Žmogus, prakalbinęs Baltijos jūrą: dokumentika apie prof. Vladą Žulkų

Palangos tiltas, 2025-07-11
Peržiūrėta
179
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Filmo pagrindinis herojus – akademikas prof. habil. dr. Vladas Žulkus, Lietuvos povandeninės archeologijos pradininkas, buvęs KU rektorius
Filmo pagrindinis herojus – akademikas prof. habil. dr. Vladas Žulkus, Lietuvos povandeninės archeologijos pradininkas, buvęs KU rektorius

Klaipėdos universiteto (KU) mokslininkų tyrimai tapo įkvėpimu dokumentiniam filmui „Nuskendusi žemė“ – pirmajam Lietuvos kino istorijoje filmui, atversiančiam tai, ką slepia Baltijos jūros dugnas. Filmo pagrindinis herojus – akademikas prof. habil. dr. Vladas Žulkus, Lietuvos povandeninės archeologijos pradininkas, buvęs KU rektorius.

Šis filmas – tai kelionė į pasaulį, kurio jau nėra, bet kuris vis dar egzistuoja tamsiose Baltijos gelmėse. Jūros dugne 25–32 metrų gylyje aptikti reliktinių miškų – pušų ir ąžuolų – likučiai su visomis šaknimis ir šakelėmis. Tyrimai leidžia rekonstruoti priešistorinį kraštovaizdį ir žmogaus buvimą pajūrio zonoje prieš 10–12 tūkstančių metų.

„Galvojau, kad šio filmo centre bus medžiai, šakos, šaknys, o ne Žulkus, vaikštantis po universitetą iki saulėlydžio“, – su šypsena sako profesorius habil. dr. Vladas Žulkus. Visgi būtent jo dešimtmečius trunkantys tyrimai, ekspedicijos su KU mokslininkų komanda ir neblėstanti aistra jūrai tapo filmo šerdimi.

„Padarėme stulbinančius, iki šiol negirdėtus atradimus. Pavyzdžiui, pagal DNR nustatėme, kad poledynmečiu į mūsų kraštus atėjusios pušys kilusios iš regiono tarp Juodosios ir Viduržemio jūrų. Tokio pobūdžio kompleksiniai tyrimai – unikalūs ne tik Lietuvoje, bet ir visame Baltijos regione“, – atskleidžia prof. habil. dr. V. Žulkus.

Filmo kūrėja – režisierė ir povandeninė operatorė Veronika Tamulionytė. Po metų studijų ir filmavimo ekspedicijų Ramiajame vandenyne ji sugrįžo į Lietuvą, kad naująją misiją įgyvendintų Baltijos jūroje.

„Su profesoriumi Vladu Žulkumi susipažinome vos man grįžus iš Indonezijos. Jis tapo ne tik filmo herojumi, bet ir mano asmeniniu autoritetu. Jis dega savo darbu, kalba apie jūrą su tokia meile, kad negali likti abejingas. Tai pirmas kartas mano kūrybinėje kelionėje, kai jaučiu, kad visos pusės vienodai stipriai tiki šiuo filmu“, – atvirauja režisierė.

Filmas sujungia mokslą ir meną – tai mokslo dokumentika su vizualiniu poetiniu pasakojimu. Povandeniniai kadrai, sukurti Baltijos gelmėse, pasakoja ne tik apie medžių liekanas, bet ir apie galimas senųjų civilizacijų pėdsakų vietas, ritualinius akmenis ir mezolito žmogaus buvimo ženklus. Juos papildo išskirtinis garso takelis, įkvėptas priešistorinių garsų – riksmo, akmenų skambesio, ritmikos ir ragų aidų.

„Yra sakoma – jei nori, kad žmogus suprastų mokslą, parodyk jį kaip meną. Mūsų tikslas – kad žiūrovas ne tik sužinotų, bet ir pajustų. Kad atpažintų, jog ši jūra slepia ne tik gamtą, bet ir mūsų pačių atmintį“, – sako V. Tamulionytė.

„Nuskendusi žemė“ šiuo metu filmuojama Klaipėdos universiteto ekspedicijų metu, tyrimų stotyse bei laboratorijose. Į planą įtraukti tiek trumpametražio, tiek pilnametražio filmo variantai – kūrėjai sieks finansavimo iš Lietuvos kino centro.

„Didžiausias pasaulio muziejus – tai jūros ir vandenynai“, – sako profesorius habil. dr. Vladas Žulkus. Šis filmas kviečia žiūrovus įžengti į tą muziejų.

Daugiau apie filmą ir jo kūrimo užkulisius galite sužinoti Instagram profilyje @filmas.nuskendusizeme.

 

Kartu primename, kad šiandien, liepos 11 d., 16 val. Kuršių nerijos nacionalinio parko Lankytojų centre (L. Rėzos g. 8, Neringa) vyks išskirtinis susitikimas su prof. habil. dr. Vladu Žulkumi. Renginio metu visuomenei bus pristatyta paroda „Užlieti kraštovaizdžiai: reliktinio miško medžių liekanos“, atverianti stulbinančius Baltijos jūros dugno atradimus.

Tai – unikali proga išgirsti istoriją tiesiai iš tyrinėtojo. Prof. habil. dr. V. Žulkus, vadovavęs povandeniniams tyrimams, pasidalys įžvalgomis, kaip buvo atrasti tūkstantmečius išgulėję medžių kamienai, ką jie liudija apie Lietuvos gamtos ir klimato raidą. 

Laikas: liepos 11 d. 16 val. 
Vieta: Kuršių nerijos nacionalinio parko Lankytojų centras (L. Rėzos g. 8, Neringa)

Daugiau apie profesoriaus tyrimą: https://youtu.be/9JbFYVLV_po?feature=shared.

 

Sandra Kindiuk

Vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene

Komunikacijos ir rinkodaros skyrius

Klaipėdos universitetas

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klaipėdos universiteto (KU) mokslininkų tyrimai tapo įkvėpimu dokumentiniam filmui „Nuskendusi žemė“ – pirmajam Lietuvos kino istorijoje filmui, atversiančiam tai, ką slepia Baltijos jūros dugnas. 


Balandžio 17 dieną, prieš miesto Tarybos posėdį, Tarybos nariai, meras, Savivaldybės administracijos vadovai pagerbė išskirtinę kurorto asmenybę – miesto garbės pilietį, profesorių Vladą Žulkų, garbingo 80-mečio proga.


Išsaugotos šeimos ir giminės relikvijos apie praeities įvykius gali papasakoti įtaigiau, nei atskleidžia iš lūpų į lūpas perduodamos istorijos. Kovo 11-osios išvakarėse Palangos viešosios bibliotekos skaityklos salėje eksponuojama Europos Parlamento nario prof. Liudo Mažylio parengta paroda „Skausmo ir vilties laiškai iš šalčio žemės“. 


Palangos kurorto muziejuje lapkričio 19 d. 16 valandą atidaroma paskutinė šiais metais paroda. Bus eksponuojami vienų žymiausių ir talentingiausių Palangos tautodailininkų, Teresės ir Alberto Žulkų, kūriniai. Paroda parengta bendradarbiaujant su asociacija „Žulkų kūrybinės dirbtuvės-galerija“. 


Palangos viešosios bibliotekos parodų salės erdvė jau antrą kartą pasipuoš žaismingomis, nuotaikingomis ir kiek kandžiomis karikatūromis – čia, Lietuvos karikatūristai kviečia į tradicinę 52-ąją karikatūrų parodą ,,Žmogus“. Paroda kasmet ruošiama Vilniuje balandžio 1-osios proga, tada pasklinda po Lietuvos miestus ir margąjį pasaulį.



„Atverkime vartus į jūrą“ – tai turbūt patys gražiausi ir prasmingiausi šiandien mano išgirsti žodžiai. Būtent tokiu sakiniu Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius šiandien, sausio 27 d., apibendrino komiteto poziciją Šventosios jūrų uosto atstatymo klausimu,“ – trečiadienio vakarą Facebook parašė meras...


Jau tradicinė, ketvirtąjį kartą Palangoje vyksianti socialinė akcija „Pasveikink jūrą“ šį šeštadienį susilauks ypatingo svečio – naujojo šalies Prezidento Gitano Nausėdos. „Prezidentas su žmona išties šeštadienį lankysis Palangoje ir pasveikins akcijos „Pasveikink jūrą Palangoje“ dalyvius bei organizatorius....


Gintaro muziejuje atidaryta Žulkų paroda „RETRO per SPEKTYVA“

"Palangos tilto" informacija, 2018 12 07 | Rubrika: Kultūra

Lietuvos dailės muziejus paskutinę lapkričio dieną Palangos gintaro muziejuje atidarė Palangos tautodailininkų Alberto ir Lino Žulkų kūrybos parodą „RETRO per SPEKTYVA“, kuri veiks iki 2019 m. gegužės 12 d.


Praėjęs savaitgalis, liepos 30-31 d, giliai į atmintį ir širdį įsirėžė bemaž keturiems šimtams vaikų – tądien tiek visos Lietuvos vaikų iš mažiau pasiturinčių šeimų, lydimi juos prižiūrinčių suaugusiųjų, pirmąkart pamatė jūrą. Palangos savivaldybė su kelias dienas trukusia akcija „Pasveikink jūrą Palangoje“ prisijungė prie Lietuvos Respublikos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius