Šiemet Palangos gelbėtojai į pagalbą pasitelkė trikalbę skraidyklę

Linas JEGELEVIČIUS, 2019-06-07
Peržiūrėta
101
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Tryliktąjį sezoną kaip Palangos paplūdimio gelbėtojų vadas pradedantis Jonas Pirožnikas nėra prietaringas. „Turiu didelę patirtį, teko dirbti su įvairiais žmonėmis, būti liudininku, ir kartais dalyviu, kaip keitėsi poilsiautojai, mūsų techninės priemonės. Šių metų neabejotina naujovė, iš kurios daug tikimės, – dronas (skraidyklė), kuri įspės, net keliomis kalbomis, taisyklių laužytojus apie gresiantį pavojų“, – „Palangos tiltui“ sakė J. Pirožnikas.
– Kas jums atrodo svarbiausia, ką pavyko pasiekti per jūsų 12 darbo metų Palangos paplūdimyje?
– Svarbiausia, kad gerokai per tuos metus sumažėjo skenduolių skaičius. Taip pat ir skęstančiųjų. Žinoma, mūsų tikslas vienas – kad skenduolių visai nebūtų. Daug žmonių iki šiol nenoriai paklūsta mūsų įspėjamiesiems ženklams ir vėliavoms paplūdimyje, nors, apskritai kalbant, padėtis ta prasme per tiek metų pagerėjo. Deja, vis dar yra daug neatsakingų, savo gyvybėmis rizikuojančių žmonių, kurių logika paprasta: „Mums – atostogos, šiandien puiki, ar paskutinė atostogų diena, ir būtinai norime išsimaudyti, nors plevėsuoja raudona vėliava“. Ir tokiems nutrūktgalviams esame šį bei tą sugalvoję: pakrantėje prie centrinės Gelbėjimo stoties esame aptvėrę teritoriją, kurioje leidžiame maudytis su gelbėjimo liemenėmis net ir stipriai banguojant jūrai ar stipriai traukiant povandeninėms srovėms.
– Neįsivaizduojamai pasikeitė ir jūsų disponuojama gelbėjimo technika.
– Tikrai taip. Šių metų mūsų didžiausia naujovė – dronas (skraidyklė), dėl kurio įsigijimo esame ilgai kalbėjęsi su gamintoju. Jame yra įrengtas garsiakalbis, tad, esant neramiai jūrai ir, užuot siuntę gelbėtojus su vandens motociklais pasiekti nelaimės ištiktą žmogų ar tvarkos taisyklių laužytoją, tam pasitelksime droną. Jis nuskris iki žmogaus už farvaterio (leidžiamos plaukti jūroje ribos) ir įspės jį sugrįžti arčiau kranto. Jeigu toks žmogus nereaguos į įspėjimus lietuvių, anglų ar rusų kalbomis, kaip ir anksčiau, jį pasiekti siųsime vandens patrulį, kuris išsiaiškins, ar žmogus nesuprato taisyklių, ar srovės jį nunešė į jūrą, ar jis sąmoningai toli nuplaukė.
Dronas su viena pakrauta baterija galės skristi 30 minučių. Dronas turi ir kitas dvi labai svarbias funkcijas – filmavimo ir termovizoriaus, įrenginį, gebantį vizualizuoti infraraudonosios spinduliuotės, tai yra šilumos, intensyvumo pasiskirstymą paviršiuje. Tai ypač aktualu nakties metu. Iki šiol, ieškodami naktį jūroje žmogaus, turėdavome pasikliauti prožektoriais.
Su tuo pačiu gamintoju šnekamės apie dar vieno, itin modernaus drono įsigijimą kitiems metams. Jis galės ne tik gelbėjimo ratą nuskraidinti nelaimės ištiktam žmogui, bet iš vandens ištraukti iki 50 kilogramų sveriantį žmogų.
– Ar jau esate pilnai sukomplektavę savo gelbėtojų komandą?
– Taip. Turime 17 gelbėjimo postų. Tiesa, poilsiautojų, nors ši savaitė ir itin karšta, dar nėra labai daug, tačiau jų antplūdžio tikimės savaitgalį, tad turime būti pasiruošę. Jam turėsime pasiruošusius vandens patrulius, kurie dirba su vandens motociklais, ir sausumos patrulius, kurie stebi paplūdimį važinėdami keturračiais. Esame pagaminę lankstinukų, įspėjančių, kad paplūdimyje lankytis pavartojus alkoholinių gėrimų negalima, kad negalima jame vedžiotis keturkojų augintinių ir taip toliau.
– Prieš kelis metus dvi skaudžios nelaimės įvyko Palangos miesto ir Klaipėdos rajono sankirtoje, kur yra laukinis, tai yra gelbėtojų neprižiūrimas pliažas. Ar šiandien jame yra saugu maudytis?
– Deja, ne. Su klaipėdiečiais mums, ir miesto Savivaldybei, nepavyko susitarti. Jeigu bus iškvietimų į jį, mes vyksime, tačiau prašome poilsiautojų maudytis tik pažymėtose, gelbėtojų stebimose vietose. Pernai dukart mes vykome į incidentų vietas Latvijoje, to mūsų paprašė kolegos gelbėtojai iš Latvijos.
Mes dažnai sulaukiame skambučių iš pačių poilsiautojų, kurie informuoja mus apie nedrausmingai besielgiančius poilsiautojus, nelaimę ar tvarkos laužytojus. Primenu, kad stulpai paplūdimyje yra radiofionuoti – mes pranešame apie orą, primename apie paplūdimio taisykles. Kiekvienas stulpas yra pažymėtas numeriu – atsitikus nelaimei, prašome nurodyti jį, kad gelbėtojai žinotų, kur atvykti.
– Kokie yra jūsų gelbėtojai? Ar lengva kiekvienais metais suburti gelbėtojų komandą?
– Man išties šiemet pasisekė – apie pusę gelbėtojų, kurie dirbo Palangoje ir Šventojoje, praėjusį sezoną, dirbs ir šiemet. Jų patirtis – didelis jų privalumas, nes jie žino darbo specifiką, mano reikalavimus ir, beje, yra gudresni nei kiti – žino, kaip juos pamėginti apeiti (šypteli). Dedu visas pastangas, kad mūsų gelbėtojai būtų pagarbūs, profesionalūs, kalbėtų keliomis kalbomis. Deja, turime vis mažiau gelbėtojų, kalbančių rusų kalba.
Džiaugiamės, kad turime gražų naują Palangos baseiną. Su juo esame pasirašę sutartį. Jeigu bus netinkamos oro sąlygos, jame bus apmokomi mūsų gelbėtojai. Baseino gelbėtojus „Palangos miesto vandens motociklų klubas“ taip pat apmokė – mes tam turime licenciją.

 

Jūsų komentaras:

Poilsiautojas 2019-06-18 10:52 (IP: 88.119.152.155)
Šiaurinėje centrinės gelkbėjimo stoties pusėje jau antrus metus riogso supuvę lentos, nuluptos nuo gelbėjimo stotį juosiančios betoninės sienutės. Niekaip nesugeba jų iįvežti ar laukia kol kas nors susižalos į iš lentų kyšančius vinis. Gėda gelbėtojams ir komunalininkams.

virš žmonių sambūrio vietų 2019-06-18 02:02 (IP: 86.100.63.99)
t.y. virš pliažo, kuriame yra žmonės, skraidyti draudžiama. Yra ir kiti draudimai. Bet argi visi LR teisės aktai galioja Palangoje?

regina 2019-06-11 10:05 (IP: 78.57.215.35)
miesto pliazuose pastatyti stulpai su garsiakalbiais, deja niekas nepranesa svarbios poilsiautojams informacijos - kokia oro, vandens temperatura, juros banguotumas, ar galima maudytis... is ten nebent rekia reklama apie kavines ir vykstancius renginius...

didziausias pasiekimas- 2019-06-09 15:04 (IP: 78.62.165.114)
iejimas i gelbejimo stoti per girdyklas . Tokio absurdo niekur netek matyti , kad gelbejimo stotis butu apstatyta girdyklomis .

Taip pat skaitykite

Nuo penktadienio, gegužės 15 d., Palangos miesto centrinėje gelbėjimo stotyje, kaip ir kasmet pagal sutartį su Savivaldybe, pradėjo budėti gelbėtojai, jau veikia ir trumpasis pagalbos telefonas – 1509.


Jurgita ir Nijolė nuoširdžiai dėkoja Palangos m. PK Reagavimo skyriaus viršininkui Donatui Mockaičiui ir vyriausiajam patruliui Limvydui Galdikui už suteiktą pagalbą sugedus automobiliui.


Tryliktąjį sezoną kaip Palangos paplūdimio gelbėtojų vadas pradedantis Jonas Pirožnikas nėra prietaringas. „Turiu didelę patirtį, teko dirbti su įvairiais žmonėmis, būti liudininku, ir kartais dalyviu, kaip keitėsi poilsiautojai, mūsų techninės priemonės. Šių metų neabejotina naujovė, iš kurios daug tikimės, – dronas (skraidyklė), kuri įspės, net keliomis kalbomis...


Palangos paplūdimyje varžėsi gelbėtojai

Rasa GEDVILAITĖ, 2018 08 16 | Rubrika: Miestas

Vakar prie Palangos gelbėtojų stoties vyko Baltijos jūros gelbėtojų čempionatas. Jame varžėsi keturios gelbėtojų komandos iš Klaipėdos, Palangos ir Neringos. Susikaupusių, ryžto nugalėti neslepiančių gelbėtojų susirinko apie šimtą. Ir viena buvo aišku nuo pradžių: tikrai nugalės gelbėtojai.


Poilsiautojų saugumu paplūdimyje rūpinsis septyniasdešimt profesionalų, apsirūpinusių modernia technika gelbėtojų. Jau šį sekmadienį, gegužės 15 d., pajūrio gelbėtojai pradės budėti paplūdimiuose. Palyginti su praėjusia vasara, šiais metais tiek gelbėtojų, tiek poilsiautojų laukia naujovė – be kasmet veikiančių gelbėjimo postų, įrengti ir trys nauji, pratęstas ir...


Praėjusį antradienį Klaipėdos apskrities ugniagesiai gelbėtojai minėjo savo profesinę šventę – šv. Florijono ugniagesių globėjo dieną – Kretingoje. Buvo aukojamos šv. Mišios už ugniagesius gelbėtojus Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje, vėliau ugniagesiai dalyvavo šventinėje rikiuotėje...


Kai jungtinės veiklos sutartį sudarę UAB „Palangos komunalinis ūkis“ ir UAB „Palanga properties“ ruošėsi į plyną sklypą prie „Statoil“ degalinės pasiųsti ekskavatorių, kad šis išgriebtų pirmąjį kaušą žemės naujajai Palangos autobusų stočiai ir prekybos centrui prie jo, tuomet šią vasarą kurorte prekybos centrą...


Pramogų laukianti Palanga verslui į pagalbą neskuba  6

Alvydas Ziabkus, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013 07 11 | Rubrika: Savaitės komentaras

Iš J.Basanavičiaus gatvėje esančio Kunigų seminarijos sklypo išvarėme olandų atrakcionus. Pernai užkirtome kelią dar vieniems atrakcionams įsikurti kitoje šios gatvės vietoje. Užplėšę nerealų mokestį nubaidėme į Palangą apžvalgos ratą ketinusią atvežti vokiečių verslininkę.


Pastaruoju metu šalį alinantys karščiai sparčiai didina skęstančiųjų bei nuskendusių žmonių skaičių. Jeigu birželio mėnesį vien tik šalies ugniagesiai iš įvairių vandens telkinių ištraukė 19 skenduolių, tarp jų ir 4 vaikus, tai dar nesibaigus liepai, jau ištrauktas trisdešimtas nuskendęs žmogus. O iš viso šiemet ugniagesiai...


Palangos gelbėtojai siūlo naujovę – maudynes... siaučiant jūrai

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 05 17 | Rubrika: Miestas

Nors orai kol kas nelepina, kurortinį sezoną atidariusios Palangos pajūryje nuo praėjusio antradienio jau budi gelbėtojai. Pramogautojų saugumą vandenyje visą parą užtikrins po tris centrinėje gelbėjimo stotyje besidarbuojančius profesionalus. Nuo birželio jų skaičius gerokai išaugs – 24 kilometrų paplūdimio atkarpoje įrengtuose vienuolikoje postų nuolat dirbs 24 gelbėtojai....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius