Sėklidžių vėžys: reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga

Palangos tiltas, 2024-04-19
Peržiūrėta
697
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) gydytojas urologas Marius Jasėnas
Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) gydytojas urologas Marius Jasėnas

Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys net gi vadinamas jaunų – 15-50 metų – vyrų onkologine liga.  Pasak Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) gydytojo urologo Mariaus Jasėno, ją sėkmingai galima įveikti, ypač jei diagnozuojama ir gydoma ankstyvoje stadijoje. Negydant sėklidžių vėžio, metastazės gali išplisti į kitus organus. 

Balandį, minint sėklidžių vėžio žinomumo mėnesį, specialistas primena, kad svarbiausia – atidžiai stebėti savo sveikatą ir nebijoti kreiptis į gydytoją. 

„Sėklidžių vėžys yra tyli liga, kuriai dažniausiai nebūdingi lengvai pastebimi simptomai, atskleidžiantys ankstyvą jos stadiją. Labai svarbi savityra ir stebėjimas jau nuo paauglystės. Jei pasireiškia neįprasti ir kurį laiką nepraeinantys pakitimai vienoje iš sėklidžių – neskausmingas ištinimas, padidėjimas ar sukietėjimas, apčiuopiamas mazgelis – rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju urologu”, – sako M. Jasėnas. 

Pasak specialisto, sėklidžių vėžiu kasmet šalyje suserga 30-40 asmenų. 

„Nors liga ir reta, tačiau jos ignoruoti negalima – negydant sėklidžių vėžio, po 1,5-2 metų gali susidaryti metastazės, grėsmingai plintančios į kitus organus”, – akcentuoja gydytojas urologas.

M. Jasėno teigimu, sėklidžių vėžys dažnai užklumpa aukštaūgius. 190 cm ūgio vyras turi keturis kart didesnę tikimybę susirgti šiuo vėžiu nei 170 cm. Ženklus rizikos veiksnys – nenusileidusios sėklidės. Įtakos turi endokrininiai susirgimai, genetiniai veiksniai ir gyvenimo būdas.

Jei liga diagnozuojama ankstyvoje stadijoje, dažniausiai pakanka chirurginio gydymo ir ilgalaikio stebėjimo. Pacientas jau kitą dieną gali vykti į namus ir jo gyvenimo kokybė nenukenčia.

„Dažniausiai žmones neramina vaisingumo klausimas. Svarbu suprasti, kad operacija ir vienos sėklidės šalinimas jokios įtakos vaisingumui neturi. Jei prognozuojame, kad reikės taikyti chemoterapiją ar radioterapiją, visuomet rekomenduojame spermą užšaldyti. Tai – saugumo garantas”, – paaiškina medikas. Pasak jo, gydymo taktiką lemia ligos stadija ir naviko piktybiškumas.

M. Jasėnas pastebi, kad pasitaiko atvejų, kuomet jauni vyrai baiminasi galimų estetinių pasekmių po gydymo ir į medikus nesikreipia. 

„Šiandieninė medicina turi visas galimybes užtikrinti, kad žmogus nejustų diskomforto. Vienas iš sprendimų – sėklidžių protezų implantavimas. Dirbtinė sėklidė įterpiama į sėklidžių ertmę. Tai gali būti atliekama dėl estetinių priežasčių arba siekiant atkurti vyrų lytinių organų funkcionalumą. Ši procedūra gali būti atliekama kartu su kitomis operacijomis”, – sako medikas.

Klaipėdos universiteto ligoninė turi visas galimybes diagnozuoti ir kompleksiškai gydyti pacientus, sergančius sėklidžių vėžiu. 

 

KUL Komunikacijos tarnyba

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys net gi vadinamas jaunų – 15-50 metų – vyrų onkologine liga. 


Kolorektalinis vėžys kasmet nusineša netoli 1 milijono gyvybių visame pasaulyje ir yra vienas dažniausiai nustatomų vėžinių susirgimų. Deja, dalis pacientų gydymą pradeda ligai jau pažengus ir pažeidus ne vieną organą. 


Palangoje su savo mama, tėčiu ir mažyte sese gyvena labai ypatinga mergaitė – ukrainietė Sofija, kuri gimė turėdama labai retą genetinę ligą – spinalinę raumenų atrofiją. Ji yra būdinga vos vienam iš 6000 naujagimių. Pagal statistiką, pusė tokių ligoniukų neišgyvena nė dviejų metų, tad Sofiją, lankančią „Baltijos“ mokyklą, galime drąsiai vadinti didvyre. Skaitykite visą straipsnį naujame...


Atšalus orams ant vandens telkinių pradėjo formuotis ledas. Šiuo metu ledas nėra saugus, ant jo lipti dar yra pavojinga, nes ledas dar gerai nėra susiformavęs. 


Skaičiuojama, kad prostatos vėžys – dažniausia vyrų piktybinė liga Lietuvoje. Ši liga kasmet diagnozuojama apie 2 tūkst. vyrų ir nusineša per 500 gyvybių. 


Spalio 10-ąją – Pasaulinę psichikos sveikatos dieną nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ kviečia prisijungti prie akcijos „Žalia šviesa gyvenimui“ ir taip atkreipti dėmesį į sudėtingą Lietuvos jaunų žmonių psichinę sveikatą.


Higienos instituto išankstiniais duomenimis, pernai Lietuvoje mirė 47 746 žmonės (22,9 tūkst. vyrų ir 24,9 tūkst. moterų), t. y. 4 199 asmenimis daugiau negu 2020 metais. COVID-19 liga pateko į pagrindinių trijų mirties priežasčių trejetuką – nusinešė daugiausia gyvybių po kraujotakos sistemos ligų ir piktybinių navikų.


Prie Palangos krantų pagauta itin reta giliavandenė keturūsė vėgėlė nustebino net mokslininkus.


Rugsėjo 15-oji – Tarptautinė kovos su prostatos vėžiu diena. Šią dieną yra skatinama atkreipti dėmesį į padažnėjusius vyrų prostatos ligų atvejus – šia liga serga kone kas trečias vyresnis nei 50 metų vyras. Klaipėdos universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas Raimundas Venckus kviečia vyrus, kuriems virš 50 metų, nepabūgti kasmet atvykti urologo...


Parkinsono liga – itin sunki liga, neleidžianti sergančiajam gyventi pilnavertį gyvenimą, atima gebėjimą vaikščioti. Svarbiausia, jog niekas dar nesugebėjo ištirti, dėl kokių priežasčių ji atsiranda. Į šį klausimą vis bando rasti drauge su savo įkurtos draugijos likimo bendražygiais, sergančiais Parkinsono liga palangiškiais, Jadvyga Ramašauskienė. „Žmogus lyg ir gyvas, bet pavaikščioti...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius