Prokurorė: dukrą praradę tėvai į Palangą galėjo persikelti ne tik dėl patirto skausmo

Linas JEGELEVIČIUS, 2016-05-02
Peržiūrėta
2101
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Mažeikiškių Rūtos ir Aurio Vaišvilų šeima po aštuonių mėnesių dukros Saulės staigios mirties šių metų vasario mėnesį persikėlė gyventi į Palangą.
Mažeikiškių Rūtos ir Aurio Vaišvilų šeima po aštuonių mėnesių dukros Saulės staigios mirties šių metų vasario mėnesį persikėlė gyventi į Palangą.

„Palangos tilto“ straipsnis „Dukrytės netekusi mažeikiškių šeima ramybės tikisi naujuose namuose Palangoje“, publikuotas mūsų laikraštyje balandžio 25-ąją, sulaukė neįtikėtino dėmesio: redakcijos telefonai kaito nuo skambučių iš kolegų dirbančių didžiausiuose šalies laikraščiuose ir televizijos kanaluose. Visiems leidome perspausdinti straipsnį ir pasidalijome turima informacija apie įvykį. Po straipsnio su redakcija susisiekė Šiaulių apygardos prokuratūros Telšių apylinkės prokuratūros prokurorė Asta Kudrauskienė, kuri prašė patikslinti įvykio aplinkybes. Šiandien tai ir darome.

Skaudi netektis
Priminsime, kad mažeikiškių Rūtos ir Aurio Vaišvilų šeima po aštuonių mėnesių dukros Saulės staigios mirties šių metų vasario mėnesį persikėlė gyventi į Palangą. Netikėtai mamos automobilyje mirus dukrelei, anot savo skausmu redakcijoje pasidalijusios R. Vaišvilienės, į įvykio vietą atskubėję Mažeikių policijos pareigūnai ją, ištiktą šoko, brutaliai atplėšė nuo mirusios dukrytės, o prieš vyrą Aurį panaudojo fizinę jėgą – ištempė iš automobilio, abu surakino antrankiais ir įgrūdo į policijos automobilį.
„Pareigūnai įsiveržė į greitosios automobilį, buvo agresyviai nusiteikę, vyrą ištempė iš greitosios pagalbos automobilio, net trenkė jam, o man uždėjo antrankius. Aš maldavau, kad mane leistų atgal prie stingstančios dukros, tačiau kaip didžiausi nusikaltėliai buvome atplėšti nuo vaiko, – redakcijoje prisiminė R.Vaišvilienė. – Niekaip nesupratome, už ką.“

Policija: „Pareigūnai elgėsi tinkamai“
Publikacijai pasirodžius daugelyje šalies žiniasklaidos priemonių, Lietuvos policija žiniasklaidoje reaguodama paskelbė paaiškinimą, kuriame teigė, jog pareigūnų veiksmai šioje situacijoje buvo tinkami.
„Labai sunku šaltai reaguoti skaitant tokią skaudžią istoriją, bet esame priversti patikslinti aplinkybes, nes perskaičius straipsnį, susidaro įspūdis, kad pareigūnai yra beširdžiai. Pasiaiškinus situaciją, matome, kad viskas vyko šiek tiek kitaip. Kaip pasakoja medikai, atvykę į įvykio vietą jie bandė gaivinti mergaitę ilgiau nei valandą, nors įprastai tokia procedūra trunka iki pusvalandžio.
Nepavykus atgaivinti, buvo konstatuota mergaitės mirtis, tačiau tėvai su tuo nesusitaikė ir toliau bandė gaivinti savo vaiką. Kadangi padėti vaikui jau nebuvo galimybių, medikai paprašė atiduoti kūną, nes jie privalo atlikti būtiną ekspertizę mirties priežasčiai nustatyti, tačiau tėvai nereagavo ir elgėsi agresyviai. Medikai iškvietė policijos pareigūnus, kuriems atvykus ir išsiaiškinus situaciją, tėvai ir toliau nesutiko atiduoti mirusio savo vaiko.
Pareigūnai maždaug pusvalandį bandė įkalbėti tėvus išlipti iš automobilio ir atiduoti vaiką, tačiau tėvai buvo šoko būsenoje, elgėsi neadekvačiai, purtė vaiko kūną, draskėsi, tad pareigūnams neliko nieko kito, kaip tik ištraukti tėvus iš automobilio. Bandant ištraukti tėvus, vyras elgėsi agresyviai, stumdė pareigūnus, todėl jie buvo priversti imtis griežtesnių priemonių, uždėti antrankius ir įsodinti į automobilį bei kartu su motina pristatyti į Mažeikių r. policijos komisariatą. Mirusio vaiko kūnu pasirūpino medikai.
Tikrai užjaučiame tėvus dėl mergaitės netekties, suprantame jų skausmą, reakciją, tačiau pareigūnų veiksmai šioje situacijoje buvo tinkami, ką patvirtino ir šalia buvę medikai“, – komentavo pareigūnai.

Bylą tyrianti prokurorė susisiekė su „Palangos tiltu“
Šiaulių apygardos prokuratūros Telšių apylinkės prokuratūros prokurorė A. Kudrauskienė po straipsnio „Palangos tilte“ ir ažiotažo dėl jo šalies žiniasklaidoje, susisiekė su „Palangos tilto“ redaktoriumi ir apgailestavo, kad, rengiant publikaciją, nebuvo išklausyta kita pusė – prokuratūra. Bet tai nėra tiesa: rengdamas publikaciją, šių eilučių autorius susisiekė su Telšių apylinkės prokuratūra, tačiau tądien ikiteisminį tyrimą kuruojančios prokurorės A. Kudrauskienės darbe nebuvo.
Anot prokurorės, ikiteisminis tyrimas dėl Vaišvilų mergaitės mirties priežasčių dar nebaigtas, nes negauta specialistų išvada.
„Kadangi jau šeimos gydytojai (vaiko) dar iki nelaimingo atsitikimo buvo kilę įtarimų dėl vaiko sveikatos, mes irgi turime įvairių mirties priežasčių versijų, todėl skyrėme sudėtingesnį tyrimą, jo išvadas planuojame gauti gegužės mėnesio pabaigoje“, – sakė A. Kudrauskienė.
Priminsime, jog rašėme, kad Vaišvilos yra prieš vaikų skiepijimą, mergaitės sveikata besirūpinančiai gydytojai primygtinai reikalaujant Saulę skiepyti, tėvai pakeitė jos gydytoją.
Prokurorė A. Kudrauskienė teigė, kad komentuoti daug negalinti, nes dar nėra baigtas ikiteisminis tyrimas, bet mano, kad šeima iš Mažeikių rajono galėjo persikelti ne tik dėl patirto skausmo.
„Mažeikių rajone jiems buvo ne kokios gyvenimo sąlygos, nes gyveno R. Vaišvilienės tėvų sodybos lauko virtuvėje. Taip pat vaikų gydytoja aktyviai domėjosi vaikų sveikata, o A. Vaišvilai tas nepatiko. Vaikų gydytoja dar keliolika dienų iki vaiko mirties buvo atkreipusi Vaiko teisių apsaugos skyrių, kad jai kelia įtarimų, jog nelabai gerai rūpinamasi mergaitės sveikata. A. Vaišvilai labai nepatiko, kad gydytoja kišasi į jų asmeninį gyvenimą, nes tik jis žino, kaip reikia auginti vaikus, todėl jis buvo mergaitę perrašęs pas kitą gydytoją, pas kurią taip ir nenuėjo. Žodžiu, konfliktas buvo ne dėl skiepų, o dėl to, kad gydytoja įtarė, jog vaikas yra neprižiūrimas“, – atsakyme redakcijai raštu sako Šiaulių apygardos prokuratūros Telšių apylinkės prokuratūros prokurorė.
Anot jos, kol kas nė vienam iš tėvų nėra įteikti pranešimai apie įtarimą, nes neturima specialisto išvados.
A. Kudrauskienė informavo, kad A. Vaišvila buvo teistas 2013-ųjų gruodžio pradžioje Klaipėdos apygardos teismo už neteisėtą psichotropinių medžiagų įgijimą, laikymą, siuntimą. Žiniasklaida skelbia, kad omeny turima kanapių įsigijimas, laikymas ir siuntimas. „Palangos tiltui“ rengiant straipsnį, R. Vaišvilienė neinformavo, kad vyras Auris yra teistas.
Pasak prokurorės, mergaitės mirties priežastis nėra nustatyta. A. Kudrauskienė negalėjo pasakyti, ar buvo gautas A. Vaišvilos pareiškimas dėl sužalojimų, patirtų jį atplėšiant nuo mirusios dukros.

Policininkai Vaišvilas profiliavo kaip nusikaltėlius?
R. Vaišvilienė įsitikinusi, jog policijos pareigūnai juos jau iš anksto visai nepagrįstai laikė nusikaltėliais. „Jie tiesiog profiliavo mus tokiais ir elgėsi baisiai – buvo kurti mano raudoms ir maldavimams paaiškinti, kodėl jie taip su manimi elgiasi“, – sako mama.
Priminsime, kad po tragedijos abu Vaišvilai buvo išvežti į Mažeikių rajono policijos komisariatą – mažametį sūnų Jūrą pasiėmė atbėgusi močiutė, o mirusi dukrytė liko greitosios automobilyje.
Policijoje, anot R.Vaišvilienės, buvo tėvams paaiškinta, kad jei jie atsisakys duoti visus įvykio parodymus, jie bus „patupdyti“ į areštinę.
„Mus tampė labai ilgai – apklausinėjo, darė įvairiausius tyrimus, ar nesame apsvaigę ne tik nuo alkoholio, bet ir nuo narkotinių medžiagų. Žinoma, tokių dalykų ir būti negalėjo, bet, matyt, tokia tvarka policijoje. Visas košmaras tęsėsi gal keturias valandas“, – prisiminė Mažeikius į Palangą iškeitusi moteris.
Į Palangą pas vyro mamą paskubėjusią persikelti jauną šeimą pasivijo Mažeikių rajono policijos komisariato tyrėjų surašyti Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) pažeidimai – dėl tyčinio policijos pareigūno teisėtų reikalavimų nevykdymo ir įžeidimo.
Mažeikių policijos pareigūnai į Palangos komisariatą atsiuntė Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsnius (Vaišvilai kaltinami pagal ATPK 187-1 ir 187-2 straipsnius, kurie numato atsakomybę dėl policijos pareigūno teisėtų reikalavimų nevykdymo ir nepagarbos, – aut.).
Vaišvilai šiurpsta nuo minties, kad jiems, patiems patyrusiems, anot jų, policijos smurtą sunkiausią jų gyvenime akimirką, teks stoti prieš teismą dėl tokių, jų nuomone, nepagrįstų kaltinimų.
R. Vaišvilienė neslėpė, kad įvykus nelaimei, ji buvusi ištikta šoko, bet neprisiminė, kad būtų priešinusis pareigūnams. „Kad jie taip kvalifikavo mano raudas, mano begalinį skausmą, man labai keista. Kiekviena mama fiziologinio afekto būsenoje, kurį aš patyriau, reaguotų panašiai – brautųsi prie savo vaiko“, – sakė R.Vaišvilienė. Ji klausė retoriškai: „O už ką reikėjo aptalžyti mano vyrą? Juk jis tėvas.“
Patirtus A.Vaišvilos sužalojimus užfiksavo nuotraukos.

Savivaldybės juristas tyčios nemato
Pagalbos R.Vaišvilienė kreipėsi į Palangos miesto savivaldybės juristą Vytautą Korsaką, teikiantį pirminę teisinę pagalbą. Anot jo, toks ATPK pažeidimų protokolas negali būti rašomas, nes šiuo atveju nėra pažeidimo sudėties ir tyčios veiksmuose.
„Jokios tyčios R. Vaišvilienės veiksmuose nematau. Moteris buvo didelio šoko būsenos. Tai – akivaizdu. Logiška manyti, kad ji buvo ir fiziologinio afekto būsenoje, kai žmogus būna labai susijaudinęs ir negali adekvačiai vertinti savo veiksmų. Apie jokią tyčią ir nusikaltimą tokiu atveju negalima kalbėti. Byla prieš ją ir jos vyrą turi būti nutraukta“, – „Palangos tiltui“ sakė V. Korsakas.
Jo manymu, Palangos miesto policijos pareigūnai neturėtų skubėti surašyti ATPK pažeidimų protokolo tol, kol Vaišvilams nebus suteikta tokiu atveju garantuota valstybės gynėjo paslauga. „Jų istorija tokias sąlygas atitinka. Jie turi teisę į nemokamą advokatą“, – „Palangos tiltui“ sakė savivaldybės juristas.
R. Vaišvilienė apsilankė pas Palangos miesto policijos komisariato Prevencijos poskyrio tyrėją Darių Vambutą, kuriam buvo pavesta iškviesti Vaišvilus ATPK pažeidimų protokolui surašyti. „Ji man įteikė prašymą dėl teisinės pagalbos paskyrimo. Kai turės advokatą, žiūrėsime dėl tolesnių veiksmų. Neatmetu galimybės, kad įvertinus visas aplinkybes, protokolas nebus surašomas, o visa byla nutraukta“, – rengiant pirmąją publikaciją, „Palangos tiltui“ sakė D. Vambutas.

Kriminalinės policijos viršininkas: „Nebuvo vykdomi teisėti policijos reikalavimai“
Mažeikių rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Arūnas Bubliauskas „Palangos tiltui“ sakė, kad ATPK pažeidimų protokolai R. ir A. Vaišvilams buvo surašyti pagal mažeikiškių policijos pareigūnų vietoje surinktą medžiagą. „Buvo užfiksuotas pasipriešinimas pareigūnams – nebuvo vykdomi teisėti policijos reikalavimai, buvo įžeista pareigą atliekančių pareigūnų garbė bei orumas žodžiais ir kūno gestais, dėl to ir toks protokolas. Ikiteisminis tyrimas dar vyksta“, – sakė A.Bubliauskas.
Kaip vakar „Palangos tiltui“ sakė Mažeikių rajono policijos komisariato viršininkas Imantas Motiejūnas, prieš policijos pareigūnus, panaudojusius jėgą prieš Vaišvilas, tyrimas nebus pradėtas.
„Jie veikė pagal įstatymą“, – savo darbuotojus gynė I. Motiejūnas.
Beveik prieš tris metus pradėjęs vadovauti Mažeikių rajono policijos komisariatui, jis vietos laikraščiui sakė: „Manau, kad policijos pareigūnas visų pirma turi būti sąžiningas, teisingas, profesionalus, operatyvus, mandagus bei padedantis paprastam žmogui. Šių moralinių vertybių laikausi ir pats.“

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vaiko teisių gynėjai skirtingais keliais sukantiems sutuoktiniams primena – skiriasi vyras ir moteris, o tėvai visada išlieka kartu. 


Į duris pasibeldęs rugsėjis atnešė ne tik šventę – Mokslo ir žinių dieną, bet ir naujus iššūkius, rūpesčius bei lūkesčius. Kai kuriems iš jūsų šis rugsėjis padovanos ir naują pradžią, pirmuosius žingsnius mokslo bei pažinimo link. Gerbiami Mokytojai, dovanokite savo jauniesiems auklėtiniams ne tik naujas žinias bei įgūdžius, bet ir...


„Palangos tilto“ straipsnis „Dukrytės netekusi mažeikiškių šeima ramybės tikisi naujuose namuose Palangoje“, publikuotas mūsų laikraštyje balandžio 25-ąją, sulaukė neįtikėtino dėmesio: redakcijos telefonai kaito nuo skambučių iš kolegų dirbančių didžiausiuose šalies laikraščiuose ir televizijos kanaluose. Visiems leidome...


Septyniasdešimt ketveri metai prabėgo nuo tada, kai 1941 m. birželio 14-osios naktį prasidėjo masiniai lietuvių areštai. Gyvuliams skirtuose vagonuose žmonės su šeimomis buvo tremiami į Sibirą, kur spiginant negailestingam šalčiui buvo verčiami kęsti badą bei sunkiai fiziškai dirbti. Ne vienas lietuvis, neištvėręs tokių atšiaurių gyvenimo...


Palangos miesto vadovai trečiadienį susitiko su Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos (LVDK) atstovais bei diskutavo apie galimybę didinti savivaldos ekonominį finansinį savarankiškumą.


Brandos egzaminų tvarkaraštis įsibėgėjo, abiturientų stresas – bent jau taip teigiama tam skirtose respublikinių žiniasklaidos priemonių puslapiuose – pasiekė visas įmanomas ribas. Ar išties egzaminų maratonas kelia tokį didžiulį galvos skausmą? Kaip jaučiasi Palangos abiturientai, kurių per dvylika metų sukauptos žinios dabar tikrinamos?


Balsavimo teise Palangoje galėjo naudotis ne visi?

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 11 08 | Rubrika: Miestas

Nors rinkimai į Seimą jau praėjo ir jų rezultatai patvirtinti, aistros dėl jų tebeverda ir aukščiausiu šalies lygiu – iki pat Konstitucinio teismo – ir daugiau ar mažiau politika besidominčių žmonių namuose. Prieš kelias dienas į redakciją paskambinusi palangiškė pasiguodė, jog ji neturėjo galimybės pasinaudoti savo teise balsuoti – o gal tas...


Pernai prasidėjusi ir kitąmet rudenį turinti pasibaigti ilgai lauktoji Žvejų gatvės rekonstrukcija sulaukia įvairių vertinimų. Vieningai sutariama tik dėl vieno: kad gatvę sutvarkys – labai gerai. Tačiau jos gyventojai turi priekaištų tiek kelininkams, tiek rekonstrukcijos projektui.


Teisėja šoka pagal politiko dūdelę, prokurorai – dažniausiai komandiruoti ir neretai kaip laikini –stumiantys bylas vieni nuo kitų, o vienintelis nuolatinis prokuroras – tikrąją žodžio prasme – šiuo metu užverstas net 130 bylų – tokia realybė šiandien laukia palangiškių, pasiryžusių kurorte ieškoti teisingumo. Ar gali būti dar...


Kaip rašė „Palangos tiltas“, Žvejų g.42 namo gyventojų skundą dėl galimai vagiamos elektros energijos iš bendro naudojimo tinklų ikiteisminį tyrimą atlikęs Palangos miesto apylinkės prokuroras Gintas Pikčiūnas nutraukė,  nes konstatuota, jog nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Pastarąjį prokuroro sprendimą  apskundė minėto daugiabučio...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius