Kodėl svetimoje vietoje prasčiau išsimiegame?

Kodėl svetimoje vietoje prasčiau išsimiegame?

2016 06 09

Daugelis bijo tos akimirkos, kai reiks praleisti naktį ne įprastoje aplinkoje – nakvoti viešbučiuose ar kitoje naujoje vietoje. Mokslininkai atrado priežastį, kodėl žmonės svetimose vietose prasčiau miega. Pasak jų, dėl to kaltas yra kairysis smegenų pusrutulis, neleidžiantis prarasti budrumo ir pasinerti į gilų miegą.

Japonų patarlė sako: jeigu pakeisite pagalvę, nebeužmigsite. Dabar JAV mokslininkai ištyrė, kodėl žmogus, iškeitęs savo lovą, nepailsi. Pasirodo, tai reguliuoja kairysis smegenų pusrutulis, tokiu būdu – neatsipalaidavimu – ši organizmo dalis ir sureaguoja. Kelia nerimą nepažįstama aplinka ir kairysis smegenų pusrutulis išlaiko budrumą. Taip aiškina profesoriaus Yuka Sasaki iš Brauno universiteto komanda.
„Mes žinome, kad jūriniai gyvūnai ir kai kurie paukščiai geba miegoti taip, jog viena smegenų dalis išlieka budri, o kita miega“, – sako kognityvinės lingvistikos ir psichologijos profesorius. Net jeigu ir dirbtų žmogaus smegenys taip, kaip tokių gyvūnų, asimetriškai, žmonių smegenys netruktų susikurti savo sistemą. Taip ir yra, nes pastebima tarsi miniatiūrinė sistema, kuri taip pat būdinga banginiams ir delfinams, sako Y. Sasaki.
Profesoriaus suburta komanda tyrė 35 savanorių miego potyrius, jų smegenų veiklą. Sutikę atlikti eksperimentą žmonės buvo tiriami aštuonias naktis. Rezultatas: pirmąją naktį kairioji smegenų pusrutulio pusė itin reagavo į bet kokį pašalinį triukšmą. Stebėję skirtumus tarp dešiniosios ir kairiosios smegenų pusės mokslininkai aptiko, jog žmogaus smegenys sukuria tarytum režimo tinklą, padedantį nugrimzti į nieko neveikimo – atsipalaidavimo – būseną. Tuomet žmogaus smegenys būna tarsi atskirtos nuo foninio triukšmo ir ima generuoti dienos metu išrutuliotas svajas ir veja minčių grandinę.
Kodėl budrioji smegenų pusė yra kairioji, o ne dešinė, mokslininkai dar negali paaiškinti. Jie taip pat pastebėjo, kad bandomojo eksperimento dalyvių smegenys labiausiai įsitempusios yra tik pirmąją naktį.
Miego tyrėjas Dieter Riemann iš Freiburgo universiteto klinikų šį studentų eksperimentą įvertino labai palankiai. Miegą tokiu požiūriu dar niekas iki šiol nėra taip giliai nagrinėjęs.
D. Riemann nuomone, šis eksperimentas gali pagelbėti žmonėms su chroniškomis miego problemomis. Ekspertai jau seniai daro prielaidą, jog žmonės su miego problemomis kenčia dėl nuolatinės patiriamos įtampos, kitaip tariant, būdravimo. Tokiu atveju gali padėti taikomi atsipalaidavimo metodai.
Norintiems pabėgti nuo pirmosios nakties svetimoje vietoje „prakeikimo“, profesorius Y. Sasaki rekomenduoja vežiotis savo pagalvę arba visada rezervuoti kambarius tik panašiuose viešbučiuose.
Brauno universiteto mokslininkai šiuo metu tiria, ar pavyktų pagerinti miego būseną „išjungiant“ smegenis su tam tikra technika, ar taip miegas pagerėtų. Kol kas rezultatų niekas neatskleidžia.

Parengė
Rosita SIMONAUSKAITĖ


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Budintis globotojas: kodėl verta juo tapti

Rasa GEDVILAITĖ, 2019 03 02 | Rubrika: Miestas

Tapti budinčiu globotoju – prasminga veikla, galinti pagelbėti vaikams, kuriems tos pagalbos tuo metu labai reikia. Specialistės perspėja, jog šiai veiklai reikia pasiruošti, nes tai – didžiulė atsakomybė, tačiau baimintis dėl to neverta, nes Globos centro pagalba nuolat teikiama. Tereikia žengti pirmą žingsnį ir pasiryžti šiai kilniai misijai, kuri yra...


Projektui „Aš myliu Lietuvą“ didžiausio šalies kurorto meras Šarūnas Vaitkus papasakojo apie tai, kodėl jo gimtoji Palanga yra gražiausias miestas ir kodėl jam svarbus Vytautas Landsbergis.


Daugelis tipinių, stereotipais besivadovaujančių lietuvių nusistebi, kad aš visas vasaras leidžiu Palangoje. Jų nuomone, Palanga yra tik J. Basanavičiaus gatvė, jūros tiltas ir nuomojama gyvenamoji vieta. Tokią nuomonę turintiems žmonėms kyla klausimas, ką taip ilgai galima veikti Palangoje? Vieną dieną nueini į paplūdimį, kitą ant tilto, trečią į parką ir muziejų, ketvirtą nuvažiuoji...


Daugelis bijo tos akimirkos, kai reiks praleisti naktį ne įprastoje aplinkoje – nakvoti viešbučiuose ar kitoje naujoje vietoje. Mokslininkai atrado priežastį, kodėl žmonės svetimose vietose prasčiau miega. Pasak jų, dėl to kaltas yra kairysis smegenų pusrutulis, neleidžiantis prarasti budrumo ir pasinerti į gilų miegą.


Gegužės 4-10 dienomis visi šalies dešimtokai laikė Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo (PUPP) egzaminus. Tikrinamos gimtosios kalbos ir matematikos žinios yra neišvengiamos nė vienam, nes iki dešimtos klasės pagrindinis mokslas šalyje yra privalomas. Visuotinai teigiama, kad rezultatai kasmet vis prastėja, o priežasčių tam ne viena, tačiau Palanga...


Laidotuvės – labai sunkus metas tiems, kurie amžino atilsio išlydi artimus žmones. Sunku ir dvasiškai, ir finansiškai, nes palaidoti velionį nėra pigu. Į mūsų laikraščio redakciją paskambinę palangiškiai pasakojo, kad juos nemaloniai nuteikė miesto laidojimo namuose taikomi įkainiai: jeigu neperki karsto čia pat, vietoje, už salės nuomą turi mokėti...


„Labai jau daug dėmesio skiriama padidėjusiam kraujo spaudimui. O mano jis – mažas. Gydytoja tvirtina, kad nieko baisaus, kad man bent jau negresia insultas. Vaistų nėra, o aš dažnai jaučiuosi nekaip. Kaip gyventi hipertonikams, patarimų gausu. O ką daryti man?“ – savaitraščio „Lietuvos sveikata“ teiraujasi skaitytoja Marijona Vienas...


Daugiabučiuose gyvenantys ir renovacijos laukiantys palangiškiai turėtų kuo džiaugtis: nuo spalio 30-osios, prasidėjus antrajam daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos etapui, dar 57 atnaujinimo laukiančių Palangos namų gyventojams suteikta tokia galimybė. Tačiau džiaugsmas apkartintas tuo, kad dėl kai kuriuos daugiabučius administruojančios UAB „Palangos butų ūkis“...


Kaip perteikti jausmą aplink supamai gamtai, siūruojantiems miškams, neseniai pasodintiems ir sėkmingai šaknis leidžiantiems dar jauniems medeliams, tačiau kažkuomet tapsiančiais galingais miško valdovais, kaip išmokti tai perteikti kitiems? Žurnalistė, viešosios įstaigos „Žaliosios girios“ direktorė Irena Šalkauskienė tai puikiai geba. Veikli moteris šiuo metu baigia ruošti jau šeštąją...


Valdžia paaiškino, kodėl perkama vaistinė

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 12 05 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės taryba, atsižvelgusi į Vyriausybės atstovės Klaipėdos apskrityje Kristinos Vintilaitės teikimą dėl 33 kv. m patalpų ir kiemo statinių, priklausančių UAB „Palangos vaistinė“, pirkimo, papildė ankstesniame posėdyje priimtą sprendimą, nurodydama Vyriausybės nutarimą, kuriuo reglamentuojamas nekilnojamojo turto įsigijimas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius