Akcijos „DAROM‘14“ metu tvarkytos labiausiai šnerkščiamos Palangos vietos

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-05-05
Peržiūrėta
457
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Akcijos „DAROM‘14“ metu tvarkytos labiausiai šnerkščiamos Palangos vietos

 Paskutinįjį balandžio penktadienį keletoje šiukšlių gausumu pasižyminčių Palangos vietų knibždėjo per šešis šimtus talkininkų, atsiliepusių į penktąjį kartą surengtos Palangos jaunimo visuotinės švarinimosi akcijos „DAROM‘14“ koordinatorių kvietimą.

 Dvi „šiukšliniausios“ vietos

Pati akcija vyksta visoje Lietuvoje, o Palangoje kasmet ją koordinuodavo vis nauji jaunieji visuomenininkai. Pirmasis koordinatorius buvo Paulius Mielinis, po jo – Antanas Mikalauskas, užpernai akcijai mūsų mieste vadovavo Janina Kusaitė, o šiais metais, kaip ir pernai, akcijos koordinatorius Palangoje buvo Žygimantas Mitkus.
Pernai talkininkai buvo kviečiami tvarkyti penkias nešvariausiomis įvardintas Palangos mieste esančias vietas: teritoriją prie Bangų gatvės esančių garažų ir aplinkui plytintį miškelį bei krūmynus netoli Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos; Gabijos gatvę juosiantį miškelį; prie „Vlasavos“ autobusų stovėjimo aikštelės esantį žolyną ir krūmynus bei netoli tos pačios aikštelės Diemedžio gatvės gale esantį miškelį ir Rąžės upelio aplinką rytiniame kvartale.

Akcijai pasibaigus, Ž. Mitkus minėjo, jog kitos miesto švarinimo talkos metu planuojama apsiriboti pora labiausiai šnerkščiamų kurorto vietų. Taip ir buvo nuspręsta: šiemet talkininkai kviesti švarinti teritorijas aplink „Vlasavos“ aikštelę – pačią teritoriją tvarko įmonė, tačiau jos prieigose esančius krūmynus ir pušynus sąvartynu verčia iš visų miesto pakraščių čia šiukšles ne tik kad sunešantys, bet, sprendžiant iš tų šiukšlių „apimčių“, ir suvežantys žmonės, – bei Rąžės upelio pakrantes bei aplinką Rytų kvartalo ribose.

Talkininkų dviejose vietose laukė koordinatorės Ona Labžentytė, jau antrus metus dalyvaujanti akcijoje, ir Justina Macijauskaitė, net ketvirtą kartą įsijungianti į miesto švarinimo akciją. Jos prisidedantiems prie kurorto tvarkymo dalijo šiukšlių maišus bei pirštines, rodė, kur yra tvarkytini plotai bei „priiminėjo“ darbą.

 

Per 600 talkininkų

Kaip „Palangos tiltui“ sakė pagrindinis Palangoje vykusios akcijos koordinatorius, Senosios gimnazijos moksleivis, Lietuvos moksleivių sąjungos Palangos mokinių savivaldų informavimo centro pirmininkas Ž. Mitkus, šiemet akcijoje dalyvavo kiek per 600 talkininkų. Pernai jų būta vos ne dvigubai daugiau – apie 1 tūkst. 200.

„Galbūt talkininkų buvo mažiau, nes ne visos mokyklos galėjo prisijungti prie akcijos – Senoji gimnazija tvarkėsi šeštadienį, kitos gi mokyklos savo teritorijas tvarkė penktadienį“, – pasidalijo pastebėjimais Ž. Mitkus.

Jis paminėjo, jog prie „DAROM‘14“ akcijos gražiai prisijungė Lietuvai pagražinti draugijos Palangos skyriaus nariai, triūsę Naglio tako atkarpoje nuo Jūratės g. iki Naglio kalno, Palangos miesto policijos komisariato pareigūnai ir darbuotojai, švarinę plotą nuo komisariato pastato teritorijos iki pat jūros, bendrovės „Palangos vandenys“ darbuotojai, tvarkę miškelius prie Austėjos g., Socialdemokratų partijos Palangos skyriaus nariai tvarkė teritoriją prie netoli „Baltijos“ pagrindinės mokyklos Bangų g. esančių garažų. Kaip kiekvienais metais, akcijos dalyviams talkino bendrovė „Palangos komunalinis ūkis“.

 

Padangos, radiatorius ir... pelytė

Pasiteiravus, kurios iš tvarkytųjų vietų buvo labiausiai prišnerkštos, Ž. Mitkus sakė, kad daugiausiai šiukšlių primėtyta „Vlasavos“ autobusų stovėjimo aikštelės apylinkėse.
„Ko tik mes neradome, – dalijosi pastebėjimais Ž. Mitkus. – Krūvos senų padangų – nuo lengvųjų automobilių iki tokių, kurių vienas žmogus net paridenti neįstengė, reikėjo kibti dviese. Baldai – nuo sofų ir fotelių iki lentynėlių ir kriauklių. Kalnai išmestų rūbų bei avalynės – toks įspūdis, kad kai kurie žmonės specialiai nemeta visokiausių šiukšlių į konteinerius, o suvelka viską čia, kur plyti apleistos teritorijos bei sklypai. Ir apskritai – valyti šią teritoriją – lyg Sizifo darbas: vieną pavasarį kiek apšvarini, pasidžiaugi, ateini kitąmet – šiukšlių dar daugiau“.
Kiek mažiau šiukšlių būta prie Rąžės upelio, teritorijoje, kurią prižiūri komunalininkai, nors ten augančiose žolėse bei žaliuoti pradėjusiuose krūmuose taip pat buvo primėtyta įvairių maisto produktų pakuočių, stiklo šukių bei plastikinių butelių. Beje, šiukšlės buvo traukiamos ir iš pačios upelio vagos. O ten rasta ir plaukiojančių termosų, ir tų pačių senų padangų.

„Šių metų „topinis“ radinys – Rąžės upelyje įmestas elektrinis radiatorius. Ir „draugų“ radome – išmestame televizoriuje buvo apsigyvenusi pelytė, kurią paleidom į žolę. Dar vienas „bičiulis“ – benamis, labai prašęs, kad nesurinktume daiktų prie jo „namelio“. O tų „daiktų“ ten – begalė...“, – pasakojo akcijos koordinatorius, pridūręs, jog talkininkai triūsė apie porą valandų.

 

Padėkos koncertas

„Ar esu patenkintas akcija? Ir taip, ir ne. Nepatenkintas, nes nusivyliau palangiškių visuomeniškumu ir noru dalyvauti talkose. Kiek yra gyventojų Palangoje? Per 15 tūkst. Jeigu neskaičiuosime moksleivių, į talką atėjo kiek per 100 miestiečių. Tai liūdina. Liūdina ir tai, kaip palangiškiai teršia atokesnes miesto vietas. Patenkintas – nes po poros valandų aktyvaus darbo, pamačius, kaip pasikeitė tos teritorijos, kurias mes visi draugiškai švarinome, tikrai geras jausmas apėmė“, – kalbėjo „DAROM‘14“ Palangoje koordinatorius Ž. Mitkus, pridūręs, jog labai smagu buvę matyti, kad į talką ėjo ir vaikais vedini tėvai – tai esą labai puiku, kai mažieji palangiškiai nuo mažumės pratinami įsijungti į bendruomenės gyvenimą.

O po talkos, 16 valandą, Palangos miesto centrinėje aikštėje vyko padėkos renginys-koncertas. Akcijos dalyviams koncertavo kretingiškė Liucija Baltrūnaitė, savo kurtas alternatyvios mados kolekcijas pristatė Senosios gimnazijos jaunieji dizaineriai Renata Palivonaitė, kolekcijai panaudojusi šiukšlių maišus bei saldainių popierėlius, limonado bei kitų gaiviųjų gėrimų skardines, jų „žiedus“ bei agroplėvelę „apžaidusi“ Rūta Liekytė ir Igneta Kustovaitė, modeliams panaudojusi laikraščius bei žurnalus. Koncerto metu įteikta apie 20 padėkų tiems, kurie prisidėjo prie kasmetinės akcijos „DAROM“ organizavimo ir aktyviausiai dalyvavo joje. Beje, šiemet apdovanotiesiems teiktos ne tik padėkos, bet ir jaunųjų menininkų sumanytos skulptūrėlės, kurias kuriant taip pat panaudoti jau „atgyvenę“ daiktai: pagrindas joms padarytas iš išmesti parengtos spintos detalių, pati gi skulptūrėlė – išmoningai išdažyta gaiviųjų gėrimų skardinė. O be šių išmoningų apdovanojimų, akcijos koordinatoriai sumanė ir nufilmavo ne tik šiai akcijai skirtą filmuką, kurį galima pažiūrėti socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Aš esu kultūra“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius