Parapijiečiai tradiciškai atsisveikino su vasara

Rasa GEDVILAITĖ, 2017-08-28
Peržiūrėta
364
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Parapijiečiai tradiciškai atsisveikino su vasara

Sekmadienį Palangos parapijos tikintieji ir miesto svečiai šventė Šv. Roko atlaidus. Tradiciškai per Šv. Roko atlaidus atsisveikinama ir su vasaros sezonu. „Atsisveikinome su vasara, bet ne vienas su kitu. Palanga – svetingas ir visų laukiantis miestas visus metus“, – tvirtino Palangos parapijos klebonas Marius Venskus.

Po Mišių – košė ir koncertas
Po vidurdienio Šv. Mišių visi susirinkusieji dalyvavo iškilmingoje Eucharistinėje procesijoje, apjuosusioje beveik visą bažnyčią. Atlaidų Šv. Mišių aukai vadovavo J. E. Vyskupas Arūnas Poniškaitis, pamokslą sakė kun. Rimantas Pranckaitis, o liturgijoje patarnavo diak. Benas Ulevičius. Susirinkęs gausus būrys tikinčiųjų užtvindė šventorių, suteikdami dienai neeilinio išskirtinumo.
O vėliau po Šv. Mišių žmonės užplūdo gatvę, sustabdydami net eismą. Po atlaidų visi buvo pakviesti į parapijos namų parkelį pabūti kartu ir linksmai atsisveikinti su vasara. „Laimei, jog neišnaudojau viso gero oro limito, štai, vis nenustojant lietui galvojau, jog nesulauksim gero oro, bet Aukščiausiasis mums šypsosi, ėmė šviesti saulė. Tad švęskime, neišsiskirstykite, nueikite paragauti kareiviškos košės, patrypkite žolę taip, kad mums nebereiktų jos pjauti, o damos tegul negaili batelių, turėsite devynis mėnesius laiko jiems nusivalyti“, – visus kaip visada smagiai nusiteikęs kvietė klebonas M. Venskus. Parapijos namų parkelyje žmonės buvo vaišinami kareiviška koše ir Rados HBH gira, koncertavo Liveta ir Petras Kazlauskai.
„Atrodo neseniai dar tik džiaugėmės prasidėjusia vasara, skanavome pirmosiomis žemuogėmis, skynėm laukų gėles, o štai jau ir nuvilnijo spalvotoji vasara. Sudiev, gražuole vasara“, – kreipėsi į susirinkusiuosius renginio vedėjas Giedrius Gustas, pasveikinęs visus sulaukusius gražios tradicinės vasaros pabaigos šventės – Šv. Roko atlaidų.
Renginio vedėjas į sceną sveikinimo žodžių tarti pakvietė kleboną Marių Venskų, miesto merą Šarūną Vaitkų, J. E. Vyskupą Arūną Poniškaitį ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadovą Renatą Požėlą.
„Labai smagu, jog klebonas sugebėjo pratęsti sezoną. Nieko blogo, jog vietoj rugpjūčio 16 dienos šventė persikėlė į rugpjūčio 27 dieną, taip tik paskatino žmones ilgiau pavasaroti, – šypsojosi meras Š. Vaitkus. – Labai noriu padėkoti visoms miesto tarnyboms, kurios priėmė svečius tinkamai ir neabejojama, jog grįš. Be visų pagalbos būtų išties sunku susitvarkyti. Šalia manęs stovi gerbiamas Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadovas R. Požėla, būtent jo vadovaujami žmonės nuolat prisideda prie mūsų renginių, gyvenimo ir ne tik, padeda ir tvarkantis su miesto apsauga. Dėkui klebonui už subūrimą, ačiū visiems“, – kalbėjo meras.
Vyskupas dėkojo už viską: už vėją, už saulę, už giedrą, už šypsenas, visus esančius ir palaimino susirinkusiuosius, visas suteiktas dovanas, kurių tądien turėta ir paskatino dalintis viskuo, ką turime.

Pjūties pabaiga
Šv. Roko diena, Pjūties pabaiga minima rugpjūčio 16 dieną, šiemet Palangoje Šv. Roko atlaidai buvo minimi kiek vėliau. Šią dieną mūsų senoliai švęsdavo pjūties pabaigą ir naujos sėjos pradžią – buvo sėjami žiemkenčiai. Kaimuose žmonės visą vasarą gyvendavo be dirbtinės šviesos, keldamiesi saulei patekant ir eidami miegoti saulei nusileidus. Jei naktinėdavo, tai tik tamsoje ar lauke prie laužų. Po rugpjūčio 16-os dienos į trobas vėl sugrįždavo dirbtinis apšvietimas – deglas ar balana, vėliau žibalinė lempa.
Į Lietuvą atėjus krikščionybei, pjūties pabaigos šventė sutapatinta su Roko varduvėmis. Šv. Rokas – prancūzas, gyvenęs XIII-XIV a. Jis išdalijo savo turtus vargšams ir visą gyvenimą slaugė ligonius, sergančius maru. Tikėta, kad pats Rokas sirgo maru, bet turėjo ypatingą galią gydyti žmones ir išsigydė pats. Šv. Rokas gydydamas žmones daug keliavo, buvo apkaltintas šnipinėjimu, uždarytas į kalėjimą, kur mirė.
Šv. Rokas vaizduojamas kaip keliautojas – su lazda ir kelionmaišiu. Šalia jo kartais stovi šuo, laikantis nasruose duonos kepalą. Tikima, kad Rokas turėjęs šunį, kuris jį nusilpusį pamaitino ir taip išgelbėjo nuo bado.
Šv. Rokas laikomas ligonių globėju. Žmonės skaptuodavo skulptūras, tikėdami, kad Rokas apsaugos juos nuo ligų.

Jūsų komentaras:

neliuteronas 2017-08-31 10:16 ([email protected] / IP: 78.61.64.33)
Neturi liuteronai savo atstovų miesto taryboje...

Tikintysis 2017-08-30 10:27 (IP: 78.56.73.87)
O kaip sekasi Palangos liuteronams?

Taip pat skaitykite

Sekmadienį Palangos parapijos tikintieji ir miesto svečiai šventė Šv. Roko atlaidus. Tradiciškai per Šv. Roko atlaidus atsisveikinama ir su vasaros sezonu. „Atsisveikinome su vasara, bet ne vienas su kitu. Palanga – svetingas ir visų laukiantis miestas visus metus“, – tvirtino Palangos parapijos klebonas Marius Venskus.


Palangos frankofonų klubo, kitaip Lietuvos ir Prancūzijos asociacijos Palangos skyriaus, nariai jau daug metų rengia įvairius renginius Frankofonijos dienai paminėti. Šįsyk pagerbtas garsus prancūzų menininkas Edgaras Dega – popietė buvo skirta jo šimtosioms mirties metinėmis paminėti. Į renginį, vykusį Palangos gintaro muziejuje, atvyko gausus būrys prancūzų kalbos...


Su visais atsisveikinanti vasara nedžiugino gerais, saulėtais orais nei Palangos verslininkų, nei poilsiautojų. Liepa ir rugpjūtis buvo drėgni ir lietingi. Tik ir tebuvo girdėti: „Tokios šaltos vasaros dar nėra buvę!“ Bet ar yra pagrindo taip dūsauti? Meteorologai sako, kad ši vasara kuo nors kitokia nebuvo. „Ji buvo normali, tipiškai lietuviška...


Pučiamųjų muzikos koncertų ciklas   „Dūdų vasara“


Ar praėjusi vasara taps pamoka valdžiai?  9

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013 08 29 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Besibaigianti vasara skaičiuoja paskutines dienas. Dienomis dar pakaitinanti saulė prie jūros turėtų vilioti žmones, tačiau tai tebus savaitgaliniai pramogautojai. Kurortas tuštėja beregint, o miesto gatvėmis nerūpestingai vaikštinėjusius poilsiautojus jau kitą savaitę pakeis į mokyklas zujantys būriai mokinių.


Šeštadienį Palanga, atsisveikinanti su vasaros sostapilio titulu, buvo tapusi gurmanų sostine. Į penktąją „Palangos stalo“ šventę susirinkę palangiškiai bei iš visos Lietuvos ir užsienio šalių suvažiavę svečiai smagiai palydėjo šilčiausią metų laiką ir pradėjo rudens sezoną.


Jeigu nesate abejingi vasaros teikiamiems džiaugsmams ir privalumams, šiandien turėtumėte liūdnai atsidusti: baigiasi kalendorinė vasara. Vadinasi, verslininkų būriui – ir kurorto svečių pinigų byrėjimas į kišenę, moksleivijai – atostogos, mėgstantiems lepintis saule paskutinė mėnesio diena reiškia, kad jos šilumos mažės. Kokia buvo vasara...


  Būti matomam – vienas svarbiausių politikų tikslų. Ypač tai aktualu artėjant rinkimams į Seimą. Atsiradus modernioms technologijoms, pakito ir politinė komunikacija, kuri vis labiau skverbiasi į virtualų pasaulį. Bet kandidatai iš Palangos skaitmenine erdve pasitiki ne itin – dauguma labiau linkę prie tradicinės komunikacijos. „Net komunikacijos...


Liepos 31-rugpjūčio 5 d. vyksiantis festivalis „Palangos vasara“ kurorto gyventojus ir svečius kaip ir kasmet kviečia į jaukius poezijos bei muzikos vakarus Gintaro muziejaus Židinio menėje.


Respublikinio eilėraščio konkurso „Aš, knyga ir vasara“ laureatės

Birutė Pilibaitienė, Pradinės mokyklos bibliotekininkė, 2009 11 17 | Rubrika: Kultūra

Vasaros pradžioje buvo paskelbtas respublikinis eilėraščio konkursas „Aš, knyga ir vasara“. Jame dalyvavo 1-12 klasių mokiniai. Prasidėjus mokslo metams, Palangos pradinės mokyklos vaikai atnešė savo kūrybą į biblioteką. Atrinkome trylika tinkamiausių pagal konkurso nuostatus eilėraščių ir nusiuntėme rengėjams į Vilnių. Nekantriai laukėme rezultatų ir jie mūsų neapvylė.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius