Modernūs Palangos laidojimo namai traukia ne tik palangiškius

Rasa GEDVILAITĖ, 2016-11-24
Peržiūrėta
2884
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos laidojimo namų vadybininkas Raimundas Litvinas, kaip ir kiti du darbuotojai, aplink ritualinių paslaugų įstaigą sukasi kaip bitelės.
Palangos laidojimo namų vadybininkas Raimundas Litvinas, kaip ir kiti du darbuotojai, aplink ritualinių paslaugų įstaigą sukasi kaip bitelės.

Prieš šiek tiek daugiau nei trejus metus visuomenei pristatyti atnaujinti Palangos laidojimo namai. Jų renovacija, o dabar ir priežiūra rūpinasi savivaldybės įmonė UAB „Palangos komunalinis ūkis.“ Per šį laikotarpį jie sulaukė daug teigiamų atsiliepimų. Palangos laidojimo namų vadybininkas Raimundas Litvinas pripažino, jog blogų atsiliepimų tikrai neteko girdėti, o tai įrodo ir žmonių, gyvenančių kituose miestuose, susidomėjimas.

Laidojimo namai virto itin moderniais
Prieš kurį laiką atnaujintuose Laidojimo namuose įrengtos dvi šarvojimo salės – viena didesnė, kita mažesnė. Žmonės turi galimybę pagal poreikį pasirinkti, kurios norėtų. Prie šarvojimo salių yra atskiros modernios virtuvės, kuriose galima rasti reikalingų indų, mikrobangų krosnelę, šaldytuvą, kavinuką. Lankytojų patogumui įrengti erdvūs tualetai. Atnaujintuose laidojimo namuose taip pat yra mirusiųjų paruošimo patalpa, dviejų vietų šaldytuvas kūnams laikyti.
Atnaujinimo darbai truko pusmetį, po šių darbų ritualinių paslaugų įstaiga pradėta vadinti viena moderniausių Vakarų Lietuvoje.
Beveik 700 kvadratinių metrų Laidojimo namai anksčiau buvo išnuomoti privačiai įmonei, kuri visiškai nesirūpino aptriušusio pastato priežiūra. Menkai šildomos patalpos buvo šaltos, drėgnos, naudota tik trečdalis patalpų. Likusios buvo paverstos visokių rakandų sandėliais. Nutraukusi nuomos sutartį savivaldybė šiuos laidojimo namus perdavė komunalininkams.
Naujai įrangai, baldams, katafalkui buvo paskirta apie 200 tūkst. litų. Iš viso laidojimo namų remontas Palangos komunalininkams kainavo apie 600 tūkst. litų.
Palangos laidojimo namai išties po kapitalinio remonto tapo jaukiu prieglobsčiu žmonėms, atsisveikinantiems su savo artimaisiais.
„Malonu būna išgirsti, kai ne tik palangiškiai, bet ir atvykusieji iš kitų miestų giria mūsų Laidojimo namus. Esame ne kartą girdėję atsiliepimų, jog Palangos laidojimo namuose labai modernu, gražu, svarbiausia, prižiūrėta. Stengiamės tokius ir išlaikyti“, – kalbėjo R. Litvinas.

Stengiasi patarti, ne primygtinai siūlyti
Kaip pripažino Laidojimo namuose besisukantis R. Litvinas, darbas šioje įstaigoje darbuotojams nėra lengvas vien dėl emocinių išgyvenimų, tačiau jiems malonu padėti deramai atsisveikinti su savo artimaisiais. Visus darbus atlieka trise: be vadybininko dar dirba ritualinių paslaugų teikėja ir vairuotojas-sanitaras. R. Litvinas patikino, jog visus darbus spėja aprėpti ir negausus darbuotojų skaičius. Nepabūgsta jie patys kibti ir į teritorijos tvarkymo darbus, pavyzdžiui, sugrėbti rudeninius lapus. Gėlynais rūpinasi komunalininkai, atsakingi už miesto gražinimą.
„Pradėjus dirbti Laidojimo namuose, jaučiasi, jog plūsta daug emocijų, tačiau laikui bėgant stengiesi atsiriboti nuo svetimo skausmo. Tai yra darbas, kurį mums privalu tinkamai atlikti ir padėti atsisveikinti su savo mylimaisiais taip, kaip ir priklauso“, – neslėpė pašnekovas.
Darbuotojams tenka tartis su netekties skausmu kovojančiais žmonėmis, o suprasdami jų būseną, stengiasi padėti rasti tinkamiausius sprendimus. „Kai žmonės ateina tartis dėl velionio pagerbimo, mes puikiai suprantame, kokios būsenos jie tuomet yra. Nesmerkiame, jeigu jie būna pikti ant viso pasaulio, nes juos tokiais atvejais veikia stresas. Tokiems žmonėms stengiamės patarti, o ne primygtinai siūlyti, ir kartu bandome atrasti optimaliausius velionio pagerbimo sprendimo būdus. Jeigu siūlysime ką nors primygtinai, žmogui iškart kyla atstūmimo jausmas, tad to nedarome, siekiame, kad žmogus turėtų galimybę pasirinkti ceremonijos eigą iš geriausių variantų. Bet jeigu žmogus nesileidžia į kompromisus, tuomet nusileidžiame ir padarome viską taip, kaip jis pageidauja“, – kalbėjo R. Litvinas.
Daugiausiai diskusijų, anot pašnekovo, kyla dėl papuošimų, aprangos ar net muzikantų. „Būna taip, jog meno žmonės kiek kitaip vertina salės papuošimus ir siūlo savo kiek kitokius variantus. Tuomet pasidaro savaip, nesiginčijame su jais“, – sakė Laidojimo namų vadybininkas.

Keičiasi kai kurie poreikiai
Ne paslaptis, jog keičiantis laikams, keičiasi net ir laidojimo mados. Pavyzdžiui, kasmet vis labiau populiarėja kremavimas, o su juo ir kitoks palaikų pagerbimas. Kaip pasakojo Palangos laidojimo namų vadybininkas, jie taip pat teikia šią paslaugą, ir žmonėms išreiškus pageidavimą, nuveža velionį į krematoriumą, esantį Kėdainiuose. „Dar kol kas nepastebime tendencijos, jog tokių atvejų yra daug, bet, tiesa, daugėja. Statistiškai, iš dešimt žmonių, kremuoti artimąjį pageidauja du arba trys“, – teigė R. Litvinas.
Palangos kapinėse pastatytas kolumbariumas, tačiau, pašnekovas pastebėjo, jog visgi daugiau žmonės savo artimajam parenka ne jį, o šeimos kapavietę.
„Pamenu, jog kartą velionio artimieji, nusprendę vežti į krematoriumą, svarstė, kaip jį aprengti. Jie norėjo tokio drabužio, panašaus į naktinius marškinius. Mes turime ir tokių, galime aprengti velionį ir taip, tačiau mums kilo abejonių, ar visi, ypač senesnės kartos, žmonės supras, kodėl jis taip aprengtas, galbūt pamanys, kad tai nepagarba velioniui. Kėdainiuose žmonės atsisveikina su savo artimuoju. Tad galiausiai visgi priėmė sprendimą aprengti kostiumu ir tuo liko patenkinti“, – vieną iš situacijų apibūdino pokalbininkas.
Jis papasakojo, jog laikui bėgant pasikeitė kai kurių dalykų poreikis. Pavyzdžiui, artimieji šarvojimo salėje pageidauja aukų dėžutės. Kaip žinia, dažnai žmonės siekia padėti gedinčiai šeimai pingine išraiška, tad kad nereikėtų ieškoti, kur slėpti gautą vokelį, aukų dėžutė labai praverstų.
„Nereikia nešti daug gėlių, dažnai jų būna net per daug, o gedinčiai šeimai galbūt tuo momentu tikrai labiau reikia finansinės pagalbos“, – pastebėjimą išsakė R. Litvinas.

Išlydima vidutiniškai 15 žmonių
Modernumu pasižymintys Palangos laidojimo namai jau daugiau nei trejus metus sulaukia tik teigiamų atsiliepimų. Tačiau taip buvo ne visada. Ankstesni Laidojimo namai, kiek pamena senieji palangiškiai, buvo labai prastos būklės.
„Aš pats anksčiau, iki renovacijos, Laidojimo namuose nedirbau, tačiau lankytis, netekčių atveju, teko ne kartą. Vaizdas buvo tikrai liūdnas. Galiu pasakyti, kad netgi gėda buvo tokius Laidojimo namus turėti. Dabar palangiškiai gali didžiuotis, jog savo artimuosius į paskutinę kelionę gali išlydėti puikiomis sąlygomis. Netgi atvykę iš kitų miestų žmonės džiaugiasi tokiais pokyčiais, – kalbėjo R. Litvinas. – Džiugu, jog renovuojant ritualinių paslaugų įstaigą, buvo viskas apgalvota iki smulkmenų, tad laikui bėgant nebuvo nieko pasigesta. Kiek prisimena senieji darbuotojai, renovacija labai rūpinosi ir Komunalinio ūkio direktorius Konstantinas Skierus, ir meras Šarūnas Vaitkus. Jie pasitikėjo žmonių, kurie daug metų dirbo šioje srityje, žodžiu ir viskas buvo įvykdyta taip, kaip ir derėjo“.
Per mėnesį amžinojo poilsio vieton iš Palangos laidojimo namų išlydima apie 15 žmonių. „Suvedus vidurkį, būtent toks skaičius daugmaž vyrauja. Tačiau būna visaip – vieną mėnesį šarvojimo paslaugų prireikia daugiau, kitą – mažiau. Pavyzdžiui, praėjusį spalio mėnesį teko išlydėti 23 žmones, kitu laiku būna mažiau“, – pateikė skaičius pašnekovas.
Pašnekovas, nors ir minėjo, kad dirbant tokį darbą išmoksta atsiriboti nuo svetimo skausmo, visgi tenka daug bendrauti su netektį išgyvenančiais žmonėmis. Jie atskleidžia daug gyvenimiškų pamokų, kurių mes dažnai nepaisome. „Dažnai tenka išgirsti, kaip žmonės apgailestauja nesuspėję visko pasakyti išėjusiam artimajam, nesuspėję parodyti šilumą. Tik tada, kai žmogus jau išeina, supranti, kad dar daug nespėjai padaryti. Tad mokykimės gyviesiems parodyti dėmesį, neslėpti jausmų, pasakyti geresnį žodį, kad paskui netektų gailėtis“, – patarimu pasidalijo R. Litvinas.
Ir nors sakoma, kad laiko, kuomet išeiti, žmogus nepasirenka, truputį pasikoreguoti savo darbo grafiką Laidojimo namų darbuotojai gali. Pavyzdžiui, jie nedirba valstybinių švenčių dienomis. „Tačiau įprastai dirbame visą parą, visada esame pasiekiami, telefonas visada po ranka“, – sakė Laidojimo namų vadybininkas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje vasarį atidaryti modernūs Bendruomenės namai džiugina palangiškius, kurie čia sėkmingai vykdo savo veiklas. 


Nors šiemet Joninių savaitgalis lietuviams nepadovanojo papildomo laisvadienio ir nebus ilgesnis, vasariški orai ir malonumai traukte traukia prie jūros. 


Penktadienį, vasario 24 d., Palangoje atidaryti modernūs Bendruomenės namai, po vienu stogu subursiantys Trečiojo amžiaus universitetą, Švietimo pagalbos tarnybą, neįgaliųjų organizacijas, šokių kolektyvus „Bočiai“, „Banguolis“, pensininkų bendriją „Bočiai“, šaulių ir kitas organizacijas.


Norite pasinerti į nuostabų žaidimą ir pilnai mėgautis jo suteikiamu pojūčiu? Tam, kad valdymas būtų dar patogesnis ir sklandesnis, bus reikalingas kokybiškas žaidimų pultelis ir kita įranga, kuri užtikrina gerą vaizdą, garsą ir bendrą žaidimo kontrolę. Toliau skaitydami sužinosite būtent apie kompiuterinių žaidimų pultelių pasirinkimus ir galėsite atrasti sau tinkamą gera kaina.


Per kelias metų pabaigos savaites Lietuvoje užfiksuotas beprecedentis mirčių šuolis, daugėja mirštančių namuose. Palanga – ne išimtis: kurorte daugiausiai žmonių Anapilin šiais metaus iškeliavo lapkritį. Ir poliklinikos direktorė Jūratė Mikutienė, ir Palangos Laidojimo namų vadybininkas Raimondas Litvinas, ir Irena Biriukaitė, Palangos Globos namų...


Prieš šiek tiek daugiau nei trejus metus visuomenei pristatyti atnaujinti Palangos laidojimo namai. Jų renovacija, o dabar ir priežiūra rūpinasi savivaldybės įmonė UAB „Palangos komunalinis ūkis.“ Per šį laikotarpį jie sulaukė daug teigiamų atsiliepimų. Palangos laidojimo namų vadybininkas Raimundas Litvinas pripažino, jog blogų atsiliepimų tikrai neteko...


Mažiau nei vienerių metų prireikė kurorto komunalininkams, kad Palangos laidojimo namai pasikeistų neatpažįstamai – Savivaldybės tarybai pernai apsisprendus nutraukti sutartį su Laidojimo namus išsinuomavusia privačia įmone bei perdavus šias funkcijas Savivaldybės valdomam „Palangos komunaliniam ūkiui“, buvo atliktas kapitalinis pastato remontas, įsigyta visa...


Ne patį smagiausią vaizdelį atsinešė šių metų vasario 7-osios dienos rytas į Palangos centrą. Taip, Lietuvos kultūros sostinės – 2013, arti „Fontaniuko“ autobusų stotelėje, laukdami autobuso į Šventąją, ant suoliuko trys jau apgirtę, bet nepurvini vyrai kuo ramiausiai, „keiksmablyniais“ pasūdydami pokalbį, „tvarkė“ nemažą degtinės...


Neįprastai tuštokoje miesto savivaldybės Tarybos salėje vakar (posėdyje dalyvavo 17 politikų) ramų posėdį iki svarstant klausimą dėl Palangos laidojimo namų renovacijos kurstė nebent tik nenustygstantis socialdemokratas Danas Paluckas, likęs už Seimo borto, bet įrodęs, kad ateityje gali tapti neblogu politiku, bet svarstant klausimą dėl laidojimo namų perėmimo į savivaldybės rankas...


Palangos miesto savivaldybė priversta Tarybos sprendimu taisyti 2010 metų biudžetą, kuriame pritrūko lėšų laidojimo išmokų gavėjams. Lyginant su praėjusiais metais, mirusiųjų skaičius Palangoje padidėjo, todėl savivaldybė buvo priversta didinti laidojimo išlaidų skaičių kitų pašalpų sąskaita. Todėl buvo nuspręsta mažinti socialinių pašalpų gavėjų mokėjimus, nes jų lėšos buvo pakankamai...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius