Šventoji: balandų ir kreivų veidrodžių karalystė

Šventoji: balandų ir kreivų veidrodžių karalystė

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 05 23

Praėjusį savaitgalį visa graži ir pasipuošusi Lietuvos kultūros sostinė Palanga ūžė ir šurmuliavo, sukvietusi į spalvingą sezono atidarymo šventę gausybę svečių. Kai kurie jų, atvažiavę iš kitų miestų, apsistojo ne pačioje Palangoje, o Šventojoje. Ir, kaip sakė viena miela vilniečių pora, buvo nustebinti: toks įspūdis, kad kurortinis miestelis net nežino, kad didžioji Palanga sezoną jau atidarė. Kontrastas, jų žodžiais tariant, iš koto verčiantis.

Kad neperpasakotume jų žodžių, trečiadienį apsilankėme Šventojoje. Kad savomis akimis pasižiūrėtume, kas per kontrastai taip nustebino į Kultūros sostinę atvykusius šalies sostinės gyventojus.
Tiesa, prisipažįstame, prieš važiuodami susiskambinome su seniūnaičiu Ramučiu Šeštoku, kuris, kaip visada, emocingai supasakojo, kur labiausiai skauda.
„Suprantu, kad miesto vadovai labiausiai rūpinasi didžiąja Palanga. Kai Tarybos posėdžiuose ar per mero ataskaitas užduodu klausimus apie Šventąją, vis išgirstu atsakymą: negalime per metus visko padaryti, negalime per pusantrų visko padaryti, visų pirma Palanga, paskui Šventoji. Va taip ir yra: paskui, paskui, o kada bus dabar?“ – retoriškai teiravosi R. Šeštokas.

Balandų karalystėje
Vilniečių minėtieji kontrastai nemaloniai baksteli jau įvažiuojant į miestelio teritoriją. Prie išties gražaus ženklo su Šventosios herbu ir perspėjančio užrašo, kad teritorija stebima vaizdo kameromis, stovi trys persikreipusios medinės daugiakampės dėžės. Su žeme. Iš vienos galveles sarmatlyvai kaišioja balandų daigeliai.
Miestelio centras. Naujasis Mokyklos g. šaligatvis. Gražus ir mielas. Čia pat, už kampo, nei gražu, nei miela. Nei akis pakelt apsidairyt, kas naujo Šventojoje nuo pernai, nėra kaip – maktelsi koja į išsikraipiusias šaligatvių plyteles. Gerai, jei tik suklupsi.
Centrinė aikštė – bent jau turėtų tokia būti pagal savo, taip sakant, geografinę padėtį. O iš tikrųjų čia kaip buvo, taip ir tebėra didžiulis asfalto lopas. Ak, atleiskit, neįvertinau centrinės klombos. Tai, kad kol kas ją sunku ir klomba pavadinti: iš žemių kalno nedrąsiai kalasi kaži kokios pernykštės kultūros.
Malonia vešlia žaluma iš tolo pasitinka dvi didelės klombos prie kultūros centro „Eldija“. Priėjus arčiau, paaiškėja, jog toji žaluma – drąsesnės balandų, bandžiusių dygti prie Šventosios herbo, sesės.

Duobės, griuvenos,
vaiduokliai

Toliau – žvilgsnis Jūros g. link. Duobės – kaip ir praktiškai visose Šventosios gatvėse. Šaligatviai – ta pati melodija. Eina mama, vežimėlyje vaiku vežina. Vežimėlis krypuoja taip, jog baisu, kad vaikutis neiškristų.
O štai, ir centrinis tualetas. Tupykla tokia. Kokia bebūtų, yra reikalas į ją užsukti. Bet ne – užrakinta. Sezonas dar neprasidėjo.
Teisybės dėlei, reikia pasakyti, kad vietomis palei gatves žolė šviežiai nušienauta. Prie numirusio Šventosios uostelio, šalia sustatytų persirengimo kabinų vyksta intensyvus judėjimas: kabinos rengiamos kelionei į paplūdimį.
Čia pat skaudžią nelaimę atnešusieji griuvėsiai. Kaip riogsojo, taip riogso. Ir dilgteli širdį išvydus ant vieno iš tinklo tvoros, juosiančios tragediją menančią vietą, kabantį vainikėlį...
Šventosios griuvėsiai – atskira tema. Tokios „vaiduoklių“ koncentracijos palyginti nedidelėje teritorijoje turbūt niekur daugiau Lietuvoj nerasime. Ypač kurortinėse vietovėse...
Sujaudina prie Vilties tako išvystas Europos Sąjungos ženklais pažymėtas stendas. Stovi jis, akmenimis bei išluptomis šaligatvio plytelėmis paremtomis kojomis, tokioj neaiškioj plynėj su statybinio laužo požymiais šalia neaiškios paskirties griuvenos. Užrašas jame skelbia: „Sveikatinimo paslaugų komplekso „Šventosios guboja“ rekonstrukcija ir statyba. Darbų pradžia – 2012 m. sausio mėn., pabaiga – 2013 m. lapkričio mėn.“ Statybininko – nė vieno. Na, bet laiko iki 2013 m. lapkričio dar yra...
Akis atsigauna tik Kopų gatvėje – bene vienintelėje, kuri miestelyje sutvarkyta per 20 metų. Ir žvelgiant į Švč. Mergelės Marijos Jūrų Žvaigždės bažnyčią. Bet už ją dėkoti reikia ne Palangos miesto savivaldybei ir ne Šventosios seniūnijai...
 

Šventoji labai apleista
Žmonių miestelyje taip pat – vienas kitas. Ir tie patys, išgirdę, kad norima juos pakalbinti laikraščiui, arba numoja ranka, arba, pasidalinę savo pasvarstymais apie tai, kaip Šventoji pasirengusi vasaros sezonui, kuris, kaip žinia, Palangoje atidarytas praėjusį savaitgalį, griežtai atsisako fotografuotis.
„Ar pasirengusi Šventoji sezonui? O jūs apsidarykite, – plačiai mosteli link jau aprašytosios centrinės klombos iš Skuodo kilęs Aurelijus. – Ir taip – kasmet. Palanga tai visada „išsičiustija“, Šventoji – užmirštas kampas. Ar gali būti kurorto centre tokie šaligatviai? Gatvės, kuriomis važiuoti bijau? Žodžiu, Palanga rūpinasi tik savimi“.
„Tai kad aš nelabai domiuosi, kaip ten rengiasi tam sezonui, kas pinigus duoda. Tiek galiu pasakyti: netvarka. Va, dabar per miškelį ėjau, pilnas skardinių, kitokių šiukšlių“, – dalijasi pastebėjimais Kostas.
„Man atrodo, kad nuo Palangos iki Šventosios tais kilometrais sezono pradžia dar neatėjo. Tik dabar pradėjo žolę pjauti. O daugiau tvarkos nėra. Gal netvarkė, kad pavasaris labai jau vėlavo? Palangoj gerokai daugiau dėmesio ir tvarkai, ir švarai skiriama. Čia, jei pinigų nuo Palangos lieka, šiek tiek gatves palopo“, – sakė Iruta.
„Šventoji labai apleista. Metų metus apie tai šnekam, bet...“, – atsidūsta kartu su Iruta dviračiais važiavusi Marija.

Kreivų veidrodžių
karalystėje

Sezoną jau atidarė kavinė „Du malūnai“. Prie kavos puodelio susėdame su vietos gyventojais ir smulkiaisiais verslininkais – Šventojoje juk stambių nėra – save pavadinusiais Gintautu Rekašiumi, Algirdu Rušinsku ir Domininku Jurevičiumi.
„Nematome nieko pozityvaus tiek kalbant apie tai, kaip Šventoji pasirengusi vasarai, tiek kalbant apie tai, ar užtenka miesteliui dėmesio ir rūpesčio iš Palangoje esančios valdžios pusės. Net seniūnas mūsų – te neįsižeidžia – labiau butaforinis, o reikėtų tikro, ir būtinai vietinio. Vienu žodžiu: Šventoji nėra Palanga, ir, kiek kas bedeklaruotų kitaip, taip buvo visą laiką, tęsiasi ir dabar. O jeigu mėgini tai garsiai pasakyti, bandoma įžvelgti kažkokių interesų, jeigu mėgini kviesti dialogui – neprisikvieti. Tik humoro jausmas kartais gelbsti. Juokinga iki ašarų, kad ir apie Šventosios uostelį kalbant: Klaipėdos uostas giriasi, kad įplaukos kanalas pasiekė 14,5 metro, Šventoji gali atsakyti, jog pas mus pasiekė 65 centimetrų gylį. Žodžiu, gyvenam kreivų veidrodžių karalystėje“, – sakė verslininkai.
Kalbant apie pasirengimą sezonui – ką šiandien atvykęs į Šventąją gali pamatyti svečias? Palangoj gėlynai žydi, čia gi – lenda tai, ką pernai pamiršo išrauti. Viešojoj erdvėj skelbta, kad gėlynams skirta 220 tūkst. Lt – daugiau nei Klaipėdoje. Kur tos gėlės? Ir kodėl kažkas nusprendė, kad Palangoje sezonas atidaromas gegužės vidury, o Šventajai užtenka Joninių? Ar tai ne eilinis įrodymas, kad Šventoji – ne Palanga?

Identifikuoti problemas ir jas spręsti
Kokį įspūdį gali iš miestelio išsivežti poilsiautojai? Yra tik jūra, į kurią investuoti nereikia. O daugiau – duobėtos gatvės ir takai.
Kas bus centrinėj aikštėj – karuselės ar automobilių stovėjimo aikštelė – niekas, net seniūnas, nežino. Ir apskritai – jokios koncepcijos, ir net nebandyta ta tema kalbėti.
Kultūros centras, kuris lyg ir turėtų organizuoti renginius, daugiau rūpinasi, kaip šalia esančiame sklype išnuomot žemę kokiam kioskeliui. O kur nueina lėšos, jeigu renginių nematyti? Seniau bent per Užgavėnes kokią sulūžusią būdelę iš paplūdimio sukūrendavo, dabar ir to nebėr. Tiesa, neužmirštama padėkoti verslininkams, kavinių savininkams, kad ten sezono metu koncertai ir kiti renginiai vyksta.
Palanga šiais metais tapo Lietuvos kultūros sostine. O kiek renginių bus Šventojoje po šia vėliava? Vienas koncertas „Energetike“.
„Šventoji, kaip kurortas, niekur net pažymėtas nėra. Žodžiu, mes neegzistuojame“, – tarstelėjo A. Rušinskas.
Šventojiškiams įdomu, kiek pinigų Šventoji sumokėjo „pagalvės“ mokesčio ir kur jie nuėjo. Įdomu, kodėl 61 mln. Lt biudžetą turinti Palanga Šventajai skyrė kiek per milijoną.
Verslininkai sakė suprantantys, kad Palanga ir jos meras turi savų rūpesčių ir reikalų. Bet juk Savivaldybės administracijoje daugybė darbuotojų bei specialistų, kurie galėtų atvykti, pabendrauti su miestelio bendruomene – tegu ji nėra labai aktyvi, bet jau bunda, – identifikuoti problemas ir paieškoti kelių joms spręsti.
„Kalbama, kad Palangai su merais nesisekė. Atėjo Šarūnas Vaitkus, ir miestas ėmė akyse keistis. Kada mes sulauksime pokyčių? – retoriškai klausė verslininkai, pridūrę, jog norint, kad Šventoji neatrodytų kaip šiukšlynas, kuriame niekas nedaroma, reikia kad abi pusės – Palanga ir Šventoji – pradžiai norėtų bent jau vaisingo dialogo.


Jūsų komentaras:

CAPTCHApatarimas: 2013-06-01 21:34 (IP: 78.61.204.18)
Pačiai bendruomeneinturi rūpėti jų gyvenvietės grožis.KOdel seniūnaitis nesuorganizuoja talkų bent jau žolei išpjauti.pašales išsiravėti.Nereikia tingėti ir savo jėgomis alima būtų daug nuveikti.O gal šventojiškiai tikrai nenori,kad pas juos važiuotų poilsiauti?Čiupkit kastuvus,grėblius,dalgius ir prie darbo nemurmėję.

palanga 2013-05-29 09:52 (IP: 81.7.87.198)
Labai įdomu būtų sužinoti,kiek gi šventojiškiai sumoka pinigų į biudžetą,kiek yra dirbančių? Nes reikalavimai gauti nedeakvatūs davimui

senbuvis 2013-05-27 09:56 (ai / IP: 109.128.41.67)
LIVIJA, daugiau tokiu straipsniu/ypac apie KURHAUZO ,,statyba,,/

vietiniam 2013-05-26 16:06 (IP: 82.135.197.57)
Aha. Tuoj. Kas turit vieną kitą kibiriuką asfalto - grobkim ir bėkim duobių gavėse lopyti. Seniūnas juk užsiminė, kad eina kalbos, kad Palanga gali nebeužtekti pinigų ant Šventosios gatvių duobių :)

vietinis 2013-05-26 14:08 (IP: 62.212.202.6)
O man tokia Šventoji patinka.Mažiau verkšlenkit,o pradėkit tvarkytis.

Vilnietis 2013-05-26 13:43 (IP: 78.56.207.94)
Galėtų daugiau straipsniu atsirast apie šventosios problemas, gal tada pagaliau Palangos valdžia atmerks akis... nes palangiškiai tik į savo daržą ir težiūri..

kodel 2013-05-26 10:39 (IP: 78.61.104.50)
R.Sestokas negali buti seniunu ?!?Kiek dar ilgai vadovaus pagal partine linija , ytakingos giminystes, nesugebantis vadovauti zmogus !!!!Kiek suprantu seniunaitis algos negauna uz darba

aliosa 2013-05-25 14:34 (a / IP: 109.128.0.159)
ale vysyskas MERO fiasko, sakiay po tokio srypsnio, dar puo ataskaitos tautai.Vysai bluogai su juo,galuot maza

ajajai 2013-05-25 10:27 (IP: 78.61.63.62)
Ne Sestokas Sventosios gelbetojas ir ateitis.O reik darytis aktyvesniai Sventosios bendruomenei ir issireikalauti is Palangos valdzios ,ne meiles,ne demesio,o tinkamo valdininku darbo ir atsisikaitymo uz pinigus kuriuos sumoka Sventosios gyventojai.Po viena nei klebonas,nei Sestokas,nei seniunas nieko nepadarys.Visi Sventosios gyventojai turi noreti ir susibure i vieninga bendruomene issireikalauti,kad kekvienas atliktu savo darba tinkamai ir meras ir visi like valdininkai.

va,va 2013-05-25 10:03 (v / IP: 109.128.0.159)
Livija, Livija, atrodo ant greblio uzlipot su savo sv. teisybe. reikejo nors parasyt, kd meras GALVOJA/martinkus/

Aikštelė 2013-05-25 09:16 (IP: 78.61.199.87)
Futbolo aikštelės apšvietimą buvo žadama atkurti balandžio mėn. :)

Aušra 2013-05-24 15:55 (tamosauskiene.ausra@gmail.com / IP: 85.206.26.120)
Labai dziugu, kad seniunaitis toks iniciatyvus. Linkiu sekmes, stiprybes ir bendruomenes palaikymo tolesneje veikloje.

sigute 2013-05-24 15:35 (l.d.sigute@gmail.com / IP: 85.206.26.120)
atsiprasome, kad taip asmeniskai priemete issakyta kritika, kuri labiau buvo skirta Palangos miesto savivaldybei.

Sigutei 2013-05-24 15:31 (IP: 82.135.197.57)
Susikalbėjimo ne tarp darželio ir seniūnijos trūksta. Seniūnija pati kapeikų neturi - paskaitykite apklausą tinklapio apačioje. Trūksta didžiosios Palangos geranoriškumo Šventosios atžvilgiu kai dalinami biudžeto pinigai.

sigute 2013-05-24 15:23 (l.d.sigute@gmail.com / IP: 85.206.26.120)
mūsų darželis š.m. balandžio mėnesį raštu kreipėsi į seniūną, dėl prie darželio esančio šaligatvio atnaujinimo, nes tėvams tokiu šaligatviu sunku atvežti (vežimėliais) vaikus į darželį, tačiau gavome atsakymą jog bus tvarkoma, gavus lėšas... Manome , jog trūksta bendravimo ir susikalbėjimo, tarp seniūnijos ir darželio. Praėjusių metų pavasarį, kreipėmės į seniūniją ir Palangos komunalinį ūki dėl pagalbos apželdinant darželio teritoriją. Atsakymas - trūksta lėšų (komunalinio ūkio direktorius teigė, jog Šventąjai skirta 200 lt apželdinimui). Dėkojame aktyviam seniūnaičiui R.Šeštokui už išsakytas nuoskaudas. Labai tikimės Palangos miesto savivaldybės iniciatyvos gerinant Šventosios miestelio įvaizdį.

aliosa 2013-05-24 12:04 (a / IP: 109.128.0.159)
grazus, elegantiskai naikinantis VISA mero ataskaita tautai. retas atvejas TILTE PALANGOS

Dalia GERDAUSKIENĖ 2013-05-24 11:55 (IP: 62.80.253.2)
PAGALIAU GAL SENIŪNAIČIO ŽODŽIAI IR SPAUDA PAGERINS PADĖTI ŠVENTOJOJE.GRAŽUS KUROTINIS MIESTELIS,BET APLINKOS,ŠALIGATVIŲ VAIZDELIS,ATRODO KAIP POKARIO LAIKAIS.AR MAŽAI NELAIMIŲ KUR PRIDARĖ GRIŪVĖSIAI VAIDUOKLIAI,ŠVENTOSIOS VADOVŲ TAI NEJAUDINA .MAN ŠVENTOJI,JEIGU BŪTŲ SUTVARKYTA KAIP PALANGA,TAI ŽYMIAI GRAŽESNIS KURORTINIS MIESTELIS.IŠVADA VIENA- TIK PLANUOJAMI MOKESČIAI IŠ POILSIAUTOJŲ,O NORS ESTETINIS VAIZDAS BŪTŲ.NEJAUGI NEBADO AKIŲ IR PALANGOS MERUI,TURBŪT SENIAI BUVO ŠVENTOJOJE,BET KAM RŪPINTIS JEIGU AŠ ČIA NEGYVENU.SĖKMĖS JUMS RAMUTI ŠEŠTOKAI,DAUGIAU TOKIŲ SENIŪNAIČIŲ.JEI NE ŠITOKIO GROŽIO BAŽNYČIA,TAI ŠVENTOJIŠKIAMS,IR SVEČIAMS NĖRA KUO DIDŽIUOTIS.VALDŽIOS VYRAI SEKITE ŠVENTOSIOS PARAPIJOS KLEBONO PAVYZDŽIU TVARKYKITE SAVO NAMUS KAIP TAI DARO JIS.AČIŪ VISIEMS KURIE NORI KAD ŠVENTOJI KLESTĖTŲ. GERŲ DARBŲ VALDŽIOS VYRAI O SENIŪNAIČIUI KANTRYBĖS KOVOJANT SU BIUROKRATIJA.LAIKYKITĖS O MES JUS PALAIKYSIME.

alma 2013-05-24 09:59 (val.alma@gmail.com / IP: 78.61.199.87)
Šaunuolis seniūnaitis Ramutis Šeštokas. Gal jam pavyks įtikinti merą , kad ir šventojiškiai nori gražiau gyventi.

valiowalio 2013-05-23 23:27 (v / IP: 109.128.0.159)
kaip martinkus sake ,meras apie sventaja galvoja...

regimantas 2013-05-23 22:03 (regis@yahoo.com / IP: 78.61.215.100)
puikiai seniūnas tvarkosi, labai džiaugiuosi, nuostabus žmogus...

Taip pat skaitykite

Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.lt


Praėjusį savaitgalį Palanga atidarė kurortinį sezoną, kuris oficialiai tęsis iki rugsėjo 15-osios, bet reikliausi kurorto vertintojai, ko gero, pagrįstai bambėjo, kad sezono atidarymas nebuvęs toks, kokio tikėtasi.


Praėjusį savaitgalį visa graži ir pasipuošusi Lietuvos kultūros sostinė Palanga ūžė ir šurmuliavo, sukvietusi į spalvingą sezono atidarymo šventę gausybę svečių. Kai kurie jų, atvažiavę iš kitų miestų, apsistojo ne pačioje Palangoje, o Šventojoje. Ir, kaip sakė viena miela vilniečių pora, buvo nustebinti: toks įspūdis, kad kurortinis miestelis net nežino...


760 metų sukaktį švenčianti Lietuvos kultūros sostinė Palanga savaitgalį paskelbė atidaranti vasaros sezoną. Mero Šarūno Vaitkaus žodžius: „Sveiki sulaukę tikros vasaros“, pasakytus pirmojo šventės „Palanga 760“ renginio ir pakartotus oficialiame visos šventės atidaryme, ko gero, išgirdo ir pati gamta: tokio vasariško, iki 30...


Nors Palangoje, sakoma, blogo oro nebūna, būtent jį šiandien keiksnojo Palangos sezono atidarymo šventės „Myliu Palanga“ kermošiaus dalyviai. „Pažiūrėkite į dangų –toks niūrus. Žvarbokas vėjas pučia. Laimė, kad nelyja,“ – sakė gintaro dirbiniais prekiaujanti palangiškė. Vytauto gatvėje vykstančiame kermošiuje...


Didžiausias kurortas kviečia visus į sezono atidarymo šventę „Myliu Palangą“

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 05 10 | Rubrika: Miestas

Naują poilsio sezoną pasitinkanti Palanga šiemet keičia savo veidą. Kurorte organizuojama Baltijos šalių asamblėja, kurios data sutampa su kurortinio sezono atidarymu, rodo, kad Palanga tampa  vasaros Šiaurės Europos širdimi, kviesdama poilsiauti šeimas iš įvairių šalių bei užtikrindama įvairiausias pramogas ir skirtingiems skoniams...


   „Oho, kokia galybė žmonių!”, „Žmonių – kaip karščiausią vasaros dieną“, „Rekordinis lankytojų skaičius“, „Visai kaip Kinijoje“, – tokius ir panašius apibūdinimus buvo galima girdėti praėjusį šeštadienį pagrindinėje kurorto promenadoje, kurioje, sausakimšoje kaip stintų statinėje...


Senovėje vardams buvo teikiama kur kas daugiau reikšmės nei dabar. Įvairiose kultūrose buvo laikomasi skirtingų įsitikinimų, tradicijų ir prietarų susijusių su žmogaus vardu. Nors šiais laikais žmogus pasaulį suvokia gan materialiai, tačiau tai nereiškia, kad senasis dvasinis suvokimas nebeturi prasmės. Savo vaikui trokštame tik gero, tad gal kita dovana po gyvybės...


Nežinia, kokiems dievams meldėsi Palangos kurorto atidarymo šventės „Myliu Palangą!“ organizatoriai, bet oras kurorte praėjusį šeštadienį buvo kaip pagal užsakymą. O pirmoji šventės diena – penktadienis – nieko gero nežadėjo: krapnojęs lietus gerokai pakeitė šventės programą – S. Vainiūno muzikos orkestrantai, atlikę kelis akordus, skuodė slėptis nuo įkyraus lietučio. Jis vertė šventės...


Palangoje beveik visų kavinių bei barų sezonas pasibaigė, nes sulig paskutine vasaros diena išvyko ir dauguma kurorto poilsiautojų.  Kurorto verslininkai sutaria, kad šį sezoną Palanga akivaizdžiai susilaukė kur kas daugiau svečių, ypač užsieniečių, bet absoliuti dauguma jų šykščiai vėrė pinigines kurorto kavinėse ir restoranuose. Plieskiant neįprastai kaitrai, pritilo kalbos apie...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas