Bibliotekoje – knygos „Pakelti akis“ pristatymas

„Palangos tilto“ informacija, 2010 04 10

Artėjantį antradienį, balandžio 13-ąją, 18 valandą Viešojoje bibliotekoje bus pristatyta daugelio autorių išpuoselėta ir nuostabių prisiminimų kupina knyga „Pakelti akis“, pasakojanti apie Juknaičių gyvenvietės kūrimąsi ir vystymąsi.

 

Juknaičiai – gyvenvietė Šilutės rajone, 1974 metais gavusi TSRS Garbės diplomą. Žurnalistas Ferdinandas Kauzonas pakalbino daug žmonių, kurie 1965-1990 metais prisidėjo prie Juknaičių tarybinio ūkio kūrimo. Itin susigyvenusi bendruomenė kiekvienais metais susitinkanti paminėti vienokios ar kitokios svarbios progos sumanė sudėti visus prisiminimus į knygą ir taip palikti išsaugotą autentišką istoriją ateinančioms kartoms. Kaip tarė, taip ir padarė. Susidarė bemaž pusšimtis autorių, kurie mielai dalinosi savo išlikusiais prisiminimais ir papasakojo viską, aprėpdami tiek kūrimo sunkumus ir džiaugsmus, tiek puoselėjamas vertybes ir bendras pastangas kuriant grožį.

Nuoširdumu „alsuojantis“ kūrinys kelia ypatingas emocijas, atspindinčias to laikmečio atmosferą. Kaip teigė žurnalistas, knygos sudarytojas F.Kauzonas, ši knyga apie žmones, kurie bandė gyventi ir jau net gyveno kitaip nei buvo gyvenama tada, ir net kitaip nei gyvenama dabar. Visai nuostabių žmonių komandai pavyko nepaisant tarybų valdžios sukurti žmonėms tokį gyvenimą, apie kurį dauguma Tarybų Sąjungos kaimo žmonių nebūtų drįsę net svajoti.

Juknaičių tarybinio ūkio direktorius, visų gerbiamas ir mylimas Zigmantas Dokšas sukūrė ne tarybinį ūkį, o parką. 1996 metais Juknaičiams ir suteiktas gyvenvietės-parko statusas, o kraštovaizdis paskelbtas saugotinu. Be šio žmogaus nei vienas kalbintas žmogus neįsivaizduoja Juknaičių ir visi sutartinai tvirtina, kad be Z.Dokšo, nebūtų ir ypatingųjų Juknaičių. Neeilinė gyvenvietė verta neeilinės knygos, tad ilgai buvo diskutuojama dėl jos pavadinimo. Itin didelę reikšmę skirdamas kultūrai, menui, dvasiniams dalykams Z.Dokšas pagerbdavo būtent tuos gyventojus, kurie nepamiršdavo šių vertybių. Kaip pasakojo gerbiamas Z.Dokšas, jam buvo svarbu, kad žmogus būtų dvasiškai turtingas, nebūtų abejingas menui, nežiūrint tuometinės tarybinės santvarkos. Prisiminimuose kalbama apie tai, kad buvo itin svarbu žmonėms matyti ir pajusti, kaip kuriamas menas, padėti jiems suprasti, jog pasaulis nesibaigia vien žemės darbais ar gyvulių auginimu, tad knygoje neveltui nuskamba frazė „negalėjo lietuvis vien arti“.

Vos atsivertus šią knygą ima atgimti to laikmečio dvasia ir noras susikurti kitokį gyvenimą, o malonūs pokalbiai sukelia itin jautrias emocijas, į kurias pasinerti kviečia visi autoriai, bendrai sukūrę šį leidinį. Pirmoji pažintis su šia knyga laukia jau ateinantį antradienį.


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka rugsėjo 11 d. – spalio 3 d. kviečia į projekto „lapo pasakojimai: nuo medžio iki knygos“ renginius.  


Lino Kojalos knygos pristatymas


Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekojerugsėjo 6 d. įvyko trijų Laimos Petronienės poezijos knygų sutiktuvės bei vilnos vėlimo meistrės Oksanos Graužinienėsdarbų ciklo „Šiltos eilės“, įkvėpto L. Petronienės eilėraščių, pristatymas. Švelniosdirbinių linijos, spalvos įnešė daug jaukumo, ramybės ir gaivos vakarui.Ypatingo bibliotekos...


Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos lankytojai galės naudotis nemokama teisine pagalba, kurią nuotoliniu būdu teiks Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai. Rugpjūčio 29 d. 14 val. gyventojai ir miesto svečiai kviečiami į šventišką teisinės pagalbos atviros prieigos taško atidarymą bibliotekos interneto skaitykloje. Atidarymo metu...


Vasario 26 dieną Palangos senosios gimnazijos bendruomenė turėjo unikalią progą dalyvauti gimnazijos alumno Andriaus Kleivos debiutinės knygos ,,Kaip veikia Japonija" pristatyme, į kurį autorius atvyko iš Vilniuje vykusios knygų mugės, kur jo knyga sulaukė didelio dėmesio.  


Praėjusį penktadienį Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta paroda „Kristijonas Donelaitis 300“, skirta lietuvių grožinės literatūros pradininko 300 metų jubiliejui. Parodoje eksponuojami 2011-aisiais ir 2012-aisiais Klaipėdos bei Kaliningrado tapytojų ir grafikų bei jų bičiulių iš kitų šalių kūriniai, kurti tiek plenere Tolminkiemyje, tiek kūrybinėse dirbtuvėse....


Kuo kvepėjo ir ką galėjai jausti, girdėti, regėti, prisiminti lapkričio keturioliktąją apypiečiui Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje?


Kaip Ravena pasisavino italų poetą Dantę iš Florencijos, taip Palanga bando pasisavinti poetą Joną Brazdžionį iš Pasvalio. Daug metų J. Brazdžionis gyveno ir dirbo Palangoje: buvo vakarinės mokyklos mokytojas, II vidurinės (dabar Palangos V. Jurgučio pagrindinė) mokyklos direktorius. Dabar, būdamas garbaus amžiaus, rašo eiles ir kreipiasi tiesiai į mūsų egzistencinę esmę...


Pristatyta knyga „Pakelti akis“

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 04 17 | Rubrika: Miestas

Praėjusio antradienio vakare Palangos viešojoje bibliotekoje susirinko gausus būrys žmonių, norinčių pasidžiaugti ir pasveikinti naujos knygos „Pakelti akis“ kūrėjus. Tai knyga, kurioje nuoširdžiais pokalbiais ir atsiminimais atkuriamas Juknaičių gyvenvietės kūrimas ir vystymas. Malonus susitikimas dar kartą sužadino norą prisiminti tai, kas buvo svarbiausia, taip pat padėkoti už...


Bibliotekoje – knygos „Pakelti akis“ pristatymas

„Palangos tilto“ informacija, 2010 04 10 | Rubrika: Miestas

Artėjantį antradienį, balandžio 13-ąją, 18 valandą Viešojoje bibliotekoje bus pristatyta daugelio autorių išpuoselėta ir nuostabių prisiminimų kupina knyga „Pakelti akis“, pasakojanti apie Juknaičių gyvenvietės kūrimąsi ir vystymąsi.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius