Persipynę kryžiai primins Žemaitijos karių – savanorių didvyriškumą

"Palangos tilto" informacija, 2014-05-19
Peržiūrėta
846
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Paminklą atidengė Š. Vaitkus ir A. Pocius.
Paminklą atidengė Š. Vaitkus ir A. Pocius.

Šeštadienį Palangoje prisiminta mūsų šalies istorija bei pagerbti kovojusieji už Laisvę: tylos minute ir trijų šūvių salve pagerbti žuvusieji prie tądien iškilmingai atidengto skulptoriaus Jono Jagėlos sukurto paminklo Žemaitijos kariams-savanoriams.

Paminklas Žemaitijos kariams savanoriams, siekiant įamžinti kovojusiųjų už Tėvynės laisvę, atminimą, pastatytas Lietuvos kariuomenės vado, Krašto apsaugos ministerijos bei Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės karių iniciatyva.

Du balti lyg pušys savo viršūnėmis persipynę kryžiai, kurių papėdėje – postamentai su įrašais „Žemaitijos kariams-savanoriams 1918-1991“, – iškilo ant šalia S. Daukanto gatvės esančios reliktinės kopos viršaus, kur, susilieję su čia augančiomis tikromis pušimis, primins ateities kartoms Žemaičių žemės karių-savanorių didvyriškumą.

Į paminklo atidarymo ceremoniją susirinko gausus būrys palangiškių ir miesto svečių, Lietuvos kariuomenės vadų ir kariškių, šaulių, politinių kalinių ir tremtinių sąjungos narių. Tarp garbių svečių – Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius, Karinių Jūrų pajėgų vadas flotilės admirolas Kęstutis Macijauskas, kariuomenės dalinių vadai, Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus bei miesto Tarybos nariai.

„Prieškario – pokario Lietuvoje vykstant kovoms dėl Lietuvos nepriklausomybės, kovose su bermontininkais, rusų bolševikais dalyvavo nemažai žemaičių karių“, – šiais žodžiais ceremoniją pradėjo Lietuvos kariuomenės Klaipėdos įgulos karininkų ramovės viršininko pavaduotoja Dalia Lukienė.

Ji pabrėžė, jog Žemaitija gali didžiuotis tokiais didžiais vyrais, kaip generolas Jonas Žemaitis, kurio pastangomis 1949 m. buvo galutinai suvienytas Lietuvos partizaninis judėjimas. Lietuvos kariuomenės istorijoje išskirtinis vaidmuo tenka žemaičiui Stasiui Raštikiui, kuris 1919 metais savanoriu įstojo į Lietuvos kariuomenę ir didelės pagarbos užsitarnavo savo narsa ir išmintimi. Palangos progimnazijoje mokėsi Lietuvos gydytojas, archeologas, Vytauto Didžiojo karo muziejaus įkūrėjas, Lietuvos karininkų ramovės steigėjas, generolas, politinis ir visuomenės veikėjas – Vladas Nagius-Nagevičius.

„Dėl Palangos miesto prijungimo prie Lietuvos turime būti dėkingi generolui Povilui Plechavičiui, – akcentavo D. Lukienė, priminusi ceremonijos dalyviams generolo biografiją nuo kovų su bolševikais Rusijos pietuose 1917 m., 1918 m., grįžus į Lietuvą ir apsigyvenus Žemaitijoje su broliu karininku Aleksandru suburtos žemaičių partizanų rinktinės, kovojusios su bolševikais Mažeikiuose ir Telšiuose – abu broliai savo pinigais apginklavo ir apmokė pirmuosius Lietuvos kariuomenės savanorius, – iki kovų su lenkais Seinų, Augustavo miškuose, prie Varėnos ir kitur.

„Siekiant įamžinti bei pagerbti šių garbingų vyrų bei visų Žemaitijos karių savanorių atminimą, šiandien atidengiamas šis amžino atminimo ženklas“, – kalbėjo D. Lukienė.

Paminklą Žemaitijos kariams-savanoriams, apjuostą trispalve tautine juosta, atidengė Lietuvos kariuomenės vadas A. Pocius ir Palangos meras Š. Vaitkus bei palaimino karo kapelionas kapitonas Saulius Noretas.

Iš Žemaitijos kilusių bei visų Lietuvos karių-savanorių kovas ir žygius, jų didvyriškumą bei meilę savo kraštui savo kalbose minėjo Lietuvos kariuomenės vadas A. Pocius, Palangos meras Š. Vaitkus, paminklo autorius J. Jagėla. Už karių savanorių bei generolo Povilo Plechavičiaus atminimo įamžinimą dėkojo generolo brolio pulkininko Aleksandro Plechavičiaus anūkas Thomas Veigel-Plechavičius.

Susirinkusieji į paminklo atidengimo ceremoniją tylos minute pagerbė žuvusiuosius už Laisvę. Jų atminčiai nugriaudėjo trijų šūvių salvė, kuriai aidint prie paminklo padėtos gėlės.

Po ceremonijos susirinkusieji pagerbti karių-savanorių grožėjosi šalia paminklo, S. Daukanto gatvėje, veikusia Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės karių pristatyta ginkluotės bei karinės technikos paroda.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

2019 metais buvo minimos pirmą kartą Žemaitijos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 800-osios metinės. Respublikos Seimas paskelbė šiuos metus Žemaitijos metais, pabrėžiant Žemaitijos lemiamą reikšmę Lietuvos ir Baltijos jūros rytų pakrantės 13-14 amžiais valstybių formavimosi istorijoje ir Žemaitijos vaidmenį to laikotarpio Europos istorijoje.


Palangos "Riteriai" - ketvirti Žemaitijos ledo ritulio lygoje

"Palangos tilto" informacija, 2019 05 11 | Rubrika: Sportas

Palangos ledo ritulio klubas „Riteris“ Žemaitijos regiono ledo ritulio lygos 2018-2019 metų sezone liko ketvirtas. „Labai neblogas mums rezultatas. Čempionato metu įveikėme tokias stiprias komandas kaip buvusią čempionę, Klaipėdos „Baltiją“, „Pungę“, kaip lygūs kovojome su Kretingos ir Gargždų komandomis. Mūsų komanda – visiškai...


Rugsėjui įpusėjus mūsų mieste susirinko grupelė jaunų žmonių ne tik iš Palangos, bet ir iš uostamiesčio. Su dvylika mūsų krašto jaunuolių stovykloje „Visraktis“ savanoriavimo patirtimi dalijosi ne tik palangiškiai, bet ir svečiai iš Kauno, iš Nacionalinės savanoriškos gelbėjimo tarnybos „Voluntarius LT“.


    Vienoje Žemaitijos redakcijoje žurnaliste dirbusi Žiedūnė I. (vardas ir pavardė pakeisti-L. M.), šiandien jau laisva, tačiau suka galvą, kaip iki galo nusikratyti buvusio darbdavio jungą. Nors ji seniai parašė pareiškimą ją atleisti, redaktorė iki šiol apie jos išėjimą nepranešė „sodrai." „Žinoma, tai ji daro...


Kuo gali didžiuotis žemaičiai, kuo jie išskirtiniai, – į tokius ir panašius klausimus turėjo galimybę rasti atsakymus tautinių šokių ansamblio„Bočiai“ nariai, leidęsi į ekskursiją po įvairias žymias Žemaitijos vietas. Tai buvo jų nepanaudota dovana, likusi iš pernai švęsto jubiliejaus. Kolektyvo nariai džiaugėsi puikia išvyka ir...


Šeštadienį Palangoje prisiminta mūsų šalies istorija bei pagerbti kovojusieji už Laisvę: tylos minute ir trijų šūvių salve pagerbti žuvusieji prie tądien iškilmingai atidengto skulptoriaus Jono Jagėlos sukurto paminklo Žemaitijos kariams-savanoriams.


Ar žemaičiai turi švęsti šešių šimtų metų Žemaitijos krikšto jubiliejų? „Ne“, – atsako žemaičius vienijančio sambūrio „Būkime vieningi“ nariai Vaidas Želvys, Vaidas Lekstutis ir Olegas Titorenko. Paminėti jį reikia – tai istorinis faktas. Tačiau tikrai nesą ko švęsti bei džiūgauti.


Trečiadienį Palangoje vyko kasmetinės Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinių pajėgų (TMU OP) Ryšių ir informacinių sistemų vienetų pratybos „Perkūno karys 2012”, kurių metu buvo siekiama gerinti kariuomenės vienetų ir šalies vidaus tarnybų bendradarbiavimą, užtikrinant patikimą, saugų ir laiku vykstantį duomenų perdavimą, vykdant taikos meto užduotis....


Kieno atminimą derėtų įamžinti Palangoje ir kam pastatyti nors paminklą? Kol miestelėnai paburba, kad kurorte nėra deramai pagerbtas Palangos kūrėjų grafų Tiškevičių atminimas, Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos III-os rinktinės kariai ir jų vadas pulkininkas leitenantas Vytautas Reklaitis nusitaikė į Palangą – siūlo joje pastatyti paminklą...


Praėjusią savaitę Šventojoje siautė būrys jaunuolių, atvykusių iš įvairių Lietuvos miestų. Nusiteikę šėlioti ir daug sužinoti, jie aktyviai dalyvavo jau penktąjį kartą rengtoje Žemaitijos akademijoje, įgavusioje optimistišką pavadinimą „Kartu mes galime daug“. Šiemet renginyje, vykusiame būtent Šventojoje, dalyvavo 334 dalyviai, panorę praleisti tris dienas itin naudingai ir be abejo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius