Dvyliktojoje „Palangos stintoje“ – ir tikros, ir gintarinės žuvelės

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015-01-15
Peržiūrėta
1163
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Dvyliktojoje „Palangos stintoje“ – ir tikros, ir gintarinės žuvelės

Trečiadienį J. Basanavičiaus gatve vaikštinėję žmonės bene pirmąkart šįmet užuodė apetitą keliantį kepamos stintos aromatą: čia, prie Stintų ordino pilies – kavinės „Molinis ąsotis“ šventiškai pasipuošę ordino riteriai pradėjo rengtis po mėnesio prasidėsiančiai ir net keturias dienas truksiančiai šventei „Palangos stinta 2015“.

Paskelbė žinią pasauliui
Į neeilinę Stintų ordino riterių sueigą susirinkę riteriai sausio keturioliktąją pranešė: liko lygiai mėnuo iki šventės „Palangos stinta 2015“.
„Man labai smagu paskelbti, jog dvyliktoji „Palangos stinta“ šiemet prasidės vasario 14 dieną, – kreipėsi į susirinkusiuosius Stintų ordino riteris, Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus. – Ir truks ji ne vieną dieną: vasario 14-ąją dar bus švenčiama ir Valentino diena, tad visi mylintys ne vien stintas, apie savo meilę galės pranešti nuo didžiosios scenos Jūratės ir Kastyčio skvere, vasario 15-ąją 25 metų jubiliejų švęsianti Sveikuolių sąjunga pakvies į tradicinę Ruonių šventę, vasario 16-ąją paminėsime mūsų valstybės gimimo dieną, o vasario 17-ąją švęsime Užgavėnes. Tad skelbiu žinią visam pasauliui ir kviečiu į Palangą susirinkti visus brolius riterius iš Palangos, kitų Lietuvos miestų ir užsienio“.
Būsimasis Stintų ordino Užjūrio reikalų ministras, Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Robertas Trautmanas pranešė, jog pradėta oficiali dvyliktosios Stintų šventės dalyvių registracija. Jau šiandien žinoma, kad tarp svečių bus ne tik atvykusieji iš kitų mūsų šalies miestų, bet ir oficialios delegacijos iš Palangos miestų-partnerių užsienyje: Bergeno miesto Riugeno saloje (Vokietija), Svetlogorsko (Rusija, Kaliningrado sritis), Jūrmalos (Latvija).
„Ypač malonu pranešti, jog pirmąkart į „Palangos stintą“ ketina atvykti svečiai iš Ukrainos Bučos miesto, su kuriuo Palanga šiemet pasirašys bendradarbiavimo sutartį“, – pasidžiaugė R. Trautmanas.

Didžiulis kermošius
Kaip ir kasmet, Stintų šventėje netrūks atrakcijų – vyks linksmos sportinės rungtys, žvejiškos varžytuvės, skambės liaudiškos melodijos, savo dirbinius pristatys geriausi šalies tautodailininkai.
„Tautodailininkams bus skirtos 125 prekybos vietos. Šventėje bus visko, tačiau itin didelis dėmesys šiemet skiriamas būtent stintos temai, tad iš Palangos lauktuvių, be kitų suvenyrų, bus galima parvežti, pavyzdžiui, indelį, skirtą stintų užkandžiams, ar puodelį kavai, padabintą Stintų šventės atributika“, – sakė Stintų ordino riteris bei Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus Palangos sekcijos vadovas Albertas Bukauskas.
Artėjančiai Stintų šventei itin atsakingai rengiasi ir kurorto kavinių bei restoranų atstovai – jau dabar ieškoma naujų stintos paruošimo receptų, kad atvykusieji nenusiviltų šios žuvies skoniu. „Tradiciškai svečius pasitiksime stinta, pagaminta įvairiais būdais: bus siūloma žuvienė, kepta, marinuota, rūkyta, vytinta stinta. Taip pagaminta stinta yra labai skani“, – sakė Stintų ordino magistras, kavinės „Molinis ąsotis“ savininkas Klaidas Pakutinskas.
O stintų ordino maršalas, „Vilos Diemedis“ savininkas Gintaras Sičiūnas paminėjo, jog Palangos viešbučių ir restoranų asociacija rengiasi pasirašyti sutartį su Lietuvos barbekiu kepėjų asociacija: jie jau dalyvavo „Palangos stintoje“, dalyvaus ir neįprastais šios ir ne tik šios žuvies gaminimo receptais stebins ir šiemet, be to, žada prisijungti ir prie kitų Palangos švenčių.

Padės prekiauti
O kad prekyba šviežia bei jau paruošta stinta vyktų sklandžiai, šiemet šventės metu į pagalbą pirmą kartą bus pakviestas istorinis personažas – žydas prekeivis. Mat Palangos istorija byloja, jog dauguma prekybininkų kurorte buvo būtent šios tautybės atstovai.
„Seniai žinoma, jog žuvį palangiškiai ir šventojiškiai žvejai pagauti mokėjo, o, va, parduoti – nelabai. Tai net iš Telšių atvykau jums padėti. Ir pats būsiu atsakingas už kokybišką jos pasvėrimą“, – kalbėjo naujas šventės personažas, atsivežęs į pristatymą net keletą senovinių svarstyklių, tinkamų ir mažoms, ir didelėms žuvelėms pasverti.
Svarstyklės buvo išbandytos dukart. Pirmąkart jomis svertos gintarinės stintos. Mat prieš du metus į Palangą atplaukusi didžiulė gintarinė stintų motina šiemet pasikvietė ir mažų stintukių būrelį – ordino nariai septynias tokias gintarines žuvytes sako pagavę ant jūros tilto. Tiesa, vėliau paaiškėjo, jog mažosios gintarinės žuvytės, kaip ir didžioji stinta, sumanytos ir padarytos A. Bukausko.
„Ui, kur dedi tokią mažą žuvytę, čia juk turtingiems skirtos svarstyklės, kuriomis didelę žuvį sverti reikia. Dėk ant biedniems vilniečiams, kurie visus pinigus kelionei išleido, skirtų mažųjų svarstyklėlių“, – reguliavo gintarinių stintų svėrimo procesą žydas prekybininkas.
Antrąkart svertos jau tikros stintos, kurias prie Stintų ordino riterių pilies kepė pats ordino magistras.

Bus ir atrakcijų, ir varžytuvių
Ką tik iš keptuvės stintų paskanavusiems ir kartu su praeiviais pasidžiaugusiems teatralizuotu „Palangos stintos 2015“ pristatymu žurnalistams vienas iš Stintų šventės organizatorių Nerijus Stasiulis jau visiškai rimtai akcentavo, jog dvyliktoji Stintų šventė ne be reikalo pradėta vadinti legendine, nes kurorto svečiai, vykstantys į šventę, žino, ką įdomaus ir skanaus čia ras.
„Dauguma į šią šventę važiuoja todėl, kad nori paragauti šviežios, ką tik iškeptos ar kitaip pagamintos stintos. Šventės metu pristatoma ir žvejų bei viso mūsų krašto kultūra, pateikiamas kulinarinis paveldas, o unikalu yra tai, kad čia viskas būna šviežia, ruošiama vietoje. Be to, šventė praturtinama įvairiomis atrakcijomis, tradicinėmis varžytuvėmis“, – sakė N. Stasiulis.
Beje, ne tik gintarines stintas žvejojantys žvejai sako, jog pagaliau ir prie mūsų krantų pasirodė ilgai lauktoji žuvelė. Ir juokauja, jog ji, matyt, pajuto, kad netrukus – šventė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Įsibėgėjant ligoninių pertvarkai pajūryje, net stabiliai veikiančios regiono ligoninės, pavyzdžiui, Kretingos ligoninė, negali jaustis tikros, kad nebus ir jos ateity reorganizuotos ar bent neteks dalies savo skyrių. 


Po Palangos mero Šarūno Vaitkaus komentaro „Šarūnas Vaitkus: „Bandymas pelnyti politinių dividendų iš Ukrainos karo tragedijos – neskanus“, kurį šeštadienį, gegužės 7 d., paskelbė ir www.palangostiltas.lt , palangiškis Seimo narys Mindaugas Skritulskas pateikė savo atsakomąją nuomonę, kurią „Palangos tiltas“ skelbia žemiau.


Nusipelnusiems palangiškiams – „Gintarinės snaigės“

"Palangos tilto" informacija, 2019 12 01 | Rubrika: Miestas

Gintarinė snaigė“ – gruodžio 7 d. Palangoje vyksiantis renginys, kurio metu bus pagerbiami labiausiai to nusipelnę palangiškiai, jau įgauna savo būsimą formą. Koncertų salėje vyksiančio šventinio renginio metu šiais metais gintarinės snaigės tarsi tvyros ore.


Visą vasario 8-10 d savaitgalį Palangoje pramogauti kvietė tradicinė, jau šešioliktąjį kartą surengta šventė „Palangos stinta 2019“, šiemet ypatingą dėmesį skyrusi žemaičių tarmei, tad ir šventės vedėjai į visus kreipėsi ne kaip kitaip, o žemaitiškai. Pramogų pakako kiekvieno amžiaus šventės dalyviui, o kur dar galimybė paskanauti...


Iki šventės „Palangos stinta“ likus kiek daugiau nei dviem savaitėms, Palangos miesto vadovai, kultūros darbuotojai, verslininkai bei atsakingų tarnybų atstovai Savivaldybėje aptarė, kaip vyksta pasirengimas renginiui, į kurortą vasario 18 d. neabejotinai sutrauksiančiam minias pramogautojų. Savivaldybėje vykusiame pasitarime konstatuota – artėjančiai šventei...


Trečiadienį J. Basanavičiaus gatve vaikštinėję žmonės bene pirmąkart šįmet užuodė apetitą keliantį kepamos stintos aromatą: čia, prie Stintų ordino pilies – kavinės „Molinis ąsotis“ šventiškai pasipuošę ordino riteriai pradėjo rengtis po mėnesio prasidėsiančiai ir net keturias dienas truksiančiai šventei „Palangos stinta...


Šeštadienį J. Basanavičiaus gatvėje vienuoliktą kartą rengiamos „Palangos stintos“ šurmulys prasidėjo dar gerokai prieš vidurdienį, o baigėsi daug vėliau nei skelbtoji šventės programos pabaiga. Bene daugiausiai žmonių į Jūratės ir Kastyčio skverą suplūdo lygiai dvyliktą valandą: palangiškiai ir miesto svečiai norėjo išgirsti...


Startuoja nauja palangos miesto laikraščio "Palangos tiltas" rubrika: Skundų dėžutė.


Startuoja nauja palangos miesto laikraščio "Palangos tiltas" rubrika: Politikų, bendruomenės lyderių žodis.


Baigėsi užsitęsusios gintarinės Kalėdos

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 01 12 | Rubrika: Kultūra

Praėjusių metų pabaigoje Vaikų bibliotekoje visus lankytojus džiugino stilizuotos eglutės, padabintos kalėdiniais žaisliukais ir atvirukais, atkeliavusiais iš mokyklos-darželio „Pasaka“, Šventosios bei „Baltijos“ pagrindinių mokyklų ir Palangos pradinės mokyklos. Juos kruopščiai kūrė ir pagrindiniu privalomu akcentu – gintaru – puošė mokinukai, padedami ne tik mokytojų, bet ir tėvelių. Iš...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius