Jubiliejiniais metais bus minimos ir jubiliejinės „Palangos dienos“

Rasa GEDVILAITĖ, 2018-01-18
Peržiūrėta
1835
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pernai „Palangos dienų“ pabaigtuvės įvyko Seime, kur palangiškius, atskleidusius savo talentus, sveikino ir valdžios atstovai.
Pernai „Palangos dienų“ pabaigtuvės įvyko Seime, kur palangiškius, atskleidusius savo talentus, sveikino ir valdžios atstovai.

Šventes organizuojantys entuziastai nesnaudžia: pasibaigia vienas renginys, tuoj pat imama galvoti apie kitus metus. Nenumaldomai artėjant kovo mėnesiui, vis dažnesni tampa ir palangiškių šventės „Palangos dienos“ iniciatorių susitikimai. Šiemet „Palangos dienos“ bus jau penktosios, jubiliejinės. O paminėjus pirmąją šventę, kaip pripažino šventės iniciatorius Vitalius Bernardas Litvaitis, galvota, kad tuo šventė ir baigsis.

Pirmą kartą idėja nuskambėjo diskusijos metu
Šventės „Palangos dienos“ programa jau sudaryta, tačiau dar teksią kažkiek ją patikslinti. Pamėgti ir dėmesio kasmet sulaukiantys renginiai bus organizuojami ir šiemet – sportiniai renginiai, parodos ir kiti renginiai. Visais metais, išskyrus pirmuosius metus, kurorto bažnyčiose būna aukojamos šv. Mišios, skirtos visiems palangiškiams.
Darbo grupė ketina dar ne vieną kartą susitikti, aptariant būsimus renginius, bet kol kas, kol dėliojami šventės programoje taškai, prisiminėme šventės pradžią ir kaip ji rutuliojosi.
Šventės pradžia numatyta, kaip įprastai, Palangos autobusų stotyje, kur šventę savo programa pradės mažieji palangiškiai. „Praėjusiais metais vaikai pasirodė labai nuotaikingai“, – prisiminė V. Litvaitis.
Pašnekovas pasidžiaugė, jog šventė taip išsirutuliojo, jog jau šiemet bus suskaičiuoti ir penkti metai. O kažkuomet gimusi idėja turėjo atrasti kelią.
„Pirma idėja buvo iškelta 2012 metų balandžio 25 dieną, minint Pasaulinę kultūros dieną. Pamenu, buvo iškelta vėliava su orkestru, o bibliotekoje vyko diskusija, siekiant išklausyti visų pastebėjimus, siūlymus. Tada aš asmeniškai pasiūliau, kad visgi yra tos gretimos datos – kovo 30-oji, Palangos nepriklausomybės diena, kaip Vasario 16-oji ir balandžio 5-oji, vadinamo Palangos vardo gimtadienio diena ir tą savaitę padaryti Palangos švente. Tuomet visi paklausė, pasiūlymų buvo daug ir įvairių, taip ir liko“, – pasakojo V. Litvaitis.

Tikėjo, kad bus vienkartinė
Praėjus kuriam laikui, visuomenininkai Adas Sendrauskas, Nerijus Stasiulis ir V. Litvaitis susitikę gėrė kavą ir aptarė, kad reiktų padaryti šventę 2014 metais.
O prieš tai šiuos du aktyvius vyrus ponas Vitalius savotiškai išbandė. Kartą, vaikščiodamas su šuniuku, jis sutiko Adą, taip pat vedžiojantį šunį, jo ir paklausė, ar jis žinąs šias dvi datas. Šis palingavo galva, kad nežinąs. Tą patį V. Litvaitis padarė ir su Nerijumi, jis taip pat nežinojo. „Tuomet jiems ir sakau: jeigu net jūs nežinote, būdami palangiškiais, tai iš kur turi žinoti kiti. Vadinasi, daug yra tokių palangiškių, kurie nežino tokių svarbių savo miestui datų“, – prisiminimais pasidalijo V. Litvaitis.
„Laiko buvo nedaug, tačiau mes ryžomės. Galvojome, padarysime, turės progą šventę įvertinti palangiškiai ir valdžia. Tuomet viską darėme be jokio finansavimo, iš idėjos. Sugalvojome daryti palangiškių sueigą, kai kuriems žmonėms, įstaigoms įteikti Palangos vėliavas, bet paskui pagalvojome, kad reiktų ir kažkokių muzikinių intarpų, jog nebūtų nuobodu. Pasiryžome nueiti pas maestro Eduardą Kaniavą, pasibeldėme į jo namų duris, paprašėme, gal sutiktų padainuoti, prisipažinome, kad už tai sumokėti mes negalėsime. Jis tuomet tik nusijuokė ir numojo ranka, kad nereikia“, – šypsojosi prisiminęs V. Litvaitis, pripažinęs, kad tuomet tikėjo, jog ši šventė bus vienkartinė.
Kitais metais jau buvo skirtas finansavimas, laikui bėgant šventei organizuoti buvo sudaryta ir darbo grupė. Savivaldybė jau pati reguliuoja šventės eigą, nebereikia entuziastams patiems nieko prašyti.
Šiemet Lietuva mini valstybės atkūrimo šimtmetį. Palanga išskirtinė tuo, kad nepriklausomybę mini trejais mėtais vėliau nei likusi dalis. „Šiemetinėje programoje bus akcentuojama trispalvė juosta, paminint išskirtinius metus ir ženkliukas, žymintis šimtmetį“, – paminėjo V. Litvaitis.
Kaip pabrėžė palangiškis, „Palangos dienos“ yra šventė, skirta būtent palangiškiams. „Pavyzdžiui, jeigu Stintų šventė yra skirta visiems atvykstantiems, „Palangos dienos“ – išskirtinai vietiniams gyventojams. Dabar jau tikiu, kad ši šventė gyvuos dar ilgai. Pirmus dvejus metus dar buvo visokių neaiškumų, o dabar ji jau teka sava vaga“, – kalbėjo aktyvus visuomenininkas V. Litvaitis.

Paminėti svarbią datą
Renginių ciklas „Palangos dienos“ skirtas paminėti ne tik kurortui, bet ir visai šaliai svarbią datą – Palangos krašto prijungimą prie Lietuvos 1921 m. kovo 30 d., taip pat – miesto vardo gimtadieniu vadinamą balandžio 5-ąją – dieną, kai 1253 m. Palanga paminėta Kuršo dalybų tarp Livonijos ordino ir Rygos vyskupo akte. Ta proga kurorte visą savaitę vyks kultūriniai renginiai, skirti vietos gyventojams ir svečiams, o laikotarpis nuo kovo 30 d. iki balandžio 5 d. skelbiamas Palangos vėliavos savaite, kurios metu vietos gyventojai, įstaigos, įmonės ir organizacijos savo pastatų fasadus kviečiamos papuošti Palangos miesto vėliavomis.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šiais metais rugsėjo 8–17 d. vyko Europos paveldo dienos, kurios organizuojamos jau tris dešimtmečius. 


Per 100 metų Palangos senajai gimnazijai vadovavo 18 direktorių, iš kurių vienas, pats pirmasis, šias pareigas ėjo laikinai. 


Skirtingai nei daug kitų savivaldybių, Palanga lieka ištikima sau – mokinių skaičius didžiausiame šalies kurorte naujais mokslo metais vėl padidės. Kaip sakė Savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistė Vilma Varpiotienė, planuojama, kad Palangos bendrojo ugdymo mokyklose 2022-2023 metais mokysis 2186 mokiniai, iš jų 146 ukrainiečiai. Anot jos, Palangos bendrojo ugdymo mokyklose...


Šį savaitgalį šimtai rotariečių su šeimomis susirinks į Palangoje vyksiančias tradicines sporto žaidynes – „Rotariadą“. Jau dvidešimtą kartą rengiamoje rotariečių sporto šventėje tikimasi sulaukti arti tūkstančio dalyvių iš Lietuvos Rotary, Rotaract, Interact klubų bei svečių iš užsienio šalių kurių tikslas ne tik pasportuoti, bet ir paremti Lietuvos paralimpiečius.


,,Sveikata visuomet saistosi su šviesa, kvapu, tyru oru, švarumu, niekuomet – su tamsa, dvokimu, purvu“. Dabar net Pasaulio sveikatos organizacija pritaria Vydūno požiūriui, jog daug svarbiau rūpintis savo sveikata nei ligas gydyti. Jeigu žmogus išauga tiek, kad teikia pirmenybę dvasiai, o ne kūnui, toks žmogus suras tvirtą pagrindą savo gyvenimui. Nuo žalingų...


Kovo 5 d. nuotoliniu būdu pristatyti 2020 m. Palangos m. PK veiklos rezultatai. Kriminogeninę padėtį Palangoje, apžvelgė policijos komisariato viršininkas Algirdas Budginas.


Klaipėdos apskrities VPK Kriminalinės policijos informacijos analizės skyrius informavo „Palangos tiltą“, kad Palangos mieste dėl smurto artimoje aplinkoje 2020 metais buvo pradėti 32, 2019 metais – 42 ikiteisminiai tyrimai; dėl vagysčių 2020 metais kurorte buvo pradėta 111, 2019 metais 100 ikiteisminių tyrimų. Dėl sukčiavimo 2020 metais buvo pradėti 3, 2019 metais – 10...


Šventes organizuojantys entuziastai nesnaudžia: pasibaigia vienas renginys, tuoj pat imama galvoti apie kitus metus. Nenumaldomai artėjant kovo mėnesiui, vis dažnesni tampa ir palangiškių šventės „Palangos dienos“ iniciatorių susitikimai. Šiemet „Palangos dienos“ bus jau penktosios, jubiliejinės. O paminėjus pirmąją šventę, kaip...


Prieš keletą dienų visi išlydėjo dar vienerius metus. Kiek gi šiemet palangiškių pasitiko naujuosius metus, galbūt miestelėnų sumažėjo? Palangos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Vida Buivydienė pradžiugino, nes praėjusiais metais gimė daugiau kūdikių nei 2009 metais, deja, ir mirė daugiau. „Palangoje gyventojų skaičius išlieka daugmaž panašus – jis nesikeičia metai iš metų“, -...


Iš jubiliejinės parodos sugrįžus

Reinoldas LIAUDANSKAS Klaipėdos aukštaskraidžių balandžių klubo pirmininkas, 2009 12 29 | Rubrika: Kultūra

Šiaulių dekoratyvinių paukščių augintojų klubo pirmininkas Rimantas Beneta gruodžio 19-20 dienomis sukvietė visus, auginančius dekoratyvinius balandžius į 10-tąją jubiliejinę parodą. Balandininkai iš Šiaulių, Anykščių, Utenos, Alytaus, Marijampolės, Pakruojo, Rokiškio, Klaipėdos, Palangos, Kretingos rajonų ir Liepojos miesto pristatė parodai per 500 balandžių, tarp jų puikavosi ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius