, kuriuo suabejota, ar kurorto Kurhauzas yra paveldo vertybė, ir paprašyta iš naujo atlikti komplekso ekspertizę.
„Gauto rašto negaliu pavadinti kitaip, nei Kultūros ministerijos valdininko Gintaro Džiovėno akibrokštu. Institucijos, privalančios ginti viešąjį interesą, atstovas, reaguodamas į privataus asmens – Gedimino Jackos – prašymą, suabejojo, ar Palangos kurhauzas yra kultūros vertybė. Būtų juokinga, jei nebūtų graudu. Susiklosčius tokiai situacijai, tampa sunku suprasti, kieno interesams atstovauja minėtas valdininkas“, – piktinosi kurorto meras Š. Vaitkus.
Atsakydamas į priekaištus, G. Džiovėnas „Lietuvos žinioms“ sakė: „G. Jacka turi teisinį pagrindą reikalauti pakartotinio šio kultūros paveldo objekto reikšmingumo nustatymo ir vertingųjų savybių patikslinimo. Nesutikus su šiuo jo reikalavimu, grėstų dar vienas teisminis procesas, į kurį būtų įtraukta ir Kultūros ministerija. Manome, kad atlikus minėtą vertinimą Palangos kurhauzui tikrai nebus panaikinta teisinė apsauga (kitu atveju nebūtume KPD prašę inicijuoti šio proceso). Mūsų nuomone, labai tikėtina, kad atliekant šio objekto tvarkybos darbus buvo aptiktos ir naujos šio objekto vertingosios savybės, kurias būtina atitinkamai dokumentuoti ir taip išsklaidyti Jackoms kylančias abejones dėl Palangos kurhauzo paveldinės vertės.“
Su Kurhauzu susijusių teismų karuselė pradėjo suktis 2002-aisiais, kai rugpjūčio mėnesį paveldo objektas mįslingomis aplinkybėmis sudegė.  G. Jackas buvo įvardijamas kaip galimas gaisro užsakovas. Su Jackų šeima susijęs asmuo buvo tarp teisiamųjų. Jackų šeima ilgai bylinėjosi dėl pastatų dalies atidalijimo. Buvo nuspręsta Kurhauzą padalyti per pusę – šeimai ir kurorto savivaldybei. Nors G. Jacka mėgo viešai aiškinti norintis restauruoti sudegusią medinę Kurhauzo dalį, visa istorija verčia tuo abejoti.
Per 14 metų, kai Kurhauzą sunaikino ugnis ir įvyko jo dalybos, būtent Jackų nuosavybė liko nepaliesta. Palanga 2014 metais mūrinę pastato dalį restauravo, o Jackų šeimai priklausantys pamatų likučiai toliau riogso. Todėl dar 2013 metais Kultūros paveldo departamentas (KPD) inicijavo medinės dalies paėmimo visuomenės poreikiams procedūras, kurios greitai įsuko teisminius ginčus.
Kai kurie teisės ekspertai nuolat abejojo, ar KPD byla prieš Jackas dėl jų dalies paėmimo turi perspektyvą. Manoma, kad Jackoms apskundus jiems nepalankų sprendimą dėl Kurhauzo Europos Žmogaus Teisių teisme Strasbūre, Lietuva sulauktų nepalankaus sprendimo dėl paprastos priežasties – ir Europos Sąjungos, ir Lietuvos teisė įtvirtinusi privačios nuosavybės neliečiamumą.
Manoma, kad būtent tokia teisine nuostata piktnaudžiauja G. Jacka.
Kalbant apie jam nepalankius dėl Kurhauzo sprendimus, pastebėtina, kad G. Jacka yra apskundęs beveik kiekvieną jų – tiek teismo, Kultūros paveldo departamento ar bet kurios kitos institucijos.
„Vienu metu buvo arti šimto Jackų šeimos skundų teismams“, – sakė knygą apie Kurhauzo atstatymą – „Kurhauzo atgimimas – Palangos sėkmės istorija“ – parašiusiam šių eilučių autoriui buvęs KPD Klaipėdos teritorinio padalinio vedėjas Naglis Puteikis.
Palangos miesto apylinkės teismo nutartis per 30 dienų gali būti skundžiama Klaipėdos apygardos teismui.

Jūsų komentaras:

HELEN WILSON 2017-03-27 02:08 ([email protected] / IP: 41.190.2.154)
Noriu informuoti plačiąją visuomenę, kad ponia Helen Wilson, privati ​​paskola skolintojas, kad skolina gyvenimo laiko galimybę. Ar jums reikia skubiai paskolą mokėti savo skolą, arba jums reikia paskolą, siekiant pagerinti jūsų verslą? Jums buvo atmestas bankų ir kitų finansų įstaigų? Ar jums reikia konsolidavimo paskolą arba hipoteką? ieškote daugiau, nes mes esame čia, kad visas savo finansines problemas praeities dalykas. Mūsų paskolų fiziniams asmenims, kuriems reikia finansinės paramos, kurie turi bloga kredito ar reikia pinigų apmokėti sąskaitas, investuoti į verslą esant 2% norma. Noriu naudoti šią laikmeną Jums pranešti, kad mes teikiame patikimą pagalbą ir gavėją ir bus pasirengę pasiūlyti paskolas. Taigi Susisiekite su mumis šiandien elektroniniu paštu: ([email protected]) Taigi, jei jūs norite gauti paskolą iš mano įmonės, galite susisiekti su mumis šiandien. Didžiausia suma, mes skolinti yra 600,000,000.00 į šių Valiuta: Jungtinių Amerikos Valstijų doleriais, eurais ir Didžiosios Britanijos svaras sterlingų dėkoju

Taip pat skaitykite

Vyriausybės trečiadienį (gegužės 6 d.) patvirtintame ekonomikos skatinimo plane – šimtai tūkstančių eurų dvarų ir kitų lankytinų objektų remontams. Šiame plane 1,2 mln. eurų numatyta skirti Palangos kurhauzo medinės dalies atstatymui ir pritaikymui kultūrinei veiklai.


„Man brangūs visi mano projektuoti objektai. Tačiau Palangos kurhauzas – ypatingas: prie jo restauracijos nuo projekto parengimo iki jo realizavimo su pertraukomis dirbau trisdešimt metų“, – "Pajūrio naujienų" žurnalistei Livijai Grajauskienei sakė 2013 metais atstatytos Palangos kurorto simboliu vadinamo kurhauzo mūrinės dalies restauracijos ir...


Ant Kurhauzo medinės dalies stogo iškeltas vainikas

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 26 | Rubrika: Miestas

Ant Kurhauzo medinės dalies stogo šią savaitę buvo iškeltas vainikas – medinė konstrukcija pagaliau suręsta. Rekonstruoti Palangos kurhauzo medinę dalį ir visiškai atstatyti jos fasadą planuojama iki šių metų pabaigos.


Pirmadienį, rugsėjo 26 d.,  Palangos miesto apylinkės teismas paskelbė sprendimą Kultūros paveldo departamento (KPD) ieškinyje (Palangos miesto savivaldybė jame yra trečiuoju asmeniu) dėl medinės Kurhauzo dalies, priklausančios Gedimino Jackos šeimai, paėmimo valstybės nuosavybėn. Jackos kol kas gali švęsti mažytę pergalę: teismas netenkino KPD ieškinio, bet...


Palangos savivaldybei pradė jus restauruoti kurhauzo savodalį, paveldosaugininkai sulaukė ir Gedimino Jackos prašymo leisti tvarkyti jam priklausančią dalį. Tačiau jo pageidavimą specialistai įvardina gana keistu ir vadina restauracijos imitavimu. Prašo projektavimo sąlygų Medinę kurhauzo dalį valdantis palangiškis kreipėsi į Kultūros paveldo departamento...


Kurhauzo restauracijos pradžia tapo dar artimesnė: trečiadienį Vyriausybė patvirtino  kurhauzo mūrinės dalies restauracijos ir pritaikymo viešajai kultūrinei paskirčiai programą. Jai įgyvendinti Vyriausybė anksčiau skyrė 700 tūkst. litų. VĮ „Lietuvos paminklai“ jau gegužės 9-ąją paskelbs, kuri įmonė laimėjo viešųjų pirkimų konkursą atlikti restauraciją. Bet...


Finansų ministerijos parengtame 2012-ųjų metų Privatizavimo fondo (PF) lėšų dalies paskirstymo projekte, kuris turėjo būti pateiktas Vyriausybei praėjusį pirmadienį, nebuvo numatytas finansavimas Palangos kurhauzo restauracijai, nors 700 tūkstančių litų Vyriausybė tam buvo pažadėjusi. Apie nemalonų netikėtumą meras Šarūnas Vaitkus sužinojo  praėjusį penktadienį...


Dėl buvusių miesto valdžių klūpinėjimų prieš kurhauzo bendrasavininką Gediminą Jacką buvo pažeisti miesto interesai. Prieš dešimtmetį Palangos apylinkės teismui nusprendus, kad G. Jackos žmonos Virginijos dalies kurhauzo kiemo statinių pardavimo-pirkimo sutartis su Alfredu Tiškevičiumi yra negaliojanti, savivaldybės tuometiniai klerkai snaudė, kai 2004-aisiais V....


(Tęsinys)   Klaipėdos apylinkės teismo baudžiamoji byla dėl kurhauzo padegimo atskleidžia įdomių kurhauzo padegimo detalių ir užkulisių, apie kuriuos visuomenė iki šiol tik spėliojo. „Palangos tilto“ redakcija, siekdama visuomenę supažindinti su sunkiai atmintyje išdylančiu įvykiu – kurhauzo padegimu – toliau skelbia teismo medžiagą...


Kas ir kada prie kurhauzo sudegusios sienos pritvirtino elektros kabelinę spintą? Jos pakabinimas turėjo būti suderintas ne tik su VST, bet ir Palangos savivaldybės Komunalinio ūkio skyriumi, bet nei elektrikai, nei savivaldybės komunalininkai apie ją teigia nieko negirdėję. Kurhauzo bendrasavininkas Gediminas Jacka, dėl kibirkščiuojančios spintelės sustabdęs kurhauzo medinės dalies ardymo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius