Sausio 13-ąją sušildys TS-LKD Palangos jaunimo dovanojamos neužmirštuolės

Palangos tiltas, 2015-01-12
Peržiūrėta
3
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Sausio 13-ąją sušildys TS-LKD Palangos jaunimo dovanojamos neužmirštuolės

Šiandien, praėjus 24 metams nuo 1991-ųjų sausio 13-osios, Palangoje, kaip ir visoje Lietuvoje, bus minimi skaudūs mūsų tautai įvykiai. Žuvusiuosius pagerbti kviečia ir TS-LKD Jaunimo bendruomenės Palangos skyrius, kurio nariai iškirpo ir miesto mokykloms bei vaikų lopšeliams-darželiams išdalijo apie 2 tūkst. neužmirštuolių žiedelių, simbolizuojančių, kad jaunoji karta žino, kas mums Sausio 13-oji.
Ką reiškia Sausio 13-oji patiems prieš beveik metus, pernai sausio 20-ąją, įsikūrusio TS-LKD Jaunimo bendruomenės Palangos skyriaus nariams? Ar pakanka šios tragiškos tautai datos paminėjimo jaunimo patriotiniam auklėjimui?

Priminti augančiai kartai
TS-LKD Jaunimo bendruomenės narė, Palangos skyriaus sekretorė Veronika Skerbedytė 1991-aisiais gyveno Vilniuje, netoli Šiaurės miestelio, kur buvo dislokuotas tarybinės armijos tankų dalinys. Ji sako prisimenanti, kaip vieną iš sausio dienų, prieš skaudžiuosius įvykius, grįždama namo pamatė gatve važiuojantį šarvuotį. Grįžusi papasakojo mamai, ir ši jos kelias dienas niekur neišleidusi.
„Iš vaikystės daugiau nepamenu įvykių, susijusių su Sausio 13-ąja. Gal tėvai, norėdami mane, dar vaiką, apsaugoti nuo skaudžios informacijos, stengėsi nieko daug nepasakoti. Pagrindinės žinios apie šią datą ir jos įvykius gautos mokykloje. Turiu prisipažinti: visa tai mane taip sukrėtė, kad ir dabar, kai tenka nuvykti į Vilnių ir važiuoti pro televizijos bokštą, prieš akis iškyla tuos įvykius užfiksavusios nuotraukos, dokumentinių filmų epizodai. Skaudu, kai pagalvoji, kiek žmonių – tarp jų ir jaunų – žuvo. Ir kartu apima pasididžiavimo jausmas dėl visų tų, kurie nepabūgo tą naktį stoti prieš tankų pabūklus ir automatais ginkluotus karius“, – pasakoja V. Skerbedytė.
Pasak jos, puiku, kad ši skaudi ir iškilni mūsų valstybės data yra minima ne tik oficialiais renginiais, bet ir iš širdies išplaukančiomis akcijomis – ir žvakučių įžiebimu languose, ir Vilties bėgimu Vilniuje. Ir, kaip tikimasi, gražia tradicija tapsiančia Neužmirštuolės akcija.
„Šiemet ir mūsų, TS-LKD Jaunimo bendruomenės Palangos jaunimo skyrius nusprendė įsilieti į šią akciją ir įtraukti į ją kuo daugiau moksleivių ir net darželinukų. Patys iškarpėme apie 2 tūkstančius neužmirštuolių žiedelių ir nuo pirmadienio pradėjom juos dalinti Palangos ir Šventosios mokyklose bei darželiuose – beje, darželinukai galės patys žiedelius nuspalvinti. Tuo pačiu priminsime šios datos svarbą augančiai kartai“, – kalbėjo V. Skerbedytė.

Tautos vienybės simbolis
„Kai visą pasaulį sukrėtė Vilniuje buvę Sausio 13-osios nakties įvykiai, kai prie televizijos bokšto žuvo taikūs žmonės, aš dar nebuvau gimusi, – sako Gerda Petrauskaitė. – Apie šiuos skaudžius mūsų tautos istorijos faktus sužinojau iš tėvų, daug informacijos mums suteikė ir mokytojai mokykloje“.
Pasak jos, tėvai, kartu su Gerda žiūrėdami Sausio 13-ajai skirtas televizijos laidas, dokumentinius filmus, pasakodavo dukrai apie tai, kur jie buvo, ką veikė ir kokius išgyvenimus patyrė 1991-ųjų sausį. O jau nuo pirmųjų metų mokykloje šiai datai buvo skiriama daug renginių, kuriuose buvo ne vien dalijamasi sausa informacija, o kalbama taip, kad visi įvykiai įsirėžė moksleivių atmintin.
„Man Sausio 13-oji ir jos įvykiai visų pirma kelia pasididžiavimą savo valstybe, savo tauta. Tą naktį visas pasaulis pamatė, kokie mes vieningi, kad esame verti laisvės, dėl kurios teko net kraują pralieti, skirtingai nei Latvijoje ar Estijoje. Ši data, kaip ir Antakalnyje atgulusių laisvės gynėjų kapai, vienas ryškiausių tautos vienybės simbolių“, – įsitikinusi G. Petrauskaitė.
Anot pašnekovės, svarbu, gražu ir simboliška, kad visuose Lietuvos miestuose vyksta šiai datai atminti skirti renginiai, akcijos, pradedant nuo žvakučių įžiebimo sausio 13-osios rytą. Svarbu, kad mokytojai, kalbėdami augančiai kartai apie šią datą, kalba nuo savęs, kad sugebama ir mokama viską perteikti taip, kad paliečiamos vaikų sielos. G. Petrauskaitės įsitikinimu, sielas ir širdeles sušildys ir TS-LKD Palangos jaunimo bendruomenės rankomis sukurtos neužmirštuolės.
„Kas vyksta šiandien Ukrainoje, yra tarsi atoaidis tų tragiškų Sausio 13-osios įvykių. Manau, kad būtent apie ją šiandien turime daug kalbėti, prisimindami skaudžius tautos įvykius. Tai būtina skatinant visuomenės, ypač jaunimo patriotiškumą“, – sakė pašnekovė.
Svarbu puoselėti atmintį
Pasak Ingos Blėdienės, jos žinios apie Sausio 13-ąją taip pat gautos iš tėvų, artimųjų bei mokytojų lūpų. „Buvau dar pradinukė, kai 1991-aisiais visus sukrėtė įvykiai prie Seimo, Radijo ir televizijos pastato bei televizijos bokšto, kai į laisvę besiveržiančią Lietuvą, jos žmones okupantai bandė palaužti brutalia jėga. Dar iš mažų dienų prisimenu, kaip mane sukrėtė tai, ką mačiau per televiziją, kaip paveikė tėvų pasakojimai“, – kalbėjo I. Blėdienė.
Paklausta, ką jai pačiai reiškia Sausio 13-oji, pašnekovė akcentavo, kad visų pirma, ši diena, jos įvykiai, paženklinti žmonių žūtimi, kaskart suspaudžia širdį iš gailesčio tiems, kurie žuvo. Ir tuo pačiu kelia pasididžiavimo jausmą savo tauta, kuri sugebėjo ne ginklais, o savo vienybe ir daina parodyti, kiek mums svarbi laisvė.
„Turbūt, nėra kitos tokios skaudžios ir tuo pačiu didingos datos, kaip 1991-ųjų sausio 13-oji. Gal ir todėl, kad dar tebegyva istorinė atmintis, tebegyvi žmonės, kurie patys dalyvavo tuose įvykiuose ir gali pasidalinti savo išgyvenimais. Ir labai svarbu, kad mes puoselėtume tą atmintį. Kad augantiems mažiesiems Lietuvos piliečiams skiepytume pasididžiavimą savo tauta. Ir jeigu galime prisidėti prie to, reikia tai daryti“, – kalbėjo I. Blėdienė.

Priminti, kokia svarbi laisvė
„Aš 1991-aisiais buvau dar visai mažas, trejų metukų. Bet atsimenu, kokia nuotaika buvo apėmusi mūsų namus Kaune, kai, bežiūrint televizijos transliaciją, ji buvo nutraukta ir pranešta, kas vyksta Vilniuje. Beje, mano tėvelis tą patį vakarą ten išskubėjo“, – pasidalijo vaikystės prisiminimais, susijusiais su Sausio 13-ąja, TS-LKD Palangos jaunimo bendruomenės pirmininkas Andrius Buivydas.
Jo širdy ir atminty ši data įsirašė ne tik iš tėvų ir artimųjų pasakojimų. Jis dėkingas ir savo mokytojams, kurie ne „valdiškai“ dalijosi turima informacija, rengdavo Sausio 13-ajai skirtus minėjimus, kuriuose A. Buivydas aktyviai dalyvaudavo.
„Dabar ši data, žvelgiant per Ukrainos įvykių prizmę, man įgavo dar kitokį skambesį. Mes pamatėme, kaip sunkiai šioje šalyje buvo kovojama dėl laisvės. Ir dar kartą, nusilenkdami žuvusiųjų Sausio 13-ąją prie Vilniaus televizijos bokšto bei Maidane atminimui, prisiminkime, kad laisvė nėra dovanojama. Ji pasiekiama vienybe. Vienybe, kurie turėtų mus apjungti ne vien tada, kai prieš akis akivaizdus priešas, jos reikia kasdien“, – dalijosi mintimis A. Buivydas.
Pasak jo, dalyvavimas Sausio 13-osios renginiuose, visos tam skirtos akcijos yra svarbios, kad mums, o ypač jaunajai kartai, ši data nebūtų vien įrašas kalendoriuje.
„Norime, kad mūsų išdalintos neužmirštuolės vaikams ir jaunimui primintų, kokia svarbi mums – Lietuvai ir kiekvienam jos piliečiui nuo paties mažiausiojo – laisvė“, – akcentavo TS-LKD Palangos jaunimo bendruomenės pirmininkas.

Politinė reklama. Bus apmokėta iš
TS-LKD specialios rinkimų sąskaitos.
Užs nr. P-001

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos konservatorių (TS-LKD) kandidato į Seimo rinkimus Mėguvos vienmandatėje rinkimų apygardoje paieškos kursto aistras. Kodėl nenorima skaitytis su partijos skyriaus Tarybos sprendimu ? Palangos konservatorių (TS-LKD) kandidato į Seimo rinkimus Mėguvos vienmandatėje rinkimų apygardoje paieškos kursto aistras. Kodėl nenorima skaitytis su partijos skyriaus Tarybos sprendimu...


Pasaulio lietuvių bendruomenės ir Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos lyderių suvažiavimas, liepos viduryje turėjęs vykti Palangoje, atšauktas – pranešė Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke.


Spalio 11-13 dienomis Čikagoje vyko JAV Lietuvių bendruomenės XXII Tarybos antrosios sesijos suvažiavimas, kuriame Antanas Vinkus, Palangai ir Kretingai Seime atstovaujantis gydytojas ir diplomatas, Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkas, skaitė pranešimą ir pristatė Seimo komisijos atliktus darbus.


Palangos bendruomenės „Palangos santarvė“ nariai su pirmininke Daina Eimanavičiene priešaky labai apsidžiaugė, sulaukę kvietimo apsilankyti UAB „Palangos šilumos tinklai“. Susitikę su įmonės vadovais, kurie organizavo ir nedidelę ekskursiją po patalpas, bendruomenės atstovai jiems uždavė daug klausimų ir sulaukė naudingų atsakymų.


Į „Palangos tilto“ redakcijos kavarytį praėjusį antradienį sugužėjo gražus būrelis palangiškių, kurie ne tik prisiminė kruvinuosius Sausio 13-osios įvykius, bet kai kuriems jų – Rimantui Mikalkėnui, 1991-ųjų Palangos merui, ir jau savivaldos rūpesčius palikusiam Broniui Martinkui, 1991-aisiais vadovavusiam Palangos miesto deputatų Tarybai, teko tragišką tautai...


Šiandien, praėjus 24 metams nuo 1991-ųjų sausio 13-osios, Palangoje, kaip ir visoje Lietuvoje, bus minimi skaudūs mūsų tautai įvykiai. Žuvusiuosius pagerbti kviečia ir TS-LKD Jaunimo bendruomenės Palangos skyrius, kurio nariai iškirpo ir miesto mokykloms bei vaikų lopšeliams-darželiams išdalijo apie 2 tūkst. neužmirštuolių žiedelių, simbolizuojančių, kad...


Praėjusį antradienį, rugpjūčio 12-ąją, pasaulis minėjo Tarptautinę jaunimo dieną. Renginių, skirtų jaunimui, netrūko ir Palangoje. Gražiai ir turiningai į šiuos renginius įsiliejo pernai Palangoje Darbo biržos patalpose duris atvėręs Jaunimo darbo centras, pakvietęs jaunuosius palangiškius į kompleksinį seminarą „Internetinis verslas – teorija ir praktika“.


Startuoja nauja palangos miesto laikraščio "Palangos tiltas" rubrika: Politikų, bendruomenės lyderių žodis.


Minėdami sausio 13-ąją, mokinukai virto sniego angelais

Pradinių klasių mokytoja metodininkė Dalia ŠIUPINIENĖ, 2013 01 14 | Rubrika: Miestas

Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos pradinukai sausio 11 d. ne tik dalyvavo akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“ 1991 m. sausio 13 d. įvykiams paminėti, bet ir kartu su savo mokytojomis kūrė sniego angelus.


Rugpjūčio mėnesį Palangos bei Šventosios miesto bendruomenės, susirinkusios į savo tarybas, paskirstė iš valstybės biudžeto skirtas lėšas Vietos bendruomenės savivaldos 2012 metų atrinktų bendruomenių veikloms. 47 tūkst. 900 Lt buvo skirti dešimčiai projektų, kuriuos bendruomenės įgyvendina arba ruošiasi įgyvendinti.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas