Komunalininkai tapo sniego ir miesto valdžios įkaitais

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010-12-19
Peržiūrėta
2102
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palanga paskendo sniege.

Trečdaliu susiaurėjusios ir sniego apkasais įrėmintos kurorto gatvės tapo panašios į aukštais borteliais apjuostas bobslėjaus trasas.  Prie šaligatvių negalinčios privažiuoti mašinos šalikelėse stovi užėmusios beveik visą eismo juostą, o šalia jų prasilenkiantys du automobiliai gatvėje jau sunkiai beišsitenka.

 

Iš daugiabučių namų kiemų neišvažiuoja mašinos, gatvėje prie aukštų sniego sankasų sustoję vairuotojai negali pradaryti mašinos durelių.  Ir visi keiksnoja miesto komunalininkus.  Tačiau ar būtent jie kalti, kad, prasidėjus žiemai, po netikėtai ankstaus ir gausaus snygio miestas paskendo pusnyse?

Neišmanydami kaip išsivaduoti iš sniego, savivaldybės vadovai Palangoje užsimojo keisti transporto mieste schemą ir pirmą kartą miesto gatvėse ketina įvesti vienpusį eismą.

O išeitis, regis, yra paprasta - į gatvių šalikeles suverstą sniegą užtenka išvežti už miesto.  Tai padaryti galinčiai bendrovei “Palangos komunalinis ūkis” šiai užduočiai tereikia pinigų, o jų nėra.

Beveik milijono litų už šiemet į sąvartyną išvežtas šiukšles iš savivaldybės biudžeto neatgaunantys ir atliekų vežimui savo visas apyvartines lėšas išgramdę kurorto komunalininkai dar šią savaitę į skolas buvo įsmukę iki ausų.  Valstybinei mokesčių inspekcijai įmonė buvo skolinga 87 tūkstančius litų, “Lukoil” degalinei už kurą - 60 tūkstančių litų, už gatvėse barstomą druską - 36 tūkstančius litų, už mašinų atsargines dalis - 50 tūkstančių litų, už sugedusios šiukšliavežės remontą - 24 tūkstančius litų.  Mažai betrūko, kad dėl miesto valdžios kaltės didžiausią šalies kurortą prižiūrinti savivaldybei priklausanti bendrovė būtų buvusi paskelbta nemokia įmone. Laimei, bent trumpam kiek atsikvėpti kurorto komunalininkams leido trečiadienį iš savivaldybės pervesti 470 tūkstančiai litų.  Susimokėjus visas skolas įmonei liko apie 105 tūkstančiai litų, iš kurių 70 tūkstančių teks sumokėti už miesto apšvietimą gruodžio mėnesį, o už likusius prieš šventes darbuotojams galės išmokėti bent dalį gruodžio mėnesio atlyginimo.

Ir komunalininkų kasa vėl tuščia.  O norint išvežti sniegą bent iš miesto centre esančių sunkiausiai pravažiuojamų gatvių kainuotų apie 80 tūkstančių litų.  O iš kur juos paimti, kai paskirsčius miesto tvarkymui skirtas lėšas, gatvių valymui vienam žiemos mėnesiui tenka vos 70 tūkstančių litų.

Nuo lapkričio 26 dienos, kai pajūryje ėmė snigti, iki šios dienos miesto gatvės buvo valomos 18 dienų.  Tuo tarpu pernai pirmą kartą miesto gatvės nuo sniego buvo valomos tik gruodžio 15 dieną.  Vieną dieną valyti komunalininkams priklausančius 87 kilometrus miesto gatvių kainuoja apie 10 tūkstančių litų.  Gruodžio mėnuo dar tik persirito į antrą pusę, o gatvių valymui nuo sniego jau yra išleista antra tiek, kiek skiriama visam mėnesiui.

Palikti ant finansinio bado dietos komunalininkai sukasi kaip išmano. Visas “Palangos komunalinio ūkio” 103 darbuotojų kolektyvas nuo gruodžio mėnesio iki kovo vidurio penktadaliu susimažino savo atlyginimus. Gėda pasakyti, kad geranoriškai atsisakydami nemažos dalies savo varganų atlyginimų, Palangos miesto valymą dotuoja net Kretingoje gyvenantys įmonės darbuotojai.

Šį mėnesį komunalininkai jau keturis kartus valė pagal sutartį su savivaldybe jiems nepriklausančius prižiūrėti įvažiavimus į daugiabučių namų kiemus.  Viską mesdama gelbėjimuisi nuo sniego, “Palangos komunalinio ūkio” įmonė žiemą atsisakė medžių genėjimo, pliažo medinių takų, persirengimo kabinų, suolų gamybos ir remonto darbų, o 21 darbininkas yra išleistas nemokamų atostogų.

Ar miesto gatvėse susikaupusiam sniegui išvežti šiandien lėšų neskirianti savivaldybė visus šiuos metus buvo taupi?

Deja, miesto valdžios poreikiams savivaldybės biudžeto pinigai buvo lengvai leidžiami nepaisant artėjančios žiemos ir jos galimų staigmenų. Vien ko verti sunkmečio metu Palangos savivaldybės administracijos direktoriui ir jo pavaduotojui išmokami 50 procentų atlyginimo priedai, kurie kasmet sudaro apie 60 tūkstančių litų.  Aplaidžiai besitvarkanti miesto valdžia už viešąją reklamą šiemet tesurinko 36 tūkstančius litų, nors buvo planuota gauti pusantro šimto tūkstančių.

Ar miesto valdžiai šiandien būtina statyti nepigiai kainuojantį automatinį užtvarą prie įvažiavimo į savivaldybės administracijos pastato kiemą?  Kartą Vyriausybės perduotų gydyklų pastato apsaugai 10 tūkstančių litų jau išleidusi, dabar Palangos valdžia už 9 tūkstančius vėl apkala šio objekto langus.  Nors Jūrininkų ligoninei perdavus tvarkingus ir išsaugotus buvusio reabilitacijos centro statinius, savivaldybei pakako tik pratęsti medikų sudarytą apsaugos sutartį ir pastatas iki šios dienos būtų stovėjęs su visais langais, durimis ir radiatoriais viduje.

Užtat dabar visi priversti murdytis sniege, o neapsikentę verslininkai nuo savo kavinių sniegą iš gatvių veža už savo lėšas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klaipėda tapo penktuoju šalies miestu, kur yra bent viena budinti vaistinė – čia nuo spalio 3 d. duris atvėrė visą parą veiksianti „Gintarinė vaistinė“, rašoma pranešime žiniasklaidai.


Neįgaliesiems privažiuoti prie jūros Palangoje tapo patogiau – paplūdimyje ties neįgaliesiems draugišku Lino taku įrengtas iki pat vandens vedantis plastiko takas su nuolydžiu į jūrą.


Kastyčio gatvėje jau nustojo burgzti sunkioji technika ir zuiti darbininkai – gatvės rekonstrukcija jau baigta. 970 metrų gatvė tapo gerokai gražesnė bei patogesnė visiems eismo dalyviams.


Vytauto gatvėje jau metus visi važinėja viena eismo kryptimi. Ir, atrodo, visi jau įprato, netgi ir miesto svečiai, kad taip ir reikia važiuoti. Kai kurie skeptikai prognozavo, jog toks eismas nesibaigs geruoju. Pirmus metus didelių nelaimių buvo išvengta ir prognozės nepasitvirtino. Keletas nelaimių įvyko šios vasaros pradžioje ir tai, galima sakyti, ne dėl eismo, o dėl to, kad...


Ganyklų gatvėje, palei gražių „Malūnų vilų“ kotedžų langus, esanti autobusų sustojimo stotelė tapo automobilių parkavimo aikštele. Statytojas – „Kauno būstai“ – turėjo numatyti vietą ir automobilių statymo aikštelei. Kai jiems striuka su jomis, automobiliai statomi autobusų sustojimo stotelėje. Tai – negerai“, – sakė UAB...


„Palangos tiltas“, kitam miesto laikraščiui nusprendus sumažinti periodiškumą, ne be konkurento pagalbos tapo pagrindiniu miesto laikraščiu – leidome, leidžiame ir leisime laikraštį kaip iki šiol – antradieniais ir penktadieniais.


Minėdami sausio 13-ąją, mokinukai virto sniego angelais

Pradinių klasių mokytoja metodininkė Dalia ŠIUPINIENĖ, 2013 01 14 | Rubrika: Miestas

Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos pradinukai sausio 11 d. ne tik dalyvavo akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“ 1991 m. sausio 13 d. įvykiams paminėti, bet ir kartu su savo mokytojomis kūrė sniego angelus.


Palangoje sniego kasėjai nereikalingi

Ugnė RAUDYTĖ, 2011 01 09 | Rubrika: Miestas

Tokios sniegingos žiemos kai kurie žmonės net nėra matę per visą savo gyvenimą. Sniegas vairuotojus priverčia keiksnoti kelius, įmonių darbuotojus - samdyti sniego kasėjus. Rankomis trina tik tie, kurie duonai užsidirba būtent iš sniego valymo darbų. Pasidomėjau, ar Palangos įmonės yra apsirūpinusios specialiais darbuotojais, kurie valo sniegą aplink pastatą ar nuo stogų daužo varveklius....


Komunalininkai tapo sniego ir miesto valdžios įkaitais

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010 12 19 | Rubrika: Miestas

Palanga paskendo sniege. Trečdaliu susiaurėjusios ir sniego apkasais įrėmintos kurorto gatvės tapo panašios į aukštais borteliais apjuostas bobslėjaus trasas.  Prie šaligatvių negalinčios privažiuoti mašinos šalikelėse stovi užėmusios beveik visą eismo juostą, o šalia jų prasilenkiantys du automobiliai gatvėje jau sunkiai beišsitenka.


Viešoji nuomonė – iš sniego

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 01 23 | Rubrika: Miestas

Naktį iš antradienio į trečiadienį gausiai pasnigo visame pajūryje. Sniego buvo priversta ir Palangoje. Kai kam sniegas tapo viešosios nuomonės reiškimo įrankiu. Šalia vieno Vytauto gatvės namo atsirado... Andrius Kubilius.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius