Pokštininkas B. Dvarionas: „Einam pas mergų, kaimyne”

Baigiantis metams buvo prisiminti du iškilūs muzikos korifėjai: kompozitoriai, vasaromis gyvenę Palangoje, kūrę, bendravę ir palikę ženklų pėdsaką muzikos istorijoje. Kalbu apie J. Bendorių ir B. Dvarioną.
Atmintis
Apie savo kaimyną B. Dvarioną ir jo šeimą esu rašiusi tada, kada Dvarionų šeimos panteonas priglaudė Aldonos ir Balio dukterį Aldoną Dvarionaitę. Skulptoriaus R. Midvikio suprojektuotame paminkliniame akmenyje – šių iškilių žmonių gyvenimo kūrybinį palikimą ženklinanti atmintis. Kuo bus įprasmintas žymios pianistės, pedagogės, profesorės Aldonos Dvarionaitės amžino poilsio vieta – tada dar nežinojau. Šiandieną man į pagalbą atskubėjo, kaip ir prieš 13 metų, ilgametė Dvarionų šeimos draugė Kostancija Strikienė: „Iš to paties paminklo, su penkline žyminčioj plokštėj, tarp tėvų, pačiam vidury“, – vardijo ponia Kostancija.
Ant B. Dvariono namo sienos, (Birutės al. 6) to paties skulptoriaus R. Midvikio granitinėje steloje su iškaltu B. Dvariono bareljefu užrašyta, jog 1958-1972 m. čia gyveno ir kūrė TSRS liaudies artistas kompozitorius B. Dvarionas. Lietuvos kultūros ir vertybių registre namui suteiktas valstybės saugomo objekto statusas. Sodyba priklauso dirigentui, pianistui, pedagogui B. Dvarionui (1904-06-19 – 1972-08-23). Po B. Dvariono mirties namas priklauso jo šeimai. Šią informaciją gali sužinoti kiekvienas, sustojęs namo fasadinėje pusėje.
Kaukės
Kai Dvarionų kieme klestėjo „renesansas“, buvau dar vaikas. Šiandieną mano atmintyje pasiliko tik patys gražiausi ir tauriausi prisiminimai, kurie užsifiksavo mano atmintyje ir aš juos saugau kaip brangiausią savo vaikystės bei jaunystės prisiminimą (gyvenimas už tvoros buvo gerokai įdomesnis nei šiapus). Prabėgus virtinei metų galvoju, jog mano tėvai (tėvas – žvejys, mama – namų šeimininkė) visada tarp šių žymių žmonių gerai jautėsi. Žmonių santykiai turėjo labai gražų statusą: esi kaimynas. Kiekvienas gyvenome savo gyvenimus, netrukdydami vienas kitam, o tarpusavio santykiai buvo paprasti ir nuoširdūs. Šiandieną, žvelgdama į fasadinę Dvarionų namo pusę svarstau, kodėl taip greitai visi užmiršo kitą namo pusę. Kodėl mes bijome parodyti tikrą Balio Dvariono, legendinio Lietuvos muzikos mecenato buveinę, kurioje (lyg peiliu supjaustyta) matosi mūsų gyvenimo realybė. Užsidėjus kaukes patogiau gyventi?
Sodas
Pamenu, vieną rudenį mūsų kiemo bernai įsisuko į Dvarionų obelis (kitame kieme –vaisiai skanesni). Matomai, neblogai obelis pakratė, kad sugebėjo dar ir medžio šaką nulaužti. Labai gerai atsimenu ponios Aldonos skundą (galėję obuoliauti į valias, bet kuo kaltas medis?). Ir kompozitorius mėgo vaikštinėti po sodą, žiūrėti į obelis (retai kokį vaisių nusiskindavo). Vėliau tame sode visiškai nuogi peteliškes vaikydamiesi lakstė Jurgio Dvariono vaikai. Šiandieną išpjautų obelų vietoje stovi „nemenkas“ namelis, aplink jį vaikšto nepažįstami žmonės, o visų kaimynų pastangos (Uogintų, Dvarionų, Gudaičių) neleisti, kad būtų suniokotas tautos paveldas nuėjo šuniui ant uodegos (ministerijose sėdi galingesni dėdės).
Lakinis rankinukas
Mano viešnagės Lietuvoje metu mano vyriausioji sesuo Laima Mikuckienė, prisiminusi Dvarionus sakė, kad šie buvę labai geri mums, vaikams. Iš sesers atsiminimų išplaukė atsitikimas, kada ji su tėvu, genėdama rąstus Uogintų kieme, įsikirto į koją. Mama ją įsisodino į vaikišką vežimėlį ir nuvežė į polikliniką.
„Buvo baisu. Vežimas mažas, kojos velkasi, bet viskas gerai baigėsi. Kirtį kojoj susiuvo. Sužinojusi apie nelaimę, Dvarionienė atnešė man ir padovanojo rudą lakinį rankinuką (su zuikelio sagtim), prikrautą pilną saldainių. Praėjo daugiau nei 50 metų, o, atrodo, kaip šiandien“, – braukdama ašarą kalbėjo sesuo. Pasak L. Mikuckienės, B. Dvarionas buvo didelis pokštininkas. Ji gerai atsimena, kaip pamatęs mano tėvą per tvorą šaukdavęs: „Einam pas mergų, kaimyne“.
Aplankiusi savo tėvų namų kiemą, nusijuokiau (taip juokiasi pajacai). Nei mokykloje, nei studijų metais nesimokiau A. Baranausko poemos „Anykščių šilelis“ (nepatiko, nors ir dvejetus gaudavau). Dabar teks išmokti. Buvusiame menininkų Mekos gyventojų miške dygsta dar vienas „bildingas“, ir tik viena pušelė „nuplikusi likus...” Ji – pagrindinė liudininkė.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Palangos miesto bibliotekos skaityklos salėje praėjusį savaitgalį buvo atidaryta villniečio menininko Juozo Valiušaičio fotoparoda „Nugrimzdęs Vilnius“.
Protmūšių vunderkindė iš Palangos dievina visas jūros gėrybes ir laukinę mėsą – briedieną, elnieną, šernieną, net bebrieną
Linas JEGELEVIČIUS, 2022 02 24 | Rubrika: Jūros vaikai
Sausio 27-29 dienomis Palangos gimnazistė Mūza Svetickaitė dalyvavo „Lietuvos tūkstantmečio vaikų” filmavimuose LRT. Ir, cha – ar jau ką nors nustebinsi? – laimėjusi I vietą vienuoliktokų pusfinalyje ir iškovojusi kelialapį į vienuoliktokų finalą, jame nurungė visus varžovus ir trečiąkart iš eilės tapo „Lietuvos tūkstantmečio vienuoliktoke”. Palangiškė mielai atsakė į „Palangos tilto“...
Nors šalyje paskelbtas karantinas, dalies lietuvių visi keliai veda į Palangą – ar pasivaikščioti čia savaitgalį, ar praleisti karantiną išsinuomotame bute, o gal – jį čia įsigyti. „Palyginus pavasario ir dabartinį karantiną, mes, nekilnojamo turto brokeriai, matome du visiškai skirtingus vaizdus. Pavasarį ilgam nutrūko skambučiai (nekilnojamo...
Šarūnas Vaitkus dirbs Europos Parlamente? Nusiraminkite: tai - Melagių dienos pokštas! 7
"Palangos tilto" informacija, 2019 04 01 | Rubrika: Miestas
Šios dienos "Palangos tilto" informacija, kad trečiajai kadencijai Palangos meru išrinktas Šarūnas Vaitkus atsisako savivaldybės Tarybos mandato ir mero posto bei dalyvaus Europos Parlamento rinkimuose gegužės 26 dieną, apstulbino ne vieną. Tačiau "Palangos tiltas" skuba visus nuraminti: tai buvo Balandžio 1-osios dienos, Melagių dienos pokštas....
Grafų Tiškevičių dvasios pakylėta Palanga įsiveržė tarp šalies lyderių
Rasa GEDVILAITĖ, 2016 11 28 | Rubrika: Miestas
Tiškevičiai paliko gilų pėdsaką Lietuvos istorijoje: jų palikimu džiaugiasi daugelis, kaip ir daugelis bando išsaugoti vertingą Tiškevičių paveldą. Apie tai ir dar daugiau diskutuota Palangos miesto savivaldybės, Kultūros paveldo departamento ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos praėjusį penktadienį Palangos gintaro muziejuje – Tiškevičių...
Mandatų Taryboje siekiančio visuomeninio judėjimo pavadinime bus žodis „nepartinis“ 1
Linas JEGELEVIČIUS, 2014 10 16 | Rubrika: Miestas
Trečiadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) užregistravo Palangoje besiburiančio judėjimo, siekiančio dalyvauti artėjančiuose savivaldos rinkimuose, rinkimų komitetą.
Pokštininkas B. Dvarionas: „Einam pas mergų, kaimyne”
Irena VALUŽĖ, 2014 01 13 | Rubrika: Miestas
Baigiantis metams buvo prisiminti du iškilūs muzikos korifėjai: kompozitoriai, vasaromis gyvenę Palangoje, kūrę, bendravę ir palikę ženklų pėdsaką muzikos istorijoje. Kalbu apie J. Bendorių ir B. Dvarioną.
Pasikeitęs mokestis už darželius tėvelių
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 12 20 | Rubrika: Miestas
Vakar posėdžiavusi Palangos miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą pakeisti užmokestį už vaikų išlaikymą kurorto ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Teigiama, jog nuo ateinančių metų sausio pirmosios įsigaliojus naujai tvarkai, tėvelių piniginėms tai neatsilieps.
„Bibliotekos pažangai“ projektas pasiteisino
Palangos viešosios bibliotekos Informacijos ir bibliografijos skyriaus vedėja Miglė Jonaitienė, 2010 06 16 | Rubrika: Miestas
Birželio 9 d. Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje vykusiame pasitarime-diskusijoje „Naujoviška biblioteka Klaipėdos regione – kurkime ją patys“ buvo apibendrinti „Bibliotekos pažangai“ projekto, vykdomo jau nuo 2008 metų, rezultatai mūsų regione. Renginyje dalyvavo Palangos mero patarėja Nijolė Steponavičiūtė, tarybos narys Arvydas Martinkėnas ir...
Nijolės Mačiulaitienės jubiliejui
Palangos m. savivaldybės informacija, 2009 02 14 | Rubrika: Miestas
Mes atsparios likimui. Ir einam tik širdies teklausydamos balso – Per grumstus ir per gruodą – be skundo, o kartais – ir į ugnį, Užmerkę akis... Ir svarstom, ar laimė neaplenkė mūsų slenksčio, Ar ji nesumaišė daugiaaukščių vienodų namų... Ir gyvenimą priimam visą – nuo saulėto birželio ligi graudžiai Boluojančio gruodžio, su žiedais ir žaizdom, ir viską nuplaunančiu Kovo lietum... Mes...