Savo balsus išbarstę palangiškiai netikėtai padarė stebuklą

Savo balsus išbarstę palangiškiai netikėtai padarė stebuklą

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011 03 07

Miesto tarybos rinkimai - ne balsavimas už labiausiai patikusią šokėjų porą, o tarybos nario mandatas - ne prizas, kuriuo galima būtų kažkam atsidėkoti ar įvertinti kieno nors gerumą.

 

Balsuojant už plaktuką visuomet skolinantį kaimyną, gerą giminaitį ar draugą, su kuriuo taip smagu prie butelio susėsti, gali būti padaryta tokia didžiulė klaida, kurios nebepataisysi ketverius metus.

Tai turėjo suvokti visi po rinkimų pirmadienį atsibudę Palangos gyventojai.  Naująją miesto tarybą rinkome taip, kad dabar bandant dėlioti būsimos valdžios mozaiką vis išlenda detalių kampai. Analizuojant rinkimų rezultatus darosi neaišku ką kai kurie palangiškiai rinko:  miesto problemas turėsiančius spręsti tarybos narius, ar populiariausius Palangos gyventojus?

Ko tikėjosi už šviežiai Palangoje susitvėrusias partijas balsavę palangiškiai?  Kad į rinkimus jų pasiūlyti mažai kam žinomi žmonės išspręs įsisenėjusias Palangos bėdas?  Kad jų pastangomis bus paruošti kurortą atgaivinsiančių naujų objektų projektai, kurie gaus finansavimą iš Europos Sąjungos fondų?

Vos po 12 - 13 kandidatų sugraibiusios partijėlės negavo nė po 200 balsų.  Net šalyje žinoma, tačiau Palangoje kelintą kartą savo kailiuką keičianti Darbo partija antrus rinkimus negauna nė vienos vietos miesto taryboje.  Balsuodami už beviltiškus kandidatus savo balsus vėjais iššvaistė 935 palangiškiai.  Kažkuriai miestą valdyti pajėgiančiai politinei jėgai jie galėjo suteikti beveik 4 papildomus mandatus ir pilną veikimo laisvę.

Apie kokius rinkimus galvojo 218 palangiškių, kurie Liberalų ir centro sąjungos sąraše pirmumo balsą atidavė Raimundui Palaičiui.  Jis gi aiškiai ir viešai pasakė, kad pasilieka dirbti ministru ir į tarybą neis.  Kokia prasmė balsuoti už žmogų, kuris iš anksto atsisako tarybos nario mandato?  Jei būtų renkama populiariausia miesto asmenybė, R.Palaitis būtų tinkama kandidatūra - aktyvus palangiškis, buvęs meras ir Seimo narys, vienintelis iš palangiškių tapęs ministru.  Bet dabar gi vyko rinkimai į miesto tarybą, kuri turi valdyti Palangą.

Kai balsuojama už pažįstamą, draugą, giminaitį tarybos mandatus gauna tokie asmenys, kurie šią savaitę prasidėjusiose derybose dėl būsimos koalicijos, be pageidaujamų postų savivaldybėje, nesidrovi pareikalauti ir penkių papildomų prekybos vietų J.Basanavičiaus gatvėje.  Apie kokį bendrą darbą Palangos labui su tokiais išrinktaisiais galima kalbėti? Politine partnere pasirinktos partijos žmonėms suteiksi papildomas prekybos vietas - gausi pritarimą kokio nors miestui reikalingo objekto statybai.  Jei ne - balsuos prieš.  O kad Palanga neteks investicijų - jiems nė motais.  Svarbu, kad tokio tarybos nario, ar jo artimojo kišenė papilnėtų.

Ko į įvairias partijėles sulindę tokie žmonės veržėsi į miesto taryba - aišku kaip diena.  Bet kodėl jiems savo balsą atiduoda palangiškiai, kurie iš naujosios tarybos tikisi, kad gatvė bus išasfaltuota, kad rinkliavos sumažės, vanduo, atliekų surinkimas atpigs, baseinas mieste atsiras, net ir žiemą poilsiautojų Palangoje knibždės?

Mieste kažką apčiuopiamo galima padaryti tuomet, kai sumanytų žingsnių nereikia derinti su galybe politinių partnerių, kurie paprastai pritvinkę tik sau naudingų norų.  Net septynių partijų kandidatams 21 tarybos mandatą patrupinusi Palanga sulaukė tiek daug būsimos valdžios mozaikos gabalėlių, kad bet kokia dėlionė tampa sudėtinga.

Jei valdančiąją koalicija ima burti 5 metus skirtingose barikadų pusėse buvę konservatoriai ir liberalai, abiem atvejais būsimoji valdžia taryboje turėtų vos vieno balso persvarą.  Tokia dauguma galėtų subyrėti bet kurią akimirką, o per ateinančius metus šansų trumpam pasėdėti mero kėdėje turėtų bent pusė tarybos narių.  Tačiau tokia trapi valdžia mieste nieko nenuveiktų.  Skirtingai nei kituose Druskininkų, Birštono, Neringos kurortuose, kuriuose aiškia persvara daugumą tarybose gavusios partijos dabar nešvaisto laiko vienas kitą žeminančioms deryboms ir postų dalyboms, o iš karto imasi konkrečių darbų.

Praėjusią kadenciją absoliučią daugumą turėję ir miesto į gerąją pusę nesugebėję pakeisti liberalcentristai ir liberalsąjūdiečiai per šiuos rinkimus nukentėjo nežymiai.  Juos pakeisti pasiryžę konservatoriai, regis, turėjo gauti tiek vietų taryboje, kad iš karto galėtų imtis programoje numatytų darbų.  Užuot pasirinkę vieną iš dviejų mieste kažką realiai galinčių nuveikti politinių jėgų, daugiau nei tūkstantis palangiškių savo balsus ištaškė draugams, pažįstamiems, giminėms ir sugėrovams.

Tačiau patys to nenujausdami, politine nuovoka nepasižymintys rinkėjai, regis, padarė didelį stebuklą.  Nematydami kitos išeities, mirtinais politiniais varžovais ką tik buvę konservatoriai ir liberalai priversti jungtis bendram darbui.  Iškilus realiam pavojui, kad kurortas ketveriems metams vėl gali nugrimzti į letargo miegą, politiniai priešininkai verčiami užmiršti ambicijas, asmeninius pykčius, buvusias nesantaikas ir prisiminti, kokiai užduočiai atlikti juos rinko Palangos gyventojai. Ne tarpusavyje pasiskirstyti postai lemia gerą rezultatą, o kažkurios pusės prisiimama atsakomybė prieš didesnį pasitikėjimą suteikusius palangiškius.

Kiek ilgai tokia sąjunga išliks ilgaamžė - šių politikų sąžinės ir padorumo reikalas.


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl buvusio Palangos miesto savivaldybės tarybos nario Aleksandro Jokūbausko elgesį. Bus aiškinamasi, ar jis, nustojęs eiti minėtąsias pareigas, nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo draudimo atstovauti.  


Palangos miesto savivaldybės tarybos nariai, tęsdami tradiciją artėjant Vėlinėms pagerbti į Amžinybę iškeliavusius kolegas, ketvirtadienį, spalio 31 d., aplankė Palangos kapinėse amžinojo poilsio atgulusių Savivaldybės tarybos narių kapus.  


Penktadienį, rugsėjo 6 d., Palangoje susirinko šalies miestus tvarkančių įmonių atstovai – kurorte vyko Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos (SKIA) tarybos posėdis, kurio metu buvo aptariami šalies komunalininkams aktualiausi klausimai. „Palangos komunalinis ūkis“ šios asociacijos veikloje dalyvauja dar tik pirmus metus, tad ir SKIA...


Trečiadienį ir penktadienį posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) iš rinkimų sąrašų išbraukė 280 kandidatų į savivaldybių tarybų narius, nuslėpusius, kad buvo teisti. Penki kandidatai – trys iškelti Darbo partijos ir po vieną partijos Tvarka ir teisingumas bei Visuomeninio rinkimų komiteto „Nepartinių palangiškių sąjūdis”...


Nors iki rinkimų į savivaldybių tarybas dar daugiau nei pusmetis, ketvirtadienį Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdžių salėje klausantis kai kurių tarybos narių pasisakymų galėjo susidaryti įspūdis, jog jie jau rengiasi būsimoms rinkiminėms batalijoms. Pasisakymų, replikų ir šiaip pasikandžiojimų buvo tiek, kad net pasėdy dalyvavę visuomenės atstovai pastebėjo, jog sulig...


Miestui pradėta kenkti stabdant tarybos darbą

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 03 20 | Rubrika: Savaitės komentaras

Ar palangiškių išrinkti politikai dar benori būti miesto tarybos nariais? Ar tarybos posėdžiai jiems nevirto nepakeliama našta? Tokie klausimai iškilo praėjusį ketvirtadienį, kai į iš anksto paskelbtą tarybos posėdį iš 21 tarybos nario tesusirinko vos 10 politikų.


Paskutiniąją lapkričio dieną vykęs Palangos miesto savivaldybės tarybos 36-asis posėdis, kurio darbotvarkėje buvo 27 klausimai, ko gero, būtų pasibaigęs dar iki pirmosios kavos pertraukėlės ryte, jei ne arši diskusija, įsiplieskusi svarstant dešimtąjį  klausimą – dėl Palangos miesto savivaldybės bendruomenės sveikatos tarybos sudėties. Diskutuota aistringai, bet...


Kreipimasis į Palangos miesto savivaldybės tarybos narius  9

Rimantas Germanas UAB „Litesko“ komercijos direktorius, 2013 06 06 | Rubrika: Miestas

Situacija Palangos šilumos ūkyje, o taip pat miesto savivaldybės ir „Litesko“ santykiai pasiekė ribą, kuomet nebeužtenka pasisiuntinėti raštais vieni kitiems. Turime labai rimtą situaciją, didžiulę problemą, kuri kaupėsi ne vieną mėnesį ir pasiekė kulminaciją. Apie tai ir noriu pasisakyti.


Giedriaus Šatkausko mirtis tarybos nesuvienijo  5

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013 05 30 | Rubrika: Savaitės komentaras

Ketvirtadienis išaušo be Giedriaus Šatkausko. Vakar gedulingame miesto tarybos posėdyje jo vietoje plazdėjo uždegta žvakutė su velionio portretu. Netikėta, staigi tik 45 metus išgyvenusio žmogaus mirtis visada yra keleriopai skaudesnė, nei lėtas gesimas sunkios ligos patale. Ypatingai ji palietė tuos, šalia kurių palangiškis trečiadienį mirė. Kurie...


Savo balsus išbarstę palangiškiai netikėtai padarė stebuklą

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011 03 07 | Rubrika: Miestas

Miesto tarybos rinkimai - ne balsavimas už labiausiai patikusią šokėjų porą, o tarybos nario mandatas - ne prizas, kuriuo galima būtų kažkam atsidėkoti ar įvertinti kieno nors gerumą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius