Gyvenimo įgūdžių programą Palangos progimnazijoje ves tikybos mokytoja, direktorė mano, kad klausimų apie gėjus ir transeksualus neiškils

Linas JEGELEVIČIUS, 2023-10-01
Peržiūrėta
2886
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

shutterstock.com nuotrauka
shutterstock.com nuotrauka

Kai Širvintos savo mokyklose uždraudžia Gyvenimo įgūdžių programos dėstymą, o Belgijoje dėl jos buvo padegtos bent keturios mokyklos, Palangoje ji cunamio nesukėlė. Programoje lytiškumo temoms – ir apie įvairias seksualines orientacijas, gėjus, lesbietes ir transeksualus – skirta  apie 10 procentų jos turinio. Palangos progimnazijoje dviprasmiškai vertinamą programą ves...tikybos mokytoja. Skaitykite visą straipsnį www.palangostiltas.lt

Programą dėstys tikybos mokytoja

Laimutė Benetienė, Palangos progimnazijos direktorė, sakė „Palangos tiltui“, kad programa jau yra dėstoma.

„Pirmoje-trečioje klasėse ji dėstoma integruotai – kaip reikalauja ugdymo planas, o penktose-septintose klasėse ją dėsto mūsų tikybos mokytoja. Ji dalyvavo įvairiose kompetencijų ugdymo programose,“ – sakė direktorė.

Paklausta, ar progimnazistai bus supažindinami su įvairiomis lytinėmis orientacijomis – homoseksualumu, biseuksualumu ir transeksualumu, L. Benetienė sakė: „Tie dalykai nėra „užaštrinti“, ir mes nesiruošiame jų „aštrinti,“ – sakė direktorė.

„Mūsų vaikams apie saugų seksą nebus pasakojama – jie tam dar yra per maži, – patikino L. Benetienė. – Apie lytiškumą mokytoja galės kalbėti, bet yra tam tikros tokio kalbėjimo ribos. Man atrodo, kad tokie klausimai jos pamokose neiškils.“

Direktorė teigė, kad sulaukusi vieno tėvelio klausimo apie daug žiežirbų sukėlusią programą.

„Paaiškinome, daugiau klausimų nesulaukėme,“ – sakė pašnekovė.

 Gimnazija nesulaukė tėvų paklausimų ar reikalavimų

Palangos senosios gimnazijos direktorius Leonas Šidlauskas sakė „Palangos tiltui“, kad  gimnazija nesulaukė tėvų paklausimų ar reikalavimų dėl Gyvenimo įgūdžių programos. 

„Manau, kad tėvai pasitiki mūsų gimnazija ir negauna neigiamų žinučių apie šios programos vykdymą iš savo vaikų. Reikia pasakyti, kad programa yra dėstoma tik pirmoje gimnazijos klasėje ir tik vieną mokslo metų pusmetį ( 0,5 pamokos per metus). Trims klasėms dėstoma dabar, kitoms trims klasėms – po naujų metų,“ – sakė L. Šidlauskas.

Anot jo, Lietuvoje dar nėra paruošta mokytojų dėstyti Gyvenimo įgūdžių programą, todėl Palangos senojoje gimnazijoje šią programą ves pedagoginis darbuotojas, kuris jau atrinktas dalyvauti Švietimo, mokslo ir sporto ministro patvirtintoje nacionalinėje programoje.

„Neabejoju, kad mokytoja gali vesti pamokas emocijų valdymo, sveikos gyvensenos, karjeros temomis, kurios atliepia Gyvenimo įgūdžių programos turinį, skatina mokinius pažinti save ir kitus.  Gyvenimo įgūdžių programos mokytoja buvo atrinkta iš esamo gimnazijos pedagoginio personalo, pagal savo patirtį ir teisės aktus gali ir gebės šią programą tinkamai dėstyti gimnazistams,“ – sakė L. Šidlauskas.

Gimnazistai turės pamokų ir apie lytiškumą

Ar gimnazistams programos rėmuose bus dėstoma ir apie lytiškumą ir įvairias jo formas? „Taip, mokiniai turės pamokų apie lytiškumą, apie atsakomybę priimant vienus ar kitus sprendimus. Lytiškumo ugdymui pasitelkiame kvalifikuotus specialistus, kurie atvyksta į Gimnaziją ir kalbasi su mokiniais apie jų amžiaus tarpsniui būdingus jausmus, išgyvenimus, padeda formuoti vertybinius įsitikinimus,“ – sakė gimnazijos vadovas.

„Programa yra labai plati ir daug apimanti. Jos tikslas, kad jaunimas gautų visą informaciją tiek apie teigiamus, tiek apie neigiamus gyvenimo reiškinius ir su mokytojo pagalba gebėtų pasirinkti, kas jam tinkamiausia, susidėlioti vertybines nuostatas. Paauglių psichologiniai išgyvenimai maišosi su siaučiančiais hormonais, todėl mes matome prasmę su vaikais kalbėti būtent apie šiuos lytiškumo ugdymą apimančius aspektus: pažinti savo kūną ir jausmus, kaip atsirinkti tinkamą informaciją ir pan. Lytiniai žmogaus gyvenimo aspektai yra maža programos dalis. Vaikai dažnai žino daugiau nei mums kartais atrodo, todėl yra dalykų, kuriuos būtina paaiškinti,“ – pabrėžė L. Šidlauskas.

Pradinėje mokykloje bus pabrėžiamas dorinis ugdymas

Palangos pradinės mokyklos direktorė Nijolė Sabaliauskienė sakė „Palangos tiltui“, kad pirmoje ir trečioje klasėse Gyvenimo įgūdžių programa integruojama į kitus mokomuosius dalykus, pavyzdžiui, dorinį ugdymą, visuomeninį ir gamtamokslinį ugdymą, fizinį ugdymą, klasės valandėles.

„Klasių susirinkimų metu mokinių tėvai buvo supažindinti su Gyvenimo įgūdžių programa. Tėveliams išsiųsta nuoroda dalyvauti  ŠMSM organizuotoje viešojoje konsultacijoje, kur Gyvenimo įgūdžių programos sudarytojai atsakė į tėvams rūpimus klausimus apie šią programą. kompetencijas, t. y. mokyti vaikus atpažinti emocijas, jas valdyti, kurti draugiškos klasės taisykles, mokytis saugaus elgesio gatvėje, įgyti paprasčiausių pirmosios pagalbos teikimo įgūdžių ir kt. Su kai kuriomis temomis (pvz.: sveikatos, saugaus eismo ir kt.) mokinius turėtų supažindinti tų sričių specialistai,“ – sakė direktorė.

Supriešino politikus ir visuomenę

Programa jau spėjo supriešinti politikus ir žmones. Vieniems ji – žengimas koja kojon su laikmečiu, tačiau ją kritikuoja dalis politikų, tėvų organizacijų, kaltindami Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM), kad per pamokas bus skleidžiama LGBTIQ propaganda, vaikai bus mokomi apie kontracepciją, o ne susilaikymą nuo lytinių santykių.

Nuo šių mokslo metų mokyklose įdiegta gyvenimo įgūdžių pamoka 5 ir 7 klasėse dėstoma po vieną pamoką per savaitę, o 9 klasėje – po vieną pamoką kas dvi savaites. Palaipsniui nuo 1 iki 10 klasės šiam dalykui bus skiriama po vieną savaitinę pamoką.

Gyvenimo įgūdžių bendroji programa siekia integruoti daug temų – ne tik lytiškumo ugdymą, bet ir socialinį bei emocinį ugdymą, sveikatos ugdymą, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją, patyčių ir smurto prevenciją, žmogaus saugą, saugų eismą, pirmąją pagalbą, psichinės sveikatos stiprinimą, lyčių lygybę, pagarbių santykių kūrimą, žmogaus teises ir kitas.

 

 

 

 

Jūsų komentaras:

fu fu ru 2023-09-29 08:41 (IP: 162.158.95.77)
ar ta direktore tokia naivi?

Taip pat skaitykite

Toma Mackevičienė – Vydmantų parapijos katechetė, Palangos senojoje gimnazijoje ir Kretingos pranciškonų gimnazijoje dėsto tikybą. Ji – ir keturių vaikų mama, kartu su vyru savanoriaujanti Telšių vyskupijos šeimos centre, esančiame Palangos parapijoje, kur ruošia sužadėtinius Santuokos sakramentui. Be to, Toma yra FEMM vaisingumo pažinimo metodo mokytoja, kuri aktyviai dalijasi savo žiniomis...


Palangos miesto savivaldybė tęsia sėkmingą mokymo plaukti programą

„Palangos tilto“ informacija, 2025 01 30 | Rubrika: Miestas

Ketvirtadienį, sausio 30 dieną, Palangos miesto Taryba patvirtino 2025–2027 metų mokymo plaukti programą, kuri padės dar daugiau vaikų ir suaugusiųjų išmokti plaukti bei įgyti saugaus elgesio vandenyje įgūdžių.


Palangos Vlado Jurgučio progimnazijoje, vykdant Tūkstantmečio mokyklų programą, ypatingas dėmesys buvo skirtas bibliotekai. Atnaujintos šiuolaikiškai, bibliotekos ir skaityklos erdvės dabar vilioja jaunuosius skaitytojus bei mokinius, norinčius čia ruošti pamokas ar renginius.


„Nutiko gyvenimas” ir ilgai kurti planai žlugo? Pergyveni, nes esi išbrauktas iš mokinių sąrašų, nepavyko įstoti į pasirinktą studijų programą, netekai darbo, o gal tiesiog esi pasimetęs ir nežinai, ką nori veikti gyvenime? Nori profesionalų pagalbos kuriant savo naujo gyvenimo planą?


Kai Širvintos savo mokyklose uždraudžia Gyvenimo įgūdžių programos dėstymą, o Belgijoje dėl jos buvo padegtos bent keturios mokyklos, Palangoje ji cunamio nesukėlė. Programoje lytiškumo temoms – ir apie įvairias seksualines orientacijas, gėjus, lesbietes ir transeksualus – skirta  apie 10 procentų jos turinio. Palangos progimnazijoje dviprasmiškai vertinamą programą ves...tikybos mokytoja.


Savaitgalį visi keliai ves į Palangą – po metų pertraukos sugrįžta viena laukiamiausių švenčių „Palangos stinta“. Vasario 11–13 dienomis kurorte bus galima ne tik pasimėgauti agurkais kvepiančiomis stintomis, bet ir dalyvauti gausybėje renginių.


Į tiesų „Palangos tilto“ klausimą, ar kitais metais ves Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Palangos skyrių į naujus savivaldybės Tarybos rinkimus, Šarūnas Vaitkus, TS-LKD Palangos skyriaus pirmininkas ir Palangos miesto meras, neatsakė.


Bendruomeniniai šeimos namai lapkričio mėnesį kviečia į Tėvystės įgūdžių paskaitas tėvams


Lapkričio 8-ąją minėsime Europos sveikos mitybos dieną, kurios tikslas skatinti žmones sveikai maitintis bei atidžiau stebėti savo racioną. Netaisyklinga mityba ir žalingi įpročiai yra pagrindiniai rizikos faktoriai, sąlygojantys aukštą mūsų šalies gyventojų sergamumą ir mirtingumą. Sveikatos specialistai sutinka, kad sveikos mitybos įgūdžių turi būti mokoma jau...


Palangoje paminėtas tikybos mokymo 20-metis

„Palangos tilto“ informacija, 2010 03 05 | Rubrika: Miestas

Praėjusį trečiadienį kurorte buvo minimas tikybos mokymo 20-metis, kuriame dalyvavo ne tik Palangos miesto, bet ir Kretingos rajono buvę ir esami tikybos mokytojai bei parapijų kunigai. Gausus būrys susirinkusių kviestinių svečių drauge pasidžiaugė šia gražia sukaktimi, prisiminė nueitą kelią bei pagerbė Telšių vyskupo Jono Borutos SJ apsilankymą. Tikybos mokytojų metodinio ratelio, kurio...


Renginių kalendorius