Automatinės transmisijos alyva

Kiekvienas vairuotojas puikiai žino, kad reikia periodiškai keisti variklio alyvą. Tačiau toli gražu ne visi susimąsto, kad praėjus tam tikram laikui skysčių keitimą reikia atlikti ir kituose komponentuose, kur jie naudojami, įskaitant automatinę pavarų dėžę. Šios transmisijos alyvą taip pat yra labai svarbu keisti laikantis intervalų, kuriuos nurodo automobilio gamintojas.
Automatinė transmisija – kodėl jai reikalinga alyva
Automatinė pavarų dėžė yra hidraulinis-mechaninis mazgas, kurio veikimas reguliuojamas naudojant automobilio elektroniką. Jos konstrukcija ganėtinai skiriasi nuo mechaninės pavarų dėžės – ji yra didesnė, sunkesnė ir techniškai sudėtingesnė, tačiau esminė funkcija išlieka tokia pati – perjungti pavaras ir užtikrinti sklandų variklio darbą. Tad didžiausias mechaninės ir automatinės transmisijos skirtumas yra tas, kad vienu atveju pavaras turi perjungti pats vairuotojas, o kitu viską atlieka pati transmisija.
Automatinėje transmisijoje diferencialo ir variklio velenai nebūna tiesiogiai sujungti, o vietoj to naudojamas kelios sankabos, planetinis reduktorius ir tarpinis velenas. Planetinis reduktorius sudarytas iš kelių svarbių elementų: žiedinio krumpliaračio, centrinio krumpliaračio ir kelių mažesnių planetinių krumpliaračių. Prie šio komponento tvirtinimas diferencialo velenas, kurio užduotis yra perduoti variklio galią į automobilio varančiuosius ratus. Planetinis reduktorius reguliuoja šio veleno sukimosi greitį.
Automatinės transmisijos mechanizme viskas veikia nuosekliai, o pavarų perjungimas priklauso nuo tuo, kurie komponentai yra suaktyvinami, t. y., kurie iš jų juda. Tai reguliuoja transmisijoje esančios sankabos. Visiems šiems komponentams veikiant kartu yra palaikomas planetinio reduktoriaus sukimosi greitis ir galios perdavimo į varančiuosius ratus santykis. Pavyzdžiui, pradedant judėjimą sukasi didžioji dalis transmisijos komponentų, tačiau greičiui didėjant dalis jų yra atjungiami, t. y., įjungiama aukštesnė pavara.
Kaip matote, automatinė transmisija yra iš tiesų ganėtinai sudėtingas mechanizmas, turintis daug judančių dalių, kurios negaudamos tinkamo sutepimo galėtų greitai nusidėvėti, dėl ko tektų atlikti pavarų dėžės remontą ar iš viso ją pakeisti. Būtent dėl to nerekomenduojama automobilių su automatine pavara vilkti – kai variklis išjungtas, automatinė transmisija nėra sutepama, kas paspartina jos nusidėvėjimą.
Automatinės transmisijos alyvos sudėtis
Iš esmės, automatinės transmisijos alyva atlieka praktiškai identišką funkciją variklio alyvai. Jos paskirtis taip pat yra judančių dalių sutepimas, aušinimas, nešvarumų pašalinimas, kad jie nekeltų didesnio nusidėvėjimo. Dėl to alyva yra labai svarbus automatinės transmisijos komponentas.
Pati automatinės pavarų dėžės alyva yra gaminama laikantis transmisijos gamintojo reikalavimų, todėl jos būna įvairių tipų. Kaip ir variklio alyvos atveju, į skystį pridedami įvairūs cheminiai priedai, kuriais siekiama pagerinti nusidėvėjimo stabdymo savybes, korozijos inhibitorius, plovikliai, dispergentai ir paviršinio plovimo medžiagos, medžiagos tarpinių būklės pagerinimui ir t.t. Alyva taip pat gali turėti skirtingą klampumą, kuris parenkamas pagal gamintojo nurodymus. Kiekvienas transmisijos gamintojas gali turėti labai specifinius reikalavimus automatinės transmisijos alyvai, todėl visada būtina juos peržvelgti prieš renkantis šį produktą. Netinkamos alyvos parinkimas gali sukelti transmisijos netinkamą darbą arba rimtus gedimus.
Kada reikia keisti automatinės transmisijos alyvą ir kodėl
Tikslus alyvos keitimo intervalas taip pat priklauso nuo automobilio gamintojo rekomendacijų, tačiau įprastai jis siekia 60 000-70 000 km. Žinoma, tam tikrais atvejais ją gali tekti pakeisti ir anksčiau, pavyzdžiui, jei atliekami remonto darbai, kurių metu įvyko nuotėkis.
Automatinės transmisijos alyvos savybės taip pat gali suprastėti dėl jos užsiteršimo abrazyviomis medžiagomis, kurios atsiranda dėl komponento dalių nusidėvėjimo. Jeigu ant pavarų dėžės mazgo aptikote alyvos nuotėkio dėmes, tikriausias nusidėvėjo tarpinės, kurias reikės pakeisti. Atlikus keitimo darbus, alyvos atsargos įprastai papildomos trūkstamu kiekiu arba ji pakeičiama nauja.
Į alyvos trūkumą pavarų dėžėje gali nurodyti praslydimo garsas, kai perjungiamos pavaros. Jeigu alyva praranda eksploatacines savybes, taip pat pasikeičia jo spalva. Tai galima pamatyti automatinės transmisijos alyvos lygio tikrinimo metu, kuris atliekamas naudojant alyvos lygio matuoklį. Tiksli jo vieta būna nurodyta automobilio vartotojo vadove, tačiau bet kuriuo atveju šios procedūros atlikimas nėra patogus, todėl dažniausiai ją atlieka specialistai.
Turėkite omenyje, kad automatinės transmisijos alyvą reikia keisti autoservise, kadangi reikalinga speciali įranga senos alyvos pašalinimui ir naujos įpylimui naudojant slėgį. Keitimo metu dažnai kartu pakeičiamas alyvos filtras bei įvorės. Panaudota alyva turi būti utilizuojama, kadangi jos negalima naudoti pakartotinai. Atminkite, kad negalima maišyti skirtingų rūšių transmisijos alyvų, kadangi tai gali paspartinti pavarų dėžės dalių gedimus.
Kaip išsirinkti automatinės transmisijos alyvą
Automatinės transmisijos alyva gali būti mineralinė, sintetinė ir pusiau sintetinė. Kiekviena rūšis pasižymi tam tikrais privalumais. Pavyzdžiui, geriausia mineralinės alyvos savybės yra jos sutepimo kokybiškumas. Tuo tarpu sintetinės alyvos gali atlaikyti didesnius temperatūrų svyravimus, kadangi turi didesnį klampumo indeksą. Pusiau sintetiniai produktai pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, taip pat gali atlaikyti žemesnę temperatūrą, o jų kaina yra prieinamesnė, nei sintetinių alyvų.
Kaip ir su kitais eksploataciniais skysčiais, automatinės transmisijos alyvą rekomenduojama rinktis atsižvelgiant į automobilio gamintojo rekomendacijas konkrečiam modeliui. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį ir į automobilio būklę bei pasirenkamų skysčių specifikacijas. Automobiliui tinkantis alyvos tipas įprastai būna nurodytas vartotojo vadove, taip pat, tam tikrais atvejais, ant automatinės transmisijos alyvos matuoklio.
Šaltiniai ir informacija:
https://www.automobiliudalys24.lt/autodalys/alyva-automatine-pavaru-deze
https://www.autoreviu.lt/straipsniai/alyvos-ar-tepalu-keitimas-automatinese-pavaru-dezese
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Automatinės transmisijos alyva
2022 12 08 | Rubrika: Miestas
Kiekvienas vairuotojas puikiai žino, kad reikia periodiškai keisti variklio alyvą.
Desertus, ledus ir gaiviuosius gėrimus pajūryje pardavinėjanti pora sulaukė teisėsaugos dėmesio.
Projektas „Inovatyvios technologijos bibliotekoje“ (FOTO GALERIJA)
2021 09 28 | Rubrika: Miestas
Rugsėjo 24 d. Palangos viešojoje bibliotekoje prasidėjo projekto „Inovatyvios technologijos bibliotekoje“ mokymų ciklas, kuriame dalyvavo bibliotekų darbuotojai iš Skuodo ir Palangos.
Palangoje mokslo metai bus baigti nuotoliniu būdu – toks sprendimas priimtas pirmadienį vykusio miesto vadovų bei kurorto švietimo bendruomenės atstovų pasitarimo metu. Į klases negrįš visi mokiniai, tarp jų – ir abiturientai.
Grupė „El Fuego“ – Apie meilę...
2018 04 26 | Rubrika: Ką ir kur veikti Palangoje
Gediminas Jacka įrodė, kad buvo nuskriaustas valstybės 1
2016 04 18 | Rubrika: Kriminalai
Valstybės institucijų veiklos gniuždomi asmenys teisingumo jau gali tikėtis ir Lietuvoje. Dėl pernelyg ilgai užsitęsusio baudžiamojo proceso Gediminui Jackai pavyko iš valstybės prisiteisti patirtą žalą. Dėl beveik dešimt metų užtrukusio bylos nagrinėjimo ieškinį Lietuvos valstybei pareiškęs palangiškis G. Jacka yra pirmasis Lietuvos pilietis, kuriam patirta...
Palangos viešojo maitinimo įstaigų „reitingavimas puodeliais“ neišgąsdino 1
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 02 06 | Rubrika: Miestas
Antradienį į tradicinį „Palangos tilto“ kavarytį susirinkę Palangos krašto kavinių ir viešbučių savininkai, Savivaldybės administracijos ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai kartu su skaitytojais diskutavo temomis, aprėpiančiomis platų klausimų ratą: nuo vadinamojo viešųjų įstaigų „reitingavimo puodeliais“ iki to, ko...
Prie Seimo mitinguotojai reikalavo atleisti ministrą R. Palaitį
"Palangos tilto" informacija, 2012 03 19 | Rubrika: Miestas
Šalia Seimo šeštadienio popietę susirinko vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio sprendimu atleisti Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovą ir jo pavaduotoją nepatenkinti žmonės.
Tikrų palangiškių užkaboriuose...
Aistas MENDEIKA, 2009 06 14 | Rubrika: Miestas
Palangos miestelėnai teigia, jog tikras palangiškis yra tas, kuris gimė šiame mieste ant Baltijos kranto. Tačiau ar to pakanka? Ar tik įrašas „Palanga“ asmens dokumentuose, kur pažymima gimimo vieta, jau leidžia vadintis garbingu palangiškio vardu, ir kalbėti už daugelį kitų, tikrai ne mažiau vertų šio vardo? Atsakymas paprastas: ne, nepakanka. Reikia dar ir labai nuoširdžiai mylėti savo...
Teršalai Rąžės upelyje likviduoti
„Palangos tilto“ informacija, 2009 05 13 | Rubrika: Miestas
Sekmadienio vakarą Rąžės upelyje pastebėta apie kilometro ilgio taršalų plėvelė. Kaip informavo Palangos aplinkos apsaugos agentūros vyriausiasis specialistas Remigijus Buožius, į upelį pateko nuo dešimties iki keliasdešimties litrų naftos produktų. Pasak specialisto, galėjo būti išpilti tepalai arba alyva. Kokie tiksliai produktai pateko į upelį, po savaitės atsakys Jūrinio centro...