Apie ką galvojama prie jūros? Atsakymo kviečia ieškoti paroda Gintaro muziejuje

Palangos tiltas, 2024-09-04
Peržiūrėta
499
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palanga / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
Palanga / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.

Palangos gintaro muziejuje atidaryta paroda „Paskutinis paplūdimys“, skatinanti pamąstyti apie ekologiją, amžių, išėjimą. 

Sąvoka „Paskutinis paplūdimys“ – talpi, spalvinga ir daugiaprasmė, sako Palangos gintaro muziejuje atidarytos parodos kuratorė Skaidra Trilupaitytė. Galima svarstyti ir apie sezono, ir apie gyvenimo, o gal net visos žmonijos pabaigą. Tačiau galima įžvelgti ir teigiamų prasmių: pagaliau pasiektas tas svajonių paplūdimys.

„Paplūdimys – kaip pliažas, pramogų industrijos dalis, yra labai būdingas mūsų vidurinei klasei. Tas reiškinys iš tikrųjų yra nesenas istoriškai, jis atsirado gal 20 a. pradžioj, kai prie Baltijos <...> pradėjo žmonės važinėti <...> poilsio ieškot“, – pasakoja ji.

Parodoje – Pauliaus Makausko fotoskaidrės, Viktoro Trublenkovo fotografijos, Igorio Piekuro koliažas. Visą laiką sukasi vaizdo projekcija, o joje – įvairių fotografų skirtingais laikais užfiksuoti poilsiautojai.

„Jos visos yra apie tai, kaip žmogus prieina prie kranto, ką žmogus mąsto, kaip jaučiasi, atostogauja. Iš sovietmečio laiko matom labai tipinį gintarų rinkimo paprotį, kur minios rinkėjų tuos gintarėlius renka, bet matome ir vieną paskutiniųjų šios vasaros fotografijų – figūra moters, kuri prie jūros stovi, romantiškai taip žvelgia ne į tolį, bet žinoma, į savo mobiliojo telefono ekraną“, – pasakoja S. Trilupaitytė.

Ekspoziciją papildo kompozitoriaus Kristijono Lučinsko muzika. Pajūrio garsų yra, bet jie nedominuoja.

„Galime galvoti ir apie kosminio pabėgimo scenarijus, apie jūras, kurios yra jau kažkur kitose planetose, kituose planetų mėnuliuose. Tas nežemiškumas, toks ambientas, truputį neaiškus nerimas, kuris žmoniją varo, buvo inspiracija muzikai“, – kalba kuratorė.

Ji sako, žmogus, galėdamas keliauti po visą pasaulį, nori pakliūti į nesuterštą, tyrą, nepaliestą paplūdimį. Tačiau tokių gamtos kampelių – vis mažiau. Ir ne be žmogaus rankos.

„Paskutinis paplūdimys iš pirmo žvilgsnio atrodo tokia lengva tema: paplūdimys, smagumas, saulė, gėris, tas, kurį suteikia jūra ir visi tie komponentai. Bet kartu kviečiame truputėlį pakalbėti apie nūdienos aktualias temas, kaip ekologija, amžėjimas, išėjimo, atsisveikinimo temos“, – sako S. Trilupaitytė.

Palangos gintaro muziejuje parodą aplankyti galima iki kitų metų balandžio.

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos gintaro muziejuje atidaryta paroda „Paskutinis paplūdimys“, skatinanti pamąstyti apie ekologiją, amžių, išėjimą. 


Rugpjūčio 30 d., penktadienį, 17 val. LNDM Palangos gintaro muziejus kviečia išlydėti vasarą parodoje „Paskutinis paplūdimys“. Joje eksponuojamos fotografijos ir tapybos darbai siūlys lankytojams pažvelgti į savo santykį su Baltijos jūra ir atsipalaiduoti kviečiančiu  kurortu, atkreipti dėmesį į vis labiau aktualizuojamas ekologines problemas ir jų keliamą nerimą. Paroda veiks iki 2025 m....


Palangos gintaro muziejuje – dizainerio ir tyrėjo Manto Lesausko paroda. Autorius pristato dizaino objektus, atsiradusius jo atlikto gintaro meninio tyrimo pagrindu.


Rugpjūčio 11-ąją, Kretingos muziejuje visuomenei pristatytas Palangos senovės gintaro rinkinys.


LNDM Palangos gintaro muziejuje gegužės 19 dieną, penktadienį, 18 val. atidaroma kartu su Vokietijos gintaro muziejumi parengta paroda „Gintaras iš gelmių“.


Balandžio 3 d., pirmadienį, 15 val. ant jūros tilto atidaroma Palangos gintaro muziejus  parengta stendinė paroda.


Birželio 10 d., penktadienį, 16 val. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Palangos gintaro muziejuje atidaroma garsaus prancūzų menininko Pierreʼo Huygheʼo vieno kūrinio paroda „Atkūrimas“.


Sausio 28 d., penktadienį, 16 val. Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17) atidaroma juvelyrės Karinos Kazlauskaitės paroda „Organiniai žaidimai. Juvelyrika ir objektai“. Tai devintoji autorės solo paroda, kurioje stebinantys juvelyriniai kūriniai iš neįprastų organinių medžiagų prabils apie žmogaus ir gamtos, gyvūnijos pasaulio ryšius ir bendrabūvį.


Gegužės 18 d., Tarptautinę muziejų dieną, Palangos gintaro muziejuje atidaroma metalo menininkės Vitos Pukštaitės-Bružės personalinė paroda – juvelyrinė instaliacija „Po saule“, kurioje eksponuojami specialiai šiai parodai sukurti naujausi autorės darbai – metalo meno bei autorinės juvelyrikos objektai iš gintaro, emalio, vario, sidabro, geležies...


Lietuvos dailės muziejaus padalinio Palangos gintaro muziejaus viena iš strateginių programų – "Gintaro dizaino tradicijų aktualizavimas". Tęstinis projektas, pradėtas Felikso Daukanto retrospektyvos paroda, pristatė Kazimiero Simanonio ir Petro Balčiaus juvelyriką bei metalo plastiką.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius