32-ąjį kartą iš įvairių Lietuvos vietų susirinkę folkloro ansambliai balandžio 22-24 dienomis kvies palangiškius ir miesto svečius į Jurginių festivalio veiklas Palangos gamtoje

Palangos tiltas, 2022-04-14
Peržiūrėta
1922
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

32-ąjį kartą iš įvairių Lietuvos vietų susirinkę folkloro ansambliai balandžio 22-24 dienomis kvies palangiškius ir miesto svečius į Jurginių festivalio veiklas Palangos gamtoje

„Tol, kol plazdės vėjuje mūsų troškimai būti kartu. 
Tol, kol girdėsime – mus šaukia jūra ir Jurgis.“ G. Kadžytė

32-ąjį kartą iš įvairių Lietuvos vietų susirinkę folkloro ansambliai balandžio 22-24 dienomis kvies palangiškius ir miesto svečius į Jurginių festivalio veiklas gamtoje – nuo skambančių eitynių iki slibino ugnies misterijos pajūryje. Šiemet Palangos Jurginės įtrauktos ir į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. 1990 m. metais šią pavasario, žalumos, žemdirbių ir arkliaganių šventę atkūrė ir iki šiol puoselėja Palangos kultūros ir jaunimo centro folkloro ansamblis „Mėguva“. 

Dabartinių Jurginių pagrindas – iš seniausių laikų likę ir šiandien vietos išskirtinumą parodantys papročiai: iškilmingos eitynės iki Birutės kalno, pamaldos prie Šv. Jurgio koplyčios, žirgų pasirodymai, tikėjimas, kad smagiai pagarbinus Šv. Jurgį kovotoją, ne tik žemdirbių globėją, nugalimas ligų, bado ir kitų negerovių drakonas, o Jurginių giesmės, dainos, rateliai turi magiškos galios. „Kuriant šį festivalį siekiama atskleisti bendražmogiškas vertybes ir ieškoma tokių ritualo formų, kurios šiuolaikiniams žmonėms suteiktų galimybę pajusti ryšį su protėvių pasaulėjauta, kultūra, pagarba gamtai. Programa praturtinama vizualaus meno, sportiniais ir pramoginiais renginiais.“, - mintimis dalinasi „Mėguvos“ vadovė-etnografė Zita Baniulaitytė. Šiemet į Jurginių festivalį įsilieja klaipėdietis fotografas Karolis Tiknius ir paplūdimyje šalia Birutės kalno pristatys savo nepakartojamą žemės meną. Jurginių metu didelis dėmesys skiriamas žirgams, tad juos bus galima išvysti ne tik parke ar pajūryje, bet ir patiems aplankyti du šalia Palangos esančius žirgynus „JSK Happy Horse“ ir „Zigmo žirgyną“ – Jurginių proga balandžio 22 d. vyks atvirų vartų diena. 

Bene svarbiausia Jurginių festivalio dalis – folkloro ansamblių pasirodymai. Pastovūs dalyviai yra gerai susipažinę su Jurginių tradicijomis ir ši šventė jau yra tapusi jų kolektyvo gyvenimo dalimi. Tai Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto folkloro ansamblis „Linago“, kolektyvai „Nalšia“, „Poringės“ iš Vilniaus, Kaišiadorių kultūros centro folkloro ansamblis „Verpeta“, Šiaulių „Laiptų“ galerijos folkloro ansamblis „Salduvė“, Mažeikių rajono kultūros centro folkloro ansamblis „Alksna“, Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro folkloro ansamblis „Kuršių ainiai“ ir kiti. Balandžio 23 d. drauge su kolektyvais vieningoje eisenoje žygiuosime nuo Palangos bažnyčios iki Birutės parko, o ten galėsime pasiklausyti autentiškų ragų, skudučių, lumzdelių, piemenų instrumentinio ir dainuojamojo folkloro kūrinių, improvizacijų dūdmaišiais ir kitais pučiamaisiais liaudies instrumentais, kanklėmis, skambių sutartinių. 

Kaip ir kasmet, vienas ryškiausių Jurginių akcentų – slibino ugnies misterija paplūdimyje „Jurgi, atrakink žemę“. Šis ugnies reginys bus praturtintas pirotechnikos efektais, specialiai sukurtu garso takeliu. Slibino skulptūrą kuria palangiškis tautodailininkas Linas Žulkus iš ekologiškų medžiagų – medienos, šiaudų, lininio audeklo. Tą patį vakarą visi laukiami naktišokių vakaronėje „Palangos Žuvėdroje“, kur skambant tradicinei šokių muzikai bus galima pabendrauti su šventės dalyviais ir smagiai praleisti laiką. „Tradicinių šokių vakaronės jau yra labai išpopuliarėjusios tarp Vilniaus ir Kauno jaunimo, yra susikūrę nemaži  klubai, kurie kiekvieną savaitę organizuoja šokių vakarus ir ten išties būna nepaprastai smagu, bendruomeniška, pozityvi atmosfera. Net neabejoju, kad ir į Jurginių šventę jaunimo folkloro kolektyvai atveš tą pačią nuotaiką“, - teigia Palangos kultūros ir jaunimo centro vadybininkė Indrė Žvikaitė. 

Jurginių festivalio veiklose, besidžiaugiant atbundančia gamta, kiekvienas galės sau atrasti kažką įdomaus. Viso festivalio metu bus galima dalyvauti orientaciniame - gamtosauginiame žaidime „Rask Jurgio raktus“ su programėle #walk15, prie kurhauzo vyks Žaliasis Jurginių turgelis. Trečioji ir paskutinė festivalio diena  - Atvelykis, prie kurhauzo vyks popietė šeimoms „Žemė kėlė žolę“. Laukia daugybė įdomių edukacijų su Palangos etnoklubu „Mėguva", kiaušinienės kepimas, žaidimai – veiklos netrūks ir mažiems, ir dideliems. 

Daugiau informacijos www.pkjc.lt 

Palangos kultūros ir jaunimo centro informacija

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Šių metų rugpjūčio 23–25 dienomis įvyks pirmasis kino festivalis „Tik be dramų“. Šis festivalis – tai kelių dienų renginys kultūriškiausiame Lietuvos kurorte – Palangoje – skirtas išimtinai komedijos žanrui ir jo įvairovei. 


Palangai švenčiant 770 metų jubiliejų, čia rugsėjo 15–17 d. sugrįžta 7-ąjį kartą organizuojamas tarptautinis liaudiškų šokių festivalis „Palangos miestely”. Net 17 kolektyvų iš Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos su gražiausiais tautiniais kostiumais, šokiais ir dainomis kvies į bendruomenišką šventę.


Jau kitą savaitgalį, birželio 2–4 d., Palangoje šurmuliuos kurorto festivalis „Myliu Palangą“. Šiemet šis tradicinis festivalis bus kaip niekada gausus renginių, tinkančių bet kurio amžiaus ir pomėgių pramogautojui. 


32-ąjį kartą iš įvairių Lietuvos vietų susirinkę folkloro ansambliai balandžio 22-24 dienomis kvies palangiškius ir miesto svečius į Jurginių festivalio veiklas gamtoje – nuo skambančių eitynių iki slibino ugnies misterijos pajūryje. 


Tryliktą vasarą Palangoje - jau tradiciniu tapęs muzikos festivalis „Pasaulio balsai“. Liepos 31 – rugpjūčio 17 d. organizatoriai kvies į devynis muzikos vakarus Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčioje ir Palangos gintaro muziejuje. 


Lietuvos nacionalinis muziejus keliasi į vasaros sostinę: Palangos paplūdimyje kvies išbandyti archeologo darbą. Kilnojamoji Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Pajūrio akmens amžius“ iš Nidos keliasi į Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejų. Kartu su paroda į vasaros sostinę atvyksta muziejaus archeologai ir restauratoriai. Nuo liepos 30 d. iki rugpjūčio 1...


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Lietuvos kultūros sostinė Palanga kviečia į sakralinės muzikos festivalį „Ave Maria“, vyksiantį liepos 28 – rugpjūčio 18 dienomis.


Į sakralinės muzikos vakarus kviečia festivalis „Ave Maria“

Festivalio organizatorių inf., 2012 08 02 | Rubrika: Kultūra

Jau ketvirtą rugpjūtį pajūrio kurortų gyventojus ir svečius iš kasdienio šurmulio ištrūkti kvies vienintelis Palangoje sakralinės muzikos festivalis „Ave Maria“. Jis unikalus tuo, kad yra skirtas Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje esančiam paveikslui „Švč. Mergelė Marija su vaikeliu“. Jau keletą metų festivalis...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius