„Rimi” išpuolis pamalonino ir kai kuriuos politikus

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013-11-14
Peržiūrėta
766
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas
Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas

Apleistoje dykvietėje sparčiai iškilusiu ir šią vasarą atidarytu moderniu „Rimi” prekybos centru pasidžiaugusi Palanga iš investuotojo sulaukė netikėto akibrokšto.
Bendrovės „Rimi Lietuva” nekilnojamąjį turtą valdanti antrinė įmonė „Hakonlita” kreipėsi į prokurorus prašydama apginti viešąjį interesą ir stabdyti už puskilometrio prie „Statoil” degalinės esančioje aikštelėje prasidedančias naujosios miesto autobusų stoties ir dar vieno prekybos centro statybas.
Prokuratūrai adresuotame skunde teigiama, kad privataus investuotojo pasirinkimas be koncesijos ar konkurso pažeidžia lygiateisiškumo ir skaidrumo principus, diskriminuoja kitas įmones.  „Hakonlitos” nuomone, didžiojoje sklypo dalyje numatytas statyti prekybos centras bus privačios, pelno siekiančios įmonės nuosavybė ir nėra reikalingas „Palangos komunalinio ūkio” veiklai.  Autobusų stočiai tokio didelio sklypo nereikia, todėl likęs žemės sklypo plotas turėjęs būti išnuomotas arba parduotas aukcione, taip užtikrinant galimybę valstybei gauti didžiausią naudą.
Tiesą pasakius, darosi keista, kai į kurortą atėjusiam naujam prekybos centrui taip rūpi savivaldybės bendrovės pasirašytos jungtinės veiklos sutarties teisėtumas. Juo labiau, kai ši sutartis su „Rimi Lietuva” nė pro kur nesisieja. Arba, kai užsienio kapitalo prekybos bendrovei pasidaro svarbi Lietuvos valstybės gaunama nauda parduodant ar išnuomojant žemės sklypą.
Palangos savivaldybę apskundusios „Rimi Lietuva” interesas šioje negražioje istorijoje kyšo kaip zuikio ausys iš iliuzionisto katiliuko. Su autobusų stoties ir prekybos centro komplekso statybos pradžia sutampanti „Hakonlitos” skundo data reiškia vieną – kiek laiko prokurorai užgaiš aiškindamiesi sutarties teisėtumą, tiek kitą vasarą rimtesnio konkurento nesulaukusi „Rimi” dirbs gaudama didesnes pajamas.
Praėjusį pirmadienį statybos darbus turėjusi pradėti bendrovė „Palanga Properties” komplekso statybą ketino pabaigti birželio pabaigoje. Jei skundo nagrinėjimas užtruks mėnesį, kitas didelis prekybos centras duris atvers tik rugpjūtį. Jei skundą atmetantis prokuroro sprendimas bus apskųstas aukštesniam prokurorui – žiūrėk, būsimų statybų pabaigą pavyks nutempti iki rudens.
Jei jau „Hakonlitai” taip rūpėjo Palangos komunalininkų pasirašytos sutarties teisėtumas, niekas netrukdė į prokurorus kreiptis dar šių metų pradžioje, kai ji buvo pasirašyta. Juo labiau, kad apie autobusų stoties ir prekybos centro statybos planus skalambijo ne tik vietos, bet ir nacionalinė spauda.
Tačiau analizuojant visus su būsimos autobusų stoties komplekso statyba susijusius įvykius, vis labiau didėja įtarimas, ar prie „Hakonlitos” skundo prokurorams nagų nebus prikišę Palangos valdžiai kerštaujantys vietos politikai.
Prieš būsimą statybą „Rimi Lietuva” antrinė įmonė buvo užsimojusi dar vasario mėnesį, kai Nacionalinė žemės tarnyba du mėnesius tyrė „Hakonlitos” prašymą panaikinti būsimai statybai skirto žemės sklypo nuomos sutartį. Žemės nuomos sutartis buvo pripažinta teisėta, tačiau autobusų stoties ir prekybos centro komplekso projektavimas tam laikotarpiui buvo sustabdytas.
Regis, tokį atsakymą gavusi „Rimi” turėjo susitaikyti su mintimi, kad ateityje Palangoje teks dirbti didesnės konkurencijos sąlygomis. Tačiau vėl žemės nuomos ir jungtinės veiklos sutarties teisėtumo klausimus keliantis „Hakonlitos” skundas dabar pasirodo būtent po to, kai pas komunalininkus atėjęs vienas savivaldybės labai „nuskriaustas” politikas prasitaria keršysiąs miesto valdžiai ir skųsiąs su investuotojais pasirašytą sutartį.
Dabar kalbama, kad šis politikas organizuosiąs Palangos gyventojų parašus prieš tai, kad autobusų stotis iš viso būtų perkeliama iš senosios vietos. Kokį šimtą greta dabartinės stoties gyvenančių žmonių parašų bus surinkta, tačiau kiek palangiškių pasisakytų už tai, kad nauja moderni autobusų stotis atsirastų netoli tankiausiai apgyvendinto miesto kvartalo?
Dar šių metų pradžioje, kai nuo sutarties pasirašymo su investuotojais buvo praėjęs jau mėnuo, šio savivaldybės sprendimo kritikai baubė visu smarkumu. „Sutartis su korupcijos tvaiku, įtartini investuotojų pažadai”, – taryboje tvirtinamą sutartį „į miltus malė” energingiausias opozicionierius Aleksandras Jokūbauskas. Iš anksto pasirašęs tekstą vos ne kiekvienam sutarties punktui priekaištų turėjo buvęs meras Vytautas Stalmokas. Vietos spaudoje miestą būsimomis grėsmėmis gąsdino Vaidas Šimaitis. Galima suprasti, kad savo komercinių tikslų siekiančios „Hakonlitos” skundas prokuratūrai šiems kritikams šiandien – lyg balzamas širdžiai.
Kodėl rinkimuose tarnystę Palangai deklaravę politikai elgiasi lyg savo miesto priešai? Ar jie nemato, kad dabartinė apskurusi autobusų stotis, ankštas stoties peronas, archainės lentelės su autobusų grafiku tinka nebent bažnytkaimiui, o ne didžiausiam šalies kurortui? Ar jie nežino, kad modernios stoties statyba kainuoja per tris milijonus litų, kurių savivaldybės biudžete nėra? Ar jie nesupranta, kad ypač vasarą dūmijančio transporto srautus į patį miesto centrą pritraukianti autobusų stotis yra netinkamoje vietoje? Kodėl jiems nepatinka, kad šalia būsimos stoties atsiras dar vienas didelis prekybos centras, kuris vasarą sumažins palangiškius erzinančias poilsiautojų eiles prie kasų?
Atrodo, džiaugtis reikia, kad surastas pats greičiausias būdas, kaip pastatyti naują autobusų stotį, kuri miestui nekainuos nė lito. Jei ši sutartis iš tiesų būtų neteisėta, ji jau seniai būtų sudominusi valdžios koridoriuose korupcijos ieškančias specialiąsias tarnybas.
Tačiau apie valdžios postus svajojantys kai kurie politikai džiaugtis Palangos sėkme dar neišmoko. 

Jūsų komentaras:

to ??? 2013-11-19 17:27 (IP: 78.61.104.50)
tada savivaldybes administracija nusipelno geros berzines koses - duoti soooociai, kad i ateiti butu...

Ziabkus 2013-11-19 15:53 (IP: 204.11.50.131)
Gerb. skaitytojai, as esu asmeninis - kiseninis mero Vaitkaus rasytojas (jis uzsako - as rasau). Uz visokias nesamoniu rasliavas man dar ir atlyginama. Aciu uz demesi.

hmmm 2013-11-17 13:24 (IP: 78.61.104.50)
VA CIA TAI TEISINGAI !!!Jei butu sugebeje privatizuoti parka, Gintaro muzieju, jura - tai butu AMEN.Matome, kas gavosi, kai privatizavo pirti, dusus pajuryje, tualetus,sunaikintos purvo gydyklos, abu baseinai.Prie tu keikiamu rusu musu mazas miestelis buvo visasajungines reiksmes !!! Aplinkiniu kaimu ir kt vietoviu zmones turejo darbus, galejai ir sesiais etatais dirbti. O dabar i visas puses nesvariais purslais taskosi ivairiaplaukiai politikai, musdamiesi i krutine pries rinkimus, kad tarnaus tik zmonems ir bendram interesui.Tik kas is tiesu gaunasi, tai matome visi...

keletas strichu 2013-11-17 11:07 (IP: 79.132.183.50)
Ponas Ziabkau, as nesu isigilines i sia istorija, taciau Jusu bendra pozicija, kad vietos politikai (galimai del savo ambiciju) vienas kitam, o kartu ir PALANGAI kaisioja pagalius i ratus yra teisinga> tik keista< kad Jus nematot aibes kitu Palangai naudingu projektu, kurie Palangai yra gal net ir gerokai svarbesni. Kaip Jums istorija del Pinus Proprius vis dar nepastatyto modernaus baseino projekto, kuomet vietiniai politikieriai sugebejo tiek metu stabdyti si projekta?? ar Palangai nebutu buve toki objekta tureti jau pries 6 metus???visos tos istorijos ir karai pries atrakcionus?? ar ju irgi nereikia?? paklausinekit atvykstanciu sveciu, suprasit, kad jie atrakcionu pasigenda; o ar negalima buvo ir yra susitarti del visiems naudingos pozicijos atrakcionu atzvilgiu?? velgi, cia pamatytumet begalines ir nepamatuotas politikieriu ambicijas... ar Palangai nera naudingas koks apzvalgos ratas ir ne 30m, bet dvigubai didesnis??? ar Palangai nebutu smagu tureti koki dideli vandens atrakciona??? dinozauru parka??? visa tai jau buvo siulyta taip pat mazdaug pries 6 metus. Ka dabar turi Palanga??? ogi nieko.. (Atsiprasau, turi isties nuostabu parka, jura, taip pat paremontuotas gatves, Kurhauza, dar si bei ta. Bet ar to uztenka?Akivaizdu, kad ne.. Palangoje esminiu poslinkiu nera. Kol kas nera, bent jau darbuose. Kur Jus matote susitelkima? Kur Jus matote pastatyta rimta infrastrukturini objekta, kuris generuotu turistu trauka? Pasakysit Kurhauzas??? na, nejuokinkit. Tai yra gerai, kad jis atstatomas, bet vienas pats- jis tik pastatas. O tai kas jame bus daroma, ar tai zmones trauks taip, kad jie del jo atvaziuos i Palanga, paziuresim... Manau, kad ne. Zodziu, butent Palangos valdzios AMBICIJOS, SIAURI INTERESAI, kartkartem neisivaizuojamas NEPROFESIONALUMAS bei ABUOJUMAS VERSLO INICIATYVOMS- PAGRINDINIS STABDIS, KODEL PALANGA TIEK METU VELKASI DRUSKININKAMS IS PASKOS, KODEL IS PAGRINDINIO KURORTO VIRTO - ATSILIKELE.

??? 2013-11-16 21:46 (IP: 78.61.27.241)
Žinau, kad už tuos beržus savivaldybės administracija gavo gerą pinigą, tad pati buvo suinteresuota komerciniu sandoriu

... 2013-11-16 18:00 (IP: 78.61.104.50)
Tokius grazuolius berzus iskirto ties "Rimi", nors jie visai nekliude.Manyciau, kad pacios gamtos dvasios uztrauke debesis jiems.Ir gerai...

Taip pat skaitykite

Šventosios švyturio šviesa – jau pusę amžiaus

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 01 10 | Rubrika: Sveikata

Lietuvoje stovi keturi jūriniai švyturiai – Klaipėdoje, Nidoje, Juodkrantėje ir Šventojoje. Pastarasis skaičiuoja jau šeštą dešimtį, tačiau iki šiol jūroje besiblaškantiems moja nuo kranto šviesomis. Vėjuotą ketvirtadienio popietę aplankytas jūreivių palydovas romantiškai žvelgė į tolį.


Sėkmingas palangiškės startas Korėjoje

Romualdas RIMA, 2009 01 07 | Rubrika: Miestas

Senosios gimnazijos dešimtokė Emilija Rukšėnaitė vis dar gyvena įspūdžių, kuriuos parsivežė iš Pietų Korėjos, nuotaikomis. Praėjusių metų gruodžio pradžioje mergina dalyvavo  Pietų Korėjoje  Changwon mieste vykusioje 5 – ojoje tarptautinėje jaunimo mokslo olimpiadoje. Palangiškė buvo viena iš šešių šalies moksleivių, atstovavusių Lietuvą.


Kainų spyris keliaujantiems

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 01 07 | Rubrika: Miestas

Iš po Naujametinių kaukių į dienos šviesą išlindo mūsų naujos valdžios sprendimai. Abejotini ar ne, po sausio pirmosios jie tapo realūs. Kainos kandžiojasi, šokinėja ir gąsdina.


Valdžia pamalonino didžiausias kurorto įmonės

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 01 07 | Rubrika: Miestas

Paskutiniosiomis praėjusių metų dienomis posėdžiavusi kurorto valdžia, nepaisant sudėtingos ekonominės situacijos, nusprendė suteikti mokesčių lengvatas, kurių prašė savivaldybės teritorijoje registruotos įmonės.


Kasmet  Savivaldybės biudžetinių įstaigų ir organizacijų vadovai skatinami personaliniais priedais prie atlyginimų. 50 proc. dydžio priedai buvo skiriami Palangos ir Šventosios kultūros, Socialinių paslaugų centrų, Sporto mokyklos, Viešosios bibliotekos, Botanikos parko, Globos namų direktoriams, kurių nustatytas tarnybinis atlyginimo koeficientas skirtingas.


Palangiškiai – už santuoką ir lietuviškumą

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 01 07 | Rubrika: Miestas

Pirmosios Naujų metų dienos – ne tik žvilgsniui į ateitį, bet ir senųjų metų apžvalgai. Palangos miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje „Palangos tiltas“ kalbėjosi su skyriaus vedėja Vida Buivydiene apie praėjusius metus – vedėja jau kone tris dešimtmečius yra palangiškių gyvenimo pokyčių liudininkė.


Paskutiniajame praėjusių metų miesto Tarybos posėdyje patvirtintas kurorto Savivaldybės trejų metų strateginis veiklos planas. Tai detalus institucijos darbo planavimo dokumentas, kuriame, išanalizavus situaciją, suformuluoti Savivaldybės strateginiai tikslai, uždaviniai ir priemonės bei numatyti vykdomų programų finansavimo šaltiniai.


Kas saugos mirusiųjų palaikus?

„Palangos tilto“ informacija, 2009 01 07 | Rubrika: Miestas

Šiandien 11 val. Klaipėdos apskrities viršininkas Arūnas Burkšas organizuoja pasitarimą dėl mirusiųjų saugojimo ir mirties priežasties nustatymo, kai ikiteisminio tyrimo institucijos tyrimo nepradeda, o mirties priežastis šeimos gydytojui neaiški ir todėl jis negali išduoti mirties liudijimo, problemų.


Būtų tikslinga, kad Kuršių nerijos bendrąjį planą įvertintų UNESCO ekspertai. Apie tai antradienį kalbėta aplinkos ministro Gedimino Kazlausko susitikime su atstovybės prie UNESCO ambasadore Ina Marčiulionyte.


Gintaro muziejuje pagerbti šventinės puošybos nugalėtojai

„Palangos tilto“ informacija, 2009 01 07 | Rubrika: Miestas

Paskutiniąją metų dieną Gintaro muziejuje pagerbti šventinės puošybos konkurso nugalėtojai. Pirmųjų vietų laimėtojai  apdovanoti Palangos miesto savivaldybės įsteigtomis dovanomis, kiti dalyvavusieji – padėkos raštais.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius