Subliuško „Rimi Lietuva“ siekis prokurorų rankomis sustabdyti autobusų stoties statybas

Linas JEGELEVIČIUS, 2014-01-06
Peržiūrėta
2234
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Subliuško „Rimi Lietuva“ siekis prokurorų rankomis sustabdyti autobusų stoties statybas

Dūžta „Rimi Lietuva“ siekis sutrukdyti Palangai pastatyti naują autobusų stotį: Klaipėdos apygardos prokuratūra nerado įstatymų pažeidimų ir atsisakė tenkinti „Rimi Lietuva“ dukterinės įmonės „Hakonlita“ reikalavimą panaikinti stoties statytojui, UAB „Palanga Properties“, išduotą leidimą statybai.

Gali teisėtai pradėti
statybas

„Kelis nežymius pažeidimus statybų užsakovas, UAB „Palangos komunalinis ūkis“, laiku ištaisė, todėl nebuvo įstatyminio pagrindo siekti panaikinti statybų leidimą“, – „Palangos tiltui“ sakė Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras Aivaras Velutis. Tačiau, anot jo, viešojo intereso pažeidimų jis pastebėjęs statybų jungtinės sutarties dalyje, kuri išdėsto stoties užsakovo ir statytojo nuosavybės – ir valstybinės žemės nuomos – santykius pastačius naująją autobusų stotį ir prekybos centrą.
„Pagal sutartį dabar išeina, kad statytojas, pastatęs stotį ir prekybos centrą, įgyja ir teisę į valstybinės žemės šalia jų nuomą. Taip neturėtų būti. Valstybinė žemė gali būti nuomojama tik aukciono būdu. Tai „Palangos komunalinis ūkis“ sutartyje su „Palanga Properties“ elegantiškai apeina. Tokį prieštaravimą nurodžiau Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) ir paprašiau, kad tai būtų ištaisyta“, – „Palangos tiltui“ sakė A. Velutis.
Anot jo, kadangi statybų leidimas yra galiojantis, projekto vystytojai gali teisėtai pradėti statybas: „Bet manau, kad „užkoduota“ statybų sutartyje problema jiems iškils pastačius objektus – kai reikės praktiškai įgyvendinti sutartyje numatytas savininkų teises ir pareigas, kai paaiškės, kad žeme šalia jų statytojas negalės naudotis“.
Redakcijos žiniomis, jau artimiausiu metu stoties ir prekybos centro statytojas, UAB „Palangos Properties“, ir NŽT sės prie stalo ir galvos, kaip pakoreguoti jungtinės sutarties ginčytinas nuostatas dėl žemės nuomos.

Stotis jau vėluoja
„Įsitikinęs, kad visus klausimus išspręsime ir pradėsime stoties statybas artimiausiu metu. Visas projektas nuo pat pradžių buvo itin viešas ir skaidrus: vyko jo pristatymai visuomenei – Palangos miesto bendruomenei. Iki pat spalio mėnesio, kai buvo gautas stoties ir prekybos centro statybos leidimas, pareiškėjas prokuratūrai dėl projekto jokių esminių pastabų nereiškė, nors juo domėjosi. Todėl kartoju, kad „Rimi Lietuva“ prašymą Klaipėdos apygardos prokuratūrai ginti tariamą viešąjį interesą tuo metu, kai yra išduotas statybos leidimas ir mes ketinome pradėti statybas, vertinome ir vertiname vienareikšmiškai – kaip piktybišką norą pakenkti Palangos, palangiškių ir, žinoma, jungtinės įmonės interesams“, – „Palangos tiltui“ sakė Artūras Šukys, UAB „Palanga Properties“, direktorius.
Pagal kurorto bendrovės „Palangos komunalinis ūkis“ ir įmonės „Palanga Properties“ 2012-ųjų pabaigoje pasirašytą jungtinės veiklos sutartį, moderni autobusų stotis ir naujas prekybos bei pramogų centras kurorte turėjo iškilti dar prieš praėjusias Kalėdas.
Sutarties partneriai sutarė, kad komunalininkams priklausančioje visiškai apleistoje dviejų hektarų ploto automobilių stovėjimo aikštelėje šalia „Statoil“ degalinės už investuotojo lėšas kurorto įmonė pastatys bendrą kompleksą.
Vėliau 3,5 milijonų litų vertės stotis atitektų „Palangos komunaliniam ūkiui“, o prekybos centras – investuotojui, kuris šiam pastatui ir mašinų stovėjimo aikštelei reikalingą sklypo dalį nuomotų iš valstybės.
Bet statybos ėmė strigti pasipylus skundams.
 

Reikalavo nutraukti
sutartį

Iš pradžių komplekso projektavimo darbus keliems mėnesiams sustabdė NŽT pasiekę skundai dėl projekto teisėtumo. Tačiau su jais susipažinę teisininkai tvirtino, kad NŽT viršijo savo kompetencijos ribas.
Netrukus pagalius į ratus ėmė kaišioti Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI), suabejojusi statybos leidimo išdavimo teisėtumu.
Nustačiusi, kad jis esą yra neteisėtas, nes jame inspekcijos pareigūnai pasigedo Valstybinės energetikos inspekcijos derinimo, o ant kelių projektų kopijų lapų trūksta projektuotojų parašų, net nepaprašiusi kurorto savivaldybės paaiškinimų, VTPSI lapkričio 25 dieną iš karto kreipėsi į teismą prašydama panaikinti autobusų stoties ir prekybos centro kompleksui išduotą statybos leidimą.
Ieškinį iš teismo tarnyba atsiėmė, savivaldybei atlikus dokumentų pataisymus.
Patikrinimų karuselę spalio pirmoje pusėje įsuko UAB „Hakonlita“, kuri Palangos miesto savivaldybės prašė, kad UAB „Palangos komunalinis ūkis“ jungtinės veiklos sutartį su UAB „Palanga Properties“ nutrauktų ir neišduotų statybos leidimo prekybos centro statybai ir apskundė stoties ir prekybos centro statybų jungtinę sutartį prokuratūrai.
UAB „Hakonlita“ direktorius Pehras Dahlas rašte teigė, kad jungtinė veiklos sutartis ir pasirinktas naujos stoties statybos projekto įgyvendinimo būdas yra neteisėtas.
Palangos miesto savivaldybė kategoriškai su tuo nesutiko.

Teko padirbėti savivaldybės teisininkams

Savivaldybė teigė, kad UAB „Palangos komunalinis ūkis“ ir UAB „Palanga Properties“ 2012-ųjų gruodžio pradžioje sudarė jungtinės veiklos sutartį, pagal kurią, pastačius naująją autobusų stotį ir modernų prekybos centrą prie jos, būtų patenkintas kurorto gyventojų socialinis poreikis naudotis nauja autobusų stotimi, o projekto partneriai turėtų ir ekonominę naudą.
Į UAB „Hakonlita“ teiginį, jog UAB „Palangos komunalinis ūkis“ pažeidė valstybinės žemės valdymą, naudojimą ir disponavimą reglamentuojančias teisės normas, kadangi ji jungtinės veiklos sutartimi be aukciono ir konkurso suteikė privačiam subjektui valstybinės žemės sklypo dalį naujo prekybos centro statybai, savivaldybės teisininkai ginčijo, kad UAB „Palangos komunalinis ūkis“ jungtinės veiklos sutartimi jokių žemės sklypo naudotojo teisių į jungtinę veiklą neįnešė ir šių teisių niekam neperdavė.
UAB „Palangos komunalinio ūkis“ direktorius K. Skierus yra pastebėjęs, kad „Rimi Lietuva“ dukterinė įmonė į NŽT su prašymu panaikinti valstybinės žemės nuomos sutartį UAB „Palangos komunalinis ūkis“ kreipėsi dar vasarą, bet NŽT atsisakė tai padaryti, nes nebuvo tam teisinių motyvų.
„Matyt, „Rimi Lietuva“ nepasimokė iš to – nusprendė griebtis paskutinio šiaudo – prokuratūros, kad atitolintų rimto konkurento atėjimą į miestą“, –  yra sakęs „Palangos tiltui“ komunalininkų direktorius.

„Rimi Lietuva“ rankas kelia į viršų?
UAB „Hakonlita“ direktorius P. Dahlas taip pat prokuratūrai skundėsi, kad prekybos centrui prie naujosios stoties statyti nebuvo skelbiamas konkursas.
K. Skierus įsitikinęs, kad tokio konkurso organizuoti nereikėjo, nes „Palangos komunalinis ūkis“, neatsižvelgiant į tai, kad 100 procentų jos akcijų valdo Palangos miesto savivaldybė, yra privatus juridinis asmuo, turintis ūkinį, finansinį, organizacinį ir teisinį savarankiškumą.
Anot jo, teisės aktai nedraudžia privatiems juridiniams asmenims, tarp jų – ir UAB „Palangos komunalinis ūkis“, su kitais privačiais juridiniais asmenimis pasirašyti jungtinės veiklos sutartis.
Tačiau, regis, kad sustabdyti stoties statybų nepavyks, atrodo, dabar suvokia ir „Rimi Lietuva“.
Jos viešųjų ryšių vadovė Giedrė Bielskytė vakar „Palangos tiltui“ teigė, kad bendrovė neketina skųsti prokurorų sprendimo.
Atsisakymo motyvų, anot, G. Bielskytės, „Rimi Lietuva” vadovybė nekomentuos.

Jūsų komentaras:

Anarchija klesti... 2014-01-07 16:30 (. / IP: 86.100.63.40)
Dažniausiai ši įstaiga mato tai - ką ji "nori" matyti... Reitingai čia aukščiausi tik atlyginimuose... -Vienok, kaip sutrypė ir išniekino Vitalijų Gailių ( ir dar daugelį tokių !) - akivaizdu visiems ! Beveik visais atvejais: -nužudymo, išniekinimo ir t.t.-jog skausmo išvarginti žmonės, patys vykdo tyrimus, įrodymus,..o ne prokurorai!kad ir atvejas Kaune, kai apsnūdusi "medikė" suleido mirtiną dozę kūdikiui!!!? ir ką? -Baisu už baisiau! Anarchija klesti! -Kam Palangoje buvo Prokuratūra, -iš vis neaišku? Teismuose lygiai tas pats!...Gaila į šias kančias patekusių žmonių!..

Taip pat skaitykite

Geros žinios: teritorijos Kretingos gatvėje įveiklinimo darbai tęsiasi, metų pabaigoje turėtų prasidėti ir naujos statybos. Tokia žinia penktadienį, balandžio 7 d., pasidalino Palangos meras Šarūnas Vaitkus. „Džiaugiuosi, kad statytojai, kurie įgyvendino naujosios Palangos autobusų stoties ir prekybos centro prie jo projektą, tęsia savo sumanymą imtis teritorijos prie autobusų stoties...


Bet kurios autobusų stoties paskirtis – aiški, bet antrąjį gimtadienį švenčianti Palangos autobusų stotis išskirtinė – ji kai kuriems miestelėnams tapo ir susitikimų vieta.


Praėjusį penktadienį Palangoje duris atvėrė naujas, modernus Autobusų stoties ir prekybos centro „Maxima“ kompleksas. Jame įsikūrė ir „Omnitel“ salonas, picerija, dovanų bei kitos parduotuvės. Į atidarymo renginį susirinko kurorto vadovai, Tarybos nariai, komplekso statytojai ir projektuotojai, gausi gyventojų bei svečių minia. Iškilmingą atidarymo ceremoniją...


Vietos gyventojų ir svečių patogumui Palangoje jau kitą savaitę – nuo gruodžio 8 d. – autobusai pradės kursuoti nauju maršrutu. Taip bus užtikrintas itin patogus ir greitas susisiekimas su kurorto centru – į centrinę dalį nuvešiančio visuomeninio transporto laukti reikės vos keliolika minučių ar dar trumpiau.


Antradienį prie mūsų miesto autobusų stoties ir viešbučio „Palanga“ būta neįprastos sumaišties: gavus pranešimus, jog šie pastatai užminuoti, iš jų buvo evakuoti žmonės. Policija įvedė planą „Skydas“, prie pastatų budėjo pareigūnai bei ugniagesiai gelbėtojai, iš Klaipėdos iškviesti antiteroristinių operacijų...


Dūžta „Rimi Lietuva“ siekis sutrukdyti Palangai pastatyti naują autobusų stotį: Klaipėdos apygardos prokuratūra nerado įstatymų pažeidimų ir atsisakė tenkinti „Rimi Lietuva“ dukterinės įmonės „Hakonlita“ reikalavimą panaikinti stoties statytojui, UAB „Palanga Properties“, išduotą leidimą statybai.


Naujosios Palangos autobusų stoties statyba jau tapo visai artima – kaip numato įstatymai, vakar jos projektuotojai iš UAB „City projects“ labai negausiai į Tarybos posėdžių salę susirinkusiems kurorto visuomenės ir žiniasklaidos atstovams pristatė stambaus Palangos infrastruktūros objekto techninį projektą.


Susipažinus su UAB „City Projects“ pateikta naujos autobusų stoties ir prekybos centro greta Klaipėdos plento koncepcija ir statinių vizualizacija, susidaro įspūdis, kad lieka neįvertintas su tokių svarbių objektų kompleksu susijęs pėsčiųjų bei įvairaus transporto išorinio ir vidinio eismo organizavimas, nors su planuojamais statyti objektais tai labai aktualu, nes tai...


Pirmadienio vakarą Palangos miesto tarybos nariams, Savivaldybės administracijos atstovams bei besidomintiems naujosios kurorto autobusų stoties bei prekybos centro ateities planais prisistatė investuotojai – „Homburg“ grupė Baltijos šalyse, projekto valdytojai „Capital city group“ bei pristatė keturias „City Projects“ architektų parengtas...


Viešųjų tualetų trūkumas yra viena iš opiausių problemų Palangoje. Todėl prireikus į tualetą, kurorto svečiai priversti ieškoti jų po visą miestą ar įsmukti į pirmą pasitaikiusią kavinę, nors šios iš ne savo lankytojų už pasinaudojimą „karališka“ vieta reikalauja lito. Tačiau savivaldybė nemato didelio poreikio pastatyti papildomus tualetus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius