Prisimenant architektą, kūrusį Palangos veidą

Rasa GEDVILAITĖ, 2012-05-22
Peržiūrėta
802
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Prisimenant architektą, kūrusį Palangos veidą

Kiekvienas prisidėjęs prie Palangos kūrimo yra vertas didžiausios meilės. Neabejotina, jog jie taip pat kūrė su meile. Kaip pastebėjo praėjusią savaitę Palangos miesto viešojoje bibliotekoje draugėn susirinkę kurorto architektai, kūrėjai, neveltui atidarius vasaros sezoną kurorte buvo prisimintas žymus architektas Algimantas Lėckas, daug prisidėjęs prie Palangos kūrimo.

Žymų architektą, dėl Palangos nuveikusį itin svarių darbų, prisiminė ne tik jo artimieji, bet ir bičiuliai, draugai iš studijų laikų, mielai pasidalinę išlikusiomis gražiausiomis akimirkomis.

A.Lėckas – ne tik pasižymėjęs architektas, tačiau ir skulptorius bei dailininkas. Jo darbais turėjo progą pasimėgauti ir susirinkę dalyviai. Kaip pripažino šį žymų žmogų, 2008 metais palikusį didžiulį palikimą ne tik artimiesiems, bet ir visiems Lietuvos žmonėms, jį pristatę Palangos bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys bei architektas Leonas Mardosas, itin simboliška jį prisiminti būtent Palangoje, nes čia jis įamžino pavyzdinių darbų, privalančių būti įrašytiems į saugomų objektų sąrašą.

Šis menininkas papuošė pajūrio kurortą ne vienu poilsiavietės kompleksu, kaip įvardijama, suformavo jos kurortinės architektūros standartą. Bičiuliai A. Lėcką apibūdina kaip tikrą Renesanso dvasios žmogų.

Tik pabaigęs studijas Kauno politechnikos institute, iškart tapo Panevėžio rajono architektu, vėliau – Panevėžio miesto vyr. architektu. Nuo 1992 m. – miestų statybos projektavimo instituto Vilniuje projektų vyr. architektas. 1992–2005 m. bendrovės „Jungtinės architektų dirbtuvės“ vyr. architektas. Vėliau tapė, kūrė skulptūras.

Palangoje jis taip pat pasižymėjo keletu savo darbų. Dar 1967 m. jis parengė Vanagupės kurorto detalųjį planą, po metų talkino Vytautui Jurgiui Dičiui projektuojant prekybos centrą „Girstupis“ Kaune. Ne vienas jį pažinojęs bičiulis įvardino, jog pajūryje jis paliko dalį savo širdies.

„Turbūt ir jo žmona Aida, kuri šiuo metu šalia, gali patikslinti, jog Algimanto gyvenimas buvo Palangoje, kur jis paliko daug reikšmingų darbų“, – nusišypsojo L.Mardosas, kalbėdamas apie Anapilin iškeliavusį kolegą.

Išties A.Lėckas ryškiausius kūrybos pėdsakus paliko pajūry, tiksliau – Palangoje, kur iki šiol stovi jo projektuoti vila „Voveraitė“ (1970 m.), poilsio namai „Linas“ (1975 m. ), sanatorija „Palanga“ (1976 m.), Jūreivių poilsio bazė (1979 m.), plaukimo baseino kompleksas (1984 m.). Tiesa, kai kurie jų jau rekonstruoti, atnaujinti.

Bene lankomiausi architektūros mylėtojų yra 1969 m. jo kurti poilsio namai „Žilvinas“, kuriuos drąsiai galima įvardinti moderniosios kurortinės architektūros etalonu.

„Mes, susibūrę į Palangos kraštovaizdžio bičiulių klubą, palangiškiai jau sprendėm klausimą, kad poilsio namus „Žilvinas“ reiktų įrašyti į paveldosauginių objektų sąrašą“, – mintis perteikė L.Mardosas. Galbūt išties ji ir taps ateityje realia.

Už savo originalią kūrybą A. Lėckas 1984 m. buvo apdovanotas SSRS Ministrų Tarybos premija, o jo kurti objektai iki šiol žavi kolegas, traukia akį originaliais sprendimais.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos viešosios bibliotekos parodų salės erdvė jau antrą kartą pasipuoš žaismingomis, nuotaikingomis ir kiek kandžiomis karikatūromis – čia, Lietuvos karikatūristai kviečia į tradicinę 52-ąją karikatūrų parodą ,,Žmogus“. Paroda kasmet ruošiama Vilniuje balandžio 1-osios proga, tada pasklinda po Lietuvos miestus ir margąjį pasaulį.


Praėjusį penktadienį Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta paroda „Kristijonas Donelaitis 300“, skirta lietuvių grožinės literatūros pradininko 300 metų jubiliejui. Parodoje eksponuojami 2011-aisiais ir 2012-aisiais Klaipėdos bei Kaliningrado tapytojų ir grafikų bei jų bičiulių iš kitų šalių kūriniai, kurti tiek plenere Tolminkiemyje, tiek kūrybinėse dirbtuvėse....


Jau tradiciškai į šventę susirinkusi visa Palanga kartu su savo svečiais rytoj susės prie ilgiausio Lietuvoje „Palangos stalo“. Ir, besidalindama vaišėmis, aptars, kokia buvo vasara. „Palangos tiltas“, prisidėdamas prie šio rudeninio viščiukų skaičiavimo, nusprendė peržvelgti, kas per šią vasarą – ir ne tik sezono...


Startuoja nauja palangos miesto laikraščio "Palangos tiltas" rubrika: Skundų dėžutė.


Startuoja nauja palangos miesto laikraščio "Palangos tiltas" rubrika: Politikų, bendruomenės lyderių žodis.


Vakar Klaipėdos miesto apylinkės teismas priėmė nutartį dėl Palangos miesto savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo Svajūno Bradūno, kuriam įtarimai dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi siekiant asmeninės naudos perkvalifikuoti į įtarimus dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir kyšio paėmimo. Valdininkas trims mėnesiams nušalinamas...


2011 metų lapkritį sąžiningų žmonių išleistoje ir palangiškius šventai vienijančioje knygoje „Audra Lukauskytė“, 110 puslapyje, straipsnyje „Rūpėjo architektūrinis miesto veidas“ perskaitome ir 1977 metais Palangos miesto vyriausiuoju architektu dirbti pradėjusio Leono Laimučio Mardoso atsiminmus, iš kurių aišku, jog abu...


Prisimenant architektą, kūrusį Palangos veidą

Rasa GEDVILAITĖ, 2012 05 22 | Rubrika: Miestas

Kiekvienas prisidėjęs prie Palangos kūrimo yra vertas didžiausios meilės. Neabejotina, jog jie taip pat kūrė su meile. Kaip pastebėjo praėjusią savaitę Palangos miesto viešojoje bibliotekoje draugėn susirinkę kurorto architektai, kūrėjai, neveltui atidarius vasaros sezoną kurorte buvo prisimintas žymus architektas Algimantas Lėckas, daug prisidėjęs prie Palangos kūrimo. Žymų...


„Sakykite, kodėl Palangoje yra tiek daug apleistų, nenaudojamų pastatų? Jūsų kurortas  -labai gražus, bet tiek griuvenų, pastatų vaiduoklių nesame matę nė viename Europos kurorte“, - naiviai stebėjosi į redakciją užėjęs svečias iš Lenkijos Rafalas Kosčiukevičius. Nesulaukęs aiškaus atsakymo, jis fotografavosi prie mūsų redakcijos, Vytauto g. 87, jau daugelį metų be gyvos dvasios...


Pagerbtas architektas Leonas L.Mardosas

„Palangos tilto“ informacija, 2009 10 24 | Rubrika: Kultūra

Trečiadienį Gintaro muziejaus salėje jubiliejaus proga buvo pagerbtas architektas Leonas Laimutis Mardosas. Šią šventę paminėti panorę Palangos miesto valdininkai ir architektai, atvykę iš Klaipėdos, pamalonino dėmesiu ir dovanomis visų gerbiamą architektą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius