Europą kviečiančiam miestui praverstų ir verslo parama

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2018-02-08
Peržiūrėta
742
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Europą kviečiančiam miestui praverstų ir verslo parama

Į pabaigą jau atrodęs aklas ir beviltiškas Palangos savivaldybės užsispyrimas pagaliau davė savo vaisių. Palangos koncertų sale aiškiai susidomėjusių koncesininkų spaudimo nepabūgusi miesto valdžia sunkiose derybose išplėšė pagrindinį prizą – nemenką koncesininko mokestį už teisę valdyti pagrindinę kurorto kultūros pramogų areną.
Kompromisas buvo pasiektas tik ketvirtojo konkurso metu. Siekiant susitarimo savivaldybei teko nusileisti ir salės valdymą būsimam šeimininkui pratęsti dvigubai ilgiau – dvidešimčiai metų. Tai gana ilgas laikotarpis, po kurio nežinia kuo viskas baigsis. Pagal susitarimą, po 20 metų salė bus grąžinta savivaldybei, tačiau sutartis numato ir koncesijos laikotarpio pratęsimą. Be to, neaišku, kaip per šį laikotarpį keisis šalies įstatymai, kurie gali numatyti net ir ilgai valdyto objekto išsipirkimą.
Bet kuriuo atveju, logiška būtų manyti, kad už savotišką nuomos mokestį konkursą laimėjusios bendrovės „Pajūrio infrastruktūra“ antrinei įmonei ši salė priklausys amžinai. Juk miestui svarbiausia, kad salėje netrūktų renginių ir ji išliktų kurorto svečių traukos centru. Ar po 20 metų salės valdymą susigrąžinusiai savivaldybei pritraukti kultūros renginius sektųsi geriau už tiek metų tai dariusią privačią įmonę?
Derybose laimėjo ir savivaldybė, užsitikrinusi 154 tūkst. eurų savotišką metinę rentą, bei garantuotus renginius šaltuoju metų laiku. Šitaip per 20 metų ne tik bus susigrąžinta iš banko paimtos paskolos suma, bet ir gautas papildomas milijonas eurų. Jis nemaža dalimi kompensuos salės statybai išleistas lėšas, kurios buvo gautos pardavus savivaldybės nekilnojamąjį turtą.
Tačiau sutarties su koncesininku pasirašymo džiaugsmą temdo iš Europos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacijos EBBA (European Brass Band Association) praėjusių metų spalį gauta žinia, kad 2019 metais Palangoje planuotas prestižinis Europos orkestrų čempionatas neįvyks. Čempionato vieta iš Lietuvos kurorto buvo perkelta į Šveicarijos kurortinį miestelį Montrė.
Turint galvoje, kad net koncertų salės statyba buvo skubinama dėl galimybės kitų metų balandį pas mus pakviesti geriausius Europos orkestrus, Palangai tai gana skaudus smūgis. Juo labiau, po garsiai paskelbto, bet taip naujojoje koncertų salėje ir neįvykusio pasaulinės muzikos įžymybės amerikiečio kompozitoriaus Philipo Glasso jubiliejinio koncerto. Dar 2016 metų rudenį Palangoje savaitę turėjusį trukti P. Glasso muzikos festivalį žadėję neaiškūs organizatoriai iš savivaldybės ėmė kaulyti 100 tūkst. eurų paramos, o vėliau ir visiškai pranyko.
Tiesa, Europos pučiamųjų orkestrų čempionatas Palangai dar nėra prarastas. Dėl finansinių sunkumų atsisakius Škotijai, mūsų kurortas vis dar lieka pagrindiniu pretendentu šį renginį organizuoti 2020 metais.
Tačiau EBBA Palangai iškėlė naujų ir sunkiai įgyvendinamų sąlygų. Iš pradžių liaupsinę mūsų salės akustiką EBBA vadovai vėliau pareiškė, kad čia įrengta moderni elektroakustikos sistema čempionato metu negali būti naudojama, nes konkurso komisija turi vertinti natūraliai sklindantį orkestrų grojamos muzikos garsą. Bet kokie galimi elektroakustinės sistemos techniniai trikdžiai gali pakišti koją konkurso dalyviams ir iškreipti vertinimus bei čempionato rezultatus.
Tačiau išjungus garso stiprinimo sistemą paaiškėjo, kad natūrali salės akustika yra nepakankama.
Pagal garso specialistų parengtą projektą už 170 tūkst. eurų buvo atlikti galinės salės sienos geometriniai pataisymai, kurie sumažino link scenos sugrįžtančius garso atspindžius. Kad garso nesugertų kulisai, buvo keičiamas scenos interjeras. Siekiant sumažinti iš vestibiulio į salę sklindantį pašalinį triukšmą buvo papildomai izoliuotos durys, o įėjimuose į salės parterį – įrengtos antrosios durys.
Praėjusį rudenį dar kartą atvykę EBBA atstovai palangiškių pastangas pagyrė, tačiau kol buvo įgyvendinamos jų rekomendacijos, nuplaukė teisė čempionatą organizuoti kitais metais. Užtat į 2020 metus pretenduojanti Palanga sulaukė naujo pageidavimo: sutvarkius akustiką salėje, pakito garso skambesys scenoje ir tai trukdo groti patiems muzikantams. Savivaldybei buvo patarta šį trūkumą ištaisyti akustiniais skydais – įsigyti vadinamą sceninę kriauklę, kuri neleidžia garsui susigerti į kulisus ir jį nukreipia į salę.
Tai išgirdusiam Palangos koncertų salės akustikos klausimais savivaldybę konsultuojančios įmonės „Scenos techninis servisas“ direktoriui Laurynui Paškevičiui net buvo kilęs įtarimas, jog EBBA atstovai nepagrįstai kabinėjasi prie palangiškių. Ankstesni Europos čempionatai yra vykę ir gerokai prastesnėse salėse.
Tačiau iš Nyderlandų atvežti akustikos ekspertai EBBA priekaištus patvirtino. L. Paškevičiaus teigimu, įprastiems koncertiniams renginiams salėje veikiančios elektroakustinės sistemos pilnai pakanka, tačiau įgyvendinus visus EBBA pageidavimus, Palangos koncertų salės akustika bus viena geriausių Europoje ir čia bus galima drąsiai kviestis pasaulinio garso orkestrus.
Bet visa bėda, kad Palangos koncertų salė jau priklauso privačiai įmonei ir miestas čia komercinių renginių nebeorganizuos. Tiesa, savivaldybė salę yra rezervavusi galimo čempionato dienomis, tačiau vos savaitę truksiantiems orkestrų pasirodymams įsigyti apie 80 tūkst. eurų kainuojančią akustinę kriauklę – brangoka čempionato kaina.
Logiška būtų, kad šią reikalingą akustinę įrangą pirktų salės koncesininkas, tačiau iš savo veiklos pajamų dar nepradėjusiai gauti bendrovei tai irgi būtų kol kas nebūtina ir neplanuota investicija.
O laikas spaudžia. Akustiniai skydai Palangoje turi atsirasti iki gegužės vidurio, kai čia koncertuosiančio praėjusių metų pasaulio čempiono Belgijos „Willebroek Brass Band“ orkestro paklausyti atvyks EBBA vadovai. Jei Palanga praleis ir 2020 metus, nežinia kada kurorte toks renginys galėtų įvykti, nes būsimi čempionatai šalims šiandien jau yra išdalinti keletai metų į priekį.
Kol miesto valdžia karštligiškai ieško išeities, pats laikas būtų sukrusti ir kurorto verslininkams. Senas tradicijas turintis žemyno orkestrų čempionatas yra didelis miesto verslui didžiules pajamas atnešantis renginys. Todėl jis yra taip geidžiamas visoje Europoje.
Savaitę vykstančiame čempionate ir jo papildomuose konkursuose dalyvauja apie 25 orkestrus. Juos lydi artimieji, šimtai gerbėjų. Paskaičiuota, kad čempionatas pritraukia per 4 tūkst. žmonių, kurie vidutiniškai išleidžia po 500 eurų. Vadinasi, čempionato metu vietos verslas – apgyvendinimo, viešojo maitinimo įstaigos, pramogų vietos sulaukia apie 2 mln. eurų pajamų.
Tokiu būdu, dar neatėjus vasaros sezonui, Palangos viešbučiai ir kavinės būtų apkrautos lyg vidurvasarį. Ar dėl savojo miesto prestižo ir tokios ekonominės perspektyvos pagaliau susivienijęs kurorto verslas gal kartą ryšis paremti ir miesto iniciatyvas?

Jūsų komentaras:

Pagyvensim pamatysim 2018-02-27 09:02 (IP: 78.60.62.146)
Eilinis p. Ziabkaus ir vladzios "spaudimas" verslui !! Mol, mes pridareme klaidu, bet tegul verslas susimoka, o juk, kaip ir visada, laurus pasiims ne verslas, o valdzia. Kita vertus, ka padare valdzia, kad Palangoje verslui , ypac smulkiam, butu gerai?? As nematau nieko gero! Jei jie ir kazka padaro, tai savotiskai priversti istatymu ty TIK IS REIKALO! O jei kazkokiems verslo segmentams ty stambesniems viesbuciams ar retoranams to reikia, prasom, tegul kalba su valdzia ir finansuoja. Zodziu, su Palangos valdzia toks dalykas, kaip jie su verslu elgiasi, taip ir verslas su jais pasielgs..

Taip pat skaitykite

Birželio 11 d. penktadienį 15-18 val. Europos socialinio fondo agentūros projekto „Parama maisto produktais ir higienos priemonėmis“ Nr. EPSF-2020-V-07-03 lėšomis Palangoje bus dalinama nemokama parama maisto produktais ir higienos priemonėmis. Papildoma informacija teikiama telefonu: 8 (46) 34 13 38 (nuo 10 iki 13 val.)


Balandžio 14 dieną sukako lygiai dešimt metų, kai Palangos miestui vadovauja meras Šarūnas Vaitkus. Trečią kadenciją miesto vairą savo rankose tvirtai laikančio kurorto vadovo pasiteiravome, koks, jo nuomone, šis dešimtmetis buvo miestui, bei kokią Palangą Š. Vaitkus nori matyti ateityje.


„Palangos tiltas“ – vienintelė Palangos žiniasklaidos priemonė, kuriai buvo skirta Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) parama 2020 metais. „Palangos tilto“ svetainės www.palangostiltas.lt projektui „50 kultūros paveldo vertybių Palangoje“ buvo skirta 2 000 eurų.


Europą kviečiančiam miestui praverstų ir verslo parama  1

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2018 02 08 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Į pabaigą jau atrodęs aklas ir beviltiškas Palangos savivaldybės užsispyrimas pagaliau davė savo vaisių. Palangos koncertų sale aiškiai susidomėjusių koncesininkų spaudimo nepabūgusi miesto valdžia sunkiose derybose išplėšė pagrindinį prizą – nemenką koncesininko mokestį už teisę valdyti pagrindinę kurorto kultūros pramogų areną.


Ketinate įsigyti verslo liudijimą 2017-iesiems? Patariame, kaip tai padaryti!


Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) pastebi augančią verslo liudijimų apgyvendinimo paslaugoms paklausą: verslo liudijimų patalpų nuomos ir apgyvendinimo paslaugoms teikti pajūrio kurortuose šiemet įsigyta 10 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Verslo liudijimus „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų“...


Nuo sausio pirmosios dirbantiesiems su verslo liudijimais vėl kyla mokesčiai, nes įsigaliojo lapkričio 29 d. Palangos miesto tarybos priimtas sprendimas, kuriuo nustatyti nauji fiksuoti gyventojų pajamų mokesčio dydžiai, taikomi įsigyjant verslo liudijimus 2013 metams vykdomai veiklai. Tiesa, tokio šoko, kurį vadinamiesiems patentininkams teko patirti pernai, kai Vyriausybės...


VšĮ Kauno paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centras Kurorto verslo skyrius surengė konkursą-parodą „Su gintarinėm Šv. Kalėdom, Palanga!“


Verslo liudijimai Palangoje yra populiarūs, ypatingai vasaros sezono metu. Kaip teigė Palangos biudžeto skyriaus vedėja Regina Garadauskienė, šiais metais minimalus verslo liudijimo mokestis už metus buvo 1440 litų. „Kaina priklauso nuo to, kokią veiklą nori vykdyti žmogus. Jei tai nuoma, tuomet žmogaus pajamos yra didesnės, todėl automatiškai ir verslo liudijimas kainuoja brangiau, jei...


Palanga, kaip ir visa Lietuva, sunkiai įsivaizduoja ūkio, kultūros, informacinių technologijų plėtrą, socialinių ir ekonominių problemų sprendimą be Europos Sąjungos paramos. Kad jos parama Lietuvai yra itin svarbi, byloja ir faktas, kad šių metų beveik 30% biudžeto lėšų yra ES parama. Klaipėdos apskrityje, taip pat Palangoje, vykdoma daugybė projektų, kuriuos dalinai finansuoja Europos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius