Gabrielės Aleksės tapybos paroda “Vanduo ir akmuo”

Palangos tiltas, 2024-02-29
Peržiūrėta
797
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gabrielės Aleksės tapybos paroda “Vanduo ir akmuo”

2024 m. kovo 7 d. – balandžio 6 d., Antano Mončio meno muziejuje pristatoma personalinė Gabrielės Aleksės tapybos paroda – „Vanduo ir akmuo“.

Parodos pavadinime metaforiškai gretinamos dvi skirtingos patirties ir mąstymo sistemos. Pasitelkus įžvalgas iš psichiatro Iain McGilchrist knygos „The Master and His Emissary“. Mokslininkas keičia paviršutinišką požiūrį, kad smegenų pusrutuliai yra labiau loginio arba labiau kūrybinio pobūdžio, teigdamas jog tai iš esmės priešingos tikrovės, du skirtingi patirties būdai.

Gabrielės Aleksės tapybos parodoje, vanduo perteikia tekančią ir vienijančią dešiniojo pusrutulio dvasią. O akmuo atspindi kairiąją pusę – lyg pamatą, ant kurio statoma Vakarų kultūros raida, nuo antikos iki postmodernaus pasaulio technologinio progreso, kuriame dominuoja kairysis smegenų pusrutulis.

Akmens simbolis išskleidžiamas per architektūrines kompozicijas. Atspindint žmonijos siekį kurti nekintančią, stabilią, amžiną ir saugią aplinką. Perteikiamas kairiojo smegenų pusrutulio požiūris į pasaulį, kaip į sudedamųjų dalių rinkinį, kuris turi būti kontroliuojamas ir valdomas. Akmens naudojimas pastatuose ir monumentuose yra įrodymas žmogaus gebėjimo ne tik prisitaikyti prie aplinkos, bet ir ją pakeisti. Kartu neišvengiamai keičiasi ir visas žemės veidas, liudijantis žmogaus pažangą, plėtrą ir urbanizaciją.

Vanduo nurodo į visiškai kitokį mąstymo būdą, kuris yra glaudžiai susijęs su intuicija, holistiniu suvokimu ir gyvenimo tėkme. Jis atspindi gebėjimą matyti ir jausti pasaulį per gilią ramybę, stiprų akimirkos pajautimą, amžinumo jausmą. Dešinysis pusrutulis leidžia intensyviai išgyventi religines patirtis ir prasmingai interpretuoti religinius tekstus bei mitus. Autorė užaugusi religingoje šeimoje, per vandens metaforą perteikia asmeninį santykį su vaikystės pasauliu, pilnu stebuklų ir dvasingumo. „Vanduo ir akmuo“ parodoje apsijungia dvasingumo paieškos su abejonėmis, derinant šaltą skepticizmą su jaunystės dvasine vienybe ir ramybe.

Gabrielė Aleksė (g. 1990) – tapytoja. 2015 m. baigė tapybos magistrantūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 2022 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narė. Autorės kūrinių yra privačiose Lietuvos, JAV, Tailando, Pietų Korėjos, Vokietijos meno kolekcijose.

Parodos rėmėjai: Kultūros taryba, Meno parko galerija, Palangos miesto savivaldybė

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius