Kaip maitintis vasarą, kad nepakenktume savo kūno linijoms?

Palangos tiltas, 2018-07-12
Peržiūrėta
1843
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kaip maitintis vasarą, kad nepakenktume savo kūno linijoms?

Ligita SINUŠIENĖ

Vasarą norite ne tik pailsėti, bet ir padailinti savo kūno linijas? Profesionalūs patarimai – iš gydytojos dietologės, daugkartinės Lietuvos fitneso čempionės, Europos ir pasaulio sidabro medalininkės Lauros Romeiraitės-Kuklierienės lūpų. „Karštą vasaros dieną suvalgę porciją ledų sau nepakenksite. Tereikia žinoti, kokius pasirinkti“, – ji sakė laikraščiui „Palangos tiltas”.

– Kodėl pasirinkote būtent dietologiją? Kuo patraukė būtent ši profesija?
– Gydytojai specializaciją renkasi po 6 metų studijų universitete ir vienerių metų internatūros. Dietologija, skirtingai, nei dauguma mano, yra labai plati medicinos sritis, ir nutukimo gydymas yra tik viena iš ligų, kurią gydo šios srities specialistai. Man baigiant studijas, kaip tik buvo paskelbta nauja gydytojo dietologo specialybė ir konkursas į dietologijos rezidentūrą. Studijų metais aš profesionaliai sportavau, sportuojant teko aktyviai domėtis mitybos tema. Be to, dirbdama stacionare, mačiau, jog dauguma pacientų kenčia nuo mitybos nepakankamumo, dėl ko sveiksta žymiai lėčiau, dažniau išsivysto komplikacijos.
– Jūs sudarinėjate asmeninius valgiaraščius. O ar egzistuoja universali dieta, tinkama visiems ar bent tam tikrai grupei žmonių?
– Jei žmogus neserga jokia liga, sveikos mitybos principai, užtikrinantys pilnavertę subalansuotą mitybą, tinka visiems, skiriasi tik energijos poreikis, priklausomai nuo amžiaus, lyties, atliekamo darbo sunkumo.
– Kuo naudingos (o gal pavojingos) viešai pateikiamos asmeninės lieknėjimo istorijos? Beje, vieną lieknėjimo dienoraštį padėjote rašyti ir Jūs.
– Jeigu žmogus serga nutukimu, turi antsvorio, mitybos rekomendacijos ir mitybos planas turi būti individualūs. Gydytojas dietologas įvertina sveikatos būklę, gretutines ligas, tyrimus, mitybos įpročius bei fizinį aktyvumą ir tik tada skiria gydymą. Lieknėjimo istorijomis dažnai dalinasi neturintys medicininio išsilavinimo ir kvalifikacijos asmenys, kurie remiasi asmenine patirtimi, klinikiniais tyrimais neįrodytais lieknėjimo metodais, kurie dažnai priveda prie rimtų sveikatos sutrikimų. Apmaudu, bet neretai tokius netinkamus patarimus lieknėjimui dalina ir treneriai.
Taip, aš teikiau sveikos mitybos rekomendacijas Lietuvoje bestseleriu tapusios knygos „Slaptas sulieknėjusios merginos dienoraštis“ autorėms, sukūriau mitybos dienoraščio formą, kuri padėtų žmonėms keisti savo mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius, nesivaikant trumpalaikių populiarių dietų, kurios kenkia sveikatai, o ir svoris, nustojus jų laikytis, grįžta su kaupu.
– Pateikite vienos vasaros dienos savo asmeninio valgiaraščio pavyzdį.
– Pusryčiai. Pilno grūdo kruopų košė, virta vandenyje.
Priešpiečiai. Šviežios uogos.
Pietūs. Orkaitėje kepta lašiša su virtomis bulvėmis ir daržovių salotomis su šlakeliu aliejaus.
Pavakariai. Jogurtas 2,5 proc.
Vakarienė. Graikiškos salotos.
– Kodėl vasarą paprastai svoris nukrenta greičiau?
– Šiuo metų laiku turime didelį šviežių daržovių, vaisių bei uogų pasirinkimą. Dėka gero oro padidėja ir fizinis aktyvumas.Žmonės mažiau laiko leidžia namuose užkandžiaudami.
– Šiuo metų laiku labai išauga prekyba ledais. Ką Jūs, kaip mitybos dietologė, pasakytumėte apie šį maisto produktą? Ar ledai – mažesnė blogybė už kitus desertus, ar, priešingai, jų reiktų itin vengti?
– Ledai išties yra neblogas pasirinkimas, tik būtinai reikėtų skaityti etiketėse jų sudėtį. Juose neturi būti augalinių riebalų (hidrintų riebalų). Pirmenybę teikti grietininiams ledams, juose mažiau riebalų. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į cukraus kiekį leduose. Puikus būdas atsigaivinti galėtų būti ir vaisių bei uogų šerbetai, ypač, jei pasigaminsite patys.
– Kitas lietuvių vasaros metu mėgstamas patiekalas – šaltibarščiai su bulvėmis. Pakomentuokite ir jį.
– Tai tikrai puikus patiekalas, ypač, jei šaltibarščiai gaminami iš neriebaus kefyro 2,5 proc. Šaltibarščiai turtingi baltymų (iš kefyro), dėka daržovių juose gausu vitaminų bei skaidulų. Virtos bulvės –taip pat labai sveikas ir naudingas produktas, turtingas sudėtinių angliavandenių, kalio bei vitamino C.
– Pajūrio poilsiautojų įprasta dienotvarkė – priešpiet užsiimti kuo geresnę vietą pliaže, iki vakaro kaitintis saulėje, karts nuo karto atsigaivinant šaltose Baltijos bangose, užkrimsti atsineštų sumuštinių ar tiesiog pliaže prekiaujamų čeburekų, arba užkąsti paplūdimio kavinėje. O vakare – pirmasis rimtas pavalgymas restorane arba pajūrio kavinukėje. Kaip vertinate tokį dienotvarkės ir mitybos ritmą?
– Na, tai nutinka atostogų metu, kurios dažniausiai trunka vos porą savaičių, taigi, toks nukrypimas nuo režimo didelės žalos sveikatai neturėtų padaryti. Vertėtų visada pasirūpinti ir su savimi nešiotis vandens gertuvę. Taip pat į gamtą patogu pasiimti sveikų užkandžių, tokių, kaip švieži vaisiai, uogos ar daržovės. Kavinėse rinktis salotas, žuvies ar paukštienos patiekalus, kurie nekepti riebaluose.
– O kaip atostogaujate Jūs ir kaip maitinatės atostogų metu?
– Aš visada atostogauju prie jūros, kur karšta. Atostogų metu stengiuosi kuo daugiau judėti: daug plaukioju, daug vaikštinėju, važinėju dviračiu. O maitintis, kaip ir visuomet, stengiuosi subalansuotai, ypač daug valgau šviežių daržovių bei jų salotų, kurias be galo mėgstu.
– Pateikite 10 patarimų vasarotojams, norintiems sumažinti savo kūno masę.
– Gerti pakankamą kiekį vandens.
Valgyti nedidelėmis porcijomis kas tris valandas.
Niekada nepraleisti pagrindinio dienos valgio – pusryčių.
Valgyti daugiau daržovių.
Užkandžiams rinktis šviežias uogas.
Maistą virti ar troškinti, bet nekepti ant riebalų.
Nevalgyti pusgaminių ir „greito“ maisto.
Atsisakyti vaisvandenių ir alkoholio.
Nepersivalgyti vakarais.
Miegoti 7-8 valandas ir daugiau judėti.
– Jūs mitybos korekcijai taikoteir kognityvinę elgesio terapiją. Paaiškinkite, kas tai yra?
– Mano praktikoje dažnai neužtenka vien tik medicininių dietologijos žinių. Žmogus tikisi rezultato, todėl gilinu žinias kitose, alternatyviose dietologijai, srityse (psichologijos, sporto, farmakologijos ir kt.), kad pacientui galėčiau suteikti visapusę pagalbą bei palaikymą.
Baigiau mokslinius praktinius kursus „Klinikinė farmakologija“, „Kognityvinės ir elgesio terapijos naujovės: įsisąmoninimu pagrįsta kognityvinė terapija ir įsisąmoninimu pagrįstas streso valdymas“ bei „Biologinis dekodavimas“.
Šių laikų tempas yra neįtikėtinai greitas, todėl dauguma žmonių, bandydami viską spėti, patenka į lėtinio streso spąstus. Dažnas emocinio valgymo kaltininkas yra stresas. Neretai maistu bandoma nuslopinti neigiamas emocijas, dėl ko patenkama į užburtą priklausomybės ratą. Merilando universiteto mokslininkai apskaičiavo, kad net 75 proc. visų persivalgymo atvejų yra susiję su neigiamomis emocijomis, o ne fiziniu alkiu. Naudojant vadinamojo dėmesingo įsisavinimo („mindfulness“) metodus, galima valdyti šiuos sutrikimus.
– Taigi, svorio problemos prasideda ir baigiasi ne lėkštėje, o mūsų mintyse? Tad nuo ko reikia pradėti gydyti nutukimą?
– Turbūt nesuklysiu teigdama, kad visos problemos prasideda mūsų galvose. Nutukimą gydyti reikėtų pradėti nuo gydytojo dietologo konsultacijos. Jei reikės, dietologas jus nukreips ir kitų specialistų konsultacijai, rekomenduos atlikti reikalingus laboratorinius tyrimus.
– Ar žmogus gali padėti pats sau? Žinia, dietologų ir mitybos specialistų paslaugos ne kiekvienam prieinamos...
– Nė vienas gydytojas nerekomenduotų ligas gydyti savarankiškai. Kaip ir bet kurią ligą, taip ir nutukimą, gydo gydytojai. Taigi, jei sergate nutukimu, be gydytojo dietologo neapsieisite.
– Ačiū už atsakymus. Gražios vasaros!

 

10 patarimų vasarotojams, norintiems sumažinti savo kūno masę:
Gerti pakankamą kiekį vandens.
Valgyti nedidelėmis porcijomis kas tris valandas.
Niekada nepraleisti pagrindinio dienos valgio – pusryčių.
Valgyti daugiau daržovių.
Užkandžiams rinktis šviežias uogas.
Maistą virti ar troškinti, bet nekepti ant riebalų.
Nevalgyti pusgaminių ir „greito“ maisto.
Atsisakyti vaisvandenių ir atsisakyti alkoholio.
Nepersivalgyti vakarais.
Miegoti 7-8 valandas ir daugiau judėti.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos miesto visuomenės sveikatos biuras kviečia atlikti kūno kompozicijos analizę nauju prietaisu – segmentiniu kūno kompozicijos analizatoriumi Tanita MC-780 MA.


Visus metus nuoširdžiai dirbus sporto salėje, nesinorėtų, jog šiltasis sezonas pakoreguotų visą mūsų figūroje atsispindintį įdirbį, tačiau būtent šiuo laikotarpiu pagundų nebesilaikyti kruopštaus režimo kyla kone daugiausiai. Visgi, jei laiku pagausite save vis dažniau nukrypstant nuo įprastinio ritmo, labai ryškių pokyčių veidrodyje pavyks išvengti....


Vasarą norite ne tik pailsėti, bet ir padailinti savo kūno linijas? Profesionalūs patarimai – iš gydytojos dietologės, daugkartinės Lietuvos fitneso čempionės, Europos ir pasaulio sidabro medalininkės Lauros Romeiraitės-Kuklierienės lūpų. „Karštą vasaros dieną suvalgę porciją ledų sau nepakenksite. Tereikia žinoti, kokius pasirinkti“, – ji sakė...


Kur važiuoti švęsti didžiausių metų švenčių atostogų metu? Į Londoną ar Maskvą? Palangos miesto savivaldybės Tarybos narysMindaugas Skritulskas su žmona Ramune pasirinko Rusijos sostinę.


Jaunasis kurorto socialdemokratų lyderis Danas Paluckas ne tik tvarkosi LSDP Palangos skyriuje kaip savo nuosavame „uabe“, bet jau – kol kas svajonėse – matuojasi ir Palangos miesto mero skeptrą – mažiausiai dukart susitikę su vienu UAB „Litesko“ vadovų žadėjo jam, tapęs meru, anot šaltinių, „su šilumos ūkiu tvarkytis kitaip nei...


Kas galėtų ginčytis, kad šiais visuotinės kompiuterizacijos ir su ja susijusio nejudraus gyvenimo būdo laikais mes – nuo mažo iki didelio – judame vis mažiau ir mažiau. Ir mūsų vaikams labai svarbios tampa kūno kultūros pamokos. Tačiau tiek tada, kai mokėsi tėvai, tiek dabar, kai mokosi jų vaikai, dažnai iš moksleivių lūpų nuskamba: „Nenoriu į kūno kultūros...


„Be mitybos nepasieksi maksimumo“, – sako FK „Palanga“ komandos narys Paulius Lapas, kuris pastarosiomis savaitėmis „prilipęs“ prie televizoriaus ekrano, nes vyksta Europos futbolo čempionato kovos. Nuo praėjusių metų Paulius žaidžiantis Palangos kamondoje džiaugiasi, jog turi puikią galimybę aktyviai ir nuolat sportuoti bei tuo pačiu užsiimti, ko...


„Kaitri vasaros saulė, tvankus 30-35 laipsnių karštis, o miesto komunalinio ūkio darbuotojų darbotvarkė pilna: reikia išvežti šiukšles, dar vienai vasaros dienai būtina paruošti paplūdimį, sutvarkyti miesto viešuosius tualetus, nušluoti šaligatvius bei gatves, prižiūrėti miesto puošmenas – gėlynus“, - tokiais...


Joga moko kūno atpalaidavimo, ištvermės, vidinės ramybės. Kai kurie gydytojai ne tik patys praktikuoja jogą, bet ir rekomenduoja ją savo pacientams, prilygindami ją kineziterapijai. Jogos užsiėmimai jau kuris laikas vyksta ir mūsų mieste. Jogos mokytoja Audronė Pašilytė „Palangos tiltui“ sakė, jog svarbiausia atrasti ryšį tarp fizinio kūno, amžinosios mūsų...


Palanga klegėjo ir šurmuliavo kaip vasarą...

Linas JEGELEVIČIUS, 2011 02 14 | Rubrika: Miestas

Kas pasakė, kad žiemą Palanga niekam neįdomi? Praėjusį šeštadienį braunantis prie žuvienės katilų ar stintų keptuvės į galvą lindo visai kita mintis – tereikia idėją paversti įdomiu renginiu, ir į kurortą plūs ne tik lietuviai, bet ir rusai, baltarusiai, ir net labiau egzotiški užsieniečiai. Būtent Stintų šventė, sumanyta prieš aštuonerius metus, praėjusį šeštadienį visus viliojo į...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius