Vaikų futbolo akademijos „Gintaras” vyriausiasis treneris Ricardo Casalero: „Jums trūksta futbolo Sabonio, Jasikevičiaus ar Valančiūno“

Linas JEGELEVIČIUS, 2022-10-31
Peržiūrėta
2071
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

FA „Gintaras“  vyriausiasis treneris Ricardo Casalero
FA „Gintaras“ vyriausiasis treneris Ricardo Casalero

Paklaustas, ar žinąs be Palangos kitą maždaug 16 tūkstančių miestuką, kurio vaikų futbolo klube dirbtų net trys užsieniečiai treneriai, Ricardo Casalero,  Palangos vaikų futbolo akademijos „Gintaras“ vyriausiasis treneris iš Portugalijos, juokėsi: „Oi, ne. Tai, ko gero, retenybė.“

Su „gintariniais“ futbolo aikštėje – ir ne tik joje – prakaitą dar lieja Ricardo asistentas, futbolo specialistas iš Kamerūno, Awah Clifford, ir treneris iš Alžyro.

„Neabejotinai, tokia „Gintaro“ trenerių geografija – privalumas. Nors futbolas – ir tarptautinė, vertimo nereikalaujanti kalba, tačiau vaikai tokiu būdu išmoksta daugiau futbolo niuansų, sužino atskiroms futbolo mokykloms ar regionams būdingų dalykų,“ – pabrėžė Ricardo.

Trenerio duonos jau tris metus Kaune ragavęs (darbavosi Be1 NFA futbolo akademijoje) 28 metų portugalas Palangoje ir Klaipėdoje – pastarojoje vyksta „liūto“ dalis „gintarinių“ treniruočių – jaučiasi kaip žuvis vandenyje.

„Patogu čia pajūryje gyventi. Ramu, saugu, nedideli atstumai. Be to daug žmonių ir, mano nuostabai, visi mano treniruojami vaikai puikiai kalba angliškai,“ – pasakojo Ricardo, kuris futbolo trenerio paslapčių mokėsi Čekijoje ir Vokietijoje.

Treneris iš Portugalijos turi magistro laipsnį Perfomance Analysis of Sport ir įgyjęs specialybę Sports Psychology for Athlete’s Development.

Tiesa, jo pirmasis diplomas – visai nesusijęs su futbolu – vadybos. 

Jis įsitikinęs, kad jo dabartinis kelias – mokyti vaikus futbolo – yra teisingas.

 „Nė kiek tuo neabejoju,“ – tvirtino portugalas.

Pastebėjus, kad, ko gero, daugumai jaunųjų futbolininkų Portugalija yra žinoma kaip futbolo legendos Cristiano Ronaldo tėvynė – Cristiano šį sezoną kamuolį gainioją už „Manchester United“ klubą – „Gintaro“ vyriausiasis treneris juokėsi: „Taip ir yra!“

„Gintaras“ savo veiklą pradėjo prieš daugiau nei devynerius metus Palangoje. Vos su 12 berniukų didžiausiame šalies kurorte pradėjęs dirbti klubo įkūrėjas Marselis Balasanovas sukūrė nemažą stebuklą ir per trumpą laiką jame vaikų futbolą pakėlė į dar neregėtas aukštumas. Apie futbolo akademijos „Gintaro” pasiekimus galima būtų rašyti atskirą straipsnį arba net visą knygą!

 Net 130 įvairių trofėjų „Gintaro” auklėtiniai sugebėjo iškovoti Lietuvoje ir tarptautinėse arenose. Tarp trofėjų – tokie įspūdingi apdovanojimai kaip Mažojo futbolo Lietuvos čempionai, Lietuvos „Wellkid” taurės nugalėtojai, „Dobrecova Cup” antrosios bei trečiosios vietos laimėtojai, du kartus buvo laimėti bronzos medaliai Lietuvos Futsal čempionate. Ir tai tik nedidelė dalis „gintarinių“ pasiekimų!

Armėnų kilmės „gintarinių“ įkūrėjas M. Balasanovas nesustojo ties šiais laimėjimais ir 2020 metais kartu su savo draugu Andriu Vaitkumi įkūrė dar ir futbolo akademiją Klaipėdoje. Šiuo metu FA „Gintaras” viena iš keleto šalies akademijų, kuri veiklą vykdo iškart dviejuose miestuose, o vaikų skaičius kasmet didėja ir šiuo metu klube sportuoja daugiau kaip 200 vaikų, jame dirba 8 treneriai. 

„Išties, tai, kad „Gintaras“ turi puikią reputaciją vaikų futbolo pasaulyje, tai, kad jam vadovauja žinomas futbolo specialistas (M. Balasanovas – aut.), man buvo labai svarbu priimant sprendimą atvykti dirbti į pajūrį,“ – sakė Ricardo.

Anot M. Balasanovo, nuo pat  pirmosios „Gintaro“ įkūrimo dienos ir iki šiol pagrindinis akademijos tikslas lieka tas pats: ne bendri komandiniai rezultatai bei laimėjimai, bet individualūs talentingiausių vaikų pasiekimai ir jų gerovė. 

„Visi stipriausi vaikai ruošiami taip, kad galėtų išbandyti save stipriausiose šalies akademijose bei užsienyje. Vaikų gerovė ir jų laimė yra ir bus pagrindinis FA „Gintaras“ tikslas,“ – mėgsta kartoti M. Balasanovas.

Paklaustas, ar tarp „gintarinių“ matąs naują „ronaldo“, Ricardo Casalero surimtėja: „Tai – sunku. Galėčiau daug kalbėti apie futbolo infrastruktūrą, trenerių svarbą ir panašiai jūsų šalyje. Bet pasakysiu labai trumpai, ko jums labiausiai trūksta futbole – futbolo Sabonio, Jasikevičiaus ar Valančiūno.“

Anot jo, tokios super žvaigždės – geriausiai „užveda“ vaikus, ne vienerioms rungtynėms, ne vienam sezonui, o ilgai karjerai futbole.

„Akivaizdu, kad Lietuva – krepšinio šalis. Tačiau ir Lietuvos vaikų futbole matau gerų ženklų – didėja jo populiarumas, klubai samdo daugiau užsienio specialistų,“ – pastebėjo Ricardo.

Jis sako, kad „gintariniai“ futbolininkai  savo fiziniu pasirengimu ir technika, ko gero, nė kuo nenusileidžia savo bendraamžiams iš Portugalijos ar Ispanijos, tačiau treneris prisipažįsta, kad kartais manąs, kad lietuviukai galėtų greičiau priimti sprendimus aikštėje. Tuos teisingus!

„Tai – jau kognityviniai dalykai, juos turi arba nelabai, tačiau ir tai gali būti neretai pataisoma daug ir sunkiai treniruojantis,“ – teigė FA „Gintaras“ vyriausiasis treneris.

Ko gero, tik akyliau sekantys futbolo reikalus žino, kad klubo vaikai – net tie gyvenantys Šventojoje – treniruotis važiuoja į...Klaipėdą. To priežastis – pernelyg didelė Palangos stadiono, priklausančio Palangos Sporto centrui, nuomos kaina.

Paklaustas apie tokią situaciją, portugalas pagūžčiojo: „Išties, tai – nemažas iššūkis. Tarp palangiškių „gintarinių“ yra labai talentingų vaikų, tačiau Palangoje jie tegali treniruotis mažyčiame vienos mokyklos stadione, visai nepritaikytame ugdyti tikrus talentus. Manyčiau, kad Palangos savivaldybė turėtų parodyti didesnį dėmesį jiems.“

Vis tik „Gintaras“ išeitį rado – savo auklėtinius iš Palangos ir vyriausius vaikus iš Šventosios treniruotėms į Klaipėdą keturiskart per savaitę atsiveža klubo autobusu. Tie berniukai iš Šventosios namo grįžta vėlų vakarą. O kadangi klubas neturi kur laikyti kamuolių, žongliravimo kliūčių ir kitų treniruotėms reikalingų reikmenų, klubo treneriai juos po treniruotės sukrauna tiesiog į mašiną.

„Tai, ko gero, būtų sunkiai įsivaizduojama Portugalijoje ar kitoje Europos šalyje, net kituose Lietuvos miestuose,“ – pastebėjo „Gintaro“ vyriausiasis treneris.

Tačiau ir čia ya gerų žinių: po kelių metų Palangoje turėtų būti pastatytas sporto maniežas, po kurio stogu tikisi treniruotis ir „gintariniai.“

Turint omeny, kad „Gintaras“ prieš devynis metus gimė Palangoje nesant joje didesnėms vaikų futbolo tradicijoms, „gintarinių“ pasiekimai atrodo stulbinantys.

Vyriausi akademijos vaikai, FK „Gintaras“ U-15 komanda, dalyvauja elitinėje šalies lygoje, dar keturios komandos dalyvauja stipriausioje Pro lygoje ir dvi komandos varžosi pirmojoje lygoje. 

Ricardo vadovauja ir „Gintaro“ U15 ir U-14 komandoms. 

„Objektyviai kalbant, „Gintaro“ lygis yra gerokai priartėjęs prie šalies geriausių vaikų futbolo klubų, net tų Vilniuje,“ – sakė portugalas.

Pasiteiravus apie jo algą, vaikinas šyptelėjo: „Ji – nedidelė, tačiau ne dėl pinigų šiame gyvenimo etape esu čia, Lietuvoje. Man dabar itin svarbu sukaupti reikalingą patirtį, gauti žinių. Be to, dirbdamas Portugalijoje, Ispanijoje ar kitoje šalyje su stipriomis futbolo tradicijomis, ko gero, negalėčiau daryti tokio didelio poveikio savo treniruojamiems vaikams kaip čia, „Gintare,“ – prisipažino.

„Aš gyvenu futbolu. Jis – mano gyvenimo dalis ir aistra. Jaučiuosi laimingas, kad turiu galimybę treniruoti „Gintaro“ vaikus – būti jiems svarbus ne tik treniruočių metu, tačiau ir už futbolo aikštės ribų,“ – sakė Ricardo.

Jis  ragina vaikus ryžtingai bei kantriai siekti savo tikslų.

„Man futbolininko sėkmės formulė tokia: 90 procentų – darbas, o likę – aplinkybės ir tik keli procentai – talentas. Juk grūdinti savo charakterį, laiku ateiti į treniruotę ir joje lieti prakaitą, valgyti tinkamą maistą ir spėti paruošti pamokas ir padėti tėvams nereikia jokio talento. Ne visi vaikai galbūt taps profesionaliais futbolininkais, bet futbolas, neabejotinai, jiems padės gyvenime tapti asmenybėmis, gerais piliečiais,“ – pokalbio pabaigoje sakė FA „Gintaras“  vyriausiasis treneris Ricardo Casalero.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius