Sveikai maitinsitės – būsite sveikesni

Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją, 2013-11-21
Peržiūrėta
2291
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Sveikai maitinsitės – būsite sveikesni

Europos sveikos mitybos diena kasmet lapkričio 8-ąją minima nuo 2007-ųjų. Šiemet,  Sveikatingumo metais, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras šia proga dar kartą ragina visus atkreipti dėmesį į ypatingą tinkamo maitinimosi svarbą sveikatai, suprasti sveikos mitybos pagrindus, pagrindinių maistinių medžiagų reikšmę, išmokti pasirinkti tinkamus maisto produktus, kad tiek suaugusieji, tiek vaikai kuo sveikiau maitintųsi.

Ligų priežastis –
netinkama mityba

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad lėtinių neinfekcinių ligų, tokių kaip kraujotakos sistemos ligos, arterinė hipertenzija, insultai, onkologinės ligos, viena iš pagrindinių išsivystymo priežasčių yra netinkama mityba. Deja, pastaraisiais dešimtmečiais Europos šalyse atliktų gyvensenos bei mitybos tyrimų duomenimis, didžioji dalis žmonių maitinasi netinkamai bei yra fiziškai pasyvūs.
Lietuvos gyventojai taip pat nesimaitina tinkamai ir sveikai: vartojama per daug riebių ir saldžių produktų, per mažai vartojama daržovių, vaisių bei grūdinių produktų. Suaugę Lietuvos gyventojai mažiau, negu rekomenduojama per parą, gauna su maistu kai kurių vitaminų (B1, B12, niacino, folatų) bei mineralinių medžiagų (kalcio, jodo, cinko, vario).

Netinkamai maitinasi ir vaikai
Ypač neramina tai, kad ir vaikų mityba nėra tinkama bei sveikatinanti. Tai patvirtino Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro ir labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ 2013 m. atliktas 6-7 klasių mokinių mitybos įpročių ir fizinio aktyvumo įgūdžių tyrimas, kuriame apklausta per 1500 moksleivių iš 52-jų Sveikatiados projekte dalyvaujančių Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų.
Atlikto tyrimo duomenimis, tik 64 proc. mokinių atsakė, kad pusryčius valgo kiekvieną dieną ir tik mažiau nei pusė mokinių sakė, kad valgo mokykloje karštus pietus. 77,1 proc. mokinių kasdien ir kelis kartus per dieną valgo vaisius ir tik 68,5 proc. − daržoves. Nors tik 5,7 proc. mokinių sakė, kad reikia kiekvieną dieną valgyti saldumynus, tačiau juos kasdien valgo kas antras mokinys (57 proc.).

Trūksta žinių ir įgūdžių

Tyrimo duomenys parodė, kad tik du trečdaliai 6-7 klasių mokinių mano, kad reikia kasdien valgyti daržovių, o apie būtinybę kasdien valgyti grūdinius produktus (duoną, grūdų košes ir pan.) žino 63 proc. mokinių ir tik maždaug kas antras mokinys pasakė, kad kasdien reikia valgyti vaisių ir mėsos (paukštienos).
Tik 61,3 proc. mokinių mano, jog jie gerai ir pakankamai maitinasi, kad augtų sveiki ir būtų gerai fiziškai išsivystę. Kas dešimtas nurodė, kad maitinasi nepakankamai, o beveik trečdalis nežino, ar tinkamai ir gerai maitinasi.
Įprastai vaikai apie sveiką mitybą turėtų sužinoti iš savo tėvų ir iš mokytojų mokyklose, tačiau tyrimo rezultatai parodė, kad šią informaciją iš tėvų bei mokytojų sužino tik kas antras mokinys. Taip pat beveik kas antras mokinys pasakė, kad norėtų daugiau sužinoti apie sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą.
Daugelį įpročių įgyjame vaikystėje, todėl tikėtina, kad vaikystėje suvokę sveikos mitybos svarbą, išmokę tinkamai maitintis, ir suaugę išliksime sveikos gyvensenos šalininkais.

Pagrindinės
rekomendacijos

Norint, kad tiek suaugusiųjų, tiek vaikų mityba būtų ne tik sveika, bet ir sveikatinanti, būtina laikytis pagrindinių sveikos mitybos rekomendacijų:
• valgyti maistingą, įvairų, dažniau augalinį nei gyvūninės kilmės maistą;
• kelis kartus per dieną valgyti grūdinių produktų;
• kelis kartus per dieną valgyti įvairių, dažniau šviežių daržovių ir vaisių (nors 400 g per dieną);
• išlaikyti normalų kūno svorį (kūno masės indeksas 18,5-25);
• mažinti riebalų vartojimą; gyvūninius riebalus, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų rūgščių, keisti augaliniais aliejais;
• riebią mėsą ir mėsos produktus keisti ankštinėmis daržovėmis, žuvimi, paukštiena ar liesa mėsa;
• vartoti liesą pieną, liesus pieno produktus (rūgpienį, kefyrą, jogurtą, varškę, sūrį);
• rinktis maisto produktus, turinčius mažai cukraus; rečiau vartoti saldžius gėrimus, saldumynus;
• valgyti nesūrų maistą; bendras druskos kiekis maiste, įskaitant gaunamą su rūkytais, sūdytais, konservuotais produktais, duona, neturi būti didesnis kaip vienas arbatinis šaukštelis (5 g); vartoti joduotąją druską;
• riboti alkoholio vartojimą;
• skatinti išimtinį žindymą iki 6 mėn. ir žindymą iki 2 m. ir ilgiau, užtikrinant tinkamą ir saugų papildomą kūdikių ir mažų vaikų maitinimą;
• valgyti reguliariai;
• gerti pakankamai skysčių, ypač vandens;
• taip pat rekomenduojama kasdien aktyviai judėti.
Labai svarbu, kad būtų laikomasi ne vienos ar kelių rekomendacijų, bet būtų atsižvelgiama į jas visas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Įvairiuose miesto bei regiono renginiuose aktyviai dalyvaujantys bendrovės „Palangos vandenys“ darbuotojai šį savaitgalį maloniai nustebino sportiniais pasiekimais – šeštadienį įmonės  moterų irkluotojų komanda nugalėjo visas konkurentes ir tapo Plungės rajone vykusios Vandens sporto šventės Vikingų laivų varžybų nugalėtojomis. 


Tradiciškai pirmąjį liepos savaitgalį Lietuvoje minima Globėjų diena. 2017 m. Globėjų diena įtraukta į atmintinų dienų sąrašą ir minima kiekvieną liepos pirmąjį sekmadienį.


Jūsų kuriami santykiai visada išlieka žmogiškai šilti ir taurūs, o pagarba ir meilė mamai yra vertybės, kurios visuomet lieka gyvenimo dvasiniu pamatu ir tvirtybės šaltiniu. Tegul mūsų meilė ir dėkingumas sušildo Jūsų širdis, būkite sveikos ir laimingos! Su Jūsų švente! Mindaugas Skritulskas   Lietuvos Respublikos Seimo narys


Balandžio 6-oji – Saugaus eismo diena Lietuvoje. Septynioliktus metus iš eilės minima Saugaus eismo diena siekiama dar kartą atkreipti visų eismo dalyvių dėmesį į saugų eismą kelyje bei priminti, kad Kelių eismo taisyklių turime laikytis kasdien. 


Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras atkreipia dėmesį, kad dabartine geopolitine situacija gali pasinaudoti ir finansiniai sukčiai. Socialiniuose tinkluose prisidengę fiktyviais paramos fondais, jie gali raginti pervesti lėšas Ukrainai, bet pervedami pinigai gali atsidurti sukčių sąskaitose. Norint to išvengti, rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelis paramos gavėjo ženklus, kurie...


Kai kas Mindaugą Skritulską, TS-LKD narį, išrinktą į Seimą Mėguvos vienmandatėje rinkimų apygardoje, į kurią įeina ne tik Palanga, bet ir dalis Kretingos bei Klaipėdos rajonų, vadina vienu produktyviausiu kada nors Palangai Seime atstovavusiu parlamentaru. Per 2021-uosius, vienas ar kartu su kitais kolegomis, jis pateikė 24 įstatymų projektus. 


Paskutiniais metais vėl pastebimas vis didesnis domėjimasis sveika gyvensena, žmonės tampa sąmoningesni, ieško informacijos, mokosi, šviečiasi, imasi sveikatingumo praktikų. Galima sakyti, sveika gyvensena dalyje visuomenės tampa gera mada. Nevyriausybinių organizacijų iniciatyva Seimas 2013 metus buvo paskelbęs Sveikatingumo metais. Nevyriausybiniame sektoriuje kilusi nauja...


Sveikai maitinsitės – būsite sveikesni

Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją, 2013 11 21 | Rubrika: Sveikata

Europos sveikos mitybos diena kasmet lapkričio 8-ąją minima nuo 2007-ųjų. Šiemet,  Sveikatingumo metais, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras šia proga dar kartą ragina visus atkreipti dėmesį į ypatingą tinkamo maitinimosi svarbą sveikatai, suprasti sveikos mitybos pagrindus, pagrindinių maistinių medžiagų reikšmę, išmokti pasirinkti tinkamus...


Be maisto žmogus išgyventų savaites, be vandens – keletą dienų, tačiau be oro galėtume išbūti tik keletą minučių. Kvėpavimo sutrikimai, kamuojantys tiek vaikus, tiek suaugusius, turi įtakos tiek fizinei, tiek psichinei savijautai. Ir jeigu vaikai dažniausiai kenčia dėl padidėjusių adenoidų, kuriuos galima nesunkiai pašalinti, suaugusiesiems yra sunkiau. Kvėpavimo...


Lapkričio 8-ąją minėsime Europos sveikos mitybos dieną, kurios tikslas skatinti žmones sveikai maitintis bei atidžiau stebėti savo racioną. Netaisyklinga mityba ir žalingi įpročiai yra pagrindiniai rizikos faktoriai, sąlygojantys aukštą mūsų šalies gyventojų sergamumą ir mirtingumą. Sveikatos specialistai sutinka, kad sveikos mitybos įgūdžių turi būti mokoma jau...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius