Balti pašto karveliai ir ranka rašyti laiškai – jau praeities romantiška nostalgija

Kotryna REKAŠIŪTĖ, 2015-10-15
Peržiūrėta
624
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Balti pašto karveliai ir ranka rašyti laiškai – jau praeities romantiška nostalgija

Regis, dar visai neseniai laiškų rašymas ranka buvo įprastas ir nieko nestebinantis dalykas. Šiais laikais tai skamba tarsi tikra egzotika, o ypač jaunosios kartos atstovams. Ranka rašytų laiškų nebegauname, patys jų nerašome, o ką ir bekalbėti apie kadaise buvusius ir dabar tik romantiškai įsivaizduojamus pašto karvelius. Spalio 9-ąją minint Pasaulinę pašto dieną, „Palangos tiltas” pasmalsavo apie laiškininko profesiją ir jų darbo ypatumus – kalbėjomės su Palangos skyriaus pašto viršininke Rasa Rukšėniene.

Iššūkių reikalaujanti laiškininko profesija
R. Rukšėnienės teigimu, pašto darbuotojai, pristatydami gyventojams laiškus, įvairias siuntas ar prenumeruojamus spaudos leidinius dažnai susiduria su įvairiomis jų laukiančiomis kliūtimis. „Verta atkreipti dėmesį, kad vis dar kas penktas adresatas Lietuvoje neturi įsirengęs pašto dėžutės, arba ji yra itin prastos būklės ir nebetinkama naudoti. Kai nėra tvarkingų pašto dėžučių, laiškininkai negali užtikrinti korespondencijos, prenumeratos saugumo ir pristatymo kokybės”, – teigė R. Rukšėnienė.
Palangos skyriaus pašto viršininkė pabrėžė, jog neretai laiškininkams keblumų suteikia ir neteisingai bei neįskaitomai užrašytas pašto siuntos gavėjo adresas. Visgi viena iš didžiausių ir labiausiai pavojų keliančių problemų – nepririšti ir agresyvūs gyventojų šunys. „Ši problema itin dažna kaimiškose teritorijose, tačiau pastaruoju metu pastebime tendenciją, kad laiškininkai vis dažniau šunų užpuolami ne kaimuose ar vienkiemiuose, bet ir privačių namų teritorijose matant šeimininkams”, – apie paštininkus tykojančius pavojus pasakojo R. Rukšėnienė. Taip pat kaip vieną iš dažniausiai pasitaikančių problemų moteris išskyrė ir prastą kelių būklę, ypač šaltuoju žiemos sezono metu. Tuomet pasitaiko nemažai sunkumų norint įveikti ir pasiekti atokesnes kaimo gyvenvietes.

Įvairiapusė profesija
Baltų pašto balandžių atnešami laiškai, paštininko pristatomas virvelėmis surištas pluoštas gražiausių laiškų – seniems romantikams tai tikras anų laikų paštininko profesijos atstovo įsivaizdavimas. Šių dienų realybė kiek kitokia. „Sakoma, kad laiškininko profesija yra viena iš romantiškiausių, bet noriu atkreipti dėmesį, kad šių dienų laiškininkas gyventojams pristato ne tik meilės laiškus. Klaidingai įsivaizduojama, kad laiškininko darbas tėra viso labo laiško įmetimas į pašto dėžutę ar prenumeruojamų spaudos leidinių išnešiojimas. Laiškininkai gyventojams pristato pensijas ir kitas socialines išmokas, priima mokesčius už komunalines bei kitas paslaugas, prenumeratos užsakymus, atokesnėse kaimo gyvenvietėse iš laiškininkų žmonės gali įsigyti būtiniausių buities prekių. Tai – sunkus, reikalaujantis didžiulio supratingumo ir dėmesio žmogui darbas”, – kasdienius paštininko darbo ypatumus atskleidė R. Rukšėnienė.

Rašyti laiškus ranka – nebemadinga
Prakalbus apie popierinių laiškų populiarumą šių dienų visuomenėje, Palangos pašto viršininkė buvo atvira: „Tradicija siųsti ranka rašytus laiškus pamažu tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje nyksta. Tendencijos rodo, kad rašytinės informacijos siuntimas kasmet sumažėja apie 15 proc.”.
Pasiteiravus, kas moters manymu, ranka rašomų laiškų tradicijos nykimui turi įtakos, vienu iš pagrindinių veiksnių moteris įvardijo šiuolaikines technologijas. „Greitas šiuolaikinio gyvenimo tempas žmones atpratino rašyti ir siųsti popierinius laiškus, nes, įsigalėjus naujoms technologijoms, laiškus kaip bendravimo priemonę pakeitė spartesnės ryšio priemonės: el. paštas, telefoniniai skambučiai ir trumposios SMS žinutės, galimybė su savo draugais, artimaisiais bendrauti per socialinius tinklus internete”, – sakė pašnekovė.

Didžiausias darbymetis – švenčių metu
Ne paslaptis, jog artėjant laukiamiausioms metų šventėms visus užpuola ne tik dovanų karštinė, ilgi nepabaigtų darbų sąrašai, bet ir didžiausias darbymetis, ypač – pašto darbuotojams. „Intensyviausias darbymetis paštuose būna prieš didžiąsias metų šventes, ypač Kalėdas ir Naujuosius metus. Šiuo laikotarpiu, kuris tradiciškai prasideda nuo gruodžio pradžios ir tęsiasi iki sausio vidurio, žmonės ne tik daugiau išsiunčia laiškų, atvirlaiškių su sveikinimais ir siuntų, bet ir gerokai padaugėja iš užsienio šalių atkeliaujančių siuntų. Skaičiuojama, kad prieššventiniu laikotarpiu net dvigubai išauga siuntų srautai”, – „Palangos tiltui” sakė R. Rukšėnienė.
Praėjusiais metais iš Palangos paštų išsiųsta beveik 92,5 tūkst. įvairių pašto siuntų (laiškai, smulkūs paketai, siuntiniai), gauta per 68 tūkst. siuntų.

Jūsų komentaras:

', 2015-10-18 12:23 (. / IP: 78.57.226.210)
rasyt nemoka

Taip pat skaitykite

„Ką pasakytumėte Karaliui Mindaugui? Už ką padėkotumėte Gabrielei Petkevičaitei-Bitei? Kuo jus įkvepia Juozas Miltinis? Ką apie šiandieninę Lietuvą papasakotumėte Vincui Kudirkai?“ – į šiuos klausimus atsakyti Lietuvos moksleivius kviečia Vasario 16-ąją prasidėjusi akcija „Laiškas istorijai“. Palangoje pašto dėžutė pastatyta prie...


Rugpjūčio 12 dieną, apie 04.10 Palangoje, J. Basanavičiaus g., naktiniame klube, apsaugos darbuotojas sulaikė 1987 m. gimusį vyrą, pas kurį buvo rastas folijos lankstinukas su baltos spalvos milteliais, įtariama, narkotine medžiaga.  


Palangiškis Jonas Jukna, užsukęs į redakciją, papasakojo, jog jau ne pirmą kartą iš populiaraus prekybos centro parsineša netinkamą produktą. „Tikrai nebūna taip dažnai, bet karts nuo karto turiu tokią sėkmę, kad pataikau parsinešti namo nevalgomą produktą – tai iš keptų produktų, tai iš vaisių“, – pasakojo vyras. Kaip...


Regis, dar visai neseniai laiškų rašymas ranka buvo įprastas ir nieko nestebinantis dalykas. Šiais laikais tai skamba tarsi tikra egzotika, o ypač jaunosios kartos atstovams. Ranka rašytų laiškų nebegauname, patys jų nerašome, o ką ir bekalbėti apie kadaise buvusius ir dabar tik romantiškai įsivaizduojamus pašto karvelius. Spalio 9-ąją...


Nenumaldomai tirpsta 2014 metų dienos, o tuo pačiu ir laikas skirtas šių metų numatytiems darbams atlikti. Paskubėkite įgyvendinti ne tik savo svajones, bet ir pasižadėjimus! Gruodžio 3 dieną2014-12-03 padėjome įgyvendinti sibiro Sibiro tremtinio, Palangos jūros šaulių šeštos kuopos būrio vado Petro Neverausko užsibrėžtą tikslą – dar dviems Kretingos...


Penktadienio vakarą į kurorto viešąją biblioteką gėlėmis nešini rinkosi palangiškiai ir ne tik mūsų miesto gyventojai, suaugę ir maži, gimnazistai ir pradinukai, – žodžiu, visi tie, kas jau spėjo pamilti šį rudenį septynerių metų gimtadienį švenčiančio „Šilko klubo“ narių darbus. Šį kartą tapybos ant šilko vertintojai...


Didžiųjų metų švenčių išvakarėse vis dar tebeskaitantys knygas palangiškiai gavo dovaną: kurorto viešojoje bibliotekoje pristatyta jų žemietės poetės Elenos Karnauskaitės esė  knyga „Ievos laiškai iš Galudienių miesto“. Apie knygą kalbėjo pati autorė, literatūros tyrinėtojas, kritikas, humanitarinių mokslų daktaras Marijus...


Ko verti verslininkams rašomi mero laiškai?

Šarūnas Vaitkus, Palangos miesto gyventojas, 2010 10 11 | Rubrika: Miestas

Gerą Palangos savivaldybės norą - kurorto įmones ir verslininkus paskatinti remti į pajėgiausią šalies krepšinio lygą iškopusį Palangos klubą “Naglis” - sukompromitavo dviprasmiška miesto vadovo užuomina.


Geležinė ranka virš Lietuvos

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 05 20 | Rubrika: Miestas

Lietuva sekmadienį vis dėlto atėjo į rinkimus. Atėjo ir smogė į paširdžius visiems bailiams, kritikams, apolitiškiems asmenims, partijų ant pjedestalo užkeltiems „nenorintiems siekti prezidento posto, bet jo siekiantiems dėl garbės, atsakomybės“ ar dar kažko... Atėjo, nubalsavo ir išėjo. Netikėta, absoliučiai nelietuviška, džiugu.


Į redakciją kreipėsi net keletas žmonių, piktindamiesi užplūdusiais laiškais. „Didysis žaidimas“, „išskirtinė galimybė laimėti“ – tokie žodžiai pasitinka kiekvieną, kuriam į rankas patenka „išpūstažandis“ vokas, kviečiantis įsigyti knygą bei suteikiantis „išskirtinę progą tik Jums“ laimėti automobilį bei piniginius prizus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius