Teisininko komentaras

Tatjana STANKEVIČIENĖ, Lina KUNICKIENĖ, 2013-03-07
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

V.Korsakas

V.Korsakas

Skaitytojas klausia: noriu kotedžą su žeme parduoti Rusijos piliečiui, kaip man jam parduoti žemę?
Teisininkas V.Korsakas atsako:

Rusijos piliečiai ar juridiniai asmenys negali įsigyti žemės, vidaus vandenų ar miškų Lietuvoje.
Dažniausiai minėto draudimo bandoma išvengti žemę perkant Lietuvoje registruoto juridinio asmens, kurio vienintelis akcininkas yra Rusijos pilietis, vardu. Tačiau tokie įstatymo „apeidinėjimai“ yra rizikingi.
Kaip pavyzdį paminėsiu, kad O. Mackevičienės įmonė „Rolijona“ tarpininkavo Rusijos piliečiui perkant butą su žeme iš UAB ,,Via Maris“. Buvo sutarta, kad rusas pirks butą, o jo Lietuvoje įsteigta įmonė – žemę. Viskas buvo įvykdyta pagal susitarimą: rusas nusipirko butą, o jo Lietuvoje įsteigta įmonė – žemę. Ginčas kilo dėl to, kad UAB ,,Via Maris“ ir Rusijos pilietis sumąstė nemokėti įmonei „Rolijona“ už suteiktas tarpininkavimo paslaugas. Šalių ginčą nagrinėjantis Aukščiausiasis teismas savo iniciatyva netikėtai konstatavo, kad Rusijos pilietis negali įsigyti nuosavybės teise žemės Lietuvoje, tai žinodamos šalys įsteigė juridinį asmenį, kurio vardu sudarė žemės sklypo pirkimo-pardavimo sutartį. Teismas pastebėjo, kad rusas yra vienintelis naujai įsteigto juridinio asmens akcininkas, byloje nėra duomenų, kad nurodytas juridinis asmuo realiai užsiima tam tikra ūkine veikla, kuriai būtų reikalingas įsigytas žemės sklypas, todėl realiai nuosavybės teisę į žemę įgijo Rusijos pilietis, kuris negali turėti nuosavybės teise žemės Lietuvoje. Aukščiausiasis teismas konstatavo: „Nustatytos aplinkybės sudaro pagrindą išvadai, kad šalys, sudarydamos sutartį dėl tarpininkavimo paslaugų suteikimo, elgėsi nesąžiningai, žinodamos apie užsienio subjektams galiojančius draudimus įsigyti žemę, siekė patenkinti savo interesus kitais būdais, kurie įstatymo nedraudžiami (juridinio asmens steigimas ir žemės jo vardu įsigijimas), tačiau tokiais būdais siekiamas tikslas (užsienio subjektui (fiziniam asmeniui) įgyti žemės Lietuvoje, pasinaudojant įsteigtu juridiniu asmeniu) patenka į pirmiau nurodytų imperatyviųjų normų taikymo sritį (draudimus užsieniečiams įsigyti žemę Lietuvoje), todėl šiam tikslui pasiekti sudarytas sandoris negali būti laikomas teisėtu viešosios tvarkos požiūriu“. Atsižvelgdamas į tai, kas išdėstyta, Aukščiausiasis teismas savo iniciatyva pripažino 2009 m. liepos 13 d. šalių sudarytą sutartį dėl tarpininkavimo niekine ir negaliojančia (bylos Nr. 3K-3-57/2012).
Norėčiau informuoti skaitytojus, kad Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos ir kitų Sandraugos šalių piliečiai žemę Lietuvoje gali, pavyzdžiui, nuomotis, arba, žemę perkant Lietuvos juridinio asmens vardu, neturėtų kilti jokių nesusipratimų, dėl kurių pasisakė Aukščiausiasis teismas.

Jūsų komentaras:

HMMMMMM 2013-03-10 22:52 ([email protected] / IP: 78.61.104.50)
gerbiamasis , o man patiko straipsnis vakar palang . laikrastyje . O aplamai - Lietuva - lietuviams !!! Pagal Jus - tai draskykit Lietuva nors po kasneli , nes tai - teiseta .

to autoriui 2013-03-09 08:25 (IP: 213.164.106.220)
o kodel gi ne? tegul perka. gaila? juk lietuviai ir taip neapzioja tu zemiu.. o jei apzioja ,- springsta. o kas yra svarbiausia- tai teise ir sveikas protas. jei uzsienieciai teisetais veksmais gali kazka cia isigyti, tegul ir isigyja, tegul gyvena, tegul kazka dirba, kuria darbo vietas, gerina lietuvos genofonda (juk ir atvaziuoja dazniausiai ne kokie atmatos, turiu omeny, rusus, o, deja, ne anglus)

autoriui 2013-03-08 15:40 (IP: 78.61.104.50)
labai jau issamus paaiskinimas kitatauciams kaip nusipirkti zemes , kaip prisitaikyti istatymus ....

Taip pat skaitykite

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Palangos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja Palangos miesto savivaldybės gyventojus, kad nuo 2019 m. gruodžio 14 d. įsigalioja supaprastinti reikalavimai norintiems legaliai ir atsakingai gaminti negyvūninį maistą (valgius ir patiekalus) mažais kiekiais gyvenamosios paskirties patalpose ir tiekti jį tiesiogiai vartotojams Lietuvos...


Valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas ir nekilnojamojo turto valdymo bei vystymo bendrovė „Laviga“ užbaigė sandorį dėl Palangoje esančių poilsio namų „Baltija“ įsigijimo. Už 100 proc. akcijų paketą aukcioną laimėjęs investuotojas sumokėjo daugiau nei 4 mln. Eur.


Praėjusių metų pabaigoje, įrenginėjant Grafų Tiškevičių alėją, archeologai aptiko įdomių radinių. Tuomet kasinėjimus su komanda – UAB „Statybų archeologija – atlikęs archeologas Mindaugas Brazauskas pasvarstė, jog būtų įdomu, jeigu atkasti dvarvietės pamatai neliktų po žeme, gal būtų galima juos kaip nors atidengti praeivių akims, tačiau šiuo metu kasinėjimų...


Po Palangos miesto apylinkės teismo sprendimo, kuriuo buvo pripažinta, kad Kurhauzo bendrasavininkas Gediminas Jacka ir jo šeimos nariai tinkamai prižiūri jiems priklausančią pastato dalį, ir dėl to nėra pagrindo jos paimti į valstybės rankas (to siekia ieškovas, Kultūros paveldo departamentas ir trečiuoju asmeniu byloje esanti Palangos miesto savivaldybė), abi pusės...


Teisininko komentaras

2013 11 21 | Rubrika: Miestas

Laikraščio skaitytojas klausia: parduotuvėje nusipirkau netinkamą prekę, per kiek laiko turiu teisę ją grąžinti?


Teisininko komentaras

2013 11 14 | Rubrika: Miestas

Laikraščio skaitytojas iš Šventosios klausia: kokia numatyta atsakomybė už „žolės“ (narkotinės medžiagos) laikymą namuose?


Teisininko komentaras

2013 09 02 | Rubrika: Miestas

Laikraščio skaitytojas klausia: esu išsituokęs, teismas dukros gyvenamąją vietą nustatė su mama.  Ar gali buvusi sutuoktinė, neturėdama vaiko tėvo sutikimo, išsivežti vaiką gyventi į užsienį?


Daugiau kaip dešimt metų aktyvioje kurorto politikoje praleidęs praėjusios Tarybos kadencijos vicemeras Rimantas Garolis šiandien džiaugiasi ramybe, o karštymečiu sukasi kaip poilsio namų savininkas – priima ir išlydi poilsiautojus. Bet prakalbus apie politiką – dabartinę Tarybos kadenciją ir jos vadovus bei jų sprendimus – Palangos politikos...


Teisininko komentaras  3

Tatjana STANKEVIČIENĖ, Lina KUNICKIENĖ, 2013 03 07 | Rubrika: Miestas

Skaitytojas klausia: noriu kotedžą su žeme parduoti Rusijos piliečiui, kaip man jam parduoti žemę? Teisininkas V.Korsakas atsako:


Ar išmoksime parduoti ir savivaldybės turtą?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 04 26 | Rubrika: Savaitės komentaras

Per artimiausią laiką ambicingus plėtros planus įgyvendinti užsibrėžusiai Palangai papildomi pinigai miesto biudžete dabar yra reikalingi kaip oras. Ir ne dešimtys, ar šimtai tūkstančių, o milijonai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas