Abiturientams planuojami įvesti brandos darbai palangiškių negąsdina

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-06-12
Peržiūrėta
1820
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nuo 2015-2016 mokslo metų abiturientai gali sulaukti naujovės: ilgalaikio brandos darbo, kuris būtų prilygintas mokykliniam egzaminui.
Nuo 2015-2016 mokslo metų abiturientai gali sulaukti naujovės: ilgalaikio brandos darbo, kuris būtų prilygintas mokykliniam egzaminui.

Nuo 2015-2016 mokslo metų planuojama mokiniams įvesti brandos darbą, kuris turėtų mokyklinio egzamino statusą. Tokia idėja jau buvo kilusi 2008-aisiais, tačiau tyliai „nugeso“. Tuo tarpu Palangos senojoje gimnazijoje panašius darbus moksleiviai atlieka nuo 1999-ųjų – tiesa, ne abiturientai, o trečiosios gimnazijos klasės mokiniai. Tad šios ugdymo įstaigos galimi pokyčiai ne tik kad negąsdina – juose įžvelgiama pliusų.

 

Rinktųsi pagal pomėgius

Nuo 2015-2016 mokslo metų planuojama mokiniams įvesti brandos darbą. Tai būtų ilgalaikis vidurinę baigiančio mokinio darbas, kurį jis galės atlikti pasirinkdamas tiriamąją, menų ar technologijų kryptį ar dalyką.

Numatoma, kad brandos darbas turės mokyklinio brandos egzamino statusą ir bus laisvai pasirenkamas.

Teigiama, kad vienas iš svarbiausių brandos darbo privalumų būtų tas, kad mokinys jį rengtų atsižvelgdamas į savo pomėgius, interesus, gebėjimus. Konsultuodamasis su mokytoju, kuris vadovaus jo brandos darbo rengimui, mokinys pats formuluotų brandos darbo temą, planuotų savo veiklą, prisiimtų atsakomybę už savo mokymąsi.

 

Vertintų komisija

Projekte numatoma, kad brandos darbo aprašo apimtis turi būti ne mažesnė kaip 2 tūkst. žodžių, išskyrus tiriamuosius brandos darbus, kuriuose literatūros analizė yra rezultato dalis. Tiriamųjų brandos darbų aprašo apimtis nereglamentuojama.

Mokinio brandos darbą po pristatymo vertintų jo darbo vadovas ir vertinimo komisija.

Beje, idėja nenauja – ji buvo kilusi 2008 metais, kai rengtas Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo ir brandos egzaminų tobulinimo 2008-2012 metais priemonių planas.

Pastaruoju metu Švietimo ir mokslo ministerijoje vyksta diskusijos dėl šio projekto: aptariami mokytojų, mokinių organizacijų, aukštųjų mokyklų, tėvų pateikti siūlymai, pasirengimo įvesti brandos darbą klausimai.

Palangai – ne naujovė

Ar Švietimo ministerijos planuojami įvesti brandos darbai netaps papildomu išbandymu abiturientams, teiraujamės Palangos senosios gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ugdymo reikalams Zinaidos Bružienės.

„Mūsų gimnazijoje beveik tokie pat – jei ne dar aukštesnio lygio, nei planuoja ministerija, – darbai atliekami nuo 1999-ųjų metų, kai mokykla gavo gimnazijos statusą, – sakė Z. Bružienė. – Metinius darbus iš pradžių rengdavo pirmosios ir trečiosios klasės gimnazistai, vėliau mažesniuosius nusprendėme „palepinti“, tad dabar tik vyresnieji rašo metinius projektinius darbus, kurių vertinimo pažymys įrašomas į brandos atestatą“.

Šiemet trečiokai savo metinius projektinius darbus gynė pirmąją birželio savaitę. Gimnazistai rinkosi lietuvių, anglų kalbų, matematikos, socialinių bei gamtos mokslų, taip pat menų bei kūno kultūros temas.     

 

Atliks gerai

Kaip sakė Z. Bružienė, moksleiviai renkasi juos labiausiai dominančias sritis bei temas, jų pasirinktiems darbams vadovauja mokytojai. Patys projektai būna patys įvairiausi – iki rimtų mokslinių tiriamųjų darbų, skinančių laurus tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų – iki pat Pietų Afrikos Respublikos. O, pavyzdžiui, gimnazisčių darbu „Rąžės upelio žiočių užterštumas“, kai moksleivės visus metus stebėjo upelį, imdavo mėginius, tirdavo juos gimnazijos laboratorijoje ir pateikė stebėjimų duomenis bei išvadas, džiaugiasi bei naudojasi universitetai.

„Man ši idėja tikrai priimtina. Nes žinau, kad ir moksleiviai, ir mokytojai tikrai sugebės brandos darbus atlikti, ir atlikti gerai“, – įsitikinusi direktoriaus pavaduotoja.

 

Mato pliusus

„Esu įsitikinusi, kad brandos darbai, jeigu jie bus įvesti, moksleiviams suteiks daugiau galimybių bei duos naudos“, – tęsė Z. Bružienė.

Kaip pajuokavo direktoriaus pavaduotoja, reiktų būti visišku tinginiu, kad per metus laiko mokytojui vadovaujant negalėtum atlikti darbo paties pasirinkta ir pačiam įdomia tema. O patirtis ir žinios, gautos atliekant tokį darbą, daug vertingesnės, negu „iškalti“ atsakymai į egzaminų klausimus.

Dar vienas pliusas – daugiau moksleivių galės siekti vidurinio išsilavinimo: išlaikę privalomą lietuvių kalbos egzaminą ir apsigynę brandos darbą, prilygintą mokykliniam egzaminui, ir mažiau gabūs mokslams mokiniai galės gauti brandos atestatus.

 

Komentuoti negali

„Kol kas negaliu nieko komentuoti, – paklausta, ar pritaria Švietimo ir mokslo ministerijos planams dėl brandos darbų, sakė Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Nijolė Vargonienė. – Kol kas tai – net ne projektas, tik planai, o toli gražu ne visi planai būna įgyvendinami“.

Pasak N. Vargonienės, visų pirma reiktų gerai išsianalizuoti patį projektą – kai jis jau bus, – įvertinti, kaip ketinama idėją įgyvendinti, ir tik tada būtų galima išsakyti nuomonę apie galbūt būsimą abiturientų brandos darbą.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palanga pernai iš turistų surinko apie 1 mln. 200 tūkstančių eurų pagalvės mokesčio. Kaimynų pavyzdžiu dabar nori sekti ir Kretingos rajono politikai – jie planuoja įvesti mokestį turistams už poilsį viešbučiuose, nuomojamuose būstuose, turizmo sodybose. 


Palangos senojoje gimnazijoje liepos 19-ąją įvyko šventė – brandos atestatų įteikimo diena. Šis vidurinį išsilavinimą patvirtinantis dokumentas įteiktas 115 kurorto abiturientų.  


Gausybės gražių ir švytinčių jaunuolių iškilminga eisena trečiadienį, liepos 20 dieną, papuošė Palangą – įteikti brandos atestatai 114 Palangos senosios gimnazijos abiturientų.


Praėjusį sekmadienį Palangos senosios gimnazijos abiturientams buvo įteikti brandos atestatai. Šventę abiturientai pradėjo susirinkdami prie Palangos senosios gimnazijos, kur buvo atidengta grindinio plytelė, skirta gimnaziją baigiantiems 81-osios laidos abiturientams.


Sekmadienį, liepos 25 d., Palangos senosios gimnazijos abiturientams buvo įteikti brandos atestatai. Palangos senąją gimnaziją šiais mokslo metais baigė 95 mokiniai.


Gegužės 26 dieną nuskambėjo paskutinis skambutis 99 Palangos senosios gimnazijos abiturientams, kuriems, be įprastinės mokyklinės veiklos, teko neeiliniai išbandymai – paskutiniais metais jiems reikėjo įveikti pandemijos, karatino, nuotolinio mokymosi iššūkius.


Praėjęs penktadienis Palangos senosios gimnazijos 76 laidos 146 abiturientams buvo neeilinis – jiems įteikti brandos atestatai. Šventė prasidėjo eisena nuo gimnazijos iki naujosios Palangos koncertų salės, kurioje ir įvyko atestatų įteikimo ceremonija. Abiturientus sveikino Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, Lietuvos Respublikos premjero patarėjas Antanas Vinkus...


Matematikos egzaminas abiturientams tapo iššūkiu

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 06 16 | Rubrika: Miestas

Šalies abiturientai baiginėja abitūros egzaminų sesiją. Birželio 10 dieną visos šalies abiturientai laikė valstybinį matematikos brandos egzaminą, kuris šiais metais privalomas visiems, pretenduojantiems į nemokamą studijų vietą. Egzaminas vienodas net tiems, kurie matematikos mokėsi bendruoju mokymosi lygiu.Ir nesvarbu, sekėsi ją suprasti ar ne.   


Nuo 2015-2016 mokslo metų planuojama mokiniams įvesti brandos darbą, kuris turėtų mokyklinio egzamino statusą. Tokia idėja jau buvo kilusi 2008-aisiais, tačiau tyliai „nugeso“. Tuo tarpu Palangos senojoje gimnazijoje panašius darbus moksleiviai atlieka nuo 1999-ųjų – tiesa, ne abiturientai, o trečiosios gimnazijos klasės mokiniai. Tad šios ugdymo įstaigos...


Abiturientams įteikti brandos atestatai

„Palangos tilto“ informacija, 2010 07 18 | Rubrika: Miestas

Vakar buvo įteikti brandos atestatai Palangos abiturientams. 70 laida pasižymėjo mokinių gausa, tad Palangos senosios gimnazijos salė tiesiog ūžė, nes šventės „kaltininkų“ atskubėjo pasveikinti ir artimieji. 185 abiturientai baigė mokyklą ir nuo šiol gyvens jau kitokiu ritmu.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius