Smėlio skulptūromis Palangos poilsiautojus žavintis Saulius Kajokas: menininku galime būti kiekvienas

Palangos tiltas, 2023-08-16
Peržiūrėta
3935
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Smėlio skulptūromis Palangos poilsiautojus žavintis Saulius Kajokas: menininku galime būti kiekvienas

Gediminas Dubonikas

Palangos gyventojus ir svečius jau ne pirmą vasarą maloniai stebina smėlio skulptūros, kurias galima išvysti vaikštant pajūriu. Jas kuria iš Kauno poilsiauti čia atvykstantis Saulius Kajokas, kurio gyvenimas, atrodytų, neturi nieko bendro su menu. Apie tai, kaip kilo mintis puošti pajūrį, kodėl negaila sumindytų kūrinių ir kodėl džiaugiasi atėjus žiemai, jis sutiko papasakoti plačiau.

Jautėsi toli nuo meno

Marijampolėje gimęs ir jau daugiau nei du dešimtmečius Kaune gyvenantis S. Kajokas niekada nemanė, kad Lietuvoje išgarsės dėl savo meninių sugebėjimų. „Jeigu kas būtų pasakęs, kad tapsiu žinomas dėl kūrybinės veiklos, tikrai nebūčiau patikėjęs. Tuo labiau, kad nei mano baigtos inžinerijos studijos, nei darbas, susijęs su aptarnavimo, paslaugų sfera, neprimena kūrybinių erdvių“, – prisistatydamas šypsosi Saulius. 

Tačiau prieš keletą metų, vieną karštą vasaros dieną vyrui atostogaujant Palangoje, netikėtai kilo mintis sukurti smėlio skulptūrą. „Šis sumanymas atėjo spontaniškai. Norėjau ne tik grožėtis paplūdimiu, bet ir kažką įdomaus nuveikti. Taip pradėjau kurti savo pirmąją kūrinį – smėlio kabrioletą. Baigus darbą, man kiek netikėtai, sulaukiau šeimos narių įvertinimo ir palaikymo, skulptūra patiko ir aplinkiniams, pliaže buvusiems žmonėms“, – prisiminimais dalijasi jis.

Pasak Sauliaus, jis nuo tada ir pradėjo bandymus su smėliu ir jūros vandeniu. „Ne viskas buvo paprasta, o kol sugebėjau geriau perteikti proporcijas, praėjo nemažai laiko“, – atvirauja jis. Tačiau Sauliaus kūriniai po truputį tobulėja, o jų tematika taip pat yra įvairi. „Labiausiai mėgstu kurti žmones. Šios skulptūros sulaukia ir didžiausio praeinančių poilsiautojų dėmesio. Tačiau taip pat kuriu gyvūnų, įvairių animacinių personažų skulptūras, kas itin džiugina mažuosius Palangos poilsiautojus“, – atskleidžia jis.

Laisvalaikio pomėgį „eksportavo“ į užsienį

Saulius savo hobiui įgyvendinti naudoja tik tas medžiagas, kurias galima gauti paplūdimyje. „Mūsų pajūrio smėlis tikrai nėra pati geriausia medžiaga tokioms skulptūroms, ypač smulkioms detalėms kurti. Kiek teko domėtis, smėlio skulptūrų festivaliuose, vykstančiuose visame pasaulyje, naudojamas specialus smėlis, ne tas, kuris randamas pajūryje. Tačiau bandau maksimaliai išnaudoti tai, kas yra mums po ranka“, – sako jis.

Smėlio skulptūromis Saulius jau džiugina ne tik Palangos poilsiautojus. „Šiemet pirmą kartą skulptūras kūriau ir užsienyje. Atostogų Bulgarijos paplūdimyje metu taip pat lipdžiau, pavyko pavaizduoti krokodilą“, – džiaugiasi Saulius. – „Pritrūkus idėjų pačiam, man neretai atskuba į pagalba žmona, vaikai, todėl galima sakyti, kad tai tam tikra prasme neretai yra mūsų šeimos kolektyvinio darbo rezultatas“.

Entuziasto neliūdina tai, kad jo sukurtos skulptūros paplūdimyje „gyvena“ dažniausiai vos dieną ar dvi. „Man nepaprastai džiugu matyti, kad daliai žmonių, atostogaujančių prie jūros, jos teikia džiaugsmo, pripildo juos geros nuotaikos. Kurti žmonėms gerą nuotaiką –  pagrindinis mano darbo tikslas. Žmonės mielai fotografuojasi prie šių skulptūrų. Ypač daug džiaugsmo jos suteikia vaikams. Ir visiškai negaila, jeigu mažieji poilsiautojai vakare skulptūras sumindo. Juk taip dar įdomiau – kitą dieną turėsiu sugalvoti kažką naujo, lipdysiu jau naują žmogų, gyvūną ar animacinį personažą“, – sako jis. 

Žiema nebaugina – tai naujų galimybių metas

Pomėgio per kūrybą išlaisvinti savo vaizduotę Saulius neatsisako ir gyvendamas toli nuo jūros. „Nors mūsų šalyje galime džiaugtis tik trumpomis vasaros akimirkomis, kiti metų laikai, ypač žiema, taip pat tinka kurti skulptūras. Sniegas net geresnė medžiaga nei smėlis, nes yra ilgaamžiškesnis“, – atvirauja jis. 

Pasak Sauliaus, žiemą kiek pasikeičia ir jo kūrybos tematika. „Jeigu vasarą daugiau kuriu žmones, tai žiema dėkinga gyvūnų skulptūrų kūrybai. Gyvūnus, ypač didesnius, sunku atvaizduoti smėlio pagalba, tačiau juos lengva lipdyti iškritus sniegui. Kad būtų įdomiau, iš sniego nulipdytas figūras nuspalvinu, naudodamas paprasčiausią pigmentą“, – žiemos privalumus vardija entuziastas. 

Sauliui nereikia ypatingų erdvių savo skulptūroms demonstruoti – tam jis naudoja kelkraštį, esantį šalia jo namų. „Nors dažniausiai šias skulptūras mato tik kaimynai, pandemijos metu jų pažiūrėti atvažiuodavo žmonės iš viso miesto. Buvo draudžiami renginiai, o miestiečiams norėjosi kažko įdomaus. Tuo labiau, kad viena televizija parodė siužetą apie mano darbus. Galbūt tuomet tai ir paskatino tokį susidomėjimą“, – prisimena jis.

S. Kajoko kūriniai patvirtina, kad gražiems, kitus džiuginantiems dalykams nebūtinai reikia atitinkamo išsilavinimo, ypatingų galimybių – turint grožio pajautimą savo širdyje, visada išeis geras rezultatas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos gyventojus ir svečius jau ne pirmą vasarą maloniai stebina smėlio skulptūros, kurias galima išvysti vaikštant pajūriu. Jas kuria iš Kauno poilsiauti čia atvykstantis Saulius Kajokas, kurio gyvenimas, atrodytų, neturi nieko bendro su menu.


Praėjusį sekmadienį po Šventų Mišių miestiečiai ir miesto svečiai skubėjo į Palangos parapijos namų kiemą, kur visų laukė Palangos Caritas suorganizuotas nemokamas renginys visiems „Kartu mes galime daugiau“.


Palangos miesto savivaldybės administracija informuoja, kad š. m. birželio 1 d. buvo atlikti Palangos miesto vaikų žaidimų aikštelių smėlio parazitologiniai tyrimai, kurių metu parazitologinės taršos neaptikta.


Lietuvai šiemet minint jaunimo metus, Palangoje birželio 8-10 d. rengiama Jaunimo vasaros akademija 2022 „Kartu mes galime daug“.


Palangos paplūdimyje, ties Birutės parku, gausybė technikos ir ant smėlio sukloti milžiniški vamzdžiai – ruošiamasi paplūdimius pripildyti smėlio.


Palangos paplūdimiuose – moderni smėlio valymo technika

"Palangos tilto" informacija, 2019 08 14 | Rubrika: Miestas

Palangos paplūdimiuose nuo rugpjūčio 14 d. triūsia nauja ir moderni smėlio valymo mašina „BeachTech Marina“. Ekonomiškai ir tyliai dirbanti savaeigė technika kol kas neturi analogo Baltijos jūros regione. Tokios technikos Palangai bei Šventajai labai trūko, nes anksčiau kurorto paplūdimiuose stambesnės atliekos buvo surenkamos rankiniu būdu. 


Palangoje – pirmasis tarptautinis smėlio skulptūrų festivalis

"Palangos tilto" informacija, 2014 06 27 | Rubrika: Miestas

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje rytoj Palangoje prasidės Tarptautinis smėlio skulptūrų festivalis. Menininkai iš Danijos, Vengrijos, Lenkijos, Latvijos bei Lietuvos sukurs milžiniškas, daugiau nei 4 metrų aukščio skulptūras po atviru dangumi, kurias apžiūrėti bus galima iki rugsėjo pradžios. Smėlio skulptūrų parkas įsikurs J. Basanavičiaus gatvės gale esančiame skvere...


Šeštadienio vidurdienį duris atvėrė improvizuota smėlio skulptūrų galerija - paroda, kuri įsikūrė J. Basanavičiaus g. 5B, buvusio paviljono „Dorė“ patalpose. Čia žiūrovų laukia – o jau spėjusius pamatyti ir sužavėjo - skulptoriaus Andriaus Petkaus skurtos kompozicijos iš smėlio. Parodos tema - pasaulinė animacija.


Žiūrovų laukia dešimt smėlio skulptūrų  1

„Palangos tilto” informacija, 2013 07 04 | Rubrika: Miestas

Šiandien vidurdienį duris atvers improvizuota smėlio skulptūrų galerija - paroda, kuri įsikūrė J. Basanavičiaus g. 5B, buvusio paviljono „Dorė“ patalpose.


Mokinių projektas sudomino Šventosios skulptūromis

Nijolė ŠAUKLIENĖ Šventosios pagrindinės mokyklos mokytoja , 2013 05 30 | Rubrika: Jūros vaikai

Mokslo metų pradžioje per gimtosios kalbos pamoką Šventosios pagrindinės mokyklos septintokai aplankė Skulptūrų parką, kur eksponuojami tarptautinio simpoziumo ,,Akmens amžius-2009“ kūrybiniai darbai. Apžiūrėję įvairių autorių kūrinius, mokiniai prisipažino, kad čia lankosi retai, skulptūromis beveik nesidomi. Nutarta daryti projektą „Domiuosi skulptūromis”. Jo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius