Gamtoje būkite atidūs: kaip apsisaugoti nuo erkių ir jų sukeliamų ligų?

Palangos tiltas, 2022-04-22
Peržiūrėta
1567
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gamtoje būkite atidūs: kaip apsisaugoti nuo erkių ir jų sukeliamų ligų?

Erkinis encefalitas – paralyžių ir mirtį galinti sukelti virusinė liga, kuri pažeidžia galvos ir nugaros smegenis. Šia liga galima užsikrėsti vartojant termiškai neapdorotą pieną ir jo produktus arba įsisiurbus erkei, kurios šylant orams persikelia vis arčiau žmonių – į parkus, namų kiemus ar sodybas. Anot „Camelia“ vaistininkės Lauros Masiulienės, vaistų nuo šios pavojingos ligos nėra, todėl išvengti jos keliamų sunkių pasekmių galima tik dviem būdais – žinant, kaip elgtis įsisiurbus erkei ir skiepijantis. 

„Jeigu įsisiurbė erkė, pirmiausia ją reikėtų kuo skubiau ištraukti – tai gali padėti apsisaugoti nuo viruso patekimo į organizmą. Labai svarbu traukimą atlikti tinkamai – plonu pincetu suimkite kuo arčiau savo odos ir erkės nesukiodami staigiu judesiu traukite ją į viršų. Atlikę šią procedūrą, dezinfekuokite traukimo vietą. Vėliau vieną mėnesį atidžiai stebėkite savo savijautą, nes per šį laikotarpį pasireiškia erkinio encefalito simptomai“, – teigia L. Masiulienė. 

Vaistininkė priduria, kad norintys įsitikinti, ar pavyko išvengti užsikrėtimo, gali per 1-3 dienas nuo erkės įsiurbimo atlikti kraujo tyrimą. 

Daliai susirgusių – ilgalaikiai liekamieji reiškiniai

Susirgus šia pavojinga liga pirmiausia atsiranda galvos ir raumenų skausmas bei nežymiai pakilusi kūno temperatūra. Kai šie simptomai praeina, dalis žmonių pasijaučia geriau dėl ligai būdingo „klaidingo pagerėjimo periodo“, tačiau vėliau prasideda antroji jos fazė. Tada pradeda svaigti galva, mėtyti į šonus, pasireiškia mieguistumas, suprastėjusi atmintis ir koncentracija ar net paralyžius. 

„Tiems, kurie patiria antrą erkinio encefalito fazę, pasveikus tenka visam gyvenimui susitaikyti su suprastėjusia gyvenimo kokybe dėl pasireiškusių liekamųjų reiškinių. Jie skirstomi į du lygius – vidutinio sunkumo, kai vargina miego, dėmesio ir elgesio sutrikimai, emocinis jautrumas bei dažnas galvos skausmas ir svaigimas. Tokiu atveju pasireiškia dalinis ar pilnas paralyžius, raumenų atrofijos, traukuliai, psichikos, judėjimo, pusiausvyros ir gebėjimo orientuotis sutrikimai“, – įspėja L. Masiulienė.

Efektyviausia priemonė – vakcina

Vaistininkė akcentuoja, kad efektyviausią apsaugą nuo erkinio encefalito suteikia vienintelė priemonė – vakcina, kuri yra saugi, patikima ir kelis dešimtmečius naudojama visoje Europoje. Skiepytis nuo erkinio encefalito geriausia žiemą ar ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs ypatingai didelis erkių aktyvumas, tačiau tai daryti ne vėlu ir vėliau, nes erkių aktyvumo pikas stebimas iki spalio mėnesio. O jei žiema šiltesnė, erkės neužmiega ir ištisus metus. 

„Lietuvoje, o taip pat ir „Camelia“ skiepų kabinetuose, taikomos dvi skiepijimo schemos – įprastoji ir pagreitinta. Pasirinkus įprastą, antroji vakcinos dozė suleidžiama praėjus 1–3 mėn. nuo to laiko, kai buvo suleista pirmoji dozė, o trečia praėjus 5–12 mėn. po antrosios injekcijos. Pasirinkus pagreitintą schemą, antroji vakcinos dozė suleidžiama praėjus dviem savaitėms po pirmosios, o dar po dviejų savaičių susiformuoja imunitetas, apsaugantis nuo erkinio encefalito. Nepriklausomai nuo to, kuri schema pasirenkama, imuninė apsauga trunka 3 metus, o praėjus šiam laikotarpiui reikalinga revakcinacija“, – teigia L. Masiulienė. 

Vaistininkė priduria, kad erkinio encefalito vakciną galima saugiai derinti su kitomis, tačiau svarbiausia tarp jų išlaikyti 14 dienų tarpą. Tiesa, šiai taisyklei galioja kelios išimtys, pavyzdžiui, kai įkanda sergantis gyvūnas ir žmogui gresia didelė tikimybė užsikrėsti pasiutlige. 

Nepamirškite ir apie Laimo ligą

Dar viena liga, kurią gali sukelti įsisiurbusi erkė – Laimo liga. Laimo ligos simptomai gali pasireikšti iki 3 savaičių nuo erkės įsisiurbimo. Ši liga dažniausiai prasideda odos uždegimu, kuris pasireiškia žiedo pavidalo paraudimu (eritema) ryškiais kraštais. Taip pat paprastai kamuoja karščiavimas. Negydoma infekcija gali plisti į sąnarius, širdį ir nervų sistemą. 

Skiepų nuo Laimo ligos nėra, tačiau gydymui skiriami antibiotikai, nes tai bakterinė infekcija. Gydymą po išsamių tyrimų skiria gydytojas. 

Papildoma apsauga

L. Masiulienė teigia, kad norint apsisaugoti nuo erkės įsiurbimo laiką leidžiant gamtoje, parke ar namų kieme, papildomai reikėtų laikytis individualių apsaugos priemonių.

„Dėvėkite šviesius, prie kūno priglundančius darbužius ir pasistenkite jais pridengti kuo didesnius plotus: kelnes sukiškite į batus ar kojines, o viršutinius rūbus į kelnes. Dėvėkite galvos apdangalus ir užsisekite apykaklę. Patariama vengti sėdėjimo ar gulėjimo ant žolės ar vaikščiojimo tarp aukštesnių žolių, o grįžus namo kruopščiai apžiūrėti kūną ir persivilkti drabužius. Reikėtų apžiūrėti ir iš lauko grįžusius gyvūnus, nes jie gali erkes parnešti į namus“ – pataria „Camelia“ vaistininkė.

L. Masiulienė sako, kad drabužiais neuždengtas kūno vietas galima apsaugoti naudojant specialias, erkes ir kitus vabzdžius atbaidančias priemones – cheminės ar natūralios sudėties repelentus. Jų pasirinkimas itin platus – nuo prie vaikiškų vežimėlių segamų segtukų ar apyrankių iki klijuojamų pleistrų ir purškiklių.

Įsisiurbus erkei nebūtina kreiptis į gydytoją, tačiau savo sveikatą atidžiai reikia stebėti bent mėnesį. Jei erkės įsisiurbimo vietoje atsirado odos paraudimas, karščiavimas, galvos, raumenų ir kt. skausmai, būtina kuo skubiau kreiptis į šeimos gydytoją.

Daugiau informacijos:
„Camelia“ komunikacijos projektų vadovė Žiedūnė Juškytė
Tel. nr. +370 615 87 829 
El. p. [email protected]

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Tam tikra sportine veikla tikrai užsiiminėja bene visi, savo sveikata ir fizine gerove besirūpinantys vyrai. Dalis vyrų pirmenybę teikia sporto klubams bei kitiems sportiniams užsiėmimams, kurie vyksta vidaus patalpose. 


Jūsų kuriami santykiai visada išlieka žmogiškai šilti ir taurūs, o pagarba ir meilė mamai yra vertybės, kurios visuomet lieka gyvenimo dvasiniu pamatu ir tvirtybės šaltiniu. Tegul mūsų meilė ir dėkingumas sušildo Jūsų širdis, būkite sveikos ir laimingos! Su Jūsų švente! Mindaugas Skritulskas   Lietuvos Respublikos Seimo narys


Praėjusias metais atidarytame moderniame Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre jau laukiama naujų „pacientų“ – pilkųjų ruonių jauniklių.


Erkinis encefalitas – paralyžių ir mirtį galinti sukelti virusinė liga, kuri pažeidžia galvos ir nugaros smegenis. Šia liga galima užsikrėsti vartojant termiškai neapdorotą pieną ir jo produktus arba įsisiurbus erkei, kurios šylant orams persikelia vis arčiau žmonių – į parkus, namų kiemus ar sodybas. Anot „Camelia“ vaistininkės Lauros Masiulienės, vaistų nuo šios pavojingos ligos nėra...


Rugsėjo 17 – 18 dienomis „Palangos gintaro“ sanatorijoje vyko konferencija „Vaikų ligų aktualijos Covid-19 epidemijos fone“. Konferenciją organizavo vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“ kartu su Klaipėdos universitetu. Konferencija skirta visų specialybių vaikų ir šeimos gydytojams. Konferencijos tikslas buvo supažindinti gydytojus su šių dienų vaikų ligų aktualijomis ir...


Vasario 28 d. Palangos miesto viešojoje bibliotekoje, Palangos miesto savivaldybės tarybos narės Svetlanos Grigorian iniciatyva, įvyko diskusija kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių.


Palangos Botanikos parke – padidintas erkių aktyvumas

"Palangos tilto" informacija, 2019 08 09 | Rubrika: Sveikata

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento specialistai š. m. liepos 24 d. atliko erkių aktyvumo ir gausos stebėseną Palangos botanikos parke. Tyrimo metu buvo aptiktos 8 erkės. 2018 m. Palangos mieste buvo užregistruoti 23 erkių platinamų ligų atvejai (5 erkinio encefalito ir 18 Laimo ligos). Šių metų sausio–liepos...


Neramus, nekokybiškas ar per trumpas miegas gali tapti mažesnio darbingumo, apatijos, agresijos protrūkių ar net ligų priežastimi. Tačiau norint įveikti nemigo naktis, tikrai nebūtina griebtis migdomųjų vaistų.


Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, gripo epidemija Lietuvoje paskelbta beveikpusėje Lietuvos savivaldybių: 29iš 60. Sergantiems specialistai pataria kuo daugiau ilsėtis, o turintiems sergančių namiškių, skirti ypatingą dėmesį dezinfekcinėms priemonėms ir stiprinti savo imunitetą vitaminu C.


Prasidėjus šiltajam sezonui, žmonės gamtoje susiduria ir su nemaloniais siurprizais. Pavasarį itin suaktyvėjus erkėms, šių gyvių namo parsineša tiek gyventojai, tiek jų augintiniai. Palangos pakraštyje į pievas dažnai pavedžioti šunis vedantis palangiškis Juozas pakraupsta, kai grįžtant namo ant augintinių kailių pamato pilna parazitų....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius