Politinių organizacijų įstatymas keičia politinių komitetų registravimo tvarką

Palangos tiltas, 2022-09-19
Peržiūrėta
733
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Politinių organizacijų įstatymas keičia politinių komitetų registravimo tvarką

Seime priimtas Politinių organizacijų įstatymas kartu su kitais politinių organizacijų veiklą reglamentuojančiais aspektais įtvirtino ir pakeistą politinių komitetų registravimo tvarką. Keičiasi politinių komitetų steigimo procedūra, komitetus registruojanti institucija, atsiranda daugiau prievolių steigėjams. 

Viena pagrindinių įstatyme įtvirtintų naujovių numato prievolę politinius komitetus steigti kaip juridinius asmenis. 

Savivaldybių tarybų rinkimuose ketinantis dalyvauti politinis komitetas savo steigėjų gretose turi surinkti ne mažiau kaip 0,1 procento toje savivaldybėje ne trumpiau negu pusę metų gyvenamąją vietą deklaravusių gyventojų (steigėjų), kurių turi būti ne mažiau negu dvigubas tos savivaldybės tarybos narių skaičius. Prieš steigiant politinį komitetą, steigėjai arba jų atstovai turi sušaukti steigiamąjį suvažiavimą ir jo metu priimti komiteto įstatus, politinę programą, sprendimą dėl buveinės bei išrinkti vadovaujančius asmenis. 

Įstatuose nurodytas politinio komiteto pavadinimas negali būti tapatus jau įregistruotos politinės organizacijos ar kito juridinio asmens pavadinimui ar į jį panašus. Pavadinime  negali būti vartojami fizinių asmenų vardai ir pavardės. Komiteto – juridinio asmens pavadinimą galima iš anksto laikinai įrašyti į Registrų centro Juridinių asmenų registrą. 

Kitas pokytis, susijęs su politinių komitetų steigimo procedūra – politinius komitetus registruos ne Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, o Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija. Šiai institucijai naujai įsteigtas politinis komitetas turi pateikti komiteto įstatus, programą, sprendimą dėl buveinės bei informaciją apie steigiamojo suvažiavimo metu išrinktus komiteto vadovus. 

Teisingumo ministerija patikrinusi pateiktų įstatų, programos ir kitų dokumentų atitikimą įstatymuose numatytiems reikalavimams, ne vėliau kaip per 30 dienų nuo dokumentų gavimo dienos surašys dokumentus, patvirtinančius, kad politinį komitetą galima registruoti. 

Politinis komitetas registruojamas Juridinių asmenų registre. Įsteigtu laikomas tik pagal Politinių organizacijų įstatymo numatytus reikalavimus įregistruotas politinis komitetas. 

Išlaidos, patirtos steigiant politinį komitetą gali būti apmokėtos tik nuosavomis (asmeninėmis) steigėjų lėšomis, neviršijant Politinių organizacijų įstatyme numatyto politinio komiteto nario mokesčio dydžio. Steigimo išlaidos taip pat turi būti įtrauktos į politinio komiteto finansinę apskaitą.

2023 m. Savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose gali dalyvauti politiniai komitetai, įregistruoti ne vėliau kaip likus 85 dienoms iki šių rinkimų dienos. Vadovaujantis Rinkimų kodeksu, šis terminas yra išimtinai taikomas tik 2023 m. Savivaldybių tarybų ir merų rinkimams. Vėliau vyksiantys rinkimai bus organizuojami pagal bendruosius Rinkimų kodekse nustatytus terminus. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Seime priimtas Politinių organizacijų įstatymas kartu su kitais politinių organizacijų veiklą reglamentuojančiais aspektais įtvirtino ir pakeistą politinių komitetų registravimo tvarką.


Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nusprendė panaikinti obelisko Palangos centre su jo visomis mažosios architektūros detalėmis vertingąsias savybes. O tai reiškia, jog paminklui netekus vertingųjų savybių, jis nebetenka valstybės saugomo objekto statuso. Su šiuo sprendimu vertinimo taryba pirmadienį kreipsis į Kultūros paveldo departamentą, kad šis pritartų ir išbrauktų šį...


Kitaip nei politikavimu ir rinkėjų mulkinimu artėjančių rinkimų į savivaldą išvakarėse nebūtų  galima pavadinti tą situaciją, kurią dabar bandoma rutulioti bei eskaluoti dėl „Eldijos“ pastato Šventojoje ir jo privatizavimo. 


Siekiant įgyvendinant bendruomeninių organizacijų plėtros politiką Savivaldybėje, stiprinti bendradarbiavimą tarp Savivaldybės institucijų, įstaigų ir bendruomeninių organizacijų, Savivaldybės tarybos sprendimu trejų metų kadencijai sudaryta bendruomeninių organizacijų taryba.


2018 m. balandžio 12 d. Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerijoje oficialiai įregistruota Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP), kuri yra parlamentinė partija. Masiškai pradėti kurti partijos skyriai miestuose ir rajonuose.


Tradicinis, jau 27-asis Lietuvos politinių kalinių, tremtinių ir Laisvės kovų dalyvių sąskrydis, kuriame dalyvavo ir 18 buvusių politinių kalinių ir tremtinių bei jų artimųjų iš Palangos, rugpjūčio 5 dieną įvyko Ariogaloje, Dubysos slėnyje.


Lietuvos valstybės atkūrimo proga Palangos sporto arenoje vyko Palangos politinių partijų turnyras, kurį organizavo krepšinio klubas „Palanga“ ir Palangos sporto centras.


Jau balandžio 14-ąją į pirmą posėdį rinksis naujoji savivaldybės Taryba, o senoji, baigianti keturių metų kadenciją, paskutiniam posėdžiui rinksis rytoj. Daugiau kaip pusė darbą baigiančios kadencijos politikų – net 12 iš 21- rytoj paskutinį kartą brūžins savivaldybės posėdžių salės kėdes. „Palangos tilto“ kalbinami nuo kurorto politikos scenos, savo noru ar pagal rinkėjų valią...


Vis aktyvesnės politikų, siekiančių patekti į Tarybą, agitacijos praėjusį antradienį persikėlė ir į Senąją gimnaziją, kur susirinkusių partijų atstovų nekantriai laukė būrys vyriausiųjų gimnazistų, troškusių gauti atsakymus į jų pateiktus klausimus. Nedrąsiai prasidėjęs pokalbis netruko peraugti į karštą diskusiją.


Praėjusį ketvirtadienį posėdžiavusi Palangos miesto savivaldybės taryba sudarė naujas komitetų sudėtis. Nepaisant to, kad  Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė bei opozicija siūlė atidėti šį sprendimą, kaip prieštaraujantį Vietos savivaldos įstatymui, valdančiosios daugumos nariai  negirdėjo motyvuotų aiškinimų ir pritarė sprendimo projektui . 


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius