Perbraižomos rinkimų apygardos: naujoje, Mėguvos rinkimų apygardoje, dominuotų palangiškiai

"Palangos tilto" informacija, 2019-10-14
Peržiūrėta
2311
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Prieš Seimo rinkimus 2020-aisiais vėl perbraižomas rinkimų apygardų žemėlapis. Per pastaruosius ketverius metus tai jau trečias toks atvejis. To esą prireikė, nes esama demografinė situacija Lietuvoje ir vėl neatitinka teisingo demokratiško atstovavimo.Pagal naująjį projektą, bus suformuota nauja rinkimų apygarda, kuris vadinsis Mėguvos. Mėguvos rinkimų apygardą turėtų sudaryti minėtos Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijai priklausančios apylinkės su 11,9 tūkst. rinkėjų, visas Palangos miestas (14,6 tūkst. rinkėjų) ir dalis Kretingos rajono apylinkių (4,9 tūkst. rinkėjų). Taigi Mėguvos apygardoje per 2020-ųjų Seimo rinkimus dominuos Palangos rinkėjai, atsivers galimybė kurorte keliamiems kandidatams.

2016 m. suformuotos Kretingos–Palangos rinkimų apygardos nebelieka, likę Kretingos rajono savivaldybės rinkėjai (27 tūkst.) balsuos Kuršo apygardoje, į kurią įtraukti dar ir Skuodo rajono rinkėjai.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkės Lauros Matjošaitytės teigimu, permainų prireikė, nes įstatymai nurodo, kad apygardų ribos neturi viršyti leistinų nuokrypių. "Kitaip tariant, negalima tokia situacija, kai vienoje apygardoje vieną Seimo narį renka 25 tūkst. rinkėjų, o kitoje apygardoje – 75 tūkst. Dėl tos priežasties VRK, atsižvelgdama į migraciją tiek šalies viduje, tiek ir išorėje, ėmėsi rinkimų apygardų pokyčių", – paaiškino L.Matjošaitytė.

Dabar iki lapkričio 8 d. visuomenė, politikai, specialistai ar bendruomenės VRK gali teikti pastabas ir siūlymus dėl pakeistų rinkimų apygardų ribų.

"Tada vertinsime tų pasiūlymų turinį ir spręsime, ar tas pasiūlymas yra įgyvendinamas ir racionalus. Tik niekada nebus visi laimingi, bet mes turime pripažinti, kad gyventojų migracija vyksta, ir mes turime nuolat sekti rinkėjų skaičių. Tai yra kiekvienų rinkimų lydinčioji dalis", – teigė L.Matjošaitytė.

Rinkimų apygardų ribos buvo pakeistos prieš 2015-ųjų Kalėdas. Tada šios permainos kai kuriose politinėse partijose sukėlė sumaištį. Mat iš Pajūrio apygardos "iškirpus" Palangą, kurorto politikams dėl Seimo nario mandato tuomet teko kovoti su konkurentais iš Kretingos, kur rinkėjų buvo kur kas daugiau nei Palangoje. Palangiškiai 2016 m. Seimo rinkimus pralaimėjo socialdemokratų atstovui Antanui Vinkui.

Be to, tąkart prie Klaipėdos buvo prijungti priemiesčiai, o tai sudrumstė ir kitų partijų pozicijas. Kaip dabar, taip ir tada buvo tikinama, kad permainų reikia, nes yra pažeistos rinkėjų skaičių proporcijos. Todėl esą buvo atsižvelgta į Konstitucinio Teismo sprendimą užtikrinti lygias rinkimų teises, kad rinkėjų nuokrypis nuo vidurkio nebūtų didesnis nei 10 proc.

Po 2015 m. pertvarkos Klaipėdoje liko Danės, Marių, Baltijos ir Pajūrio apygardos, tik iš pastarosios pašalinta Palanga ir prijungta prie Kretingos apygardos.

Kaip ir reikėjo tikėtis, ši rinkimų geografija tuomet tapo politikų kuluarinių kovų objektu. Kai kurios partijos garsiai ištarė Lietuvoje iki šiol mažai vartotą tarptautinį žodį "džerimanderingas" (angl. gerrymandering). Tai manipuliavimas rinkėjų valia, braižant apygardas ir taip siekiant sutelkti savo rinkėjus, o oponentus išskaidyti. Tada kai kurių vadinamojo džerimanderingo apraiškų esą buvo galima įžvelgti pakeistame apygardų žemėlapyje.

Laikraštis "Klaipėda"

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ruošdamasi kitų metų spalį vyksiantiems parlamento rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sudarė 71 vienmandatę Seimo rinkimų apygardą ir patvirtino jų ribas.  


Sekmadienį, spalio 25 d., visoje šalyje, ir Palangoje, vyko rinkimų į Seimą antrasis turas. Mėguvos rinkimų apygardoje, į kurią įeina visa Palanga, varžėsi Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatas Mindaugas Skritulskas ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatas Romandas Žiubrys. Dar prieš 23.00 val. paaiškėjo, kad...


Baigėsi rinkimų į 2020-2024 Seimą balsavimas jo pirmajame ture. Po rezultatų iš Mėguvos rinkimų apygardos Saulės rinkimų apylinkės Palangoje (jie paaiškėjo 23 val. 15 min.)  kurorto konservatorių pirmininkas ir miesto meras Š. Vaitkus sveikindamas apglėbė M. Skritulską: "Mes laimėjome. Mes - antrajame rinkimų ture." Paryčiais suskaičiavus balsavimo...


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino galutinį kandidatų į Seimą vienmandatinėse apygardose sąrašą. Mėguvos vienmandatinėje rinkimų apygardoje - net 12 kandidatų. „Palangos tiltas“ supažindina palangiškius su jais.


Seimo narė Agnė Bilotaitė kovos iki galo kad patektų į naujos sudėties Seimą spalį vyksiančiuose rinkimuose. „Šiuo metu esu iškelta Panerių-Grigiškių vienmandatėje rinkimų apygardoje. Taipogi mano kandidatūra yra vis dar pasiūlyta svarstyti ir Mėguvos vienmandatėje rinkimų apygardoje,“ – pirmadienį A. Bilotaitė sakė „Palangos tiltui.“


Mindaugas Skritulskas, miesto savivaldybės Tarybos narys, TS-LKD Palangos skyriaus veteranas tapo Palangos TS-LKD kandidatu Mėguvos rinkimų apygardoje. Tai paaiškėjo vakar, antradienį vakare, po Palangos skyriaus konservatorių tarybos posėdžio.


Prieš Seimo rinkimus 2020-aisiais vėl perbraižomas rinkimų apygardų žemėlapis. Pagal naująjį projektą, bus suformuota nauja rinkimų apygarda, kuris vadinsis Mėguvos. Mėguvos rinkimų apygardą turėtų sudaryti minėtos Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijai priklausančios apylinkės su 11,9 tūkst. rinkėjų, visas Palangos miestas (14,6 tūkst. rinkėjų) ir dalis Kretingos rajono apylinkių...


Lietuvos laisvės sąjunga, vadovaujama buvusio Vilniaus miesto mero Artūro Zuoko, Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje kelia Janės Narvilienės, buvusios Seimo narės, kandidatūrą.


Praėjusį penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino Seimo rinkimų rezultatus. Palangiškiams labiausiai rūpėjo komisijos sprendimas dėl Pajūrio rinkimų apygardos, kurioje konservatoriaus Prano Žeimio pergalę vos 39 balsais „darbietė“ Genoveita Krasauskienė užginčijo, reikalaudama panaikinti rinkimų rezultatus ir skelbti naujus rinkimus.


Darbo partijos kandidatė Pajūrio rinkimų apygardoje Genoveita Krasauskienė nepraranda vilties patekti į Seimą, kai, regis, jau visi šaukštai po pietų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius