Už savivaldybės ir mero „gerą įvaizdį“ – raginimas plačiai atverti piniginę

Linas JEGELEVIČIUS, Agnė LEKAVIČIENĖ , 2011-09-23
Peržiūrėta
1970
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Už savivaldybės ir mero „gerą įvaizdį“ – raginimas plačiai atverti piniginę

Kurios savivaldybės ir jos mero savimeilės neglosto aukšti savivaldybės ar mero vieši reitingai? Žinoma, tokių nerasi, nes pavadinimas ar vardas 60-ies savivaldybių ar jų vadovų viršuje ne tik malonina širdį, bet ir skatina kolegų pagarbą, garantuoja trumpesnius kelius valdžios koridoriuose ir didesnį rinkėjų palaikymą. Bet ko verti tokie reitingai, jeigu savivaldybės ar jos mero reitingą galbūt gali „kilstelėti“ ar „nuleisti“ pinigai, kurių kai kurios žiniasklaidos priemonės nesidrovėdamos prašo už „gerą įvaizdį?“

 

„Piarinis“ straipsnis – 3600 litų plius PVM

 

Savaitinis žurnalas „Veidas“, praėjusią savaitę paskelbęs šalies savivaldybių reitingus, dar rugpjūčio viduryje jų vadovams išsiuntinėjo laiškus, raginančius žurnale skelbti užsakomuosius straipsnius apie savivaldybę ir save.

Žinoma, ne už centus – už vieno rašomojo lapo dydžio „piarinį“ straipsnį žurnale tarifas 3600 litų plius PVM.  Užsakant du straipsnius dvejuose žurnalo numeriuose – apie savivaldybę ir merą („Geriausio mero rinkimus“ savaitinis žurnalas skelbia surengsiąs kitų metų sausio ir vasario mėnesiais) – 8640 litai plius PVM.

Žurnalo pardavimų vadovės pasirašytas elektroninis laiškas baigiamas gan įsakmiai: „Sprendimo reikia 08.25 (suprask – iki rugpjūčio 25-osios, - aut.)”

„Nebus sprendimo“, nebus ir aukšto savivaldybės ir mero reitingo?

 

Sukėlė įtarimų dėl reitingų objektyvumo

 

Raginimas užsakyti PR („piarinį“, - aut.) straipsnį apie savivaldybę ir jos merą daliai šalies savivaldybių vadovų, taip pat ir Palangos merui Šarūnui Vaitkui, sukėlė įtarimų, kad į blizgų žurnalo popierių „suvynioti“ gražūs reitingai buvo nupirkti.

Juos stebina, kad kaimyninės savivaldybės, kurių merai privačių susitikimų metu paverkšlena apie sudėtingą rajono padėtį, žurnalo buvo „išblizgintos“ iki „geriausiųjų“.

Paskelbtame savivaldybių reitinge kai kurie savivaldybių kilimai ar kritimai, palyginus su praėjusiais metais, atrodo stulbinantys:  Palanga, kuri praėjusiais metais kartu su kitais šalies kurortais, Neringa ir Druskininkais, buvo patekusi į geriausiųjų savivaldybių dešimtuką, šiemet „nulėkė“ į 31-ąją vietą.  Panevėžys per metus smuko iš 8 į 38 vietą, o žurnale reklamavęsis Birštonas pakilo iš 49 į 18-ąją.

 

Neįvertino Palangos pasiekimų

 

„Atvirai pasakius, mane toks reitingavimas labai stebina. Nekreipčiau į jį dėmesio, jeigu nebūtų dangstomasi tariamo objektyvumo kauke. Man asmeniškai lieka neaiški vertinimo metodika, niekas nesiteiravo apie mūsų savivaldybės pasiekimus mūsų administracijos specialistų. Palanga šiais metais vykdė ne mažiau infrastruktūros projektų nei pernai, vasarą sulaukė 15 procentų daugiau miesto svečių, renovavo mokyklą, savivaldybės skola yra nedidelė, išvystyta paslaugų infrastruktūra. Tačiau, regis, reitingų sudarinėtojams tai nebuvo aktualu“, - sakė Palangos meras Šarūnas Vaitkus. „Jeigu būtume suradę, kaip ragina žurnalas, pinigų užsakomajam straipsniui, neabejoju, kad būtume sąrašo viršuje“, - įsitikinęs jis.

Žurnalas skelbia, jog savivaldybes reitingavo pagal 21 skirtingą parametrą.

Pagal kai kuriuos rodiklius, pavyzdžiui, biudžeto lėšas vienam gyventojui, „blogąsias“ skolas, tiesiogines investicijas vienam gyventojui, atnaujintus kelius Palanga yra tarp šalies savivaldybių lyderių, bet vis tik atsidūrė antroje sąrašo pusėje.

Palangos savivaldybės šių metų biudžete nėra numatyta pinigų užsakomiesiems reklaminiams straipsniams žiniasklaidoje. Š. Vaitkus negalėjo pasakyti, ar Palanga buvo susilaukusi tokio žurnalo pasiūlymo reklamuotis pernai.

 

Prasiskolinusi Vilniaus savivaldybė – pirma

 

Pirmojoje savivaldybių reitingų vietoje atsidūrusi Vilniaus savivaldybė išstūmė ketverius metus pirmavusią Neringos miesto savivaldybę. Vilnius yra prasiskolinęs beveik milijardą litų, todėl jo pirmoji vieta yra daugiau nei keista.

Trečiąją ir ketvirtąją vietas žurnalas skyrė Kaunui ir Klaipėdai. Savivaldybės, bet kita ko, buvo vertinamos pagal šilumos kainą, šalto vandens kainą bei savivaldybių prasiskolinimo lygį. Anot savivaldybių reitingus sudariusio savaitraščio, savivaldybių skolos atskleidžia, ar racionaliai ir talentingai tvarkosi kiekvieno miesto ir rajono vadovai.

Įdomu, kad Palanga, kaip pripažino patys reitinguotojai, net neturi „blogųjų“ skolų, tačiau reitingų sudarinėtojams tai nebuvo svarbu. Kaip ir tai, kad Palangos savivaldybė skolinasi tik investicijoms.

 

Gal užkliuvo „popierinė stadija“?

 

Mero pavaduotojas Saulius Simė „Palangos tiltui“ sakė, jog apie savaitraščio prašymą sumokėti tam tikrą pinigų sumą nėra girdėjęs.

„Pernai savivaldybė buvo pateikusi daug projektų, kurie dar iki šiol nėra įgyvendinti, bet kitų projektų įgyvendinimas jau yra gerokai pasistūmėjęs. Galbūt tai, jog dalis projektų yra „popierinėje stadijoje“, ir lėmė reitingų 31 vietą. Jeigu žinotume, pagal ką tas savaitraštis vertina savivaldybes ir ar tai daro sąžiningai, galėtume konkrečiau komentuoti. Šalto vandens bei šilumos kainos mieste nekilo. Juo labiau, jog planuojame statyti biokuro katilą, kuris šilumos kainas leis sumažinti“, - laikraščiui pabrėžė S. Simė.

Savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė sakė, jog reikia turėti kompetencijos norint įvertinti savivaldybės darbą: „Girdėjau, jog savaitraštis subtiliai reikalavo pinigų už aukštesnę vietą reitinguose. Tai leidžia abejoti žurnalistų ir reitingų sudarinėtojų etiškumu“.

 

Reitingai nustebino ne tik Palangos merą

 

Ne tik Palangos merą Š. Vaitkų glumina žurnalo paskelbti reitingai.

Šilutės meras Virgilijus Pozingis, iš žurnalisto išgirdęs apie savivaldybių reitingus, prapliupo juoku: „Negalime būti labai aukštai, nes savivaldybė nesutiko mokėti žurnalui pinigų už užsakomąjį straipsnį.“

Išgirdęs, kad Šilutė kepurnėjasi reitingų sąrašo pabaigoje – tik 51, nukritusi 18 laiptelių žemiau per vienerius metus, neprarado geros nuotaikos: „Žinoma, o kaip kitaip galėjo būti nesumokėjus  už „piarą“? Gaila, kad tokiais pseudo reitingais yra klaidinama šalies visuomenė – kas moka, tas aukščiau, kas ne – pabaigoje. Šilutė šiais metais yra šalies kultūros sostinė, švenčia gražų miesto jubiliejų – dėl tūkstančių svečių, kurių susilaukė mūsų pamario kraštas, suaktyvėjo visas rajono verslas, gyvenimas. Dešimtys didelių renginių sukūrė didelę pridedamąją vertę Šilutei – gaila, kad tai  reitingų sudarinėtojai neįvertino.“

V. Pozingis kviečia reitinguotojus atvykti į pamarį, kur jis žada jiems parodyti krašto pasiekimus.

 

 „Verslas ir žiniasklaida – viename katile“

 

Žurnalas, kuris merams išsiuntinėtame pasiūlyme prieš rinkimus reklamuotis, skelbiasi esąs kokybiškos ir profesionalios informacijos etalonas, kurio tekstai prilygsta civilizuotų valstybių kokybiškos spaudos etalonams, tokiems kaip „Der Spiegel“, TIME, „Newsweek“.

Tačiau tokios savipagyros nelabai įtikina buvusį Vilniaus Universiteto Žurnalistikos instituto dėstytoją, kelių knygų apie žurnalistiką autorių Vytą Urboną.

„Kas gali patikėti, kad savivaldybių ir jų merų reitingai yra objektyvūs, kai pirmiausia redakcija nustato merams terminą, iki kurio jie turi pasakyti, ar mokės pinigus už „piarinį“ straipsnį žurnale? Pati idėja, kad reikia mokėti už tokį straipsnį, diskredituoja pačius reitingus. Deja, turime konstatuoti, kad tai propaguoja ne tik „Veidas“, bet ir kai kurie kiti leidiniai, nes žurnalistika ir verslas, deja, maišosi viename katile. Ta prasme daugelis leidinių anksčiau buvo objektyvesni, nes žiniasklaida buvo atsieta nuo verslo“, - sakė V. Urbonas.

 

Jei sumokėsiu, pastebės

 

Ar esate meras ir norite, kad prieš žurnalui skelbiant savivaldybių merų reitingus naujųjų metų pradžioje, apie jus pasirodytų „piarinis“ straipsnis su nuolaida žurnale?

Paskambinau žurnalo pardavimų vadovei A. Papievienei ir prisistačiau vienos savivaldybės meru.

„Jeigu apmokėsite straipsnį avansu, straipsniui žurnalo atvarte taikysime 10 procentų nuolaidą, o viename puslapyje – 5 procentų. Tai bus puiki reklama jums prieš skelbiant merų reitingus – sustiprins jūsų, kaip mero, įvaizdį ne tik rajone, bet ir visoje šalyje. Tokie reitingai labai pakelia pasitikėjimo koeficientą“, - suokė vadovė.

Rinkdamas subtilius žodžius, pasiteiravau, ar būsimų geriausio mero rinkimų organizatoriai „nekilstelėtų“ manęs į geriausių merų sąrašo pradžią, jeigu užsakyčiau užsakomąjį straipsnį apie save žurnale.

A Papievienė tramdė juoką: „Na, negali būti tiesioginio ryšio – mokėsite ar ne už tokį straipsnį, tačiau, žinoma, jus visi geriau pastebės“, - patikino A. Papievienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvos savivaldybių asociacija, vienijanti 60 šalies savivaldybių, palaiko Palangos miesto savivaldybės tarybos ir mero kreipimąsi į valstybės vadovus dėl ketinimų privatizuoti poilsio ir reabilitacijos centrą „Pušynas“ Palangoje, kuriuo kategoriškai nesutinkama, kad būtų likviduojamas mūsų kurorte veikiantis poilsio ir reabilitacijos centras, naikinama kurorto sanatorinio gydymo...


Šiandien, vasario 4-ąją, įvyko Palangos miesto savivaldybės Tarybos posėdis. Tarybos pirmininkas ir miesto meras Šarūnas Vaitkus jo pradžioje perskaitė Tarybos narės Renatos Surblytės, kuri posėdyje nedalyvavo, pareiškimą, kuriuo ji Tarybai pranešė apie pasitraukimą iš Socialdemokratų partijos, taip pat iš miesto Tarybos jungtinės...


Nėra Palangos miesto savivaldybėje nesvarbių pareigų, bet mero Šarūno Vaitkaus sekretorės Živilės Mačenskienės darbas, ko gero, vienas labiausiai stebimų. Ne juokas būti didžiausio šalies kurorto mero sekretore. Tenka ne tik arbatą ar kavą papilstyti, merui ryte pranešti, kokia krūva „popierių“ jo tądien laukia, bet net ir pūkelį nuo mero švarko atlapo...


Kur sudėti visas dovanas iš senojo mero kabineto?

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2015 03 19 | Rubrika: Miestas

Palanga didžiuojasi naujuoju savivaldybės pastatu, po vienu stogu sutalpinusiu visus skyrius. Nors nuo senojo savivaldybės pastato jau nukabinta lentelė, o šios savaitės pradžioje buvo nuleista ir vėliava, Bendrojo skyriaus darbuotojai iki ketvirtadienio iš Bendrojo skyriaus buvusių kabinetų į dėžes krovė paskutinį skyriaus „turtą“ – daugiausiai knygas....


Palanga, dviem vasaros mėnesiams virtusi Lietuvos sostine, vėl nurimo, skaičiuoja „viščiukus“ ir aptaria tai, kas yra taisytina. Prisipažinęs, kad vasarą su šeima iškylauti neturėjęs kada, nes beveik visi savaitgaliai buvo „darbiniai“, miesto meras Šarūnas Vaitkus su šeima išvyksta kelioms savaitėms atostogų. Po jų jam...


  Trečiadienį kelininkų poilsio namai priešais miesto savivaldybę tapo miesto savivaldybės nuosavybe. Pastato perdavimo sutartį pasirašė Palangos savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė ir valstybinės įmonės „Klaipėdos regiono keliai“ direktorius Petras Kaučikas. Tikimasi, kad savivaldybės jėgomis parengus pastato renovacijos projektą ir...


Per miesto mero Šarūno Vaitkaus veiklos metinę ataskaitą miesto gyventojams trečiadienio vakarą S. Vainiūno meno mokyklos salėje buvo tuščių vietų. Žinantiems populiaraus konservatoriaus mero palaikymą partijoje ir mieste, tereikėjo jam mostelėti kviečiant ranka ir, niekas neabejoja, salė būtų pilna palaikančiųjų. Bet užvakar į mokyklą rinkosi tie, kuriems išties labai...


Kurios savivaldybės ir jos mero savimeilės neglosto aukšti savivaldybės ar mero vieši reitingai? Žinoma, tokių nerasi, nes pavadinimas ar vardas 60-ies savivaldybių ar jų vadovų viršuje ne tik malonina širdį, bet ir skatina kolegų pagarbą, garantuoja trumpesnius kelius valdžios koridoriuose ir didesnį rinkėjų palaikymą. Bet ko verti tokie reitingai, jeigu...


Ko verti verslininkams rašomi mero laiškai?

Šarūnas Vaitkus, Palangos miesto gyventojas, 2010 10 10 | Rubrika: Miestas

Gerą Palangos savivaldybės norą - kurorto įmones ir verslininkus paskatinti remti į pajėgiausią šalies krepšinio lygą iškopusį Palangos klubą “Naglis” - sukompromitavo dviprasmiška miesto vadovo užuomina.


Formali ataskaita mero pranešimu netapo  1

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010 05 08 | Rubrika: Miestas

Vos ne pagrindiniu metų įvykiu turėjęs tapti Palangos miesto mero Vytauto Stalmoko metinis pranešimas tapo paprasčiausiu formalumu. Panašu, kad jei šalies teisės aktai savivaldybės vadovų neverstų atsiskaityti visuomenei, Tarybos nariai ir palangiškiai nebūtų išvydę net tokios ataskaitos.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius