Sunkmečio prispausti žmonės traukia į užsienį

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009-06-17
Peržiūrėta
1791
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Prieš akis užsitrenkiančios durys – esi bedarbis. Tūkstantinės eilės Darbo biržoje bei jokios prošvaistės rasti darbą ir užsitikrinti stabilias pajamas. Tokios realybės vedini lietuviai vis dar tikisi užsienyje atrasti jei ne aukso kasyklas, tai bent galimybę nelikti alkanam.

 

Pakliūva į spąstus

Sunkmečio prispausti žmonės vis dažniau dairosi į užsienį – įstabios praturtėjimo istorijos, gausybė pažįstamų žmonių, dirbančių ir užsidirbančių, veikia tarsi masalas. Dirbti norinčių žmonių gausa vilioja ir apgavikus. Vis dažniau tenka išgirsti apie prekybos žmonėmis faktus. Naivūs ar tiesiog sunkmečio genami lietuviai pakliūva į spąstus – praranda ne tik paskutinius pinigus, dokumentus, bet ir sveikatą. Likusieji tėvynėje taip pat neretai įsivelia į ilgas ir bevaises paieškas – neaišku, kur ir su kuo išvykusius artimuosius net ir kaimyninėse šalyse surasti kartais tiesiog neįmanoma. Laisva darbo rinka ir galimybės lengvai keliauti po Šengeno erdvės valstybes netgi atlieka „meškos paslaugą“. Dingusių be žinios Europoje paieška tylomis vadinama adatos ieškojimu šieno kupetoje.

 

Daugybė viliojančių skelbimų

Pervertus spaudos leidinius, panaršius interneto svetainėse, akys raibsta nuo įvairiausių pasiūlymų – tarsi niekur kitur jokios krizės nėra ir darbų apstu visur, išskyrus Lietuvą. Žadami nerealūs atlygiai už nekvalifikuotą darbą, kartais – nemokamas maitinimas ar pastogė, visi dokumentų tvarkymai, pagalba išvykstant ir pasitikimas sutartoje šalyje. Štai taip atrodo šiuo metu itin skaitomi skelbimai laikraščiuose ir skelbimų svetainėse internete. Anglija, Airija, Norvegija, Švedija, Graikija – štai pagrindinės kryptys „būsimiems darbuotojams“. Tačiau viskas, anaiptol, nėra taip gražu. Manipuliacija pasitikėjimu, vergiškas darbas už grašius, prostitucija, akiplėšiškos vagystės ir prekyba žmonėmis – tai tik dalis to, ką gali patirti į sukčių pinkles pakliuvęs neatidus, neatsargus ir naiviai pasitikintis žmogus.

 

Nori užsidirbti – daug dirbk

Vienoje internetinių svetainių jau antrą mėnesį publikuojamas Algirdo skelbimas siūlo darbą Jungtinėje Karalystėje. Vienintelis reikalavimas – fizinė ištvermė. Vyras, atsiliepęs į skambutį ir manydamas, jog kalba su potencialiu darbuotoju, papasakojo tai, ko nėra skelbime. „Darbas Anglijos ūkiuose, mažiausiai 40-50 valandų darbo. Per savaitę – mažiausiai 3000 litų. Nakvynė, pasitikimas ir nuvežimas – garantuoti“, - tiek rašoma skelbime. Vyras pasakojo, jog iš tiesų darbas rimtas, sunkus. „Ne mažiau 50 valandų per savaitę. Ūkis didelis, tektų daryti viską – ir braškes skinti, ir brokolių, kopūstų, kitų daržovių derlių nurinkti. Iš balso sprendžiu, kad esate jauna – ar „patempsite“? Darbo tempas didelis, norint užsidirbti papildomai, reikia dirbti greitai. Už gyvenimą namelyje su kitais darbuotojais sumokėsi keliolika svarų per savaitę. Ūkininkas retkarčiais duoda ir maisto. Dirbama ne ilgiau nei porą mėnesių – po to žmonės pervargsta, atvažiuoja kiti. Darbo yra ir vyrams, ir moterims“, - sparčiai bėrė žodžius vyras. Jo žodžiais, pats pradėjo lygiai taip pat – daug dirbęs tame ūkyje, vėliau „užkopė karjeros laiptais“ – pats renka grupes ir veža į Angliją. Kiek jam tektų sumokėti už tarpininkavimą, nežinia – viskas sutariama sukertant rankomis, akis į akį.

 

Kriminaliniai tinklai

Galbūt šis darbas realus, galbūt užsidirbti įmanoma, tačiau būtent toks patyrusių „žvejų“ įtikinėjimas, atsakymų į visus klausimus turėjimas ir diplomatiškas pokalbis gali tebūti priedanga, masalas. Lietuvoje būta atvejų, kai į užsienį išsiruošę žmonės pakliuvo netgi į kriminaline veikla užsiimančių asmenų būrį. Auka verčiama „dirbti“ juodžiausius darbus, o įkliuvus prisiimti kaltę už visus. Tokie „pėstininkais“ vadinami beteisiai žmonės yra puiki galimybė išsisukti nuo teisėsaugos. Merginos, kurioms dažniausiai siūlomas itin gerai apmokamas padavėjų bei kambarinių darbas, dažnai patenka į sutenerių rankas. Išvešėjęs nedarbas ir į neviltį puolusių žmonių gausa – puiki dirva sukčiams. Nors ir anksčiau prekyba žmonėmis buvo itin opus klausimas, dabar dar dažniau galima pakliūti į nesąžiningų žmonių akiratį. Juk tų, kurie siūlė tikrą darbą užsienyje, dabar yra gerokai mažiau – vis dėlto krizė apkarpė darbo vietų skaičių net „aukso kraštais“ vadinamose valstybėse.

 

Samdo savus darbuotojus

Suomijoje maždaug penkmetį gyvenanti Raimonda teigė, jog ūkininkai iš tiesų sustabdė atvykėlių uždarbiauti srautą. „Kai anksčiau per vasarą ūkininkas kviesdavosi apie pusšimtį žmonių, dabar jų priima kone perpus mažiau. Tačiau ir tie dažniausiai patys suomiai, kurių be darbo likusių ir čia apstu“, - teigė ji. Tad tikėti, jog niekas nepasikeitė ir siūlomi darbai, užmokesčiai nepakito – per naivu.

Paradoksalu, tačiau ne vienas ūkininkas Lietuvoje skundžiasi, jog neatranda norinčių dirbti. Pasirodo, tą patį darbą dirbti gimtinėje – gėda ir nesmagu, tačiau net juodžiausių darbų imtis svetur – vilioja.

 

Perspėja pareigūnai

Palangos policijos komisariatas perspėja palangiškius – pinklės rezgamos intensyviai. „Dažnai fiziniai ir juridiniai asmenys, siūlantys įdarbinti, slepia savo asmens tapatybę, neturi Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotos licencijos įdarbinti ar tarpininkauti įdarbinant asmenis kitose šalyse. Dažnai siūlomas nerealus apmokėjimas už nekvalifikuotą darbą, todėl gali daugėti asmenų, išvykstančių pagal tokius skelbimus bei galinčių tapti prekybos žmonėmis aukomis (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 147 ir 157 straipsniai) arba išnaudojamų priverstiniam darbui (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 147(1) straipsnis). Atkreipiame dėmesį, kad šiuo metu, pagal galiojančius Lietuvos Respublikos įstatymus, įdarbinti ar tarpininkauti įdarbinant licencijos išduodamos tik juridiniams asmenims“, - skelbiama paviešintame pranešime spaudai.

 

Pareigūnai prašo gavus informacijos apie asmenis, išvykstančius ar išvykusius pagal tokius skelbimus ir nukentėjusius užsienio šalyse, nedelsiant kreiptis į policijos komisariatą telefonu 112 arba informuoti elektroniniu paštu [email protected], į Lietuvos kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų tyrimo 1-osios valdybos Prekybos žmonėmis tyrimo skyrių, kuris kaupia ir analizuoja tokią informaciją. Telefonas pasiteirauti (8 5) 2719936.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Išvykti dirbti į kitas šalis linkę vis mažiau Lietuvos gyventojų, o tie, kurie planuoja tai padaryti, dažniausiai svarsto apie Vokietiją. 


16 eurų už karštą patiekalą. Tokiomis kainomis stebina kurortinė Palanga.


Iš Palangos oro uosto ketinusiems išskristi keliems keleiviams galiausiai to padaryti nepavyko. Pasak vieno iš keleivių, dėl darbuotojų veiksmų jis patyrė 800 eurų žalą, o oro uosto atstovai teigia, kad šiuo atveju jie nėra kalti, rašo delfi.lt žurnalistė Jogintė Užusienytė-Četkauskienė.


Klaipėdos teritorinė darbo birža įgyvendina ESF projektą „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“, skirtą padėti 55 metų ir vyresniems darbo ieškantiems asmenims kelti kvalifikaciją, įgyti naujų profesinių gebėjimų ar patobulinti jau turimus.


Palangos miesto Garbės piliečio, Palangos miesto partnerio Simrishamno (Švedija) gyventojo, buvusio ilgamečio pedagogo Thomo Larssono, mūsų mieste žinomo dėl didelės apimties labdaringos veiklos bei ypatingo dėmesio Palangai, pristatinėti niekam nebereikia. Šimtus kartų Palangoje lankęsis švedas šįkart į ją atvyko kartu su žmona Gunilla. Abu svečiai mielai...


Vakar popietę Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje buvo atidarytas papildomas Jaunimo darbo centras (JDC), aptarnausiantis darbo ieškančius ir profesinę karjerą planuojančius jaunus asmenis iki 29 metų amžiaus bei darbdavius, siekiančius įdarbinti jaunimą. Į naujomis spalvomis suspindusią Palangos darbo biržos pirmojo aukšto erdvę, kur įsikūrė JDC...


Vasara – galimybė moksleiviams užsidirbti pinigų ir bent kuriam laikui nulipti tėvams nuo sprando. Kai kurie renkasi gerai apmokamą darbą užsienyje, kiti – „patriotinį“ darbą už grašius, tačiau tėvynėje Lietuvoje. Užsidirbti savo pinigų yra puikus noras. Kaip sekasi tokį norą įgyvendinti vasaros atostogų metu miesto moksleiviams?


Palangoje, artėjant vasarai, vis daugiau atsiranda skelbimų, kurie siūlo darbą įvairių specialybių darbuotojams. Pabandėme pasidomėti, ar žmonės Palangoje aktyviai ieškosi darbo, ar paprasčiausiai gyvena iš Darbo biržoje gaunamos pašalpos. Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje 2011 kovo 1 dieną buvo registruoti 2123 ieškantys darbo asmenys, iš jų bedarbių – 1815. Tačiau...


Darbo biržoje lankėsi seimūnai

„Palangos tilto“ informacija, 2010 04 16 | Rubrika: Miestas

Praėjusį penktadienį Palangos darbo biržoje lankėsi Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto nariai. Aptartos nedarbo problemos kurorte. Kaip „Palangos tiltui“ sakė komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys, buvo diskutuojama dėl Darbo biržos sistemos pertvarkos bei šiuo metu šaliai itin aktualia bedarbystės tema.


Sunkmečio prispausti žmonės traukia į užsienį

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 06 17 | Rubrika: Sveikata

Prieš akis užsitrenkiančios durys – esi bedarbis. Tūkstantinės eilės Darbo biržoje bei jokios prošvaistės rasti darbą ir užsitikrinti stabilias pajamas. Tokios realybės vedini lietuviai vis dar tikisi užsienyje atrasti jei ne aukso kasyklas, tai bent galimybę nelikti alkanam.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius