Palanga – geriausiųjų šalies mažųjų savivaldybių penketuke

Palanga – geriausiųjų šalies mažųjų savivaldybių penketuke

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2015 11 19

Lietuvos laisvosios rinkos institutas jau penktus metus vertina geriausiai besitvarkančias savivaldybes. Palanga pagal Lietuvos savivaldybių indeksą šiais metais užima penktą vietą iš 54 mažųjų savivaldybių. Ir pernai, ir 2013 metais reitinguojant miestų ir rajonų savivaldybes, Palangai teko 6 vieta.

Kriterijai ir reitingai tarp kurorto zonų
Vadovaujantis Lietuvos laisvosios rinkos instituto (toliau LLRI) duomenimis, Lietuvos savivaldybių indeksas sudarinėjamas pagal gyventojams ir verslui svarbiausias sritis: efektyviausios investavimo galimybės, geriausiai tvarkoma švietimo sistema, biudžetas ir panašiai. LLRI ekspertų duomenimis, teigiamai vertinama ta savivaldybė, kuri taupo mokesčių mokėtojų pinigus, atsisako nebūtinų ir nepirminių savo funkcijų, skaidriai naudoja biudžeto lėšas, užtikrina palankias sąlygas verslui, mažina mokesčių naštą, skatina konkurenciją tarp paslaugas teikiančių įmonių ar įstaigų.
Reitingai šiemet sudaryti du – tarp 6 didžiųjų savivaldybių, kuriame šiemet pirmauja Vilnius ir Klaipėda, o žemiausia pozicija atiteko Alytaus miestui. Ir 54 mažųjų, atsižvelgiant į gyventojų tankį, tarp kurių pirmąsias dvi pozicijas dalijasi Klaipėdos ir Kauno rajono savivaldybės. Palangą lenkia Druskininkų miesto savivaldybė ir Širvintų rajonas. O žemiausios pozicijos atiteko Jurbarko, Šalčininkų ir Ignalinos rajonams.
LLRI pateiktais duomenimis, šias savivaldybes kamuoja dideli nekilnojamojo turto ir žemės mokesčiai, sudėtinga pritraukti naujas investicijas, vis dar išlieka didelis nedarbas. Išskiriant kurortines zonas, Druskininkai, pernai buvę 4-oje vietoje, ir šiemet vis dar lenkia Palangą, užimdami 3 vietą, Neringa – 7, Birštonas – 12. Turistinė zona Trakai užėmė 9 vietą.

Tyrimo esmė ir Palangos įvertinimas
Reitinguojant geriausias mažąsias savivaldybes, išskirtinos atskiros rodiklių grupės – geriausia savivaldybė pačiam gyventojui, kur Palanga surinko 66,2 procentus, investuotojui – 71,6 procentus, savivaldybės valdymas, kai efektyviai ir skaidriai valdomas turimas turtas ir biudžetas, neišplečiama administracija, turima kuo mažiau nuosavų įstaigų, automobilių ir pan., deja, Palangai teko mažiau nei 6 procentai ir šioje rodiklių grupėje neužimama aukšta pozicija, kuo gali pasigirti Kazlų Rūda (81 proc.), Trakai (80 proc.), Kaišiadorys (73 proc.) ar Radviliškis (72 proc). Ir išskiriamos atskiros reitingavimo grupės: sveikata ir socialinė rūpyba – 75,2 proc., švietimas – 68,5 proc. Aukščiausiai, visu 100 procentų, Palangoje įvertinta naujų investicijų plėtra, kur atsižvelgiama į materialines ir tiesiogines užsienio investicijas vienam gyventojui, išduotų statybos leidimų 1000 gyventojų, ūkio subjektų skaičius 1000 gyventojų.

Amžinas palangiškių konkurentas – Druskininkai
Paklausus Tarybos nario Dano Palucko, kaip vertina tokius savivaldybių indekso rezultatus, politikas džiaugėsi, kad Palangos mieto gyventojus vis labiau tenkina gerėjančios gyvenimo sąlygos, investavimas. Nors pastarosios srities atstovai – Palangos verslininkai – didelio džiugesio, anot D. Palucko, nerodo, tad galbūt galėtų būti geriau.
Vertindamas faktą, jog Druskininkai lenkia Palangą, D. Paluckas sakė: „Druskininkų savivaldybėje kur kas paprasčiau tvarkyti dokumentus, verslo atėjimas ir jo skatinimas tikrai aktyvesnis nei Palangoje“.
Politiko nuomone, Palangos savivaldybė kelia išties didelius reikalavimus pradedant naują verslą. Jis prisiminė naujai atidaryto „Atostogų parko“ Žibininkų kaime istoriją: „Šį pramogų kompleksą buvo norėta statyti Palangoje, bet, pradėjus rengti dokumentus, buvo susidurta su krūva Palangos savivaldybės keliamų reikalavimų, o Kretingos rajonas pasiūlė dokumentaciją sutvarkyti greičiau, paprasčiau ir išvengti bet kokių biurokratinių problemų“.
Tad Vyriausybės nutarimas dėl kurorto apsaugos zonų palengvinimo, anot D. Palucko, ateityje bus tik į gerą – palengvės verslo steigimo sąlygos.

Trūksta gydomosios bazės
Palangos mero pavaduotojo Rimanto Antano Mikalkėno teigimu, Palangai iki „tikro kurorto vardo“ labiausiai trūksta didesnės gydomosios bazės: „Turim kultūrinę bazę ir dar sprendžiam, kaip ją vis tobulinti, sportinę bazę taip pat turim. Tad gydomoji bazė tikrai praplėstų sezoną“.
Vicemeras mano, jog mieste atsiradus gydykloms, SPA kompleksams, būtų išspręstas miesto svečių užimtumo klausimas žiemos sezonu, nes tai – vienas svarbiausių Palangos tikslų. Paklausus, ko dar trūksta, kad kitąmet galbūt užimtume aukštesnę vietą, politikas išsakė nuomonę ir dėl bendros infrastruktūros objektų – poilsio zonos prie paplūdimių, jų tvarkymas, komunaliniai objektai, gatvių tinklo rekonstrukcija. „Tačiau tai smulkesni dalykai. Didesniu masteliu kalbant, SPA kompleksų poreikis tikrai jaučiamas, o jei dar pavyktų ir baseiną pastatyti – išvis būtume tikras kurortas“, – kalbėjo vicemeras.


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Vasaros sostinė Palanga Lietuvos savivaldybių reitinge šiemet užėmė 3 vietą 54 mažųjų savivaldybių indekse. Kurorto savivaldybės reitingas pakilo 3 pozicijomis – pernai savivaldybė buvo 6. Tai labiausiai nulėmė didelis investicijų kiekis bei aktyvus verslas.


Susidomėjimą Palangos miesto savivaldybės organizuojama socialine akcija „Pasveikink jūrą Palangoje“ jau parodė daugiau kaip pusė Lietuvos savivaldybių. Didžiausias šalies kurortas antrus metus iš eilės kviečia jūros nė karto nemačiusius vaikus atvykti į Palangą ir čia pirmą kartą išvysti banguojančią Baltiją.


Jau dešimtąjį kartą savaitraštis „Veidas“ pateikia savivaldybių reitingą. Tarp didžiųjų savivaldybių nepastebėtos neliko ir mažosios. Pavyzdžiui, Neringos savivaldybė užkopė net į pirmąją vietą, o štai Palanga šiais metais– penktoji iš 60 savivaldybių.Pernai paskelbtame Lietuvos laisvosios rinkos instituto Lietuvos savivaldybių indekse...


Tarp geriausių šalies gimnazijų Palangos nėra

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2015 12 14 | Rubrika: Miestas

Žurnalas „Reitingai“ praėjusią savaitę paskelbė geriausias šalies gimnazijas, kurios geriausiai paruošia egzaminams, ir kur auga Lietuvos protai. Deja, tarp geriausiųjų Palangos senosios gimnazijos nėra. Ko reikia, kad mūsų kurorto gimnazija atsidurtų tarp geriausiųjų?..


Lietuvos laisvosios rinkos institutas jau penktus metus vertina geriausiai besitvarkančias savivaldybes. Palanga pagal Lietuvos savivaldybių indeksą šiais metais užima penktą vietą iš 54 mažųjų savivaldybių. Ir pernai, ir 2013 metais reitinguojant miestų ir rajonų savivaldybes, Palangai teko 6 vieta.


Aštuntą kartą žurnalo „Veido“ sudarytas Lietuvos savivaldybių reitingas yra palankus pajūrio savivaldybėms – jose gyvenimo kokybė 2014-iaisiais buvo bene aukščiausia. Į pirmąjį dešimtuką, pirmąkart per reitingų sudarymo istoriją, pateko visos pajūrio savivaldybės: Klaipėdos rajono savivaldybė – 1-oji (pernai-5-a), Neringa – 3-ioji (pernai...


Palanga – tarp mažiausiai įsiskolinusių 60-ies šalies savivaldybių

Parengta pagal „Respubliką“, 2013 07 01 | Rubrika: Miestas

Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas, pristatydamas Lietuvos finansinio stabilumo apžvalgą, pareiškė, kad bene didžiausią pavojų stabilumui kelia savivaldybių įsiskolinimai. Kai kurių savivaldybių skolos jau viršija pusę jų metinių pajamų, o Vilniaus viršija net ir metines pajamas. Kaip parodė dienraščio „Respublika“ tyrimas, Palanga tarp...


Palangoje – gili žiema ir gali nueiti J. Basanavičiaus gatve iki pat tilo galo taip ir nesutikęs nė gyvos dvasios. Nors, regis, verslas žiemą merdi, taip nėra: Palangoje atsidūrė tarp savivaldybių, kuriose nedarbo lygis per paskutinius metus sumažėjo daugiausiai – net 36 procentais. Geresniu nedarbo mažėjimu gali pasigirti tik Šilalės rajono savivaldybė (per metus bedarbių...


Obuolių pasakos suviliojo gausų būrį mažųjų

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 11 17 | Rubrika: Miestas

Praėjusį šeštadienį Palangos miesto vaikų bibliotekoje mažųjų palangiškių, įsikibusių savo tėveliams ir pedagogams į rankas išties netrūko. Gausus skaičius mažųjų panoro išvysti teatro grupės „Beprotiškai. Fantastiški“ sukurtos improvizacijos pagal rašytojo Vytauto V.Landsbergio „Obuolių pasakas“.


Senoji gimnazija – geriausiųjų šimtuke

„Palangos tilto“ informacija, 2010 08 04 | Rubrika: Miestas

Šią savaitę savaitraštis „Veidas“ paviešino septintąjį kartą sudarytą visų Lietuvos gimnazijų ir vidurinių mokyklų reitingą. Palangos senoji gimnazija pateko tarp šimto geriausiųjų, atsidūrusi 85 vietoje ir penkiomis pozicijomis pagerinusi praėjusių metų reitingą. Lyderio pozicijas šiemet užima Kauno technologijos universiteto gimnazija, išstūmusi pirmos vietos nugalėtoją Vilniaus licėjų....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius