Kaip aš pakliuvau į galingiausios pasaulyje žvalgybos – CŽV – akiratį (2)

Kaip aš pakliuvau į galingiausios pasaulyje žvalgybos – CŽV – akiratį (2)

Linas JEGELEVIČIUS, 2014 05 19

Galiu dėvėti dešimt kaukių, bet kaip vaikas naiviai stebiuosi šio mūsų pasaulio vaikiškai mažu pažįstamumu.

Kaip tik dėl to man žinia apie prieš savaitę Pietų Amerikoje iškapstytus dar neregėto dydžio dinozauro – jį jau mokslininkai pavadino bauginančiu Sauropodo vardu – griaučius mano dėmesį prikausto bent dienai.

Įsivaizduokite: tas 60 tonų mėsos ir kaulų, taip pat 60 metrų pabaisa, rėpliojusi ne tik Pietų Amerikoje, bet net ir Antarktidoje (Sauropodas neskraidė – tuomet Pietų Amerika ir Antarktida jungėsi) yra beveik triskart didesnis už iki šiol net mokyklos pradinukams žinomą Rex-ą – tyranozaurą.

... iš Ramiojo vandenyno gelmių kokio nors žvejo ant laivelio denio išboginta dar mokslui nežinoma būtybė – man yra ne mažiau vertas atradimas.

Ir, žinoma, dienos žinia.

Kai didžiausi šalies ir angliški portalai pirmuose puslapiuose „gromuliuoja“ paraku dvelkiančias žinias iš Ukrainos, Afrikos, Artimųjų Rytų, man žinia apie sauropodą, vandenyno gelmių keistuolį padarą – ir ypač – naujienos apie naujai atrastą Keplerio planetą – „realią kandidatę“ palaikyti kokią nors gyvybės formą, yra kur kas įdomesnės ir vertingesnės.

Dėl paprastos priežasties: kiekvienas karinis konfliktas žemei – ir mums patiems – nieko gero nežada.

Krauju, paraku ir teroru persmilkusios žinios – ir išbandymas sąmonei ir pasąmonei. Aš tai labai gerai žinau.

O, va, atradimai iš žemės 150-200 milijonų praeities, iš milijardų milijardus šviesmečių nutolusios galaktikos ar iš 12 kilometrų gelmių Ramiajame ar Atlanto vandenyne – jau mažytis žmonijos žingsnis link naujų sauropodų, keplerių su (ne)žaliais dumbliais („žmogeliukais?“).

Vadinasi, link platesnio žmonijos akiračio.

Didesnių horizontų.

Naujų pasiekimų ir naujų pažinimų.

Kažkurioje rimtoje mokslinėje knygoje perskaičiau, kad žmonija žino-suvokia vos 3-4 procentus kosmoso. O panaudoja jo suvokimo tiesiog juokingai mažai – nulis, kablelis, nulis, nulis ir dar beveik dešimt nulių. Galbūt tas autorius, kuris nurodė tokius skaičius, suklydo. Nežinau.

Bet mums „artimesnės“ Atlanto, Indijos, Ramiojo vandenyno gelmės žinomos – „pažįstamos“ – ne itin daugiau.

Kaip nurodė kitas autorius kitame šaltinyje – vos apie 20-30 procentų.

Tad kokia nors ilgasnukė chimera, pagauta Deiviso sąsiauryje, ar ryklys-goblinas, kurį Floridos žvejai sučiupo praėjusią savaitę Meksikos įlankoje – jau iš tų kitų 70-80 „nežinomų“ ar „mažai žinomų“ procentų.

Įdomu, tiesa?

Bet jaunai, vis dar bręstančiai mergaitei Agnei ar pensininkei Ievai, kurioms pasaulis prasideda ir baigiasi mūsų gražioje Palangoje ar netoli jos ribų, dienos, savaitės, o gal ir mėnesio, metų ar viso gyvenimo „atradimas“ yra tai, kad koks nors raumuo... traukiasi.

Oho.

Esu šioks toks keistuolis, ir, prisipažinsiu, mane labai „traukia“ ne tik neįprastos žinios, bet ir keistuoliai, galintys – ir, svarbiausia, nebijantys! – skelbti neįprastus požiūrius, mintis, kurios gali dirginti mano smegenų ląsteles, skatinti vaizduotę ir mąstymą...

Kaip, pavyzdžiui, Romos popiežius Francis, kuris man yra Romos Katalikų bažnyčios keistuolis-šviesuolis.

Vien ką reiškia jo pasiryžimas krikštyti... marsiečius.

„Jei rytoj, pavyzdžiui, atvyktų marsiečių ekspedicija, ir kai kurie jų ateitų čia, pas mus... marsiečiai, teisingai sakau? Tokie žali, ilga nosimi ir didelėmis ausimis, kaip vaikai piešia. O vienas jų tartų: „Tačiau aš noriu būti pakrikštytas!“ Kas tuomet nutiktų?“ – klausė popiežius gegužės 12-osios rytinių Mišių metu.

Svarstau: o kas atsitiktų, jeigu popiežiaus, labai besidominčio kitomis galimomis proto formomis, žodžiai pasirodytų... pranašingi?

Jeigu toks susitikimas įvyktų jau artimiausiu metu? Kaip tai pakeistų mūsų mąstymą? Ar ir tuomet mes žvangintumėme ginklais?..

O gal tai pakylėtų mus visus į dvasiškai aukštesnį lygmenį?..

Šventai tikiu, kad anksčiau ar vėliau tai įvyks.

 

.............................................................................................................

 

 

Grįžtant prie šios knygos pagrindinės temos – kodėl Amerikoje, Majamyje, prieš daugiau kaip dešimt metų pakliuvau į šios šalies žvalgybos – Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) – akiratį, jau rašiau.

Istorija gan gi paprasta: užsispyręs vaikinas Linas – tai aš! – iš buvusios Sovietų Sąjungos (pirmą žingsnį žengiau Amerikoje dar 1992-aisiais, jau atkūrus Lietuvos nepriklausomybę) transformavo savo itin didelį žinomumą kaip populiarus klubų apsauginis į nepalankų...

Tapau Žiniuoniu K, nors nė velnio nesijaučiau ir nesijaučiu toks esąs...

Majamyje, Londone, Niujorke, Tokijuje ar Singapūre buvo ir yra daug žinomų vaikinų – apsaugininkų, didžėjų, virėjų ar net aktorių, kurie, kitaip nei aš, niekada nebuvo priimami tuo, kuo jie išties nebuvo.

Tokia buvo mano lemtis? O gal buvau šiek tiek kitoks žmogus? Kurį naujienos, tokios kaip „kokia įžymybė, su kuo atėjo į klubą, ką gėrė, ką rūkė ir su kuo išėjo”, visai nedomino.

Bet kuris beveik kiekvieną rytą pirkdavo pagrindinį Majamio dienraštį „Miami Herald” ir godžiai ieškojo KITOKIŲ naujienų? Apie tai, kaip kubiečių pabėgėliai, išvengę Floridos pasieniečių, pasiekė išsvajotąją Amerika laiveliu, sudėliotu iš plastiko butelių. Kaip emigrantai Majamyje siekė ir dažnai „sučiupdavo“ Amerikos svajonę – baigti joje mokslus, siekti karjeros... Apie keistą žuvį iš vandenyno gelmių.

Buvau ta prasme kitoks, gal „trenktas“, ir net tuomet, kaip dabar suvokiu, man reikėjo dumti iš Amerikos, mąsčiau kitaip. Buvau jaunas, užsispyręs, trūko pinigų, o mintis po beveik po dešimties metų praleistų Amerikoje grįžti atgal į Lietuvą, nepačiupus už sparnų „Amerikos svajonės“, atrodė tokia baisi, kad dariau sveiku protu dabar nesuvokiamus dalykus: ignoravau sparčiai, man nepalankiai besiklostančią viešąją nuomonę.

Kuo tai baigsis, negalėjau nė sapnuoti: kai 2004-aisiais vyko Amerikos prezidento rinkimų kampanija, mano vardą, lankydamasis Majamyje, neatsargiai paminėjo tuometinis JAV prezidentas Džordžas W. Bušas, siekęs antrosios kadencijos Baltuosiuose Rūmuose.

Kad amerikiečių žvalgyba mane „šventino“ prieš dešimt metų, suprantu. Juk tuometiniam prezidentui, paminėjusiam mane, po to teko atsakinėti ne į vieną „nepatogų“ klausimą apie nelegalų imigrantą iš buvusios Sovietų Sąjungos.

Kaip sakau: esu jos žaliava, o Amerikos produktas.

Bet jau „mirusią“ istoriją po daugiau kaip aštuonerių metų mano asmenyje CŽV vėl prikėlė. O dabartinis Amerikos prezidentas savo kalboje Briuselyje kovo pabaigoje, paminėdamas „jaunatvišką vaikiną iš vienos Rytų Europos šalies“, ją vėl dirbtinai išpūtė kaip dirižablį virš Niujorko.

Kodėl taip atsitiko? Kas, ką, kaip ir kodėl „režisuoja“ istoriją, kuri man vėl smogė ir pasmerkė kančioms itin netikėtai tuomet, kai aš gyvenau laimingiausius savo gyvenimo metus? Kai jau buvau išsilaižęs gyvenimo Jungtinėse Amerikos Valstijose žaizdas? Kai manęs jau kurį laiką nepersekiojo košmarai sapnuose? Kodėl istorija, kuri jau buvo nuskendusi mano užmarštyje, iki šiol įdomi CŽV?

Kad iki šiol ieškau žinių apie dinozaurus, gyvatinį ryklį ar galimą gyvybę Keplerio planetoje? Kad...? Kad esu dzūkas, iš Alytaus. Redaktorius, žurnalistas su tarptautine karjera?.. Ar dėl to dominu galingiausią pasaulio žvalgybą?

Chm.

Man pastarieji trys mėnesiai mano gyvenime net sunkesni, negu tuomet, 2004-aisiais, grįžus iš JAV. Vien dėl to, kad dabar neturiu nė vieno logiško paaiškinimo, kodėl tai įvyko dabar. Neturiu atsakymų į šiuos klausimus.

Kaip ir klausimui, kodėl iki šiol reikia palaikyti mano „minimalų žinomumą“...

Naktiniai košmarai, žinau, man atsakymų nepateiks.

O jūs, žvalgybų vaikinai?

 


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Paklausta, ar nesinori surengti pasirodymo netipinėje vietoje – stotyje, požeminėje stovėjimo aikštelėje, baseine, dainininkė G. Kilčiauskienė atsakė: „Labiausiai pasaulyje norėčiau padainuoti Palangoje, Birutės parko rotondoje. Kaip noriu! Bet ten reikėtų generatoriaus, tektų derėtis su savivaldybe...“


  Palangos krepšinio sirgaliai tokio viesulo krepšinio aikštelėje kaip kurorto reprezentacinio krepšinio klubo „Palangos kuršiai“ legionierius Jalen Ross Riley dar nematė. Per dešimt žaistų rungtynių Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) ketveriose jis pelnė daugiau kaip 30 taškų. Net dukart per mėnesį jis tapo...


  27 -erių metų alytiškis Martynas Kaškonas, sveikos gyvensenos guru, atletinės gimnastikos ir fitneso treneris bei modelis, liepą Kanarijoje filmuotame TV3 realybės šou „Meilė ar pinigai?“ nužengė labai toli (Martyno įsipareigojimai šiai televizijai dar neleidžia atskleisti detalių), bet pripažinimas Martyno galvos neapsuko. „Pastebėjo...


Galiu dėvėti dešimt kaukių, bet kaip vaikas naiviai stebiuosi šio mūsų pasaulio vaikiškai mažu pažįstamumu.


Kaip aš,  dabar žurnalistas su tarptautine karjera,  prieš 10 metų pakliuvau į Jungtinių Amerikos Valstijų žvalgybos CŽV akiratį? Prisipažinsiu: sunku tai trumpai paaiškinti. Mano, keturiasdešimtmečio vyro gyvenimo istorija, gan ryški- jos dešimt metų priklauso Amerikai. Nesigailiu „svajonių šalyje“ praleistų metų...


Paskutinį ką tik praėjusio lapkričio penktadienį netikėtai patekau ir sykiu su vaikais bei jų auklėtojais, svečiais iš kitų ikimokyklinių įstaigų į „Gintarėlio“ šventę „Spalvų pasaulyje“. Už lopšelio-darželio langų – nuobodūs, dar besniegiai rudens debesys, o tarp vaikučių, auklėtojų ir tėvelių žaismingai sukiojosi, šoko, dainavo...


Šeštadienį, pro simboliškai prie naujojo įėjimo į Gintaro muziejų Tiškevičių rūmus projektavusio vokiečių architekto Franco Heinricho Švechteno suprojektuotą, bet tik dabar, praėjus daugiau nei šimtui metų, pastatytą ir lygiai 17 val. įžiebtą žibintą Lietuvos dailės muziejaus direktorius, Palangos miesto garbės pilietis Romualdas Budrys kvietė...


Lipdamas savivaldybės laiptais, šnopuoja kaip šernas, pavalgęs pietus „Pas Feliksą“, gadina orą kaip šeškas, bet... apskritai – visai neblogas žmogus, nors tinkamas tik bokso kriaušei daužyti. Spėkite kas toks? Ogi Palangos vicemeras Saulius Simė. Kas dar nori „pavaryt“ ant kurorto vicemero?


Ar gali būti, kad Jungtinių Amerikos Valstijų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) samdytas lėktuvas su slapto CŽV kalėjimo Lietuvoje kaliniais leidosi Palangoje? Tokią versiją iškėlė Londone įsikūrusi nevyriausybinė organizacija „Reprieve“, kuri paviešino duomenis apie CŽV samdytų lėktuvų skrydžius, kuriais įtariamieji terorizmu iš Lietuvos buvo gabenami į...


„Alkoholizmas yra liga. Beveik tokia pat sudėtinga kaip vėžys, tačiau žmogaus sergančio vėžiu mūsų visuomenė gaili, o alkoholikus smerkia. Tapti alkoholiku gali kiekvienas. Ši liga nesirenka nei lyties, nei amžiaus, nei išsilavinimo, nei statuso visuomenėje. Ši liga naikina visas gyvenimo vertybes. Ji paliečia kiekvieną esantį šalia: šeimą, draugus...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius