Už tai, kad Jūs – Moterys!

Parengė Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009-03-07
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Ištakos – senovėje

O iš tiesų šios šventės šakos, daugelių nustebimui, anaiptol ne sovietinės. Dar Antikos laikais, senovės Graikijoje buvo švenčiama diena, kurios centre buvo moterys. Užimtos kasdieniais rūpesčiais jos bent vieną dieną per metus išsireikalaudavo dėmesio sau vien už tai, kad yra moterys. Aptinkama žinių, kad tam tikrą dieną Graikijoje moterys sulaukdavo vyrų dėmesio, smulkių dovanų, vaišėmis būdavo nukraunami stalai, o pačioms moterims buvo leidžiama atsipūsti nuo ruošos darbų. Netgi kariaujantys vyrai tą dieną turėdavo nutraukti visus karus ir būti su savo moterimis.

 

Moterys stojo į kovą

Tačiau Europa labiau linkusi pripažinti politiniais reiškiniais paremtą Tarptautinės moters dienos istoriją. Visiems yra žinomas faktas, jog moterys tik savo ryžto ir entuziazmo dėka išsikovojo teisę balsuoti, teisę būti pripažintomis kaip lygiavertės partnerės gyvenime, visuomenėje, paremtoje patriarchaliniais (vyras-valdovas) principais.

XX a. pradžioje visame pasaulyje sparčiai plito industrializacija, vystėsi ekonomika, vyko daugybė protesto akcijų dėl sunkių darbo sąlygų. 1857 m. kovo 8 d. Niujorke (JAV) moterys, dirbusios drabužių siuvimo fabrike, surengė protestą dėl labai prastų darbo sąlygų ir mažų algų. Protestuotojas išvaikė policija, tačiau po kelių mėnesių šios moterys įsteigė pirmąją darbuotojų profesinę sąjungą.

Tarp moterų kilęs didžiulis nepasitenkinimas dėl priespaudos ir nelygybės skatino jas toliau aktyviai siekti permainų. Kovo 8-ąją kasmet vykdavo nemažai protestų, vienas žymesnių – 1908 m., kai 15000 moterų žygiavo per Niujorką prašydamos trumpesnių darbo valandų, geresnės algos ir balsavimo teisių.

 

Sunkios darbo sąlygos

Tarp priežasčių, kodėl ir kaip išplito šios dienos šventimas ir įgavo tarptautinę reikšmę, reikia paminėti ir ši tragišką įvykį. 1911 m. kovo 19-ąją kilęs gaisras viename Niujorko fabrikų, pasiglemžė daugiau nei 140 čia dirbusių moterų, daugiausia italių ir žydžių emigrančių, gyvybių. Kilus gaisrui, moterys negalėjo evakuotis iš devinto pastato aukšto – durys buvo užrakintos tam, kad dirbančiosios nesavivaliautų darydamos pertraukas. Šis baisus įvykis atkreipė dėmesį į moterų teises, darbo sąlygas ir įstatymus JAV.

 

Iš kovo 19-os į kovo 8-ąją

Europa taip pat „judėjo“. 1899 m. vokiečių politikė Klara Cetkin pirmoji pradėjo kovoti dėl lygių moterų ir vyrų teisių. 1907 m. jos iniciatyva Štutgarte buvo surengta pirmoji tarptautinė moterų konferencija. Konferencijos metu nuspręsta įkurti tarptautinę moterų organizaciją, kovojančią už moterų teises, įteisinti Tarptautinę moters dieną, skirtą pagerbti judėjimą už moters teises. 1910 m. Kopenhagoje bei kitose šalyse rengtos konferencijos sulaukė dėmesio ir jau 1911 m. Tarptautinę moters dieną minėjo daugiau nei milijonas žmonių Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje, dalyvavo mitinguose už moterų teisę dirbti, balsuoti, mokytis. Tiesa, tais metais Tarptautinė moters diena minėta kovo 19 d., ir tik vėliau gavo stabilią žymę kalendoriuje – kovo 8-ąją.

 

Rusijoje – sujudimas, atnešęs naudos

Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse 1913 metų kovo 8 dieną moterys įvairiose Europos šalyse rengė mitingus už taiką. 1917 m. Rusijos moterys taip pat pradėjo streiką „už duoną ir taiką“. Jis truko 4 dienas, kol valdžia nusileido ir suteikė moterims teisę balsuoti. Pagal tuo metu Rusijoje naudotą Julijaus kalendorių tai buvo vasario 23 d., pagal Grigaliaus kalendorių - kovo 8 d. Po spalio revoliucijos feministė Aleksandra Kolontaj įtikino Leniną paskelbti šią dieną oficialia švente, ir Sovietų Sąjungoje ji imta švęsti kaip „didvyrės moters darbininkės diena“.

 

Proga padėkoti ir pagerbti

Visai neseniai, 1977 m. Jungtinės Tautos Moters dieną įvardijo kaip ypatingą galimybę švęsti pažangą siekiant moterų lygybės. Ilgainiui kovo 8-oji prarado politinį atspalvį ir tapo proga vyrams išreikšti savo dėmesį, simpatijas, pagarbą ir padėką aplink esančioms moterims.

Kai kuriose šalyse kovo 8-oji yra oficiali šventė (Rusijoje, Baltarusijoje, Makedonijoje, Armėnijoje, Moldavijoje, Ukrainoje ir kitur). Kanadoje ši šventė peraugo į Tarptautinė moterų savaitę ir yra švenčiama kovo 2-8 dienomis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Gerbiami Palangos miesto savivaldybės darbuotojai, tarybos nariai, seniūne, seniūnaičiai, visuomeninių organizacijų lyderiai ir visi miesto gyventojai, nuoširdžiai sveikinu Jus su Vietos savivaldos diena. Tai svarbi bendruomenės šventė, kadangi tik nuo mūsų visų priklauso, kokią savivaldą sukursime ir koks bus mūsų kurortas ateityje. Visiems linkiu daug naujų...


Sudegusi ir sunykusi medinė Kurhauzo dalis grąžinama palangiškiams – trečiadienį Vyriausybė apsisprendė medinės Kurhauzo dalies fragmentus perduoti Palangos miesto savivaldybei. Kultūros paveldo departamentas įpareigotas pasirašyti priėmimo-perdavimo aktą.


Savaitgalį Palangoje vėl buvo jaučiama vasara – puikus oras į didžiausią šalies kurortą švęsti Baltų vienybės dienos sukvietė būrį žmonių ne tik iš visos Lietuvos, bet ir Latvijos. Palanga tapo tiltu, jungiančiu dvi baltų valstybes. Daug garbių svečių Šventės organizatoriai įdėjo daug pastangų, jog Palangoje minėta Baltų vienybės diena suviliotų...


Absoliučiai nesvarbi jokia priklausomybė žmonių partijai, klanui, religijai, valdžios postui, verslo centrui, užtat visada brangintinas dėmesys viskam, kas skatina žmogiškumą, kas augina švelnumą ir sielos palaimą, pagarbą ir rūpestingumą gyvybei, sveikatai, aistros energijai, savęs tobulinimui, Pasaulio pažinimui.


Jūros diena, Baltų vienybės diena, šventojiškių sueiga


Be moters pašonėje – nė dienos!  1

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012 03 05 | Rubrika: Miestas

Mielos moterys, kaip gera, kad metuose yra tokia šventė, kai išdidžiai galime ištiesti kaklus, mėgautis vyrų dėmesiu ir sveikinti viena kitą. Gal tai tik simboliška proga, kuri dažnai tampa išpūstu muilo burbulu prekybininkams pasipelnyti, bet gauti gėlių patinka kiekvienai. Tai, kad gausime gėlių, paliudijo „Palangos tilto“ kalbinti žinomi ir...


Klaipėdoje atsirasiantis naujas Moterų krizių centras, padės nukentėjusioms nuo smurto, prekybos žmonėmis ir prostitucijos moterims. Į centrą galės kreiptis ne tik Klaipėdos, bet ir Palangos bei Kretingos moterys. Klaipėdos miesto savivaldybė, siekdama pasinaudoti  2007 – 2013 m. ES struktūrinių fondų parama, tikisi tokį centrą įsteigti jau kitąmet.


Jau kitą savaitę vėl visos gėlės žydės moterims, būtent jomis bus apdovanotos dailiosios lyties atstovės, pačios neretai pavadinamos gėlėmis. Kovo 8-ąją švenčiama Tarptautinė moters diena, pagerbiant visas moteris, prisimenant jų kovą dėl laisvės ir lygių teisių. Žinoma, dabar dėl lygių teisių kovoti nebetenka, kaip pačios moterys juokauja, gal jau ir reikėtų nusileisti vyrams. Tačiau...


Birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena. 1941 metų birželio 14-ąją enkavedistų pradėti masiniai lietuvių areštai bei trėmimai į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą, skaudžiai palietė ir daugelį palangiškių.


Už tai, kad Jūs – Moterys!

Parengė Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 03 07 | Rubrika: Miestas

Vienų kritikuojama, kitų švenčiama, rytoj išauš Tarptautinė moters diena. Gėlės ir dėmesys, pagarba moteriai – tai dalykai, neatskiriami nuo šios šventės. „Palangos tiltas“ sveikina visas moteris ir linki saulėtos nuotaikos, džiugesio kiekvieną dieną. Moterys, būkit mylimos ir mylinčios, dalinkit savo moterišką šilumą aplinkiniams! Su Tarptautine moters diena!


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas