Baltijos jūroje paplitusi žuvis „pasufleravo“ šventės idėją

Rasa GEDVILAITĖ, 2017-05-08
Peržiūrėta
2154
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Baltijos jūroje paplitusi žuvis „pasufleravo“ šventės idėją

Gausiai Baltijos jūroje paplitę grundulai padiktavo šventės idėją – ateinantį savaitgalį, gegužės 12-14 d. Palangoje vyks „Grundulinės“. Nors kaip pastebėjo renginio koordinatorius Nerijus Stasiulis, švente dar to jis pats nedrįstų pavadinti, nepalyginsi su viskuo gausia Stintų švente, tai bus savotiška informacinė, kultūrinė akcija. „Grundulinės“ ir Gintarinis savaitgalis visus į Palangą kvies atvykti jau ateinantį savaitgalį.

Atkreipti dėmesį į elgesį
„Žinosim rezultatą jau praėjus šiai, kaip aš vadinu, informacinei, kultūrinei akcijai. Galvodami apie šventės apimtis, mes tuoj įsivaizduojame tokią kaip Stintų šventę, kur daug prekybininkų, patiekalų, koncertų ir taip toliau. Tai pirmą kartą taip, žinoma, nėra. Mes šiomis „Grundulinėmis“ norime akcentuoti patį faktą, kad gamta iškrėtė tokį pokštą – grundulų populiacija didėja. Ir atkreipti dėmesį į tai, kas vyksta ant jūros tilto ne tik per gerąją prizmę, bet ir atsižvelgiant į atsakomybės faktorių. Su tokiu kultūriniu nukreipimu paprašyt žvejų bendruomenės saugoti šį tiltą, jo įvaizdį. Žinoma, esama daug kultūringų žmonių, kurie tą ir daro, bet yra ir tokių, kurie ten nakvoja, vietoje ir alkoholį vartoja, ir atlieka gamtinius reikalus, – apie renginio idėją pasakojo jo koordinatorius N. Stasiulis. – Tiesiog norime pasiųsti savotišką žinutę, kad kreipiame dėmesį į jų bendruomenę, į grundulų gaudymo sezoną ir norime paviešinti prašymą, jog būtina saugoti tą visų mūsų bendrą turtą. Mes gi jų nevarome lauk, bet, kaip sakoma, atėjote į svečius, būkite mandagūs“.
N. Stasiulis atskleidė, jog bus įteiktos taurės geriausiems grundulų žvejams, kiekvieno laimikis bus pamatuotas, bet tuo pačiu bus siekiama pasiųsti žinią su prašymu gražiai elgtis.

Geriausių patiekalų rinkimai
Renginio koordinatorius papasakojo, jog iš grundulų galima pagaminti skaniausius patiekalus. „Juos ir kepa, ir žuvienę gamina, ir rūko, ir marinuoja. Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos, taip pat Stintų ordino nariai pakvietė visus tą dieną išeiti į gatves ir pademonstruoti savo kulinarinius gebėjimus šias žuvis kepant, verdant žuvienes. Stintų ordino būstinėje – „Moliniame ąsotyje“ bus tikrai galima paragauti grundulų. Džiugu, jog gretos vis pildosi“, – sakė N. Stasiulis.
Pašnekovas priminė, jog šiemet bus švenčiamas jau dešimtasis Gintarinis savaitgalis, penktasis gintarų rinkimo čempionatas ir kasmet šiuo laikotarpiu visoje Palangoje laikomasi tradicijos paberti kuo daugiau gintaro įvairiose apgyvendinimo ar maitinimo įstaigose. „Pasiūliau tuo pačiu įtraukti ir „Grundulines“. Tad sumąstėme, įtraukiant Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos narius, suorganizuoti geriausios žuvienės rinkimus. Suformuosime komisiją iš Stintų ordino narių, pirmininku pasiūlėme Liną Žulkų, paragausime visų žuvienių, surašysime receptus, paskelbsime nugalėtojų trejetuką, įteiksime dovanas, o vėliau viešai paskelbsime receptus. Tikime, jog esama žmonių, kurie šios žuvies dar nėra paragavę, tad atvykę turės galimybę paragauti ir įvertinti“, – planus atskleidė renginio koordinatorius.

Pailginamas sezonas
N. Stasiulis atkreipė dėmesį, kaip veikia Stintų šventės mechanizmas, kaip siekiama šia švente skirti dėmesį žvejams, stintai, tad sugalvota plėsti jūrinės žuvies savotiškas paieškas, juolab, kad grundulų pastaruoju metu labai gausėjo. O patiekalais iš šios žuvies virėjai gali ne ką mažiau nustebinti, nei ruošdami jau taip pamėgtą stintą.
„Neringa švenčia „Stintapūkį“, „Žiobrinę“, mes štai turime „Palangos stintą“, dabar „Grundulines“, dar gal ateityje ką nors sugalvosime. Stipriname žuvies patiekalų, žvejų – dar gyvo amato – tradicijas. Dėl to tokios šventės yra labai smagios. Siūlome įsitraukti pačius žvejus, siūlyti idėjas, kad būtų visiems smagu, linksma. Dar ir sezonas neprasidėjęs, jis tarsi tampa ilgesnis, kurortas reklamuojamas, taip pat, jeigu išsivysto į tokio srauto šventę kaip „Palangos stinta“, tuomet pajaučiama jau ir ekonominė nauda“, – pastebėjo N. Stasiulis.
Šventę organizuoja UAB „Palangos renginiai“, padedant asociacijai „Stintų ordinas“. Žadama, jog ateinantį savaitgalį atvykusiems žmonėms bus ką veikti, ne tik paragauti patiekalų iš grundulų, bet ir prisirinkti gintaro gabaliukų, pasivaržyti įvairiuose konkursuose. Šventėje dalyvaus ir tautodailininkai, pasiūlysiantys įsigyti gintaro dirbinių.

Išplitusi populiacija
Mokslininkai teigia, jog ši žuvis, pavadinta grundulu, į Lietuvą atkeliavo iš Vokietijos. Pirmieji grundulai šalies vandenyse aptikti prieš keletą metų, tik dabar jų populiacija labai išplitusi, nes jos yra labai vislios. Gausų kibimą specialistai aiškina tuo, kad šios žuvys yra parazitai ir minta bet kuo, net kitų žuvų ikrais. Pasak jų, tai nėra vertinga žuvis.
Grundalų mitybinis spektras platus, tačiau Baltijos jūroje pagrindinę raciono dalį sudaro midijos (lot. Mytilus trossulus). Manoma, kad būtent dėl to Baltijos jūroje, Lietuvos priekrantėje, žymiai sumažėjo midijų gausumas, kai kuriose vietose, ypač kur vyrauja akmenuotas dugnas, midijų sumažėjo net keliolika kartų.
Juodažiotis grundalas pirmą kartą Baltijos jūroje, Gdansko įlankoje, pastebėtas 1990 metais. Lietuvos teritoriniuose vandenyse pirmą kartą pamatytas 2002 metais.
Grundulų paragavę žvejai tvirtina, jog jų mėsa yra balta ir skoniu primena menkę. Meškeriotojas džiaugiasi, jog grundulų nereikia skusti, esą pakanka išvalyti žuvies vidinius organus ir iškart galima kepti.

Jūsų komentaras:

Jonas 2017-05-10 14:01 (Ji / IP: 78.61.135.224)
Svesime ir uteliu svente?

Taip pat skaitykite

Palangoje, Baltijos jūroje, ugniagesiai ir pajūrio gelbėtojai išgelbėjo vyrą.


Aplinkos ministerija penktadienį išplatino pranešimą, kuriame skelbiama apie Švedijos ir Estijos Baltijos jūroje planuojamus statyti vėjo elektrinių parkus.


Palangos savivaldybė ieško kūrėjų, kurie galėtų subrandinti ir paskelbti idėją, kaip atrodytų skulptūra, skirta diplomatui Jamesui Youngui Simpsonui ir Derybinei grupei dėl Palangos grąžinimo. Tai "Palangos tiltui" patvirtino Palangos miesto Savivaldybė..


Besimaudydamas jūroje mirė vyras

"Palangos tilto" informacija, 2019 08 27 | Rubrika: Miestas

Antradienį, rugpjūčio 27 d., Palangoje mirė Baltijos jūroje maudęsis vyras. Kaip informavo Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas, 1964 metais gimęs vilnietis netoli kranto maudėsi su savo žmona. Moteris pastebėjo, kad vyrui sutriko sveikata ir pati jį ištraukė į krantą. 


Gausiai Baltijos jūroje paplitę grundulai padiktavo šventės idėją – ateinantį savaitgalį, gegužės 12-14 d. Palangoje vyks „Grundulinės“. Nors kaip pastebėjo renginio koordinatorius Nerijus Stasiulis, švente dar to jis pats nedrįstų pavadinti, nepalyginsi su viskuo gausia Stintų švente, tai bus savotiška informacinė, kultūrinė akcija....


Nori palaidoti idėją – užsakyk studiją

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015 05 28 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Vienos krypties eismas Palangoje, Vytauto ir Ganyklų gatvėse turėtų atsirasti. Taip teigia naujasis savivaldybės Eismo saugumo komisijos pirmininkas, vicemeras Rimantas Antanas Mikalkėnas. Gera naujiena yra ta, kad vicemeras, skirtingai nuo savo pirmtako Sauliaus Simės, dėl kardinalaus eismo schemos keitimo mieste, regis, turi tvirtą nuomonę ir ją išsako nevyniodamas į vatą bei...


Žiemiški orai pajūryje pradžiugino stintos mėgėjus – žvejų tinkluose ši agurkais kvepianti žuvis spurda vis dažniau. Tiesa, pasak vietos žvejų, kol kas laimikis nėra itin gausus – per naktį į tinklus pakliūva vos keliasdešimt kilogramų stintų. Jei oras palankus, pavyksta sužvejoti maždaug 100 kilogramų.


Palangos mieste rengiamos didžiosios šventės padeda kurortui „neužgesti“ ne sezono metu ir palaikyti vasaros sezono šurmulį. Taip pat ir šį savaitgalį vykusi šventė „Palangos stalas 2010“ pritraukė daug žmonių, kurie „suko galvas“, kaip pasistatyti automobilį, kaip nepatekti į didelę spūstį. Toks žmonių antplūdis naudingas ne tik smulkiesiems verslininkams, bet ir miesto savivaldybei. „Mes...


Sunkmečiu kai kuriems žmonėms Baltijos jūra tapo pragyvenimo šaltiniu - joje sužvejojama žuvis pasiekia ne tik savo pietų stalą, bet ir, kur kas dažniau, turgų. Deja, ne visi Baltijoje žvejoja legaliai. „Šiais metais, iki rugsėjo pirmos dienos, jau buvo užfiksuota 7410 km nelegaliai išdėstytų tinklų, ir jų, nė kiek neabejojame, dar daugės. Praėjusiais metais buvo rasta tik 3540 km...


Be jūros – lyg „žuvis be vandens“

Rasa GEDVILAITĖ, 2009 11 20 | Rubrika: Kultūra

Aistringų žvejų, gyvenančių šalia jūros ir sukaupusių daugybės metų patirtį, aprėpiančią daugiau nei 60 metų, likę jau ne daug. Gyvybingumu trykštantys jūreiviai nejausdami baimės visais laikais stoja į kovą su įnoringąja jūra, o didžiausią malonumą patiria pagavę geidžiamą laimikį. Vienas iš senųjų žvejų Valdis Grišinas gyvena Šventojoje ir nekantriai laukia artėjančios Šv. Klemenso –...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius