Prokuratūros reforma: Palangoje – pustrečio prokuroro, vadovas – Gargžduose

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-10-22
Peržiūrėta
2597
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ištuštėjusiame prokuratūros pastate vietoj tinklapyje vyriausiojo prokuroro, trijų eilinių prokurorų, vyriausiojo prokuroro padėjėjos bei raštinės vedėjos, dabar dirba du prokurorai ir viena padėjėja.
Ištuštėjusiame prokuratūros pastate vietoj tinklapyje vyriausiojo prokuroro, trijų eilinių prokurorų, vyriausiojo prokuroro padėjėjos bei raštinės vedėjos, dabar dirba du prokurorai ir viena padėjėja.

Nuo rugsėjo 11-osios, kaip oficialiai skelbiama, visoje Respublikoje baigta prokuratūros struktūros pertvarka. Palietė ji ir Palangą: ištuštėjusiame prokuratūros pastate vietoj tinklapyje valstybe.com vis dar skelbiamų vyriausiojo prokuroro, trijų eilinių prokurorų, vyriausiojo prokuroro padėjėjos bei raštinės vedėjos, dabar dirba du prokurorai ir viena padėjėja. Kaip jie patys bei su prokuratūra glaudžiai bendradarbiaujančių struktūrų pareigūnai vertina darbą po rugsėjo 11-osios?

Vyriausioji prokurorė trinktelėjo
Skaitytojams priminsime, jog likus kelioms dienoms iki oficialiai skelbiamos prokuratūros struktūros pertvarkos pabaigos iš pareigų pasitraukė ilgą laiką vykdomą reformą kritikavusi ilgametė Palangos miesto apylinkės prokuratūros vyriausioji prokurorė Nijolė Požarskienė. Pasitraukė ne tyliai, o garsiai trinktelėdama durimis bei išplatindama atvirą laišką Lietuvos Respublikos generaliniam prokurorui D.Valiui, kuriame išdėstyti jos pasitraukimo iš pareigų motyvai bei nešykštėta kritikos pačiai reformai bei jos sumanytojui.
„Nežinau, ką veiksiu toliau. Išeinu į niekur. Bet taikstytis su tokiu chaosu prokuratūros sistemoje ilgiau negaliu. Mano apsisprendimas išeiti iš darbo subrendo dar prieš metus, kai generalinis prokuroras pradėjo savo reformą, po kurios Palangos apylinkės prokuratūroje vietoje penkių etatinių prokurorų liko vienas. Neliko nei sekretorės, nei padėjėjos. Ar įmanoma taip dirbti? Ne“, – iškart po atviro laiško paskelbimo „Palangos tiltui“ sakė N. Požarskienė.
Anot jos, iki lapkričio 4-osios Palangoje darbuosis du laikini prokurorai, vienas – Raimundas Galdikas – tarnybine mašina važinėja net iš Skuodo.
Pasak N.Požarskienės, toks drastiškas etatų mažinimas reiškia, kad ir taip dažnai „buksavę“ ikiteisminiai tyrimai tiesiog įstrigs ar bus itin vilkinami.
„Bus dar didesnis chaosas. Pagal procesą ant inicijuojamo ikiteisminio tyrimo turi būti vyriausiojo prokuroro viza ir parašas. Nesant vyriausiojo prokuroro, bylą siųs į Klaipėdą, o iš ten – į Gargždus, nes būtent Gargždų prokuratūra kuruoja Palangą. Tada – atgal. Ar įsivaizduojate, kiek vien siuntinėjimas užtruks laiko?“ – retoriškai klausė N. Požarskienė.
Ji teigė, kad po vasaros kurorto prokuratūroje yra „kalnas“ bylų, bet joms atversti nėra pakankamai prokurorų.

Palangos miesto apylinkės prokuratūros neliko
Kaip rugsėjo viduryje pranešė Klaipėdos apygardos prokuratūra, į kurios sudėtį įėjo dabar jau nebeegzistuojanti Palangos miesto apylinkės prokuratūra, nuo šių metų rugsėjo 11 d. visoje Respublikoje baigta prokuratūros struktūros pertvarka.
Prokuratūros reforma palietė ir Klaipėdos apygardos bei į jos teritoriją įeinančių prokuratūrų sudėtį. Vietoj buvusių 9 rajonų ir miestų apylinkių prokuratūrų, liko dvi apylinkių prokuratūros: Klaipėdos apylinkės prokuratūra bei Tauragės apylinkės prokuratūra.
Į Klaipėdos apylinkės prokuratūros sudėtį, be Klaipėdos miesto prokuratūros, įeina Kretingos, Klaipėdos, Plungės ir Skuodo rajonų bei Palangos miesto prokuratūros, o Tauragės apylinkės prokuratūrai, be Tauragės rajono prokuratūros, priklauso Šilutės bei Šilalės rajonų prokuratūros.
„Mūsų apygardos rajonų bei miestų gyventojai neturėtų baimintis, jog pasikeitus prokuratūrų pavadinimams bei sumažėjus prokuratūrų vadovų skaičiui, jie dėl kiekvieno rūpimo klausimo turės vykti į Klaipėdą. Taip tikrai neatsitiks – visos prokuratūros, kaip ir anksčiau, rajonuose dirba tose pačiose vietose, jų adresai nepasikeitė, o tam, kad gyventojams būtų patogiau, šiandien mano įsakymu pakeitėme gyventojų priėmimo prokuratūrose tvarką: prokuratūrų vadovai nustatytomis dienomis bei valandomis patys atvyks į prokuratūras ir priims bei pakonsultuos vietos gyventojus“, – paaiškino Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras Giedrius Danėlius.

Vadovas – Gargžduose
Klaipėdos apylinkės prokuratūros sudėtine dalimi tapusią Palangą kuruoja Klaipėdos rajonas, o už mūsų mieste dirbančių prokurorų darbą atsakingas buvęs Klaipėdos rajono vyriausiasis prokuroras Sigitas Lečas pagal G.Danėliaus sudarytąjį grafiką į Palangą susitikti su gyventojais atvažiuoja trečiadienį ir laukia jų nuo 9 iki 12 val.
Penktadienį „Palangos tiltas“ susisiekė su Klaipėdos apylinkės vyriausiojo prokuroro pavaduotoju S.Leču ir pasiteiravo, kaip jam sekasi po reformos kuruoti Palangą, Kretingą bei Klaipėdos rajoną? Ar išties reforma tokia efektyvi, kaip žadėjo D.Valys ir ar nepadaugėjo darbo buvusioms apylinkių prokuratūroms, kai jose sumažėjo darbuotojų?
„Jeigu atvirai – naujai dirbame tik nuo rugsėjo vidurio, ir komentuoti nieko dar negaliu. Jeigu klaustumėte apie Gargždus ar Klaipėdos rajoną, galėčiau daugiau papasakoti, apie Palangą kalbėti nesu pasirengęs“, – sakė į pasitarimą skubantis S.Lečas.

Du su puse prokuroro
O Palangoje dabar dirba du prokurorai ir viena prokuroro padėjėja. Vienas prokurorų – nebe pirmus metus kurorte besidarbuojantis Gintas Pikčiūnas, kitas – kaip ir minėjo N.Požarskienė – skuodiškis Raimondas Galdikas bei prokuroro padėjėja Vilija Galdikienė.
„Kaip sekasi dirbti Palangoje? Tiesiog dirbame, – paklaustas apie reformą ir naują darbo vietą sakė R.Galdikas. – Negaliu pasakyti, kad darbo specifika kurorte labai skirtųsi nuo specifikos Skuode. Teiraujatės apie ikiteisminių tyrimų skaičių? Tikslaus nepasakysiu, tačiau turiu jų perpus daugiau, negu turėjau ankstesnėje darbovietėje“.
Pasak R.Galdiko, tai, kad šalia nėra vadovo, darbui netrukdo. Pačiam prokurorui į Gargždus važinėti netenka, vadovybė atvažiuojanti pati.
„Dirbam, ir darbo netrūksta, – paklaustas apie reformą ir jos padarinius atsargiai žodžius rinko prokuroras G.Pikčiūnas. – Patys suprantate: kai aš atėjau čia dirbti, buvo penki prokurorai ir padėjėja, dabar liko du ir padėjėja. O bylų skaičius? Negaliu pasakyti, ar per tuos metus augo ar mažėjo, juolab kad prokurorai keitėsi ir bylas vieni kitų periminėdavo. Ar gali du prokurorai susidoroti su krūviu, kurį „nešdavo“ penki, nespręsiu – vadovybė geriau mato“.
Pasiteiravus, kaip jis pats vertina pertvarką, G.Pikčiūnas sakė, jog jos oficiali pabaiga paskelbta rugsėjo 11-ąją, tad pusantro mėnesio nėra tas laiko tarpas, kad būtų galima kalbėti ir nagrinėti trūkumus ar privalumus.
Pasiteiravus, kiek ikiteisminių tyrimų dabar kuruoja prokuroras ir kiek jų būta iki reformos, G.Pikčiūnas sakė konkrečių skaičių pasakyti negalįs. Tačiau pacitavus prokurorų profesinės sąjungos pirmininko Stasio Kasiulio pasirašytą raštą, kuriame teigiama, jog „atlikta reforma nesuvienodino darbo krūvių – apylinkių prokurorai neretai organizuoja ir kontroliuoja 80-120 ikiteisminių tyrimų, o Prokurorų profesinei sąjungai yra žinomi faktai, kad tam tikrose apygardų prokuratūrose prokurorai organizuoja ir kontroliuoja 2-4 ikiteisminius tyrimus“, G.Pikčiūnas teigė nieko negalįs pasakyti apie apygardų prokuratūras, bet minimi skaičiai susiję su apylinkių prokuratūromis nesą iš piršto laužti.

Vertinti dar anksti
„Palangos tiltas“ nusprendė pasiteirauti Palangos miesto policijos komisariato nuomonės: kaip pareigūnai vertina pačią reformą apskritai ir ar išties, kaip buvo žadėta, pagerėjo prokuratūrų darbas bei bendradarbiavimas su policijos pareigūnais ikiteisminių tyrimų metu?
„Ryškių pasikeitimų nepajutome. Kad nėra vyriausiojo prokuroro Palangoje, ikiteisminio tyrimo įstaigos darbas nenukenčia. Visus einamuosius klausimus deriname tiesiogiai su prokurorais, dirbančiais Palangoje. Iškilus svarbesniems klausimams deriname telefonu su Klaipėdos apylinkės vyriausiojo prokuroro pavaduotoju S.Leču arba kiekvieną trečiadienį jam atvykus į Palangą. O tai, kad vadovas yra ne Palangoje, o Gargžduose, įtakos neturi, ir, manome, ateityje tai įtakos neturės. Ikiteisminiame tyrime svarbiausia, kad būtų prokuroras, kuris kontroliuoja ir organizuoja ikiteisminį tyrimą“, – patikino Palangos miesto policijos komisariato Kriminalinio skyriaus viršininkė Diana Paliūnaitė.
Pasak D.Paliūnaitės, šiuo metu dėl sumažėjusio prokurorų skaičiaus Palangoje ikiteisminis tyrimas nenukenčia ir neužsitęsia. Galbūt vasaros sezono metu reikėtų dar vieno prokuroro.
 

Jūsų komentaras:

apsireiškė... 2012-10-24 05:35 (ab / IP: 86.100.60.112)
...Tiesiog aiškiaregė? Tik ne savo darbe ir pareigose...ar ne faktai kalb a už save?

Taip pat skaitykite

Šiais metais tradicinis Šventosios pagrindinėje mokykloje vykdomas projektas ,,Nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios" įprasmintas daugybe renginių ir gražių akcijų. Vienybės, patriotiškumo ir laisvės vertės suvokimas kaip niekada suvienijo visą mokyklos bendruomenę.  


Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine ir neskundžiama nutartimi paliko galioti Klaipėdos apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo buvo tenkintas Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorės Lauros Paulikienės, ginančios viešąjį interesą, pareiškimas užkertant kelią neteisėto statinio statybai pajūrio juostoje Palangoje.


21-erių metų Marius Žostautas, prekybos centro „Maxima“ Palangos centre kasininkas-pardavėjas, pateko į didžiausio šalies maisto prekybos tinklo sausio herojų vienuoliktuką – už paslaugumą ir dėmesį klientams. Viena palangiškė nepatingėjo apie jai patikusį „Maxima“ darbuotoją parašyti jam padėką ir nusiųsti ją „Maxima“ vadovybei į...


„Lietuvos rytas“ toliau kuria opusus apie vadinamąsias Palangos „dušines“, nors prokuratūra jau nekart teigė, tiesa, neįvardindama žurnalisto (straipsnius apie „dušines“ rašo laikraščio žurnalistas Alvydas Ziabkus – PT), kad dienraščio skleidžiama informacija nėra teisinga. Šią savaitę minėtas „Lietuvos...


Klaipėdos prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą prieš Palangos miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėją Vygantą Rekašių pagal Kultūros centro direktoriaus Žilvino Kažio pareiškimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo (Baudžiamojo kodekso 284 str. 1 d.) paskutinę praėjusių metų dieną Kurhauze. Vakar Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuroras...


Palanga liko be vyriausiojo architekto  1

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 06 09 | Rubrika: Miestas

Nuo pirmadienio Palanga vėl liko be vyriausiojo architekto – penktadienis, birželio šeštoji, buvo paskutinioji Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo Svajūno Bradūno darbo diena. Įsakymą atleisti valdininką iš pareigų pasirašiusi Savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė, patikinusi, jog kurorto vyriausiojo architekto...


Artėjant Kovo 11-ajai, Lietuvos nepriklausomybės dienai, ne vienam mūsų kyla klausimas: o kaip aš pats suvokiu šią datą, ką man reiškia valstybė, pilietiškumas, patriotiškumas? Suaugusieji tai supranta ir suvokia vienaip, o jų minčių atspindžius galime išvysti ir laikraščių puslapiuose, ir interneto portaluose. O kaip tai suvokia auganti karta?...


Nuo rugsėjo 11-osios, kaip oficialiai skelbiama, visoje Respublikoje baigta prokuratūros struktūros pertvarka. Palietė ji ir Palangą: ištuštėjusiame prokuratūros pastate vietoj tinklapyje valstybe.com vis dar skelbiamų vyriausiojo prokuroro, trijų eilinių prokurorų, vyriausiojo prokuroro padėjėjos bei raštinės vedėjos, dabar dirba du prokurorai ir viena padėjėja. Kaip jie...


„Tai yra baisu. Mano dukra prarado daug gyvenimo džiaugsmo – po nelaimės olandų atrakcionuose dėl galvos skausmų, svaigimo negali lankyti šokių ir sporto užsiėmimų, o galbūt po Palangos prokuratūros sprendimo nebus ko reikalauti atlyginti žalą už sveikatos sutrikdymą ir moralinius išgyvenimus“, – „Palangos tiltui“ sakė rugpjūčio mėnesį per...


Minint 1991 metų sausio 13 dienos sovietinės agresijos ir nepavykusio perversmo 21-ąsias metines, kalbiname Kovo 11-osios akto signatarą, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios tarybos deputatą, buvusį Palangos miesto merą Algimantą Vincą Ulbą.   Laisvės gynėjų dienos liudininko atmintyje tebegyvi prisiminimai apie tuos metus, kuomet visa Lietuva ruošėsi atstatyti...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius