Profesionali burnos higiena. Kas tai?

Palangos tiltas, 2018-11-08
Peržiūrėta
2031
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Profesionali burnos higiena. Kas tai?

Gydytoja odontologė pataria rūpintis savo burnos ertmės higiena savarankiškai bei pasitelkiant profesionalų siūlomas paslaugas. Daugelis žmonių klausia: ,,Profesionali burnos higiena. Kas tai? Kam to reikia?“. Taigi, profesionali burnos higiena – tai gydymo įstaigoje atliekama dantų paviršių nuvalymo procedūra, kurios metu naudojant rankinius instrumentus bei pagalbinius prietaisus yra pašalinamos dantų apnašos, akmenys ir pigmentacijos, dantų paviršiai yra paruošiami tolesniam gydymui pas odontologą, o vizito metu specialistas pataria kaip taisyklingai prižiūrėti burnos ertmę bei kaip dažnai lankytis procedūros pakartojimui.
Pabrėžtina tai, kad asmeninė burnos higiena yra ypatingai svarbi: nesilaikant asmeninės burnos higienos rėžimo ant dantų paviršių esantis nepašalintas minkštasis apnašas pradeda mineralizuotis jau pirmąją dieną ir pilnai sukietėja per 2 savaites. Kuo ilgiau jis yra nepašalinamas, tuo vėliau jį pašalinti tampa vis sunkiau. Burnos ertmės higiena yra svarbi prevencinė priemonė norint užkirsti kelią dantų ėduonies, burnos ertmės gleivinės uždegimui – gingivitui, bei gilesnių danties aplinkinių struktūrų (periodonto raiščio, kaulo) negrįžtamam pakitimui – periodontitui, taipogi, procedūrą yra rekomenduojama atlikti prieš apsilankymą pas gydytoją odontologą, kad gydymo metu dantų paviršiai būtų švarūs ir atliekant invazyvias procedūras (danties ėduonies, šaknų kanalų gydymą ar danties pašalinimą) būtų išvengta infekcijos išplatinimo į gilesnes danties ar aplinkinių audinių struktūras.
Gal pastebėjote blogą burnos kvapą ar paraudusias/skausmingas, kraujuojančias dantenas, o gal jūsų dantis dengia gelsvos/rusvos spalvos apnašos, kurių jau neišeina nuvalyti dantų šepetėliu? Atkreipkite dėmesį į organizmo siunčiamus signalus, jog jam reikia pagalbos, kurią gali suteikti specialistai.
Žmonių grupei, kuriai yra būtina atlikti profesionalią burnos higieną, yra priskiriama:
nėščiosios moterys, nes nėštumo metu dėl organizme vyraujančios hormonų kaitos gali išsivystyti nėštuminisgingivitas;
vyresnio amžiaus žmonės, kuriems dėl sumažėjusio organizmo rezistentiškumo bei sulėtėjusio seilių išsiskyrimo atsiranda polinkis greičiau susiformuoti dantų akmenims bei dantenų ir periodonto uždegimui;
žmonės, nešiojantys neišimamus dantų protezus bei dantų tiesinimo aparatus, nes asmeninė burnos higiena tampa sudėtingesnė;
žmonės, sergantys bendrinėmis organizmo ligomis (cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, inkstų nepakankamumas ir kt.), kuriems dėl vartojamų medikamentų yra provokuojamas dantenų uždegimas ar apnašo kaupimasis.
Daugelis žmonių bijo šią procedūrą atlikti, nes mano, jog tai yra skausminga. Taip, ši procedūra vieniems yra jautresnė, o kitiems – ne, tačiau ji nėra skausminga.
Po atliktos profesionalios burnos higienos gali būti diagnozuojama:
dantų audinio pažeidimai, nes po dantų akmenimis esantis ėduonis yra nepastebimas ir nėra jaučiamas, tačiau nesustabdomai vystosi tolyn ir gilyn;
dantų jautrumas, nes esant mineralizuotiems dantų akmenims jie dažnai nustumia dantenas, gaubiančias dantis, žemyn, taip apnuogindamos jautrų dantų audinį – dentiną. Nuvalius mineralizuotas dantų apnašas ir esant dantų jautrumui dantys yra padengiami specialia medžiaga, kuri nuslopina jų jautrumą;
dantų paslankumas gali pasireikšti dėl to, kad mineralizuoti akmenys susiformuoja susikibdami ir sudarydami sutvirtinančią struktūrą, laikančią dantis tvirtai sujungtus. Pašalinus akmenis, sergant periodontitu, dantys gali tapti paslankesni,
tačiau daugeliu atveju naudojant šiuolaikines medžiagas tokius dantis galima sutvirtinti.

Siekiant išvengti minėtų burnos ertmės ligų, kiekvienam pacientui yra rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higienos paslaugą 1-2 kartus metuose profilaktiškai ir prieš apsilankant pas gydytoją odontologą.Todėl visi Palangos miesto gyventojai yra kviečiami apsilankyti Palangos asmens sveikatos priežiūros centre, kur bus suteikta profesionali burnos higienos specialisto paslauga. Registracija atliekama registratūroje arbatelefonu (8 460) 53 837.

Palangos ASPC gydytoja odontologė
Gabrielė Morkutė

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Rugpjūčio 18 d. ( penktadienį) ir 28 d. (pirmadienį) 16 val. Palangos viešosios bibliotekos renginių salėn į gilesnę savęs pažinimo kelionę kviečia sertifikuota neuroedukatorė, profesionali koučingo specialistė Inga Diržinskienė. 


Prevencinę dantų priežiūrą galime apibrėžti kaip pastangas užkirsti kelią burnos sveikatos problemoms, tokioms kaip dantų ėduonis, dantenų ligos ar emalio erozija.


Seilės – neabejotinai vienas iš labiausiai apleistų burnos ir bendros sveikatos aspektų.


,,...kai pirmąkart pamačiau skiautinį, jis mane tiesiog užbūrė. Ir nors nesu nei profesionali siuvėja, nei mokiausi dailės dalykų, pradėjau dėlioti skiauteles, jas karpyti, siūti. Ir taip jau daugiau nei dvidešimt metų...“, – sako sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senųjų mezgimo ir siuvimo amatų puoselėtoja Irena Gačionienė.


Į Lietuvą, Kauną, žydą Avi Kuperschlag atvedė odontologijos studijos, o vyro likimą čia „sucementavo“ būsimoji žmona Dovilė, kurso draugė, su kuria abu dabar Klaipėdoje laukia savo pirmagimės. Išgirdęs žaismingą pastebėjimą, kad jis burnoje ne taikosi, o siaučia, burnos chirurgas juokėsi: „Chirurgija – ne tik burnos – tarsi liga. Turi būti nesveikas žmogus, kad patiktų toks kraujingas darbas!“


Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet yra užfiksuojama apie 300 naujų burnos vėžio atvejų, o daugiausiai – jau paskutinėje stadijoje, kai tikimybė išgyti – yra ypač maža. Todėl sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį į tai, kodėl svarbu atpažinti ir neignoruoti pirmųjų simptomų.


Galima nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 17 | Rubrika: Sveikata

Visą vasario mėnesį žmonės kviečiami dalyvauti prevencinėje programoje ir nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio, nes tik laiku aptikus ligą, žmonės gali pasveikti. Prevencinė programa vyksta visoje Lietuvoje, tad kiekvienas, norintis pasitikrinti sveikatą, jau dabar gali registruotis pas gydytoją.


Gydytoja odontologė pataria rūpintis savo burnos ertmės higiena savarankiškai bei pasitelkiant profesionalų siūlomas paslaugas. Daugelis žmonių klausia: ,,Profesionali burnos higiena. Kas tai? Kam to reikia?“. Taigi, profesionali burnos higiena – tai gydymo įstaigoje atliekama dantų paviršių nuvalymo procedūra, kurios metu naudojant rankinius instrumentus bei...


Prieš pat šv. Velykų atostogas, kovo 18 d., Klaipėdos Ievos Simonaitytės mokykloje vyko tarptautinė prevencinė mokinių konferencija ,,Laimingas vaikas – sveikas ir saugus“. Konferencijoje dalyvavo 7- 10 klasių mokiniai, atstovaujantys 41 Lietuvos miestų ir rajonų gimnazijas, pagrindines, profesines mokyklas bei socializacijos centrus. Pranešimų tematika:...


Gelbėtojų sraigtasparnis kyla iš Nemirsetos

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 04 17 | Rubrika: Miestas

Miško tankmė Nemirsetoje, įrėminta vielinės tvoros, jau daugiau nei dešimtmetį yra Karinėms oro pajėgoms priklausančio sraigtasparnio Mi-8T buveinė. Čia nuolatos, 24 valandas per parą, budi profesionali įgula, pasiruošusi gelbėjimo darbams tiek sausumoje, tiek jūroje. 


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius